yeni başlayanlar için forum

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    çok önceden parsellediydim ben bu başlığı da
    sıcaktan asfalta yapışmış sakız kıvamına gelince hatırladım forum kullanımı hakkında bir şeyler zırvalamayı : )

neyse efenim olmazsa olmaz kısmından başlıyalım
    nedir forum

türk dil kurumundaki amcalara sordum şöle dediler :
    forum Lat.

1. tar. Eski Romalılar zamanında, Roma'da ve diğer şehirlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan.
    2. Toplu tartışma.
    3. Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı.
    4. mec. Tartışma alanı: Basın, uygar ulusların forumudur.

-----------------

tabi türk dil kurumundaki amcalar olayın sadece anlam yönüyle ilgilendikleri için kelimelerin tarihi kısmıyla pek ilgilenmezler, onun yerine ben ilgilenip bu kısmını anlatma görevimi derhal yerine getiriyorum, buyrun :

eski romalılar tartışmayı çok severmiş, alış veriş yapmayı da çok severlermiş. devlet yöneticisi sıfatını kazananlarda kendi aralarında "madem şehirleşmede harikalar yarattık birde belediyecilik kavramı getirelim, hemen alış veriş yapmayı çok seven halkımıza pazar yerleri ayarlayalım, bölece size harika hizmet ediyoz şimdi bize daha çok vergi verin diyebiliriz" diye fikir birliğine varmışlar.

işe yaramış da. 3 tarafı yüksek duvarlarla örülü bu pazar alanlarına halk büyük talep göstermiş, bu sevincini de bir sürü vergi ödeyerek devletle paylaşmışlar. ama hep bir şeyler eksikmiş halkın içinde. tabi kimse de bu eksikliğin ne olduğunu bilemiyormuş.

eski romada malesef erman - şansal ikilisi yokmuş. o yüzden karşındakini dinlemeden tartışmanın ne demek olduğunu kimse bilmiyormuş. haliyle kendi aralarında birbirlerinin ne dediklerine kulak vererek kendi aralarında devleti çekiştirip duruyorlarmış. bunun yanında devlet adamları da akıllı adamlarmış. anlamışlar ellerindeki erman - şansal eksikliğini. zaten gelen vergi de kimsenin gözünü doyurmamış.

dönemin unakıtanus isimli maliye işlerine el atan devlet görevlisinin halktan daha fazla vergi almak adına dahiyane bir fikir gelmiş. madem televizyonus'u henüz icat edemedik, o zaman halkı kendi aralarında bir meydanda tartıştıralım sonra da bu işten vergi alalım. bu dahiyane fikir hemen belediye başkanlarına ulaşmış ama onlarda koca şehiri pazar alanlarıyla donattık yer kalmadı be başkanım diye kıvırmışlar. ama bizim gözüpek bakanımız vaz geçmemiş ve hafta sonları pazar alanlarını alış veriş yeri haline getirmektense, halkın toplanıp kendi aralarında devlet meselelerini tartışacağı yer haline getirilmesine karar vermiş. tabi bu durum belediyelerin de hoşuna gitmiş ve uygulama başlamış.

geriye bu yerlere isim verilmesi kalmış. epey tartışmışlar aralarında, sonra da aralarından bir bakan "forum" diyelim demiş. bölece yıllar sonra bilgisayar icat olunca insanlar sanal ortamda duvarlara ihtiyaç duymadan tartışmak için bir yer yaptıklarında isim sıkıntısı çekmesinler demiş. bu fikir çok tutmuş ve pazar alanlarında tartışma yapılacağı zaman pazar alanı değil forum demişler. isim babası bakansa "gelecekten haber bildirmek cadılıktır" kanunu gereği yakılıp kül edilmiş.

işin masal kısmı benim gevezeliğim yüzünden uzun oldu kusura bakmayın. birazdan ekran görüntüleri alıp yazının esas amacına başlıycam

gerçi burda anlatacaklarım çok kişiye sıkıcı gelecektir " e zaten biliyoz bunları" falan diyceklerdir ama olsun aramızda gerçektende ilk defa forum kullananlar vardır ya da olacaktır.

