YBR 125 hangi akü

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında yaşar yemenci tarafından paylaşıldı.

1. yaşar yemenci

yaşar yemenci Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Herkese iyi günler.Motorum 9000 km de 1,5 yıllık aküsü bitti. akünün üzerinde CB5L-B 12V 5 AH yazıyor fakat nette tam karşlığını bulamadım, yuasa aküye baktım başka değerler var, akü konusunda bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

2. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    yuasa nın 12v 5 ah akusu vardır yoksada 12 v 6 ah vardır en kotu 6 ah olanın boyu bıraz daha buyuk olabılır sen motorun akusu nerde nasıl duruyo bak 6 ah aku oraya sıgarmı onuda kontrol et olursa al yuasa hem amperın bıraz yuksek olması daha ıyı olur bence
    çin malı akulerdende haze var ıyı denıyor genel olarak bı bak ıstersen

3. yaşar yemenci

yaşar yemenci Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    teşekkürler, Ekrem kardeşim haze aküyü de bir araştırayım.

4. yaşar yemenci

yaşar yemenci Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Epey araştırdım ortaya çıkan sonuç; ybr 125 için akü, üstündeki orijinal akü (markasını bilmiyorum)CB5L-B 12 V 5 ah ........ Bunun karşılığı YUASA YB5L-B yine ; YUASA 12 N5-3B ................... Haze olarak da HB5L-BS yalnız haze bakımsız deniyor İzmirde bir yerde 55 tl gördüm. Haze markası da Yuasanınmış.Ne demişler kendi işini kendin gör edindiğim bir başka bilgi de bakımsız akülere 4 saat şarj yeterliymiş.

5. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bakımlı akü alma zaten bence bakımsız al

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    12 V 5 ah akü standarttır.Üzerinde yazılanlara takılmayın.Ben ybr 125 ESD m de 12 v 7 ah batarya kullanıyorum.Yerine büyük geldiği için dikine koyduk ve avadanlık kutusunu kesip yerine oturttuk.Hiçte sıkıntı yaşamadan yıllardır kullanıyorum.Benim ybr mi bilen bilir.Bir çok aydınlatma havalı korna vs var ve bunlara ragmen hiç sıkıntı yaşamıyorum.Tavsiye ederim.12 V 7 ah batarya Metro marketlerde 34 TL ye satılıyor.

Fahrettin ve Omer bunu beğendi.
  7. yaşar yemenci

yaşar yemenci Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Ybr üzeründen çıkan akü belli ki ölü bende hem bilgi sahibi olmak için nette yaptığım araştırmalar sonucu yeni akü almadan önce şarj denemesi yapıyorum.....Kışın kullanmadığım için yeni akü almak istemedim. 7,2----14,4 volt ve 0,4 amper gücünde akülü vida adaptörüne bagladım eksik suyunu tamamladım 12 hatta 13 saat yükleme yapacağım sonra ybr ye takıp deneyeceğim, sonucu burdan yazarım.

8. yaşar yemenci

yaşar yemenci Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    voltaj 13,77 civarı, aküyü taktım motora , cikleyi açtım gaz vermeden marş bastım anında çalıştı.çalışır vaziyette voltaj da az bir yükselme oldu. 13,88 gibi....