Yeni Başlangıç Için Ihtiyaca Göre Scooter Tavsiyesi

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında mertovski tarafından paylaşıldı.

1. mertovski

mertovski Yeni Üye

Tecrubeli arkadaslar selamlar, forumda yeni olmam sebebiyle eger yanlis yerden bilgi istioyorsam mazur gorun. Hic bir motor tecrubesi olmayan ve hatta cok tehlikeli oldugunu dusunen ben, malum istanbul trafiginden bunalmis bulunmaktayim 10-15 dk lik ispartakule mahmutbey tem araligini yeri geliyor 1.5 saatte geciyorum. Bu sebeple sadece haftaici ise gidip gelirken kullanabilecegim bir motor fikri geldi aklima. Kucuk arastirmalar sonucu scooterlarin is gorebilegini ve bu forumu buldum. Siz tecrubeli arkadaslardan istegim beni yonlendirmeniz. öncesinde güzel bir eğitim, honda eğitim veriyormuş yanlış görmediysem (veya siz yönlendirebilirsiniz) sonrasında da A2 ehliyet ve motor. Aradigim kriterlerin tabiiki basinda guvenlik geliyor malum tem i kullanicam. Onun disinda surat yapmayacagim oyle performansli bisey degil aradigim. Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim. 11 yillik b sinifi ehliyetim var ama motor konusunda hic tecrubem yok ve korkutmuyor degil[​IMG] dedigim gibi oncelik guvenlik sonrasina bakariz artik[​IMG]

İsmail bunu beğendi.
  2. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    kardeşim hoşgeldin aramıza. önce bir tanışma bölümünde kendi adına yeni konu açarak merhaba dersen ve adını da anlayabileceğimiz şekilde değiştirirsen mutlu oluruz. forum arama motorunda pekçok konu bulabilirsin. 100-125-150 cc japon malı scooter öneririm. 3-5 bin civarı ve ilk öncelikle 2. el alabilirsin. honda dan eğitimi alabilirsin. honda PCX e bir bak derim. 125-150 cc leri var yada PS 150 bu daha güçlü bir model. inşallah sağlıcakla kullanırsın.

3. mertovski

mertovski Yeni Üye

Hosbulduk. Kusura bakmayin dediginiz yeri bulamadim telefondan giriyorum belki o yuzden biraz karisik geldi. Ismim mert istanbulda yasiyorum 29 yasindayim. Az cok modeller belli aslinda dediginiz gibi honda pcx modeli ustunde duruyorum 125 olan bir de sym fiddle 2 yi tavsiye etmisler. Ancak benim sizlerden istegim tavsiye edermisiniz bana? Sonucta tem e cikicam ve hic tecrubem yok arabalari gectim kamyonlar tirlar urkutuyo beni. Dedigim gibi hiz tutkum yok sadece ihtiyactan dolayi dusunuyorum ama guvenlik cok cok onemli canimizi sokakta bulmadik :)

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Kardeş hoşgeldin. Zaten söyleyeceklerimizi söylemişsin az çok.

Koruyucu ekipmanlarını asla atlama lütfen (kask, mont, eldiven bot pantolon vb)
    Eğitim demişsin. Başlangıç cbt 1-2 rahmi barutçu yu öneririm. Selamımı söylersin. Veya daha iyisi Şenol Bey'in slmı :) daha iyi tanır.

Diğer eğitimleri honda bmw olabilir.

Omm nin kitaplarını alıp okumanj tavsiye ederim.

Motor seni korkutmasın. Korkutacak tek şey artık oldum demek ve güvenlikten uzak durmak.

Tekrar hoşgeldin.