bence onlar için gerçekten güzel bir yazı olacak : )

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    aslında nerden başlıycağıma dair epey kararsızdım. fakat bir önceki yazım hallice geyik içerikli bir yazı olduğu için, ikinci bir düz yazı kısmını sonraya bırakıp azcık resimli anlatıma geçmekte fayda var diye düşündüm, umarım aferindir bana : )

gerçi bu yazıları okuyorsanız zaten kayıt olma faslını çoktan aşmınızdır, o yüzden kalkıpda nasıl üye olunur kısmını geçiyorum.

ama bilinmesi gereken şey, internetteki forumlar sadece başlıklara tıklayıp yazılara bakıp cevap yazmaktan ibaret değildir. işinizi kolaylaştırmak için bir çok faydalı araç gereç barındırırlar.

foruma kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra, yukardaki resme benzeyen bir sayfa bizi karşılar. bir süre burdaki menüleri anlattıktan sonra forum içindeki menüleri ve araçları anlatma geçecem.

ilk olarak forumun hemen hemen her sayfasında karşımızda tıklanmayı bekleyecek menümüz yukardaki resimde 1 numaralı kutuyla işaretlediğim kısa yol menüleri:
    (ilerde hepsini tek tek ayrıntılı anlatacağım için şimdilik üzerinden kısaca geçiyorum)

Kontrol Paneliniz: kendimizle ilgili bir çok bilgiyi oluşturup, silip , değiştirebileceğimiz müneleri içerir. ayrıca buraya girdiğiniz kendi kişisel bilgilerinizin herkes için görünür olup olmıycağına, yazılarından hoşlandığınız kişileri özellikle takip altına alma, ya da sevmediklerinizin yazılarını asla görmeme gibi diğer ayarları da burdan yapabiliyorsunuz

SSS: aslında "sıkça sorulan sorular" anlamına gelir. forum hakkında çok sorulan sorulara cevap vermekten bıkıp usanan yöneticiler, belli başlı soruları buraya yazıp altına da cevap yazarlar. fakat bizim forumda bizi yardım menüsüne yollamaktadır. daha önceden hazırlanmış genel sorular içinde arama yapmamızı sağlar (ayrıntılar sıra buraya gelince : ) )

Üye Listesi: tıpkı sizin gibi diğer kullanıcılarda kontrol panelinden kişisel bilgilerini hazırlarlar. sizde bir üyenin kim olduğunu merak ettiğinizde üye listesindeki menü sayesinde hızlıca o kullanıcının bilgilerine ulaşabilirsiniz (bunun başka yolları da var da sonra anlatılacak, önce sabır : ) )

Takvim: Miladi takvim işte, bir çeşit ajanda olarak kullanabilirsiniz, ayrıca üyelerin doğum günü tarihlerini önceden burdan görebilirsiniz(mesela bu gün benim doğum günüm ama burda gözükmüyo, muhtemelen kontrol panelinden kapattım : P . kendinize göre notlar ekleyebilirsiniz. güzel bişi tavsiyemdir kullanın : )

Yeni Mesajlar: Forumda sadece tek bir kişiye bişiler demek istiyorsunuz, ama diğer kullanıcılar bunu görmemeli. msn, mail ya da cep telefonu kullanmak da işinize gelmiyo. o zaman bu kısım sizin için biçilmiş kaftan. burdan kişilere özel mesaj atabilir, sizlere gelenlere ulaşabilir. mesaj kutunuzda beyenmediğiniz mesajları silebilir (sınırlı sayıda mesaj barındırıyorsunuz). ya da eski mesajları tekrar okuyup eski günleri yad edebilirsiniz.

