YBR City ile 3600 km. Karadeniz ve İç Anadolu

Konu, 'Karadeniz Bölgesi Gezi ve Turları' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Değerli Arkadaşlarım,

Bir arkadaşımın Bursa çıkışlı Karadeniz gezisi ve iç anadolu gezisi
    Bizim yapacağımız geziye rehber olabilmesi amacıyla sizlerle paylaşıyorum.

Burdan sonra ki satırlar arkadaşım Mustafa aittir.

Toplamda 3600 km yol yaptım. 9 günlük bir gezi oldu. Çok güzel yerler gördüm. Güzel yerlerde kaldım ve Karadeniz gibi bir diyar keşfettim.Zaman zaman tehlikeler atlattıysam da çok şükür sağ salim dönebildim.

Fotoğraflar ...

Rotamın seyri özet olarak şu şekilde gerçekleşti.

1. GÜN Temmuz 7 Salı
    Sabah 6 gibi uğurlanmak üzere son hazırlıklarımı yaptım. Arkamızdan su döküldü ve tekerleği döndürmeye başladım.

Yeni YBR city motorumun km. göstergesi 3427 de. Bazı teknik sıkıntılar ile yola ufak tereddütlerim de olsa çıkmaya karar verdim.
    Depomu dolduruyorum ve pompacıdan bir kaç poz alıyorum

İlk Gün nerede konaklayacağımı henüz bilemiyorum. Plansız programsız çıktım yola. Sürprizler beni İnebolu da konaklamak durumunda bıraktı.
    İlk gün rotam 676 km lik bir mesafe katettikten sonra harita üzerinde...

Karadeniz'e çıkana kadar motordan inmeme kararı almıştım .Nihayet Akçakoca'da denizi gördüm ve bulduğum ilk petrolde denize karşı soluklandım.

Sahil boyunca gördüğüm manzaralar beni büyülemeye başlamıştı bile. Ara ara durup ufak kareler aldım.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Amasra'ya geldiğimde tepeden hoş bir manzara ile karşılaştım. Galiba kendimi daha ön plana almışım.

Amasra'da plajdan manzaralar. Sonradan anlıyorum ki Karadeniz'in bütün sahilleri koca bir plaj...

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Amasra'da sahil kenarında biraz soluklandıktan sonra yola devam ettim. Akşam 18.30 gibi hareket ettim.Aydınlıktan biraz istifade edeyim derken Amasra-İnebolu arası benim için tam bir kabus oldu. 160 km virajlı yolda 5 saat gibi bir zaman sonrası kendimi zorla İnebolu'ya gece 12 gibi atabildim. Amasra İnebolu arasında Cide konaklanabilecek tek yer fakat ben havanın aydınlığını bahane ederken saatler süren bir gece yolculuğuna vahşi hayvanlar ile birlikte ıssız karadeniz yamaçlarında mecburen devam etmek zorunda kaldım. Çakallar, tilkiler, kirpiler ve cinsini anlayamadığım birsürü parlayan çift göz gece yolculuğum boyunca bana eşlik etti. Bol bol dua ettim.
    Havanın aydınlık olduğu bir ara Kastamonu il sınırı

Dikkatimi çeken Karadeniz sahili boyunca adım başı büyükbaş hayvan levhaları. Dikkatli olmak zorundaydım.

İnebolu'da şirin bir tatil köyünde konakladım ertesi günden manzaralar...
    Gece yolculuğum esnasında 5 km kadar zift dökülmüş dağ yolunda devam etmek durumunda kaldım. Bu duruma çok şaşırdım motorum battı fakat tek tesellim ziftli yolda vahşi hayvanlardan uzak olacağım tesellisiydi.

Böylece ilk gün parkurum 671 km ile Bursa-İnebolu olarak gerçekleşti.
    Bursa-Amasra 493 km.
    Bursa-İnebolu 671 km.

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben nereden bileyim Amasra-İnebolu arasının vahşi hayvanlarla dolu 160 km boyunca devam eden virajlı sık bir orman olduğunu. 3 ayrı yerde 5 tane çakal ile karşılaştım. Heyelanlı yollardan zifiri karanlıkta geçtim. Ufak hayvanların üstünden geçmemek için azami dikkat sarfettim. Sırf bu yolda şu ana kadar yaptığım virajların hepsini bir daha yaptım.