Kazasız belasız sürüşler şimdiden

5. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Ben scooter önermem çünkü kendim süremiyorum. Scooter kullanmak bana zor geliyor. Otomatik vites olması avantaj ama racing tarzı motor kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor galiba motosikleti ayaklarımla kavramam gerekiyor. Sonra scooter de yavaşlayacağım zaman sağ ayağım fren arıyor.
    O yüzde oyumu cbf 150 ve ybr 125 ten yana kullanıyorum :)

6. mertovski

mertovski Yeni Üye

Yorumlariniz icin tesekkurler. Dediginiz gibi once guvenlik, benim sadece kafama takilan tem de ozellikle de ise gidip gelirken kullanmayi amacladigim icin trafigin yogun oldugu saatlerde gitmek mantikli olur mu? Murat bey scooter daha kullanilabilir geliyor bana gorunus olarak da daha hos sanki :)

Ismail bey, korumalarla alakali olarak takim elbise ile kullanim mumkunmudur? Kask + eldiven+ dizlik + dirseklik + mont uygunmudur acaba? Bu da onemli bi konu benim icin :)

7. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Kendimi bir anda ütü almaya gelen müşteriye buzdolabı satmaya çalışan pazarlamacı gibi hissettim :) Scooter konusunda kararlı gibi duruyorsunuz.

8. mertovski

mertovski Yeni Üye

Ben genel yapi olarak motor tutkunu biri degilim yoksa tavsiyeleriniz tabiiki cok degerli. Ihtiyaca uygun ve surekli kullanim olmayacagi icin scooter daha mantikli geliyo hem de ufak. Diyorumya hala motor kullanabilirmiyim diye endiselerim var :) biraz insanin meraki olmasi lazim sanirim arabada oldugu gibi. 18 e girer girmez b sinifi ehliyetimi aldim ama motor su gune kadar aklimin ucundan bile gecmemisti :)

9. Murat Ateş

Murat Ateş Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Doğrusunu forumda ki değerli büyüklerimiz bilir. En kolay başlangıç motoru nedir bilmiyorum. Scooterin kullanımı bana zor geliyor. Sebebi kullandığım motosiklet olabilir.

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Neden illaki sukuter.Bu zevkli fakat bir o kadar da tehlikeli hobiye sukuter ile başlarsanız ileride sıkılp vitesliye geçmek istediğiniz her şeye yeniden başlarsınız.Ama vitesli ile başlarsanız sukutere geçtiğinizde fazla bocalamazsınız 3-5 km de alışırsınız.Aklın yolu bir.

11. muhammedknc

muhammedknc Üye

İyi aksamalar .butce ne kadar en azindan ona gore tavsiyede bulunalim .....derim.

12. Yekta Ağaoğlu

Yekta Ağaoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    SYM
    Başlangıç için hangi tarz bir motosikletin kendinize uyacağını eğitimden sonra karar verin. Vespaacademy ye gidebilirsiniz hem scooter hem vitesli kullanrsınız. Scooter ile başlamak ve şehiriçi kullanım daha pratik. İlk aşamada vites debriyaj kavrama ayak freni durkalk derken dikkatinizin önemli bir kısmı motosiklete yoğunlaşır. Araba kullanmış olmanın hiçbir artısı yok. Motosiklet çok farklı. Scooterda ise sadece gaz fren dolayısıyla dikkatinizi trafiğe ve olası tehlikelere karşı yoğunlaştırabilirsiniz. Ayrıca scooterların eşya taşıma konusunda da ciddi avantajı var. Ben 42 yaşında başladım ve scooter ile başladım. Şimdi yine scooter ile devam edip 250cc almayı düşünüyorum.

13. mertovski

mertovski Yeni Üye

Senol bey, scooter tercih etmemdeki sebep inanin motora cok fazla merakim yok belkide hic merakim yok. Ama hayatimi kolaylastiracagini dusunuyorum. Scooter lar tip olarak da hos gozukuyorlar ozellikle 250cc ler. Vitesli tercih etmememin bir diger nedeni de surusun scooterlarda daha rahat olacagini dusunmem. Trafikte insanlar gercekten motorlara karsi cok bilincsizler. Ben bile bugune kadar motor gordugumde dikkatli olmaya calistiysamda aslinda cok farkli seylerde varmis biraz arastirinca ogrendim. Kafamdaki esas soru isareti zaten bu noktada ben ne kadar onlem almaya dikkat etmeye calissamda etrafimdakiler cok bilincli olmayacak :) siz ustadlardan asil ogrenmek istedigim ev - is arasi yapilacak yolculugu tem bahcesehir - ikitelli arasi yapmak ne kadar mantikli olur

