ybr 125 mi? cbf 150 mi?

Konu, 'Motosiklet Karşılaştırmaları ve Sürüşleri' kısmında okan_mutaf tarafından paylaşıldı.

1. okan_mutaf

okan_mutaf Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Herkese Merhaba,Adım Okan foruma yeni katıldım.Atatürk Havalimanında eğitim görüyorum. Yılbaşında eğitim bitecek ve THY Technic AŞ'de uçak teknisyeni olarak işe başlayacağım.İşe gidip gelmek ve arada birde gezmek için bir motor almayı düşünüyorum.İlk motorum olacak.Chopper-Cruiser hastasıyım.Racing motorlar en ufak ilgimi çekmiyor.Başlangıç için herkesin söylediği iki model var ybr 125 ve cbf 150. Sefaköy Beşyol'da oturuyorum Aydın Üniversitesi'inin olduğu yerde. bu iki motor arasında kaldım sizce hangisini almalıyım? Tip olarak ybr 125 daha çok hoşuma gitti. Yorumlarınız için şimididen teşekkürler

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz
    Eğtimlerimize ,Gezilerimize de bekleriz.

Ben çok uzun km lerdir ybr kullanıyorum.Benim oyun kesinlikle ybr den yana.

okan_mutaf bunu beğendi.
  3. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.
    tabiki ybr 125;)

okan_mutaf bunu beğendi.
  4. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    MF ailesine hoş geldiniz. ben de ybr kullanıyorum, çok memnunum. cbf150'yi bilmem ama ybr alırsanız pişman olmazsınız.

okan_mutaf bunu beğendi.
  5. YigitA.

YigitA. Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    ybr diyorum neden ybr diyorum

1 kendim kulandığım için ( ben bu motoru istemeyerek almıştım şöyleki ben hyo gt 250 isterken ybr kısmet oldu istemiye istemiye aldım, aldım ama şimdi pişman mıyım ? kesinlikle değilim ve iyikide almışım diyorum )

2 şehir içinde çok kıvrak yerinde bir deyim olursa afacan çocuk gibi abileri trafikte sıkışmışken o aralardan hemen kendini kurtarıyor, ve çokta az benzin yakıyor (karburatörlu olmasına ramen enjeksyon olsa duşunemiyorum bile:) )

3 uzun yolda nasıl derseniz pek uzun yol tecrubem olmadı ama bir gun içerisinde 100-125 km yaptığım zamanlar oldu bu deneyimlere göre uzun yolda nasıl olduğunu yorumlamak dogru olurmu bilmem ama yinede yorumlamak istiyorum. ilk önce şunu söylemeliyim sınırlarını bildikten sonra her motor uzun yol yapar ama kimisi gunde 100 km yapar kimisi 500 km yapar.

ybrnın avantajları ekonomik olması bir depo ile ortalama 400-450 km gitmesi selesinin aslında gayet rahat olması ve titreşimin çok az olması oldukça kıvrak ve cussesini kaldıran yeterli guç ureten bir motora sahip olması, surucu hatalarını kolay affetmesi, dayanıklı oluşu ( ben kendi motorumu hemen hemen her yolda kullandım ve hiçbi zaman beni neden bu yola soktun diye kızmadı ve beni uzmedi bir tek hard enduro yapmadım :D )

eksi yönleri: 125 cc gibi kucuk bir ccde olması yani uygun şartlarda yolda 80-90-100 kmh arası yolculuk ediceğiniz için biraz agrılı olabilir, naked bir yapısı olduğu için ruzgar sorunu var ama raharsız edici değildir ki ruzgardan korkan motorsiklete binmez değil mi ? birde kronik jikle sorunumuz var oda şöyle motor yapısındaki metaryeller çok çabuk soğuyor o yuzdende 6-7 saati aşan beklemelerden sonra çalıştırmak için jikle istiyor ve yakşalış 15-20 dk(mevsimine göre) jikle açık bir şekilde boşta çalışırsa ısınıyor ve verimli suruş salıyor.

Bu motor cidden surmek için yapılmış ve asla ben buraya gitmem- ben bu yolda gitmem demez :)

6. Onur Alan

Onur Alan Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ben de başlangıç için bu iki modelle ilgileniyorum ve aylardır forumlarda haklarında çok okudum, karşılaştırmaları, analizleri, yorumları okudum durdum.