İnebolu'dan öğlen saat 12 gibi Sinop'a doğru güzel manzaralar eşliğinde virajlı yollarda devam etmeye başladım. Moralim motorumun heryerine sıçramış olan zift yüzünden bir hayli kaçmıştı. Daha yolun başındaydım çünkü. [​IMG]

Neyseki Ayancık'da Teyfik kardeş benim yardımıma yetişti. Motorum pırıl pırıl oldu,moralim yerine geldi . Bir saat işçiliğe 5 lira isteyince ayrı bir şok yaşadım. Tabiki biz de gerçek karşılığını verdik.

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    2.Gün Rotam İnebolu- Sinop arası.
    Bursa - Sinop 869 km.
    İnebolu - Sinop 193 km. [​IMG]
    Sinop'a 10 km. kala yol sol tarafa ayrılıyor ve Türkiyenin en uç noktası meşhur İnceburu'a gidiyorum. Tabiki görmemiz gerek. 15 km git Allah git .Neyseki vardık hedefe.
    İnceburun Feneri.
    Karşısı Rusya tabi ben göremedim.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sinop gerçekten yaşanası bir yer. Fakat halk ya memur ya da emekli. İş imkanı pek yok. Öğrenciler var çünkü Sinop üniversitesi de yeni açılmış aldığım bilgilere göre.
    Ertesi gün Sinop kalesini ve ünlü tarihi Sinop ceza evini gezmeye karar veriyorum. Öncesinde marinayı bir turluyorum.
    Sinop kalesinden Sinop'a genel bir bakış. Bu arada kale bar olarak işletiliyor.

Fatih Genç bunu beğendi.
  7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Dolaşırken iki tane 34 plakalı GS görüyorum ve yanlarına gidiyorum. Kendileri ağır abilerden. BE luyum deyince arkadaşlardan biri (Yüzbaşı Hakan Can) Sosender başkanımız Zeki Duman'a selamlarını iletiyor. YBR ile çıktığımı söyleyince garip garip bakıyorlar. Sinop-Artvin oradan da Batum'a geçeceklermiş. Kimlik ile Batum'a kadar izin veriliyormuş. Ben de niyetine giriyorum bunun üzerine.
    Kale bardan bir manzara daha.
    Sinop ceza evine biletimi alıp giriş yapıyorum.
    Tarihî Sinop Cezaevi, bir dönem "Anadolu'nun Alkatrazı" tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen cezaevidir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Üç yanı deniz olan ve tarihi kale duvarlarının içersinde yer alan cezaevine ev sahipliği yapan kale yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yapılmış. Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi korumuş ve güçlendirmişler. Kalenin cezaevi olarak kullanımına ait en eski belgeler ise 1568 yılına dayanmaktaymış.
    İç kalenin resmi olarak zindana dönüşmesi ise 1887 yılında olmuş. 1939 yılında da Çocuk hapisanesi olarak kullanılmak üzere bir bina daha yapılmış.
    Dolaşmaya başlıyorum.

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Zindan gerçekten tüyleri ürperten bir yer.
    Ayakların ve kolların bağlandığı çok büyük palı prangalar var resimde. Hemen yan tarafta da yerde bir tuvalet mevcut fakat burada göstermedim.

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ceza evinde yazan anlamlı bir yazıyı da son olarak resimledikten sonra çıktık Sinop sokaklarına.
    HATASIZ İNSAN YOKTUR.
    İNSANLIK HATASINI KABUL VE TAMİR ETMEKLE ÖLÇÜLÜR. EINSTEIN
    Farklı bir açıdan Sinop.
    Yorumsuz...

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Göremediğim ve mutlak görülmesi gereken HAmsilos koyu hakkında kısaca şunları diyebilirim;
    Hamsilos, Türkiye'nin en kuzey ucunu oluşturan İnceburun üzerinde bulunan bir koydur. Koy bir fiyordu andırıyor. İnce-uzun yapısı sebebiyle ölçeği aşırı küçük bir harita tarafından net gösterilebilir. Koydan içerilere gidildikçe etraf ormanlaşıyor. Hamsilos'a giden tek yol Akliman'dan geçiyor.