Butce olarak 6-7 bin lirayi gecmemeyi dusunuyorum. Ama 1-2 bin lira fark olup bu cok daha guvenlidir diyebileceginiz bir motor var ise biraz ustune cikabilirim

14. Yekta Ağaoğlu

Yekta Ağaoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    SYM
    Aşağıdaki maddeler tamamen kendi görüşümdür.
    1- Henüz eğitim almadan şu motoru alacağım demek, vitrinde gördüğünüz ceketi denemeden almaya benzer. Ancak bir fark var aldığınız motosikleti ceket gibi iade edemezsiniz.
    2- Korumalı kıyafet giymek, kask takmak, soğuk günlerde kat kat giyinmek (içlik, tayt vs) konusunda sıkıntılarınız varsa başlamayın.
    3- Sürekli yol-benzin parası ekipman parası bütçe darlığı gibi sıkıntılarınız varsa başlamayın.
    4- Rüzgardan, soğuktan, yağmurdan trafikten şikayet edecekseniz başlamayın.
    5- Motosiklet kullanmaktan işe-gidiş geliş amaçlı da olsa keyif almıyorsanız başlamayın.
    6- A2 ehliyeti almakla ilgili sıkıntılı sürece katlanamayacaksanız başlamayın. Sınavı geçmek eskisi kadar kolay değil + bürokratik işlemlerde de bir kolaylık yok. Emniyetten randevu almak bile günlerinize maloluyor.

Son olarak bütçeniz gitmek istediğiniz güzergah için son derece yetersiz geldi bana. 7 binTL nin en iyi ihtimalle 1000TL si kask-mont-eldiven vs ekipmana gider. 250-300TL kursa 75TL sınav harcı + ehliyet vs 500TL yı buluyor. 450TL da eğitime gitseniz bütçeden geriye 5000TL kalır. TEM'de güvenle yol gidebilmek için 250cc maxi scooter almalısınız, o da bu fiyatlara çok çok zor belki 2. el kötü durumda bir çinli bulabilirsiniz. O da başlangıç motoru olamayacak kadar sorunlu olur. Eğer hevesiniz ve sevginiz varsa, bütçe nedeniyle bunun bitmesine izin vermeyin.

15. mertovski

mertovski Yeni Üye

Yekta bey sagolun gorusleriniz icin, ben de size cevaben yazayim :)

1- su motoru mu almaliyimdan ziyade benim dusundugum guzergah icin boyle birsey mantilli ve guvenli mi sorusu. Ilk mesajimda belirttigim gibi siz tecrubeli arkadaslar sayesinde bu ise kalkismaya karar verirsem once egitimini alip sonra ehliyete basvuracagim. Motor en son kisim ama tabiiki onemli.
    2- guvenlik benim icin en onemli kriter hicbir masraftan ve ayrintidan kacmaya niyetim yok.
    3- herhangi bir sknti yok.
    4- ruzgar soguk ve yagmurdan sikayet etmem ama motora niyetlenmemin basinda cektigim trafik geliyor. Trafik sikayetinden kastinizi anlayamadim tam olarak.
    5- modellere baktikca ilgim artiyor sanirim keyif alacagim gibi hissediyorum kullanmaya basladiktan sonra suan icin yorum yapamiyorum artci olarak bile binmedim.
    6- bi ise kafam tam olarak yatarsa emin olun hicbisey zor gelmez bana surec neyse katlanirim.

Son olarak butce sadece motor icin ilave ekipmanlar ve kurs+ehliyet icinde olarak yazmadim. Bunun sebebi de ilk motorum olacagi icin daha ustune vermek bilmiyorum cok mantikli mi belki alistiktan sonra yukseltebilirim suan icin birsey diyemem. Yani butce konusunu sirf motor olarak dusunurseniz sevinirim.

