Ybr de vites kolu yüksekliği ayarlanabilir mi

Konu, 'Yamaha' kısmında Ali Kıyak tarafından paylaşıldı.

1. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba arkadaşlar. Yeni bir Ybr aldım. Sorunum şu, motosikletimi yds uzun botlarla kullanıyorum ama vites atarken ayağım vitesin altına girmiyor. sanki bastığım yer ile vites arası dar gibi. bu yükseklik artırılabilir mi, veya bir ayarı var mı.

2. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    malesef bu botla ilgili genel bir sorun. eğer botunuz çok kalın bir tabana sahipse sıkıntı oluyor ama vites kolunun yüksekliğini artırırsanız vites düşürmede bu sefer aynı problem ortaya çıkar.çünkü bu sefer de topuğunuz havada kalarak vites düşürmeniz gerekecek. bu da hızlı basmanıza neden olarak şanzımanınıza zarar vermesin sonra?

Ali Kıyak bunu beğendi.
  3. tolga.sensoz

tolga.sensoz Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Servise gidip ayarlatabilirsin,zorlanmadan vites değiştirebilmen lazım,ayağın ergonimikliğin ötesinde zorlanmamalı ybr de,yoksa inan bana ayarsal sorun var,hallederler hızlıca,

Ali Kıyak bunu beğendi.
  4. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    teşekkür ederim, servis için konyaya gitmem gerekiyor, 1.5 saatlik bir mesafe bana. kendim halledebilir miyim acaba bilmiyorum.

göksel bey, ayarlatmazsam da tüm dikkatim oraya yöneliyor maalesef, vites atacağımda resmen kasılıyorum ayağımı sokacam diye, kenardan yapayım dedim bu sefer de botun tabanlığının kenarı açıldı biraz, allahtan farkettim yoksa fena olacaktı bot.

5. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ali Bey,

Servise götürüp hafif dışa doğru uzatma dahi yapılabilir veya uyumlu başka biri ile değiştirebilir bence.

6. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    en doğrusu servisi arayıp öğrenmek herhalde, yarın vakit bulursam arayayım bir, teşekkürler yorumlarınız için

7. Hüseyin U

Hüseyin U Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Motor kullanmaya ilk başladığım zaman ben de aynı sorunu yaşamıştım ama sonradan alıştım. Artık çizme mi biraz yumuşadı yoksa başka bir şeyden mi bilemiyorum ama şu an vites atarken gayet rahatım.

Ali Kıyak bunu beğendi.
  8. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Dün servisi aradım, vites pedalının sonuna doğru bir pim var onun vidasını çıkarın ve vitesi pedalını yerinden çıkararak şu anki konumundan bir tık yukarıya kaldırın, sorun çözülür. fazla kaldırmayın yoksa bu sefer de ikinci vitese geçirme sorunu yaşarsınız ayağınızı kalçadan kaldırmak zorunda kalırsınız dedi. bakalım yarın uygulayacağım

Şenol SEL bunu beğendi.
  9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bencede en mantıklısı bu.Bende 2011 ybr esd yi aynı marka motosiklet çizmesi ile kullanıyorum.Bende de aynı sorun olmuştu.8-9 yıldız anahtarla vites kolu altında vidayı çıkarın bir tık yukarı alın.Sorun çözülür.Siz yapamazsanız illaki yamaha yetkili servisine götürün.Diğer servisler bilmeyebilir bazı salaklar gibi extra işler çıkarabilirler.Aklınızda olsun yamaha ybr 125 lerin hiç bir modelinde yağ filtresi yoktur.Var eden salaklardan hemen uzaklaşın kaçın.

zafer atun ve Ali Kıyak bunu beğendi.
  10. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    şenol abi, merhabalar, dün vites pedalı işini halletim, ama bir sıkıntım var ne yazık ki, vidayı yerinden çıkardım bir tık yukarıya taktım pedalı, sonra da vidayı takmadan durduğu yerde bir deneyeyim dedim, pedalı kaldırdığım gibi pedal yerinden çıktı. haliyle eski konumunu tutturamadım yeniden. şu an rahat yükseltiyorum vitesi. sorun şu vitesi düşüreceğimde ayak hareketiyle değil de bu sefer bacağımı kaldırmam gerekiyor üzerine basabilmem için. pedalı çok da yukarı bir konuma almamıştım halbuki. bu işin normali nedir, vitesi düşürürken bacaktan kaldırıp basmak mı yoksa tek bilek hareketiyle yapılmalı mıdır bu iş? ikinci soru frenle ilgili, motosikleti kullanırken ayak fren pedalının yanında mı olmalı üzerinde mi olmalı, üzerine koyunca yüklenmesem de sanki fren üzerine basıyormuş gibi hissediyorum, yanına koyunca da acil bir durumda basamam diye tedirginim. bilmiyorum bu işin tekniği nedir? sorular basit olabilir ama en baştan doğru öğrenmeliyim. malum ehliyet alırken adamlar bunları bile söylemedi, çok fazla yazı okuyup video izliyorum motosikletle ilgili, ne öğrendiysem oralardan işte

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bana bulunduğun konumu yazamısın.Şehir olarak bir lokasyon verebilirmisin.

12. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Konya, Akşehir'deyim

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ah be bir ay önce bunu yazmış olsaydınız size fiili olarak yardıma gelirdim.Bir kaç ciddi önerimi uygulamalı gösterebilirdim.Biraz sabret bu aydan sonra sana bir süpriz ziyaret yapabilirim.

Ali Kıyak bunu beğendi.
  14. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Kaskımı çıkardım ve başımın üzerinde size bir yer ayırdım Şenol Abi, yolunuz düşerse mutlaka beklerim.

Şenol SEL bunu beğendi.
  15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    vallahi bu sözden sonra yolumun düşmesi hemde en ivdei şekilde olması farz oldu.Naptınız kardeşim.Teşekkür ederim.

16. Ali Kıyak

Ali Kıyak Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    inşallah, görüşmek dileğiyle o zaman

17. ankarider

ankarider Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba bu konuda bir sorum olacak. Aynı marka botla ve ybr 125 te bende aynı sorunu yaşıyorum. 41 numara bot kullanıyorum. Sizler kaç numara bot kullandınız acaba onu merak ediyorum. Yani vites kolunu yükseltince sorun aşılır mı acaba onu merak ediyorum. Yoksa geri vericem botu. Saygılar.

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    evet ybr nin vites kolunu yukseltince sorun aşılır.