Hamsilos'un gerçek ismi Hamsoros muş, ancak herkes tarafından Hamsilos olarak biliniyor. Sinop'a 11 km uzaklıktadır. Türkiye'nin en kuzey noktası İnceburun'a ise yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Akliman Koyu'nun 1 km kuzeyindedir.

Kafamda ORDU var. Samsun'u geçip sevgili annem in çok sevdiği Almanya'dan gelen gurbetçi Sunay Teyze'ye misafir olmak üzere yola çıkıyorum. Sinop'tan ayrılışım öğlen biri buluyor. Fakat gözüm arkada kalıyor.
    Uzun bir tünel ile karşılaşıyorum.
    "Carrefour' un orda taksi durağı yanı" Elimle koymuş gibi buluyorum.
    Bursa - Ordu 1200km.
    Sinop 'tan sonra 324 km yapıyorum.
    Dertleştik ,sonra duşumuzu alıp sofraya oturduk . Oy oy oyy demeden edemedim.

ibrahim aras bunu beğendi.
  11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Boztepe, Bir tarafında Ordu manzarası bir tarafında uçsuz bucaksız Karadeniz manzarasına sahip, yemyeşil tepelere hakim hoş bir yer. Manzara için bu tepeye çıkılır.

Boztepe'de Yamaç paraşütü gibi aktiviteler yapılmaktaymış.
    Bu arada gece Boztepe' den Ordu' ya bakmamız tavsiye edildi.
    Sabah kahvaltımızı edip yavaş yavaş yol hazırlıklarına başladım. Hedefim de önceden de dediğm gibi Artvin sınır kapısı var.. Oradan da Gürcistan'a niyetliyim. Sinop'ta karşılaştığım ağır abiler kimlikle geçileceğini söylemişti. Neyse bakalım diyip yola koyuluyorum. Arkadaşlar kahvaltı 10 numara bu arada
    Trabzon'u geçip Uzun Göl sapağını görünce nereye gitmem gerektiği konusunda kararsız kaldım. Artvin Sarp' a devam etsem mi yoksa Ayder Yaylası mı ya da Uzun Göl mü? Neyse biraderi aradım. Oda Artvin de bulunan BE üyesi Can İyidinç'e yönlendirdi. Kısa ve öz UzunGöl'e gitmememi Arapların olduğunu ve bozulduğunu bu sebebpten Ayder Yaylasını seçmemi söyledi. Sonradan anlıyorum ki çok haklıymış CAN. Tabi Rize'ye doğru devam ederken artık Artvin'e gitme işini de yavaş yavaş kafamdan çıkardım. Bir an önce kendimi konaklıcak bir yere atma teleşındaydım . Çok yorulmuştum. Düşdük Ayder Yaylası yoluna.

ibrahim aras bunu beğendi.
  12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ayder Yaylası yolu çok keyifli ve temiz bir yoldu.
    Yine güldüm. Laz memleket işaretleri ile beni sanki karşılıyordu.
    Nihayetinde keyifli bir tırmanışın ardından Ayder Yaylasına ulaşıyorum

Ayder Yayalasına geldiğimde
    Bursa - Ayder 1550 km yol yapmış oldum.
    Ordu - Ayder Yaylası 350 km.
    Hemen Kuşpuni Hotel i aramaya başladım. Mehmet Hatip in yazısında okumuştum. Çok temiz ve nezih bir yer.