Bir de 2. maddeye ilave olarak takim elbiseyle kullanim konusuda bir sakinca var mi? Kask mont eldiven o sekilde uymaz gibi? Isim geregi takim elbiseliyim haftaici.

16. Yekta Ağaoğlu

Yekta Ağaoğlu Yeni Üye

Motosiklet:
    SYM
    Trafikten kastım motosikletler adeta görünmezdirler, o sebeple araba kullanırken belki hiç karşılaşmadığınız diğer araçların sıkıştırma, önüne kırma, sinyal vermeden dönme, yol vermeme gibi tehlikelerdir. Ayrıca motosiklet aldım trafiğe yakalanmam diye bir durum yok, yeri geliyor arabaların arasından geçmeniz mümkün olmuyor. İstanbul trafiği ekstra dikkat ve sabır gerektiriyor.
    Takım elbise ile kullanırsınız bence, montu bir beden büyük alırsınız veya tavsiye etmesemde dirsek ve diz koruma takarsınız ceket, pantolon üzerine(tabi ütüsü bozulacak) Takım elbise mecburiyeti varsa ceketi işte bırakıp üzerinize uyan bir mont almak en iyisi. Aksi halde soğuk havalarda rüzgar sizi bir günde hasta eder.
    Sizi bayağı kararlı gördüm olacak bu iş :)

17. mertovski

mertovski Yeni Üye

İpini koparan istanbul trafiginde inanın siz de biliyosunuz. Araclari bile yeri geliyor nasil sıkıştırıyorlar. Ozellikle o hafriyat kamyonları tabiri caizse katiller.. Motor kullanmanin o kisminda endişe duyuyorum :) ceketi bırakıp mont alma fikri cok cok guzel bunu yapabilirim cok da guzel olacaktir. Gercekten motor tiplerini ozellikle maxi scooter modellerini gorunce ihtiyacın otesinde heves oldu sanki :) tam keyif için yapilmislar :) kismet artık ama once korkularimi yenmem lazim.

Arkadaslar yeni konu acmak istemedim, eylul sonu bi aksilik cikmazsa hondanin egitimine gidicem. Bu arada da scooter arayislari devam ediyor. Simdi ilk olacagi icin sanirim 2. El almak daha mantikli gibi. Ama guvenlik tabiki en onde. Piaggio fly 100 nasil bir scooterdir? Ben 12-13 km lik bir yol kullanicam ve otobandan vazgectim(ileride bir burgman 400 sahibi olursam baska tabi). Ispartakule - ikitelli arasi mesafeyi olimpiyat stadinin oradan yani yan yoldan gitmeyi planliyorum ne dersiniz?

