Yaş sorunu+ ilkokul mezunuyum

Konu, 'A2 Motosiklet Ehliyeti' kısmında canberk tarafından paylaşıldı.

1. canberk

canberk Yeni Üye

Motosiklet:
    Asya
    Arkadaşlar merhaba,
    Ben 12 ocak 1993 doğumluyum. Bir kaç sürücü kursunu aradım. 2010 daki şubat sınavına girebilirsin dediler. Birde size sorayım. Girebilirmiyim ?

Birde ben şuan ilkokul mezunuyum. Açık öğretim lisesinde okuyorum. İlkokul diplomasıyla gitsem yazılabilirmiyim ?

Teşekkür ederim.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Sürücü belgesi alma zorunluluğu ; motorlu araçların sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayolunda sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Araçlar , bu konuda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

Sürücü adaylarında aranacak şartlar ;

Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır ;

Yaş Şartları

1-A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların 17,

2-B ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 18,

3-C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okullarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.), yaşını bitirmiş olmaları,

Öğrenim Şartları

F,G ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların ilkokulu,

A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücülerin en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları .
    Sağlık Şartları

Sürücü belgesi alacakların , resmi ve özel sağlık kuruluşlarında tek tabip tarafından , yönetmelikte belirtilen esaslara göre 'Sürücü Olur' raporu almaları gerekir . Sağlık raporuna bir defaya mahsus olmak üzere itiraz halinde Sağlık Bakanlığı nihai karar için sürücü adayını bir başka Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu'na sevkeder.

Ancak, verilen sağlık raporlarının eksik veya gerçeğe uygun olmamasının tesbiti halinde, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanununa göre işlem yapılmakla birlikte, bu tabiplerin daha sonra verecekleri raporlar da geçersiz sayılır.

Eğitim ve sınav şartı

Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başararak sertifika almış olmaları

Hükümlü olmama şartları

Türk Ceza Kanunu'nun 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 Sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun'un 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci Maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,

Önceden verilmiş aynı sınıf ve başka sürücü belgesinin bulunmaması, sürücü belgelerinin süresiz alınmamış olması veya geçici olarak geri alınmış ise sürenin dolmuş bulunması zorunludur.

3. canberk

canberk Yeni Üye

Motosiklet:
    Asya
    Cevap için teşekkürler. 2007 de 8. sınıftan mezun oldum fakat yeni sisteme göre ilkokul mezunu görünüyorum. 17 ye girince alamam sanıyordum, 17 dolması gerekiyor dediler. Fakat bir kaç yere sordum 2010 - şubattaki sınava girebilirmişim.

4. cenk.daloglu

cenk.daloglu Yeni Üye

Merhabalar canberk subat ayında 17 yasını doldurmus oluyorsun zaten.Şimdiden hayırlı olsun

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sizce de sakıncası yoksa aşağıdakilere bir bakıp gereğini yapabilirmisiniz.

Çok az zamanınızı alsam, şu dört maddeye biraz dikkat;:cool:
    1- Kurallar. (lütfen okuyunuz, uyunuz) >lütfen beni tıkla<
    2- Kullanıcı adınız. (kimlikteki adınız!:)) >lütfen beni tıkla<
    3- Bilgileriniz. (birazcık bilgi sadece) >lütfen beni tıkla<
    4- Sizi tanıyalım. (küçücük bir merhaba!) >lütfen beni tıkla<

Anlayışınız için teşekkürler.;)
    Motosikletforum Yönetimi.

6. serkangünay

serkangünay Üye

Motosiklet:
    Honda
    ben 10 mayıs 1993 doğumluyum sanırım ben bu sınava giremiyorum :(