Arama: forum içinde aradığınız şey var, sadece nerde olduğunu hatırlamıyorsunuz. işte size güzel bir arama programı, bir çeşit google diyelim ama forum içinde çalışıyor sadece. unuttukça tıklayın kullanın : )

Hızlı Menü: adı üzerinde inanılmaz hızlı menü, ne yaptığını anlayana kadar geçip gidiyor : P ,(tamam daha az geyik yapacam söz : ) ) . yukarda saydığım menülerin en çok kullanılan özelliklerinin tek bir yerde toplanmış olanı. espirisi sizi bir kaç fazladan fare tıklamasından kurtarması : )

Çıkış Yap: Bir an önce bu forumdan çıkıp gitmek mi istiyorsunuz. ama yine de geri döneceğinizi biliyorsunuz. bu düğme sizi bu forumdan çıkartır. aslında forumun açık olduğu sayfanın sağ üst köşesinde bulunan çarpı işaretine basmak gibidir ama arka planda çerez silme işlemlerini falan gerçekleştireceği için önce bu düğmeye basıp çıkmakta fayda vardır (sebeplerini anlatmak sıkıcı gelse de ilerde anlatacam : ) )

sanırım bu akşamlık bu kadar devamı sonra : )

gueldali ve Erol bunu beğendi.
  3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    aynı menünün alt menülerinin incelenme faslına hoşgeldiniz beyler bayanlar : )

az geyik yapıp bol konu anlatacam diyorum ama kendime güvenmiyorum hadi hayırlısı diyip başlıyorum : )

şimcik hep beraber Kontrol Paneliniz yazan yere tıklıyoruz.

yukardaki karşınıza geliverecek

evet seçenek çok, anlatacak şey de çok haliyle

ama korkacak bir şey yok her biri bir diğerinden basit : )

yukardan aşağı başlayalım : )

İmza Düzenle (reklam yapmak yasaktır): önce kısa bir terminoloji:
    topik, başlık : forum içerisindeki her bir tartışma konusuna, konu başlığı denmekle beraber, topik ya da başlık da denebilir. bu konular için her bir yazdığınız yazıya da ileti, mesaj ya da post denir. bir kullanıcı herhangib yazı yazıp gönderdikten sonra, yazının da altında, telefon numarası, mail adresi gibi yazılarla beraber , bazen hoş sözler de bulunur. bu yazıların bulunduğu kısma imza adı verilir. her bir post tan sonra bunu tekrar tekrar yazmamak için imza düzenle kısmında her mesajınızın (postunuzun) altında ne çıkacağını burda ayarlarsınız. ve tabiki reklam kokan yazılar yazmak ("ailenizin programcısı zua hadi durma geniş kampanyalarımdan faydalan" gibi [​IMG] ) kesinlikle yasaktır (başka forumlarda serbest olabilir)
    kullanımı son derece kolaydır. buna tıkladığınızda imzanızda görünmesini istediğiniz şeyleri yazabileceğiniz tek bir yer vardır. buraya kurallara uygun bir şekilde ne isterseniz yazabilirsiniz.
    imzayı önizle düğmesine basarsanız, imzanızın iletilerinizde nasıl görünceğini gösterecek başka bir pencere gelecek, eğer imzanızın yeterince yakışıklı olduğuna karar verirseniz imzayı kaydet düğmesine basarak bu işi bitirebilirsiniz (eğer sonradan imzayı değiştirirseniz, önceki iletilerinizde bulunacak imza da değişecektir ; ) )

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    E-Mail & Şifre Ayarlarınız: e-mail in ne olduğunu anlatmıycam : )
    ama bilinmesi gereken, bazen forum yönetimi size e-mail gönderebilir, ama size ulaşmak için hangi e-mail adresini kullanılacağını belirlemek size kalmıştır.

birde foruma girmek için kullanıcı adı haricinde şifre gerekmektedir ki zaten bu yazıyı okuyorsanız bir kullanıcı adınız var, şifreniz var, üstüne üstlük okuma yazmanız var demektir : )

herhangi bir sebepten, e-mail adresinizi değiştirmeniz gerekebilir, ayrıca şifrenizi de değiştirmeniz gerekebilir. bunu yapmak istediğinizde size yardımcı olacak menü burasıdır efenim: )

bu menüye tıkladığımızda bize 5 satırlık bir menü gelecektir.