18. TalipBoz

TalipBoz Yeni Üye

Motosiklet:
    BMW
    Mert Bey, merhabalar. Sanırım size biraz yardımcı olabilecegim, benzer durum ve deneyimden gectim ben de.
    Ben motor kullanmayı cok istedigim ve sizinle diger muzdarip oldugun sorunları asmak icin gecen sene yazın scooter alarak motor kullanımına basladım. gerci yaklasık 10 yıl oncesinde 150 cc bir vitesli motorla 2-3 ay bir deneyimim d eoldu ama ehliyetimi alamadigim icin, bir trafik kontrolde yasadigimsıkıntı sonrası bırakmıstım ama aradan gecen zamanda esimi de ikna etmem sonucu ilk scooter'imi Honda pcx 125 cc alarak baslamis oldum.
    -Neden Scooter? Oncelikle hic motorsiklet kullanmayan ve kullanım amacı ev-is olan biri için scooter'la baslamak dogru bir karar. zira benim gonlumde vitesli bmw 650 tarzı motorlar vardı ama ilk deneyim açısından ben de scooter tavsiyesi aldım hep.
    -Neden Honda pcx125: Ilk arastirmamda aylarca her model ve motor hacmini arastirdim. Gonlum bir o bir bu gezinip durdu. Bu surec hakkaten cok zor. Hep 250 cc ve uzeri bakarken, pcx'i şeklen cok begenince 125 cc'nin de yeterli olacagina ikna oldum. PCX gercekten de goruntu itibariyle harika bir motor, oysa hayalimdeki scooter bir vespaydı (ama 300 cc olanı, cunku 150likler cok minik gorunuyorlardı). Ama vespa cok pahalı olunca, onu elemek zorunda kaldım. Bir de sıfır motor alma konusu vardı, ben almak isterken sıfır bulamadım, hep birkac ay sonrasına gun verildi. O nedenle ikinci el aldım. Ama 2. elle sıfır arasında pek bir fiyat farkı olmadigini belirteyim.
    -Honda pcx deneyimim: Oncelikle sunu belirteyim. ben AnadoluHisari ile Levent arasında kullanıyorum. 10 km bir mesafe ve TEM'den gidip geliyor ve kopru geciyorum.. Dolayısıyla sizin guzergaha benzer (en azındanTEM gecisi). Motorun guc ve hızkonusunda suana kadar hicbir sorun yasamadım. Ama ben hic 3. seride girmedim motorla, genelde otoban uzerinde emniyet seridi veya 1. serit kullandım. nadiren 2. seritten sollama yaptım (o da kopru uzerinde). Ayrıca motorun 100km'de hız kesici oldugundan, bu suratin ustunecikamiyorsun ama ihtiyac da yok aslında. Ben yine nadiren 80 yaptım, genelde 50-70 arası (yol müsaitse) yapıyorum. Ama emniyet seridinden gittigim zamanlar 50'nin altında gitmeye ozen gosteriyorum (heran biri motorla veya aracla yola cikar, bir arac emniyete cekmek ister falan diye), dolayısıyla kaza riskini de azaltmis oluyorum.
    -PCX'in kendisi: Ben motorumu cok begenerek kullanıyorum ve cok memnunum. Hafif olması, kıvraklık kazandırıyor. Gucunun cok fazla olmaması, kontrol kolaylıgı veriyor ve riski azaltıyor. Yakıt tüketimi harika, 5 litre ile (27 TL oduyorum) 210 km gidiyorum (rezervi kullanmadan).
