Yarismak icin ne yapmam gerekir

Konu, 'Motosiklet Yarışları' kısmında onurozkan tarafından paylaşıldı.

1. onurozkan

onurozkan Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba arkadaslar ben 16 yasindayim. Motosiklet sporunu cok seviyorum. Merak ettigim bazi noktalar var. Motosiklet yarislarina katilabilmek icin ne yapmam gerekiyor. Bana yardimci olur musunuz.

Hasan Derya bunu beğendi.
  2. pelin

pelin Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bildiğim kadarıyla öncelikle bir lisans çıkartman gerekiyor. Daha sonra bir klup aracılığı ile yani onların bünyesinde yarışmalara katılabiliyorsun. Lisans almak için sağlığının yerinde olması için bir de rapor alman gerekiyor ama o en kolayı.

İlerleyen zamanlarda paran varsa bir de sponsor bulduysan gerisi gelir. Avrupada yarışmak istersen puan alman ve bayağı bir başarılı olman gerekiyor.

Türkiye'de Gp veya moto cross yarışlarına katılabilirsin benim bildiğim.

Verdiğim bilgilerden tam olarak emin değilim ama eminim ki bilen birileri daha net cevaplar verecektir.

Necmi OKAY, Dohc_ ve Hasan Derya bunu beğendi.
  3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    eğer sadece türkiyede yarışmak istiyorsan TMF(Türkiye Motosiklet Federasyonu)den lisans almak zorundasın.bunun içinde bir motorsiklet kulübüne üye olman gerekiyor(lisans vermeye yetkili)
    motorsiklet yarışları demişsin ama hangisi Enduro,SuperSport Pist,Drag,Kros... ????
    bu lisans her sene yenilenir dolayısıyla her yıl ocak ayında yaptırmak en mantıklısı;)
    TMF YARIŞ LİSANSI BAŞVURU FORMU'nu da şu linkten bulabilirsin
    http://www.tmf.org.tr/yazi_goster.php?artID=253

Dohc_ ve Hasan Derya bunu beğendi.
  4. FinalRevival

FinalRevival Yeni Üye

Ne tur motorsiklet kullaniyorsun? Ne tur yarislara girmeyi dusunuyorsun? Eger benim kisisel merakim, spormotor kullaniyorsan kac cc ve ne kadar zamandir kullaniyorsun? Simdiden tesekkurler.

5. motorize99

motorize99 Yeni Üye

Selam yarışmak istediğini söylüyorsun ama kategori ya da sınıf belirtmemişsin.Öncelikle yarışabilmek için kurallara uygun bir motosiklet lazım eğer pist yarışlarında yarışmayı düşünüyosan tavsiyem 600 cc kategorisine uygun bir motosiklet edinmekle işe başlanman olur motosiklet için yaklaşık 15-20 bin ytl bir bütçeye ihtiyaç var tabi iş motosikletle bitmiyor yarış için uygun ekipman temini gerekli kaliteli bir kask tek parça yarış tulumu yarış eldiveni ve botu bunlar için de yaklaşık 2000-2500 ytl bütçeye ihtiyaç var. Bu arada bu ekipmanların yarışlar için uygun olanı tercih edilmeli yoksa teknik kontrolde sıkıntı yaşanabilir. Bulunduğunuz ilin motosiklet klübü varsa oraya müracaat edip lisans başvurusu yapmanız lazım klüp yoksa bana ulaşırsanız yardımcı olabilirim lisans için federasyona 180 ytl ödememiz gerekiyor. Hepsi bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz motosiletimiz üzerinde bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor bunların bir kısmı güvenlik bir kısmı performans için. Belli başlıları : yarış grenajları 500-1000 ytl direksiyon amortisörü 1000-1500 ytl yarış camı 180 ytl zincir ve dişli 400-750 ytl çelik fren hotumu, yarış elcikleri, düşme topuzları,sehpalar, ısıtıcı battaniyeler vs 1500-2000 ytl ve daha başka bazı ekstra giderler (yolculuk , konaklama, yemek, antrenman vs.)..
    Ayrıca her yarış için yaklaşık 1500-2000 ytl bir bütçeye ihtiyaç var bu da lastik,kayıt ücretleri, benzin ve eneji içeceği :) hala yarışmayı düşünüyorsan tavsiyem kendine bu masrafı karşılayacak bi sponsor bulman olur :):D

6. Dohc_

Dohc_ Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    kısacası para konuşuyor . . . . :) güzel anlatım olmuş.

7. Necmi OKAY

Necmi OKAY Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Acıklamar cok güzel saolun

8. hellboy

hellboy Üye

ya konuyu ben açmadım ama bilgi veren tüm arkadaşlara çok teşekkürler.bu konuyu açmak için girdim konu açılmıştı.kısacası benim sorularıma cevap vermiş gibi oldunuz.

9. tayga berat kılıç

tayga berat kılıç Aktif Üye

anlatımiçin çok teşekkürler bende yarışçı olmayı düşünüyorum

10. tayga berat kılıç

tayga berat kılıç Aktif Üye

öncelikle belirli bir yaşı üstünde olmak gerekiyor sonra lisans biraz para matematik ve peri tozu gerekiyor. kısacası bir bütçen varsa herşey mümkün bu konuyu açtığınız için çok teşşkür ediyorum

11. fatihpostaci

fatihpostaci Yeni Üye

ben süpersport istiyorum lisans için istanbulda yok galiba süpersport.motora karşı tutkunum var tabi 600cc lik bir motorum yok kullandım ama yok bnde 16 yaşındayım 2 senedir motosiklet kullanıyorum..yarışlara katılmak istiyorum istanbul içi araştırdım ama fazla net i bilgiye rastlayamadım..ehliyet gerekio mu gerekmio mu motor olması şart mı bu gibi 16 yaşındayım şuan lisans alablrmiyim ????

12. Hasan M.Mustafa

Hasan M.Mustafa Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Fatih bukadar acele niye.Ilk önce hele bir ehliyetini yap,motorunu al,egitimlere katil,tecrübe edin,lisansini al cebine parayi koy sonra gerisi kolay.

13. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ehliyete gerek olmaması lazım çünkü cross yarışlarında
    junior kategoride 10 yaşında çocuklar var.
    motor olması şartmı derken ne demek istediğini anlamadım
    motorların yanında koşmayı düşünmüyorsun sanırım;)

14. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Yahu Barış bir alemsin, gece gece yırtıldım gülmekten :D

15. İbrahim Gülenç

İbrahim Gülenç Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    ....................... :) :) :)

16. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

barış hocam sizin sorulara verdiginiz cevaplara hayranım:D:D:D:Dhem cevap ver hemde güldür milleti:D:D:D

17. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    valla arkadaşlar ne diyim şimdi ben:)