yardımm ederseniz sevinirim????

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında sivil tarafından paylaşıldı.

1. sivil

sivil Yeni Üye

arkadaşlar herkeze merhaba ilk once benim bi scooterım var ramzey qm125t-10d modeli aküm bittişti ve yeni akü alım 2 hafta sonra gene akü bitme sorunu ile karsılaştım sonra goturdum bugun ve bana konjetörlerinin ramzey fabrika cıkısı hatalı oldugunu soyledi usta ve kendisi baska konjektör taktı ama suan motor gene calısmıyor ne yapmam lazım şimdiden varsa hatam kusura bakmayın ve şimdiden tesekkur ediyorum...saygılar...

2. Carsambali

Carsambali Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Dostum sen motoru aldığından bu yana ne kadar zaman geçti?

3. sivil

sivil Yeni Üye

3 sene gecti

4. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Eski motorum ile sendeki sorunun aynısını yaşamıştım,akü ve konjektör değişti fayda etmedi,en sonunda elektrik sistemi kablolarını komple değiştirdikten sonra düzeldi...;)

5. Carsambali

Carsambali Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    3 sene boyunca akü bitirmemesi ve yeni takılan aküyü 2 hafta içinde bitirmesi çok enteresan. Metin'in dediği gibi elektrik tesisatında bir sıkıntı var muhakkak. Motoru tamamen sökülüp bakılması lazım. Bunun için de iyi bir usta bulman gerekiyor. Mühim olan değişmek değil onarmaktır. Eğer birisi değiştirmekten ziyade onarmayı tercih ediyorsa ben ona usta derim. Motorunun sıkıntısı çözüldüğünde neden kaynaklandığını bizimle paylaşırsan seviniriz.

6. sivil

sivil Yeni Üye

ilk once ilgilendiginiz için tesekkur ederim...suan gercekten cok sinirliyim cunku sabahtan aksama kadar bekledim ve motor gene calısmıyor en sinir edici sey bu birde sunu sormak istiyorum konjetoru deiştirdi bu en fazla ne kadara mal olurki bu olay...takibi bu sıkıntıyı atlatır atlatmaz sizinle yaplasıcam...saygılar

7. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Seni çok iyi anlayabiliyorum...Seneler evvel olduğu için inan fiyatlarını hatırlamıyorum...:( İstanbulda oturuyor isen Sirkecide Tren Garın karşısında Doğubank'ın orada motorcular var,oradan fiyatlarını öğrenebilirsin...

8. sivil

sivil Yeni Üye

metin abi cok saol yardımların için yarın buraya yazıcam allah izin verirse... yasanan problemlerimin sonucunu benimle ilgilenen herkeze cok tesekkurler valla hemen yetiştiniz allah kazadan beladan korusun hepimizi...saygılar

9. Carsambali

Carsambali Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    İnan dostum, bu motor işinde iyisini bulana kadar diğerlerinden darbe yemek, okulda çömezlere şaka yapılması gibi adet olmuş artık. Eğer usta sana konjektörden dediyse ve değiştirdiği halde aynı sorun devam ediyorsa fazla söze gerek yok. Benim de ağzım yandı ve şimdiki ustamı buldum ve gözüm kapalı ne ücret söylese veririm. Bir kere de aklımdan olumsuz birşey geçirmem. Umarım sen de gönlünce biri ustaya rast gelirsin ve motor zevkin körelmez. Ömür boyu motor sevgisiyle yaşamanı dilerim.

10. sivil

sivil Yeni Üye

tesekkur ederim kardeşim saolasın aynen sana katılıyorum sorun giderilecek bir sekilde ama nasıl giderilecek bende merak ediyorum...irtibatı koparmayalım tekrar tesekkurler ve saygılar hepinize...

11. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Önemli değil Sivil kardeşim,keşke elimden daha fazlası gelseydi...Umarım sorunun en kısa zamanda çözülür kardeşim...

12. sivil

sivil Yeni Üye

abi asıl ben tesekkur ederim hınzır gibi yetiştigin için:Dbenim bu yasadıgım sorunun cozulmesi durumunda burdan sizlerle paylassam allah izin verirse irtibatı kobarmıyalım:Dsaygılar...

13. muratyaman

muratyaman Üye

Motosiklet:
    Honda
    altarnatör arızalı olma ihtimali varmı acaba olabilirmi elektrik gelmediği yada az geldiği için aküler dolmuyor olabilir

14. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlarımız gereken cevapları vermişler. Sorunun anladığım kadarıyla 3 yıl aküden sorun yaşamıyorsun daha sonra bir anda akün bitiyor. yeni akü alıyorsun ve oda bitiyor. Şimdi en büyük ihtimal sorun arkadaşımızında dediği gibi konjektör yada elektrik tesisatı. Arkadaşım konjektör denen parçanın iki görevi vardır birincisi voltaj sabitlenmesidir. alternatörü bisiletlere takılan dfinamo gibi düşün. bunlar nasıl bisiklet hızlı gidince bir ampülü daha fazla voltaj vererek daha çok yakaryavaş gidince sönük yakarsa alternatör veya şarj dinamosuda sabit bir voltta elektrik vermez. voltaj motor devrine bağlı olarak artar yada azalır. konjektörde ilk olarak bu voltajı sabit tutmaya yarar. ikinci görevi ise kapasitenin üstünde şarj varsa bunu bertaraf eder. bu sebeple çok az şarj olan bir aküde çabuk biter çok fazla şarj olan bir aküde ömrünü çabuk tamamlar. ilk değişen buysa ve sorun gitmediyse ikinci olarak elektrik tesisatına bak. eğer bir kısa devre varsa buda akünün çabuk boşalmasına hatta motorunun yanmasına neden olabilir. Bunun dışında muyi arkadaşımızın dediği gibi alternatör arızasıda olabilir. bunlarında dışında;

Motorunda alarm varsa buda uzun süreler sonucu akü bitirir... en ideali ölçüm yapmaktır. ilk olarak akü voltajını daha sonra alternatör voltajını değişik devirlerde akü kutup başından ölçün. eğer bu değerler normalse elektrik tesisatı yada alarm gibi ek güç çeken sistemlere bakın. normal değilse konjektör ve regülatöre bakın. ve benim tahminim aldığın akü hatalı akünün gerekli kontrollerini yapın.

15. gökhan_maraba

gökhan_maraba Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    slm arkadaşım benimde başımdan aynı olay geçti sorun altörnatördeydi konjektörü degiştim yine aküyü bitirdi aküyü degiştim aynı sorun oldu sonunda altörnattörü degiştim sorun kalktı 3 yıl olmuş benim motorda 3buçuk yıllık yani bu normal konjektör fiyatını sormuşsun baya olmuş ama ben sölim 15 lira alternatör yerine göre degişiyo bu fiyatlar tabi ben trabzon için konuşuyorum alternatör ben degiştigimde 45liraydı inşallah sorunun hallolur saygılar

16. Basri.Yolagelen

Basri.Yolagelen Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    merhabalar bu soruna benzer bende eski motorumda karşılaşmıştım. ikikere akü değitiği halde genede akü bitiyordu. konjektör dediler değiştirdik gene olmadı sonra kontakta kaçak olduğu anlaşıldı ve değiştirildi sorunda giderilmiş oldu. İnşallah en kısa sürede sorununu giderir kazasız belasız yol yaparsın. kal sağlıcakla...

17. Erkan Erdem

Erkan Erdem Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    öncelikle dürüst bir ustaya git sonrada alternatörü yenile