    -Kıyafet: Scooter ile ise gidip gelirken, takımelbise ile kullanabilirsin. Ama ustte ceketle gidilemeyecegi icin (ruzgar ucusturur, koruması yok, havadaki lekeler vs) onerim motor montu alman. 2 sekilde kullanabilirsin, biraz buyuk alıp ceket ustune giyebilirsin veya en iyisi, ceketi motorun sele altındaki bagajına koyup dogrudan gomlek ustune giyersin. Ben gomlek ustune giyiyorum, gomlek pek kırısmıyor. Ama sunu da belirteyim, ben kısın kullanmadigimdan ve Mayıs'da isyerine kıyafet serbestisi basladigi icin, ceketle cok nadiren kullandım. Dogal olarak forumdaki arkadaslar ideal koruma ve kıyafet onerilerini iletselerde, bot giymeyeceksindir. Kunduranla kullanabilirsin. Ama biraz daha dikkat ve ozen gerektirecek, ozellikle arac yanlarından gecerken, sagda kaldırım vs varsa, yavasladiginda ayagini yere indirdiginde, bilek kemigi arada sikısabilir, bu risk var. Ayrıca kosele kundura giymemeni oneririm zira durdugunda dahi ayagını kayma ve motoru dusurme riski var, o nednele motor kullanırken ben altı kaucuk bir ayakkabı tercih ediyorum. Diz koruması ben de aldım ama itiraf edeyim, pantolonun kırısması ve sonra sele altı bagaja sıgma sorunu nedeniyle nadiren kullandım. Ama topcase alınca bagaj kapasitesi arttı, düzenli kullanabilecegim. kask konusunda da once yarım kask (acik kask)(kullanıyordum, cok rahat giyiliyor ve ayrıca sıcaklatmadigi icin de konforlu. Ama sonra önerileri, riskleri ve yasanmis kazaları gorunce (durdugu yerde dusup yarım kaskla sırf cenesini kıranlar vs) gidip sharp testlerinden iyi puan almis iyi marka pahalı bir kapalı kask aldım (Shark marka), simdi onu kullanıyorum, cabuk alistim, hic de sıcak yapmıyor, terleme de olmuyor. Sadece takmasi cikarmasi yarım kasak gore biraz da zahmetli ama rahatsız edici degil tabi. Hatta simdi yarım kask taktıgımda sanki kafamda kask yokmus gibi hissediyorum, rahatsız oluyorum.
    -Motorsikletli hayat: Motorsiklet kullandigimicin inanın cok mutluyum. Daha once baslasaydım keske diyorum, hatta simdilerde vitesli bir motora gecmek istiyorum. Bundan sonra da kullanmaya devam edecegim (umarım aksi bir durum yaratacak bir musubet yasanmaz). hatta suanda daha yuksek cc'li bir motorsiklete gecmeyi istiyorum. Aslında pcx'imi tutup (onunla ise gidip gelip) biraz daha uzun menzilli seyahat ve hatta İStanbul cevresine motorlu geziler icin boyle bir motor almayi dusunuyorum. Suanda ne alabilecegime bakıyorum (seneye insallah diyorum tabi, yine esimi de ikna etmem ve butce ayarlamam lazım)
    -Riskler: herkes risklerden bahsetti, daha fazla karamsarlık yaratmak istemiyorum. Ama guzergahinizin trafik durumu, arac kullanım alıskanlıları vs iyi tanımak ve cok dikkatli kullanmak lazım. Ben bir defa trafikte durmus iken yan yoldan karsiya gecmekisteyen bir taksi, karsı seritten araba geliyormu diye bakaraktan, onune hic bakmadan motoruma vurdu, yani hersey olabiliyor. Allahtan ben durumu onceden gorup, hissedip korna falan yaptım (ama tınlamadı hayvan) sonra motoru yatırım kenara kactım da bana dokunmada ama motora yine de vurdu hayvan... Dolayısıyla, gerek egitimler, gerek korumalar ve gerekse bilincli kullanım, dikkat cok onemli. Ben kendi kendime egitim yaptım, ama motoru buyuturken profesyonel egitim de alacagim kesin. kendi kendine nasıl olur deme, internetten cok guzel egitim videoları var, onları izleyip, bol bol pratik yaptım bos yollarda :) Aslınd ayine profesyonel egitim alabilirim ama sart olarak tulum koruma giyilmesi isteniyor, onu alamadigim icin gidemiyorum:(