şifre değiştirmek için :
    ilk satıra hali hazırda kullandığınız şifrenizi giriniz,
    ikinci satıra bundan sonra kullanmak istediğiniz yeni şifrenizi giriniz
    üçüncü satıra yeni şifrenizi tekrar giriniz

e-mail adresinizi değiştirmek için:
    dördüncü satıra bundan sonra geçerli olmasını istediğiniz e-mail adresinizi yazınız
    beşinci satıra dördüncü satırda ne yazdıysanız onu yazınız : )

değişikleri kaydet düğmesine basarsanız dilekleriniz yerine getirilecektir

kararsızsanız ya da bir şekilde vaz geçtiyseniz iptal et düğmesine basıp hayata kaldığınız yerden devam edebilirsiniz : )

kontrol panelimizi bırkalamaya tam gaz devam ediyoruz: )

Profil Ayarlarınız: burdaki profil kelimesindeki anlam, yüzünüzün yandan çekilmiş resmi değil : )
    hatta yuvarlak ya da kare olan metal boru hiç değil : )
    sizin hakkınızda biraz bilgi sahibi olmakla alakalı bir kaç küçük bilginin toplamıdır: )

burda her bir satıra ne yazmanız gerektiğini anlatmıycam, zaten her biri için ayrıntılı açıklama mevcut.

sadece doğum günü yazan kutucukta bulunan gizlilik seçimini biraz açıkliyim.

o kutucukta yandaki minik düğmeye tıklarsanız aşağı doğru açılarak karşınıza 3 seçenek çıkacaktır:

Yaş ve doğum gününü gizle: bayanların yaşı sorulmuyorsa erkeklerin de sorulmamalıdır kardeşim, mantığından gidiyorsanız, ya da bambaşka bir sebeple forum üyelerinin sizin doğum gününüzü ve yaşınızı bilmesini istemiyorsanız gönül rahatlığıyla bunu seçebilirsiniz (ama forum yöneticileri bunu görür onlardan hiç bir şeyi saklayamazsınız : ) )

Yaş görüntüle: kuru nasıl görüntüleniyor ki? diye kötü bir espiri yapmadan devam ediyorum. yaşımı bilsinler, ama daha fazla ayrıntıyla ilgilenmesinler gibi bir düşünce içindeyseniz bunu seçmenize kimse bir şey demiycektir : )

Doğum günü ve yaş görüntüle: yaş - kuru espirisine dokundamadan devam edim: şeffaf adamım ben kardeş, yaşımla doğum tarihimle ilgili gizlim saklım [​IMG] herkes öğrenebilir, diyorsanız buyrun bunu seçin güzeldir iyidir : )

burdaki alanları doldurduktan sonra, ekranınız biraz daha aşağı kaydırırsanız
    isteğe bağlı bölümler kısmına geleceksiniz (küçük karakter boyuyla turuncu renkte yazılmış yazılara ilk başta gözünüz çarpmaya bilir). burda msn, icq gibi chat programları kullanıyorsanız onları yazınız, ya da yazmayınız karar sizin. eğer yazarsanız herkes görecektir, yazmazsanız kimse görmiycektir : )

tc kimlik numaranızı da ilgili bölüme girince geriye sadece
    değişiklikleri kaydet ve iptal et düğmelerinden size sempatik gelene tıklamak olacaktır : ) (şaka bir yana bu düğmelerin işlevleri e-mail şifre ayarlarındakiyle aynıdır : ) )

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ayarlarınız:
    bizim oralarda, bir konu hakkında yanlış bilgi bilip ahkam kesenlere, iğneli laflarla bilginin doğrusunu anlatma işine ayar vermek denir : )
    bu seçeneği ilk gördüğümde forumda neyin görünmesini, neyin görünmemesini, kimlerin bana mesaj atabileceğini ya da atamayacağını seçebileceğim bir yer olduğunu düşünmemiştim : )

neyse burda her bir seçeneğin üzerinde ne işe yaradığı ayrıntısıyla anlatılmakta zaten. ama bir kaç yer dingilizce yazılmış olduğundan ve herkesin dingilizce bilme zorunluluğu olmadığından ben kabaca o seçeneklerin ne işe yaradığını anlatim:

