yardımcı olursanız sevinirim

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında cihan emre tarafından paylaşıldı.

1. cihan emre

cihan emre Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar öncelikle bu mesaja ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkür ederim. erzurumdan katılıyorum aranıza 2012 model bir ybr 125 aldım geçtiğimiz hafta sonu trabzondan bugün gelecek ve motoru ben alacam. ilk motorum ve daha önce bu tarz vitesli bir motorsiklet kullanmamıştım , b sınıfı ehliyetim vardı a2 yi yeni aldım ve daha önce scooter tecrubelerim oldu. ama bu anlamda erzurumda yardım alacağım veya sürüş eğitimi alacağım bir kurum veya benzeri yok...
    neyse lafı uzatmayayım sorularım şu şekilde:
    1. motoru çalıştırdım birinci vitesten ikinci vitese geçerken iki keremi yukarı ittirmem gerek vites kolunu(yani 1 deyim bır tık yukarı N bir tık yukarı iki)
    2. birde bu kullanma klavuzunda her şeyi yazmışlarda motor nasıl stop ettiriliyo göremedim bir stop düğmesi varmı klavuzda yazmıyor.
    3. bilgi edindiğim kadarıyla viteslerin mantığı merdiven mantığıyla aynı birden beşe vites atarken sırayla ve aynı şekilde de beşten bire sırayla aradaki vites aralıklarını geçmek gerekiyor değilmi, yani birden üçe geçemeyiz. peki durmam gerektiğinde mesela 3. viteste ilerlerken tek seferde debriyaj kolunu çekip sırayla en alta kadar seri bir şekilde vites kolunu getirip(yani 1. vitese) sonra bir tık yukarı N(boşa) geçebilirmiyim? yoksa her vites aralığında debriyaja tekrar tekrar çek -bırak yapmam mı gerekiyor?
    4. son olarak vites küçültmelerde arka tekerleğin kitlenmesi olasılığı varmış tecrubelerinizden yararlanmak isterim vites küçültmelerde tavsiyelerinizide kısaca yazarsanız çok müteşekkir olurum.(bu arada ismim Cihan yaşım 28 , öğretmenim yani sorularımı tamamen samimiyetle sorduğumu bilmenizi isterim size basit gelebilir ama öğrenmek isterim sağolun.)​

2. cihan emre

cihan emre Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar cevap yokmu :(, birde motor fireninden faydalanabiliyormuyuz bu motorlarda yani rampadan inişte devri çok yükseltmeden küçük viteste inmenin bir sakıncası varmıdır... acil cevap, lütfen

3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    siz ce motosiklet sürücü dersi internet ortamı üzerinden yapılamadığı
    için cevap verilmemiş olabilir mi???

ihakanvardal bunu beğendi.
  4. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    buradan cevap vermek isterim fakat bunu uygulamalı olarak alsanız sizin için daha uygun olur.

5. melih yildirim

melih yildirim Üye

Motosiklet:
    Honda
    hocam senin sorduğun sorulara bakınca , uygulamalı motorsiklet sürüş eğitimi almanın şart olduğu görülüyor.Sorduğun sorulara buradan da cevap verilir belki ama senin açından pek sağlıklı olmaz.

6. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    1- hafif yukarı boş, sert bi şekilde yukarı yaparsan 2. ama hakkaten hafif yapmak lazım, çalışan motoru boşa almak biraz uğraştırabilir.
    2- anahtarı çeviriyosun stop ediyor.
    3- çek bırak yapman gerekmiyor. aynı şekilde durduğunda boş viteste olman da gerekmiyor. debriyaj sıkılı olmak kaydıyla istediğin vitesde durabilirsin.
    4- çok alakasız vitese takmayacaksın. hızına göre uygun vites olacak. hızlı giderken çok düşük vitese takarsan bağırır (hatta kitleyebilir), tersi durumda bayılır.

sürdükçe yavaş yavaş alışırsın. hayırlı olsun.

7. cihan emre

cihan emre Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    hakan ulukavak arkadaşım bu perşembe elime geçti motorum 70 km gittikten sonra sorularımın hepsinin cevabını buldum. ama yinede çok teşekkür ederim seninkilerle kıyaslama yapınca doğru sonuçlar elde etmişim dedim sağol teşekkürler...