Ayder Yaylası'ndan manzaralar.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Akşam yemeği sonrası;
    Ertesi Gün öğle vakti tekrar yola koyulacağım. Böylece 4. günümün gecesini Ayder Yaylası'nda geçirmiş oldum. Artvin'e gitme işini iyice kafamdan çıkardım. Uzun Göl hakkında da kötü yorumlar duydum. Göl'ün çevresine duvar örmüşler bitirmişler vs. "Ama bu kadar gelmişsin ve gidip görmen iyi olur bir daha istemeyeceksin zaten" dendiği için Uzun Göl yolunu tuttum. Yalnız Zilkale yi de görmem istendi. Çamlıhemşin'den sola sapıp Zilkale yolunu tuttum. Yollar çok bozuk dendi. Biraz tereddütte kaldım ama hayırlısı dedik.
    Yol üzeri bir köprü dikkatimi çekti. [​IMG]
    Güzel bir tırmanıştan sonra Zilkale'ye ulaşdım. Hemen birilerini buldum resim için.

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Zilkale, Çamlıhemşin, Rize ilçesinin 12 km güneyinde, Fırtına Vadisi'ndeki bir geçide hakim, yüksekçe bir tepe üzerinde (dere yatağından 100 m denizden 750 metre yükseklikte) konumlanmış

Artık Uzun Göl ve Sümele Manastır'ını görmek için Trabzon'a doğru dönüşe geçtim. Bakalım Uzun Göl gerçekten kartpostallardaki kadar büyüleyici miymiş.
    Çamlıhemşinden geçerken karnım bir kıyıldı. Durdum bir yerde artık yöresel bişeyler yemem gerekiyordu.
    Evet Muhlama bu işte. Bol tereyağ ve hep uzayan kıvamlı bir peynir. Güzel tok tutuyor ve lezzetli bir de yanında mısır ekmeği ...

Tatlı olarak Mısır unundan yapışmış helva .

Sonraki Rotam.

Nihayet Uzun Göl'e geldim. Artık eskisi ile yenisini siz karşılaştırın arkadaşlar.

Allah'ın güzelim doğal gölü gerçekten de duvar ile örülmüş.

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Bakın kartpostallardaki Uzun Göl'ü nasıl hatırlıyoruz.

Uzun Göl'de 15 dakika durmadım hemen inişe geçtim. Sümela Manastırı olacaktı program fakat 17.00 de kapanıyormuş. Bu durumda abimin öve öve bitiremediği Zigana tatil köyüne gitmek üzere yola koyuldum. Sümela sapağını geçtim ve Zigana dağlarına doğru bir tırmanış başladı. Hava da kararıyordu.

Hüsrana uğradım 6 km fazla çıkıp Zigana tatil köyü isimli başka bir yerde kalmışım. Biraderin bahsettiği Zitaş mış. Neyse yemek yedim ve yattım.
    Böylece 5. günün sonunda 1900 km deydim. Ayder Yaylasından çıkıp Zigana Dağlarına çıkana kadar 350 km yol yapmışım gün içerisinde.

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ertesi Gün Sümele Manastırı'nı görmek için Zigana dağını 35 km aşağıya iniyorum. Sonrasında rotam Sivas' ın güneyindeki Gürün kazası. Tabi önce 35 km yokuşu indiğim gibi tekrar çıkacağım ve Zigana Tüneli'nden geçeceğim.

Sümele Manastırı yolu

Sümele Manastırından vadiyi gören manzara

Manastırın içi

Tahribat her yerde kendini gösteriyor.

Sümele Manastırına görülen merdivenlerden iniliyor. Ben çıkmak üzere artık yöneliyorum.

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Manastır girişinin merdivenleri. Tabi ben iniyorum artık.

Sümele'den Laz ezgileri eşliğinde dönüyorum.

Dönüş yolu Sümele Manastırının karşıdan görünüşü

Maçka 'da Volkan Konak'dan Dido eşliğinde karnımı doyurduktan sonra tekrar indiğim Zigana Dağını tırmanışa geçtim. Şarkıda Zigana dağlarından bahsediyor.En tepede meşhur Zigana Tüneli çıktı karşıma.

Zigana dan sonra karşılaştığım manzara. Anlaşılan artık KAradeniz'i unutmam gerek. Sivas'a doğru yola koyuldum.

Hakan.Yortanlıoğlu bunu beğendi.
  18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Gezinin bundan sonraki bölümünü eklemedim.Bize lazım olan bölümü şimdlik bu kadar.

19. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Paylaşım için saol Şenol abi..

20. Çağrı

Çağrı Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    teşekkürler Şenol abi....