Maximum width
    Images wider than this width will be resized. Enter 0 to allow all widths, or leave the field empty to use the default value.
    yani diyor ki: eğer resimlerin genişliği girmiş olduğunuz değerden daha darsa resimler girdiğiniz değere göre tekrar boyutlandırılır. tüm boyutlara izin vermek için 0 yazınız ya da önceden belirlenmiş var sayılan değerleri kullanmak için boş bırakınız.
    resimlerin çözünürlüğüyle değişik bir takıntınız varsa buraya pixel cinsinden bir genişlik değeri yazınız. yok ne gelirse razıyım derseniz boş bırakın ; )

Maximum height
    Images taller than this height will be resized. Enter 0 to allow all heights, or leave the field empty to use the default value.

yukardakinin aynısının resmin yükseklikle ilgili olanı : )

Kullanıcı Resmi (Avatar): avatar kelimesinin mealinden başlayalım: tanrılar yer yüzüne inerken büründükleri cisme ya da canlıya avatar denir.

forumda ise konulara cevap yazanların isimlerinin altında bulunan minik resimlere denir.
    forumda mesajlarınızda sizi temsil edecek resimi de haliyle bu menüden yüklüyorsunuz. fakat bir kural var, resmin boyu 120*120 pixelden daha büyük olamaz. eğer bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, forumdan birine mesaj atarak bu işi öğrenebilirsiniz : )

avatarınızı yüklemek için iki seçeneğiniz var:
    ilki bir internet adresinden resmi yükletmek
    ki o zaman üzerinde option 1 yazan kutucuğa adresi yazmanız yeterli olacaktır.
    diğeri de bilgisayarınızdan daha önce belirlediğiniz bir resmi yüklemek
    ki o zaman üzerinde option 2 yazan kutucuğun altındaki satırın yanındaki gözat düğmesine basarak resminizi seçmeniz gerekmektedir.

bir diğer seçeneğiniz yer yüzünde sizi temsil edecek hiç bir resmin bulunmadığına kaanat edip avatar kullanmamaktır. bunu yapmak içinse yukarlarda bir yerde bulunan "avatar kullanmak istemiyorum" yazan yazının yanındaki boş yuvarlak daireye tıklamanız yeterli olacaktır : )

Profil Resminiz: profil olayının ne olduğunu nasıl ayarlar yapılacağını zaten anlatmıştım. eğer ki biri sizin profilinizi görmek isterse (yukardaki menüden Üye Listesini tıklayarak pek ala yapabilir ve tabi sizde yapabilirsiniz : ) ) o kişiye resim gösterebilirsiniz. ve tabiki burdaki resimde aynı avatar boyutunda olmalıdır. yükleme kısmı da aynı avatar yüklemek gibidir : )

bu gecelik bu kadar : )

kontrol paneli menüsünü bitirince sonrası daha kısa ve daha kolay : )

birde olayın uyulması gereken kurallar ve teknik bir kaç sıkıcı ayrıntıyı bitirdik mi (bence 1 seneyi bulur :p ) bu konu biter sonra basar satarız çatır çatır :p

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    halen Kontrol Paneliniz menüsündeyiz
    sıradaki konu Özel Mesajlar menüsü.