Daha baska soracaginiz birsey olursa bana yazın. Ama motor onerisi olarak, begendiginiz bir motoru alın, cc'sine pek bakmayın, 125 cc'de iş gorur, 250 cc tabi daha guclu (cmax ve xcity cok hosuma gidiyor mesela) ama onun da bir maliyeti var, deger mi bilemem, tamamen kullanım amacı ve guzergahla ilgili. Ama mesajınızda otobanda sollama falan yapma gereginizi anladim, bu durumda daha buyuk cc 150-200 veya 250 dusunebilirsiniz. Simdi pcx'in 150 cc'si de var, muhtemelen o daha guzeldir..

Slm.
    Talip

İsmail bunu beğendi.
  19. mertovski

mertovski Yeni Üye

Talip bey cevabiniz ve detayli anlatiminiz icin tesekkur ederim. Bu foruma cok isindim boyle ilgili arkadaslar sayesinde sagolun ne sorsam cevap alabiliyorum. Koruma ve ekipman kisminda cok fazla sknti yasayacagimi sanmiyorum, ceketi dediginiz gibi koltuk alti bagajina koyup uzerime mont giyebilirim. Hatta ayakkabi konusunu da gerekirse botla kullanabilirim uygun olan kendi kosele ayakkabilarimi ofiste birakabilirim :) ben gercekten biraz arastirmayi seviyorum sanirim iyice kafama yatmadan hicbirseye girmiyorum. Suan motor soruyorum bilgi almaya calisiyorum ama sanmayinki siz tavsiye edince yarin hemen gidip alicam :) oncesinde dogru egitim alabilecegim bir yer sonrasinda ekipmanlar ve ehliyet en sona da motor kaliyor. Egitim icin bile 4 ayri yeri inceleyip arastiriyorum suan:) 2. el konusuna gelince her erkek gibi daginik bir yapim olsa da elektronik olsun araba olsun gozum gibi bakarim bu motorda da boyle olacaktir. Ilk defa kullancagim icin 0 bir motorla allah korusun dusmeyi biraktim biyere surtsem icim ciz eder :) ilk baslangic icin 2. el daha makbul gibi ama bu suanki dusuncem tabiiki. Otoban konusunda cok kararsizim acikcasi cunku burasi tam bir facia oldu bahcesehir-mahmutbey arasi tem de emniyet seridi bile normal seritmis gibi kullanilabiliyor biraz riskli buluyorum o yuzden yan yol kullanmak daha mantikli olacaktir. Su egitim etabini bi atlatayim sonrasinda ekipmanlar icin cok basinizi agriticam bu daha baslangic :) acik - kapali kask konusunda tereddutluydum ama kapali kask dusuncemi pekistirdiniz. Simdilik aklima gelenler bunlar kurs ve egitimle ilgili goruslerinizi de benden esirgemeyin lutfen.
    Syg.

20. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    şu ana kadar 1 motosiklet kazası gördüm. umarım ne bizim ne sevdiklerimizin başına asla gelmez. Ama trafik koşullarını hepimiz biliyoruz, görüyoruz. Önlemimizi almak durumundayız. Mont, yeterli korumayı sağlamayacaktır. Dizlerinizi, ellerinizi, bileklerinizi, ayak ve bacaklarınızı korumanız gerekiyor. 50 bile ciddi şekilde bacak ve ellerinize zarar vermeniz için hayli hayli yeterli bir sürat. 50 ile düşüp, ellerinizi yere koyarsanız ve elinizde eldiven yoksa, o 2 elde de asfalta sürtmekten oluşacak yanıklar yüzünden en az 1 ay ciddi fonksiyon kaybına uğrar, ellerinizi kullanamazsınız. Ve inanın bunun gibi geçici hasarlar, kalıcı hasar olmaması en iyimser senaryolardan biri.
    Bu yanıkları görmüş biri olarak benim nacizane tavsiyem, tam koruma kullanmanız. Bunun korkutmak veya soğutmakla alakası yok. Ben yazılım teknik danışmanı olarak çalışıyorum ve şirketin politikası gereği belli bir standartta giyinmem gerekiyor. Sırf bu yüzden motorumu işe gidip gelirken kullanmıyorum. Çünkü o motorun tepesine kask, mont, eldiven, motor pantolonu ve botu olmadan çıkmıyorum. 1 km yapacaksam bile gerekirse güneşin altında 5 dakika giyinip sonra gideceğim yere gidiyorum. Ve inanın sırf bu yüzden otomobil bana daha pratik geliyor. Sadece acelem yoksa veya bütün günü ofiste geçireceksem motorla gidiyorum.
    Sizin durumunuzda, kask mont eldivende zaten sorun yok. Kumaş pantolonun üzerine giyilebilecek, korumalı, sürtünmeye dayanıklı motor pantolonları bulunuyor. Onlardan alıp bir de yarım bot bile olsa, motor botu alıp ayakkabılarınızı topcase'e veya sırt çantanıza alabilirsiniz.
    Ofisten çıkıp gideceğim durumlar için bilgisayarımı da koyabileceğim bir sırt çantam var. kumaş pantolon ve ayakkabımı da içine koyup, gittiğim yerde pantolon ve ayakkabıyı değiştirerek giyim kuralını da bozmamış olabiliyorum.