İkisi arasında fark yok sayılır, teknik anlamda elbette farkları vardır, fakat bizler gibi yeniler için ikise de tam anlamı ile başlangıç amaçlı motorlar ve motor dünyasına girmek, motor kültürünü edinebilmek deneyim kazanmak için tam anlamıyla başlangıç motorlarıdır o yüzden aralarında teknik farklılık aramayın derim ben.

Ne kadar okursanız okuyun sonuçta iki motorun da kullanıcıları çok memnun motorlarından zaten markaları o güveni veriyor.

Karar vermekte teknik farklılık yerine dikkat edilmesi gereken bence ödeme kolaylığı ve yaşadığınız yerdeki servis hizmetleri olmalı.

Mesela tip olarak bende ybr ye daha çok gönül vermiştim tabi forumda ybr kullanıcılarının çokluğu da etkili oluyor. fakat Honda bayisinin eve yakınlığı cbf ye ilgimi daha çok artırdı, daha sonra taksitli ödeme, kredi kartı seçenekleri gibi faktörler yine cbf den yana oy kullandırıyor bana, bu da honda servisinin bir pazarlama başarısı yamahalara göre.

sonuç: karar size ait olmalı, yaşadığınız yere yakın servisin olma durumu, ödeme kolaylığı gibi faktörler asıl önemli olan. Motorlar arasındaki teknik farklılıklar değil.
    karar vermeden önce bilinmesi gereken tek şey, cbf 200-300 tl kadar daha pahalı
    Bu da biraz daha ybr düşündürtüyor insana.

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Eğer sürüş sonrasından ağrılarınız belden yukarıda ise sürüş ve oturuş pozisyonunuzda ciddi sorun vardır.

Ben 2004 model Yamaha Ybr 125 ile ;
    Bursa'dan Mardin 1450 km, Bursa'dan Trabzon Uzun Göl 1150 km, Bursa'dan Datça 830 km, Bursa'dan Samsun 780 km yol yaptım ve hiç yorulmadım.80 km hızda yaptığım oldu 130 km hızda.Ne rüzgarla boğuştum nede yoruldum.

Bu kmlerde hangi motosikletle olursa olsun (sukuter değil :) ) yoruluyorsanız sürüş ve otoruş pozisyonunuzda bir sorun vardır.

Eren Göksel bunu beğendi.
  8. erkan filizol

erkan filizol Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    benimde oyum ybr 125 ten yana bende kullandım 1.5 sene ve çok kullanışlı harika bir motor şimdi 500 lük bir makinam var geçiş için ideal bir makina ybr

9. ferhat_sevinc

ferhat_sevinc Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşgeldiniz..Rahatlık bakımından kesinlikle cbf...

10. YigitA.

YigitA. Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Senol bey tahminimce yıllardır motorsiklet kullanan birisiniz. Oysaki Okan arkadaşımız ilk motorunu alıcak. Söylemek İstediğim şu, yeni surucuyu hangi motor olursa olsun yorar, nasıl yorar fiziken olmaz ama psikolojik yorar ama yorar eminim hepimiz yaşamışızdır ilk bir kaç binlik km içinde, motora alışana kadar elcikleri sıkarız kollarımızı kasıp gidonu sıkıştırmaya çalışırız ve adeta dizlerimizle depoyu delmeye çabalarız, arkamızdaki araç sollamak istediğinde, siz araç sollamaya mecbur kaldığınız yerlerde, keskin virajlarda, köşe dönuşlerinde ve kırmızı ışıkta illaki stres yaparsınız buda insana yorgunluk verir.