özel mesaj diyince benim aklıma ilk olarak magazin programlarının dikkatini çekecek mesajlar olarak gelse de işin aslı tabiki öyle değil : )

aslında yazıya ilk başladığımda da yazmıştım özel mesaj olayını. sadece bir kişiyi ilgilendiren bir konuda o kişiye haber vermek istiyorsunuz. foruma yazsanız olmaz cümle alem görür : )

telefon edecek konu da değil zaten

o zaman mesaj atın

peki nasıl olacak bu

hemen bir senaryo yazalım :

foruma yeni biri üye oldu
    tanışma topiğine de bişiler yazmış ilginizi çekti, tam size göre
    hemen mesaj atmaya yeltendiniz
    hemen Kontrol Paneliniz e tıklayın
    gelen menüden
    yeni mesaj gönder i tıklayın

sağ tarafta yeni yeni satırlar gelmiş olması lazım
    ilk satıra o yeni gelen arkadaşın adını yazın (başka senaryolarda aynı anda birden fazla kişiye mesaj atmak isterseniz buraya o kişilerin isimlerini tek tek yazın ama her birini virgül le ayırın)

alıcı isimlerine ben yazdım: yalnızım_f_18
    hemen altındaki satır mesajımıza koyacağımız başlık, zaten mesajın içeriği hakkında bilgi veren birşeyler yazarsanız tabiki daha iyi
    ben yazdım : selam

altında kalan kocaman alan ise mesajı yazacağınız alan
    ben yazdım : seviyeli bir sohbete ne dersiniz, hem belki karşılıklı birşeyler yer hem de birbirimizi daha yakından tanırız

mesajı gönder düğmesine basarsak bu mesaj o kişiye gider, o kişi de foruma girince size bir mesaj var uyarısı alır ve mesaja bakıp benim gibi şeyler yazdıysanız sizi şikayet eder bu forumdan gayet güzel uzaklaşmanıza sebep olabilir : )

tamam benim senaryom kötü bir örnekti ama gerçekten herhangi bir kişiye sadece onu ve sizi ilgilendiren bir konuda mesaj atmak istiyorsanız bu menüden aynen bu şekilde mesaj atabilirsiniz : )

mesajı önizle düğmesi ise mesajınızı göndermeden önce mesajınızın alıcı tarafından nasıl görüneceğini size gösterir, beyenirseniz gönderirsizin beyenmezseniz tekrar yazarsınız : )

unutmadan, gönderdiğiniz her mesaj mesaj kutunuz ismi verilen bir yerde saklanır, aynı şekilde size gelen mesajlarda aynı kutuda saklanır.
    burda gelen mesajlar, gelen kutusu, gönderdiğiniz mesajlar da giden kutusu isimli klasörlerde saklanır ve burda bulunacak mesajların sınırı vardır. eğer sınırı doldurursanız kimse size mesaj gönderemez ve sizde kimseye mesaj gönderemezsiniz o yüzden zaman zaman mesaj kutunuzu temizlemeniz gerekir.

bunun nasıl yapılacağı ise bir sonraki konumuz olacak : )

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    şu mesaj kutusu olayına kaldığımız yerden devam edelim
    (Yani forum gardiyanlığına devam):)

benim yaptığım geyiklere bakmayın burası gerçekten önemli, özel mesaj servisini kullanmanız forumdan daha fazla keyif almanıza olanak sağlıycaktır : )

daha önce mesajlarınız giden ve gelen diye ayrı kutularda saklandığını ve bunların sınırlı sayıda mesaj barındırabileceğini söylemiştim.

şimdi Kontrol Panelinize tıklayıp ordan
    Posta Girişine tıklayın

eğer hiç özel mesaj hizmetini kullanmadıysanız
    şöyle bir ekran sizi karşılamalı

gördüğünüz gibi, mesaj kutularınız, bomboş, tertemiz, bal dök yala kıvamında

kutuyu doldurmanın vaktidir
    Posta Girişinin hemen altında
    Yeni Mesaj göndere tıklıyoruz
    ve mesajı hazırlıyoruz ki
    ben size örnek bi tane hazırladım : )

hatta forum mesaj yollıycağımız kişinin ismini girerken doğrusunu sarı bir kutu içerisinde uyararak bize göstermekte

mesajı gönderdikten sonra

tekrar Posta Girişi diyoruz ve bu sefer bomboş olan kutumuz
    artık dolu

evet yeni görüntümüz böle

mesaj kutusu olayımız böyledir efenim hayırlı olsun : )

yarın bambaşka konulara yelken açarız umarım : )