Ve Sn. Hocam sanırım biraz yanlış anlaşıldım özur diliyerek duzeltiyorum: "agrılı olur" demekteki kastım fiziksel eklem kas agrısı değildi. Benim şahsi fikrim ybr125- cbf 150 tarzı evcilleştirilip ufaltılmış naked tipi motorlarda 100kmhdan sonrasına olumlu bakmadığımdan dolayı otoban veya şehirler arası yolda sollama, hızlı akan trafiğe ayakuydurmakta sorun çıkabiliceği için agrılı olur demiştim:) siz 130kmhla gitmek isteyebilirsiniz ve gidebilirsinizde bu sizin insiyatifinize ve tecrube-becerilerinize kalmıştır :) (tek isteğim radara yakalanmayın yeter:D)

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Altınızdaki aracın ne olduğunu ne olmadığının farkıda olursanız sorunu daha başından çözmüş olursunuz.

Forumlarda mesajlarımı takip ettiyseniz sürekli aynı şeyi yazarım.
    Motosiklet kullanmanın %80 i bakıştır.
    Bakışınız iyi ise radara yakalanmazsınız.

Öngörülü olursanız ve altınızdaki aracın ne olup ne olmadığının bilincinde olup araç kullanırsanız sorun olmaz.

Arkadaşa sorunun kaynağını sundum.
    Ve yine hem bu arkadaşa hemde yeni başilayanalara yazdığım diğer konuda " Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri almaları konusunda.

Kulaktan dolma amca oğlu dayı oğlundan alınan bilgilerle motosiklet kullanırsanız belinizde bileğinizde sırtınızda ağrır.

Bu işin bir bir bilimi var ve bu bilim ışığında çalışırsanız sorun başından çözülür ve sorunsuz yola devam edersiniz.

Psikolojik yorgunluğun önüne geçmenin diğer bir yolu da kulak tıkcaı kullanmaktır.
    Ne kadar az ve faydasız ses duyarsanız o kadar daha akıcı ve relax motosiklet kullanırsınız.
    Bakınız : http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=2885&highlight=Neden+kulak

12. erpolkan

erpolkan Misafir

bende bir arkadaşa geçiş motoru almak için her iki motoru deneme fırsatım olmuştu. tabii ben enduro kullanıcısı olduğumdan ybr yi daha rahat ve kullanışlı bulmuştum. tabii her kullanıcıya göre bu değişir diye düşünüyorum.

13. İbrahim Gülenç

İbrahim Gülenç Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    ybr 125 kullanıcısıyım, genellikle şehir içi kullanıyorum, şehir dışı çok tat
    vermese de genelde artçı olduğu halde sürüş dahil rahat bir sürüşü var,
    motosikletim yeni zaten ancak şimdiye kadar beni hiç üzmedi, bir depo
    400-450 km yol yapıyo.İsviçreli bilim adamlarının eline su dökemesekte
    Bence ybr 125, test edildi onaylandı. :)

14. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Konunun Chopper / Cruiser kullanıcıları bölünüme açılmış olması garip :) doğru yere taşıyorum. Haa bu arada CBF 150 derim ben ;)

Erol Ceyhan bunu beğendi.
  15. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    neden Turgay neden CBF 150?

16. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Nedeni şudur ki cbf150 ybr 125 ten daha güçlü bir motor ayrıcada daha oturaklı ybr 125 in avantajı ise sıkışık trafiklerde aralara daha iyi girmesi ve biraz daha az yakıyor olması yani kullanım amacına göre değişir kuryelik yapıyorsanız ve yakın adreslere gidiyorsanız ybr 125 çok aralara girmem yere daha sağlam basayım diyorsanızda cbf 150 tabi bu farkı uçurum olarak algılamamak lazım küçük bir fark sadece cbf 150 vede ybr kullanma fırsatım oldu benim ve bazı arkadaşlarımın görüşü bu yönde..

Turgay bunu beğendi.
  17. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    ben 2 sini de test mahiyetinde kullanmıştım. bence de cbf150. daha güçlü, ayrıca görüntü olarakda. son hız bakımındanda öyle. gerçi ybr 2002 , cbf ise 2009 modeldi.

18. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yani son kanımız, ikisi de iyidir :D
    canın hangisini çekerse onu al :D

19. uguripek

uguripek Üye

Motosiklet:
    Yamaha
  20. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Kusura bakma özgürüm bu mesajı atlamaşım, aga bence cbf 150 daha dengeli alet, ikisini de sürdüm cbf çok daha yere sağlam basıyor bana göre, hem iyi hızlanıyor.. Ya honda bu işi biliyor bence :)