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    menülerin sıkıntı vermiş olması muhtemel olduğundan dolayı konuyu bir süreliğine değiştirip terminolojiye doğru hafif bir yolculuk yapalım.

forum terimlerine başlamadan evel bu bilgiyi vermezsem çatlarım:
    burda yazacağım bazı terimler bizim forumumuzda kullanılmayabilir, fakat internette kullanacağınız ilk ve tek forumun burası olmama olasılığını düşünürsek genel olarak tüm forumlarda ya da bazı forumlarda kullanılan hemen hemen tüm terimleri anlatmayı deniycem (tabi bu kadar uzun cümle kurmayarak : ) )

forum: bu başlıkta ilk yazdığım post'da görebilirsiniz : )

başlık: konu da denir buna, foruma girince göreceğiniz "herkese melebaaa", "satılık bmw rr 3200 gs" gibi sarı sarı yazan her birşey başlıktır. kimi yerlerde topic, topik olarak da isimlendirilir.

post: mesaj, ileti gibi isimleri de vardır. her bir başlık altındaki kullanıcıların yazdığı yazılara denir.

kullanıcı: user, üye olarak da karşılaşmanız mümkündür, forumdaki her bir üyeye denir. bizim forumda, kardeş, arkadaş olarak da nitelendirmek uygundur : )

mesaj sayısı: post sayısı olarak da isimlendirilir. bir kullanıcının toplamda kaç mesaj (post) attığını belirtir. o sayının çok olması o kullanıcının ne kadar aktif olduğunu gösterir / göstermeyebilir de.

rütbe: rank olarak da isimlendirilir. konudaki mesajların yazanlarının nicklerinin altında yer alır. önceden tanımlıysa attığınız mesaj sayısına göre burdaki yazı değişir. kimi forumlarda bu pek uygulanmaz onun yerine her kullanıcı kendisine istediği rütbeyi yazar. kimi yerde önemseniz kimi yerde önemsenmez : )

flood: türkçe meali, su baskını, sel. forumlarda ki amacı, bir üstteki rütbe ve mesaj sayısıyla ilgili. yazdığınız mesaj sayısına göre rütbe aldığınız ve yazdığınıza değil de rütbenize itibar eden forumlarda, yeni üye olanlar kısa zamanda çok mesaj sayısı elde etmek için, birbirinden boş gereksiz mesaj atmaya başlarlar (+1 rep, +1 katılıyorum gibi). bu olaya flood denir : )

rep: respect point (saygı puanı) veya reputation (şan, şöhret, itibar vs.) kelimesinin kısaltılmışıdır. kimi forumlarda yazdığınız her mesaja diğer üyeler puan verir. buna kısaca rep denir. biri güzel bir yazı yazdığında diğer üyeler kendi mesaj sayılarını arttırmak için rep puanı verdikten sonra birde bunu mesajla belirtirlerki böylece kendi mesaj sayıları da yükselir
    +1 rep
    bunun en güzel örneğidir : )
    kimi forumlarda bu çok basit bir olay olarak görüldüğünden
    daha cince bir çözüm bulunmuştur
    +1 katılıyorum
    : )
    o yüzden bir çok forumda, bu şekilde yorumlara kesinlikle hoş gözle bakılmaz, hatta bu şekilde yazanlar kimi yerde samimiyetsizlikle bile suçlanır : )

spoiler: bozguncu, berbat edici anlamına gelir. bizim forumda kullanılmaz ama başka forumlarda sıklıkla kullanılır. bir filmin, kitabın, dizinin ya da birinin başladığı yazının sonunu anlatanlara söylenir. bu yüzden spoiler yapacak kişi yazının başına
    ----dikkat spoiler---
    ----spoiler bitti---
    gibi ibareler yazarlar ki, konudan habersiz kişiler bu kısımları okumazlar.

smiley: [​IMG] [​IMG] gibi sevimli resimlere bu isim verilir

şimdilik aklıma bu kadar geldi
    daha başka terimler aklıma geldikçe ya da sizin aklınıza geldikçe buraya ekleriz : )