yeni bir başlangıç fakat biraz farklı fikirleriniz benim için değerli

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında ubeyd turan tarafından paylaşıldı.

1. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Ubeyd Turan
    Manisa da yaşıyorum Makina mühendisiyim.
    uzun süredir motora ilgim var fakat scooter motorların dışında motor kullanmadım ve racing modeller dışında hiç bir motor hoşuma gitmiyor. öncelikle size beklentilerimi iletmek istiyorum.
    benim için motorda görünüş çok önemli küçük görünümlü racing motorlarını yani cbr125 leri sevmiyorum ,
    uzun yola çıkabilceğim şişme yapmıycak bi motor istiyorum uzun yoldan kastım 500km ye kadar.
    ve fiyat aralığı olarakda manisada yeni iş yeri kurduğumuz için şuan için maksimum 5000 tl bütçe ayırabilirim.
    araştırmalarım sonucu ninja250 leri çok hoş buldum fakat onunda dediğim gibi fiyatı yüksek geliyor benim bütçeme hollandada yaşayan kuzenim uzun yıllardır motor kullanıyor racing motor ve ısrarla suzuki gsxr 750cc almamı tavsiye ediyor ve hatta 96 model motoru kendi getircek kendi üstüne olucak yani giriş çıkışında herhangi bir vergi sorumluluğu olmıcak 6 ayda birde gümrükden giriş çıkışını kendisi yapıcak. daha önce tecrübem olmadığı için bana cc yüksek geliyor ama 2.vites dışına çıkmak istemiyorum çıkmam da. uzun yolda en fazla 140 yapabilirim oda otobanda bende hız tutkusu yok sadece görüntü ve istediğim zaman şehir dışınada çıkabileceğim bir motor.
    yeni başlayanlara verilen tavsiyelerin hepsini okudum özellikle şenol abi diyeyim (yaşım 26 ) tavsiyelerini biraz sertte olsa dikkate alıyorum ve eminimki tecrübe çok önemli. dediği gibi efendi olmayan motora binmesin ben hız yapmıycağımı 2.vitesin dışına çıkmıycağımdan eminim çünkü benim hayattan beklentilerim var. 750cc lik motor 2. vitesden yukarı çıkmazsa hararet problemi olurmu bunuda merak ediyorum. Kuzenim kendisi gerekli motor kıyafetlerini ve kaskını hediye edicek getircek kasksız ve kıyafetsiz kesinlikle motor kullanmıycağımıda biliyorum şehir içinde kıyafet giyilmez o ayrı.
    sizden ricam eğer 750 cc ne kadar yavaş kullanırsan kullan 2. vites bile çok kullanma diyorsanız ne marka motor alabilirim kriterim görünüş ve uzun yola çıkabilme. 750 ccde 2. vitesde motor kullanabilirsin diyorsanız da hararet sorun olurmu?
    fikirleriniz benim için önemli hayırlı ramazanlar..

2. dogancan

dogancan Üye

Motosiklet:
    Honda
    aramıza hoş geldin bütün tavsiyeleri okudum diyosun senin kuznin 750 cc makine al diyo nasıl bi motorcu acemiysen ve ilkkez kullanıyosan 1. vites veya 2.vites kullanman bşy değiştirmez ölürsün eğitim almadan kullanma racing istiyosan uzun yol düşünme 250 cc yi geçme burdaki herkez bunu sölücek eğer racing istiyosan cbr125 al yada cbf150 al çünkü uzun yıllar motor kullanan bi abim gözümün onunda R6 yla kaydığnı gördüm ve bu 1.viteste oldu yani 1. vitestede düşüm yaralanabilirsn ve 5 yıllık motorcu sen seç burdaki herkez bnm söledklrme katılcaktır

3. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    dostum teşekkürler yanıtın için hoşbulduk. fakat ben cbr 125 yada cbf 150 nin görünüşünü sevmiyorum ben motoru sadece görünüş ve uzun yol için istiyorum yani hız tutkunu yada rüzgar tutkunu değilim cbr 125 de de kayıp düşme tehlikesi tabiki var benim kastettiğim hız yapmıycam ibre 300 gösterebilir ben 120 yapıcam zaten cbr 125 dede 120 yapılabiliyor benim sorum bu motor hararet yaparmı maksimum 2.viteste kullanmamdan dolayı herhangi bi motor aksamında bozukluk meydana gelirmi çünkü motor teknik bilgim çok fazla yok yada benim göremediğm ve görünüşü güzel fiyatı uygun uzun yola gidebilcek küçük cc lerde motor varmı bunu sormak istedim

4. dogancan

dogancan Üye

Motosiklet:
    Honda
    kawaski ninja 250 R ozaman :) çünkü 750 cc lik makinada hız yapmıcam dersn hararet yapabilr ufak motor ama 120 de ruzgar alması için yeterli yalnız gaza dokunman 1. viteste 100 km ye kadar çıkartyo oyuzden sana tavsiyem kawasaki ninja 250 R kalıplı dahada kalıp istersen cbr250R da olabilir
    bide CBR125R 2011 model performans egzoz tridyum buji kaliteli benzin 65 kilo sürücü ağırlığı yokuş aşağu arkadan ruzgar 155 km/s :D :D

5. burak.simsek

burak.simsek Yeni Üye

2. viteste nasıl 120 yapıcaksın hocam ?

6. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    dostum sürekli 1. viteste kullanamam motoru eski bir model olduğu için 120 de bağırcağını düşünüyorum 2. vitesten kastım oydu ben çok uzun süredir araba kullanıyorum ve hız tutkum arabada da olmadı hiç yani büyük cc li motor benim için problem değil insan kendini biliyorsa sorun olmıycağını düşünüyorum tek sorunum ve bilmediğim konu şu 750cc deki motoru sürekli 1. 2. viteste kullanırsam hararet yaparmı yada daha değişik sorunlar çıkarmı

7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    merhaba;
    hollanda da yaşayan kuzeniniz sizin mirasa konmak istiyor anlaşılan:)
    şaka bir yana yeni başlayan biri için bahsettiğiniz motor gerçekten çok
    büyük 750 cc başlangıç için kesinlikle tavsiye edilmez;)

bence bu soruyu hiç bir yerde sormayın;)
    yine de sorunuza gelecek olursak hiç bir motorlu taşıt sadece belli vites
    aralıklarında kullanılmaz eğer öyle olsaydı motorlar tek vitesli 3-5-7
    vitesli olarak modellere ayrılırdı;)
    2.vites bu motorlar da ar vites olarak bile kabul edilmez kalkışta bile
    bu güçte ki bir motor fazla titreme yapmadan kalkar.(tabii hep2. viteste
    kaldırın demiyorum;))
    hararet bu işin en basit kısmı!! motor sürekli 2. viteste giderse en fazla
    1 ya da 2 saat kullanırsınız sonra en yakın suzuki servisine iterek götürmek zorunda
    kalabilirsiniz.
    kısacası siz bu işi tamamen unutun;)

ayrıca dış görünüş için motor alıp uzun yol yapmak pek akıl karı değil!!
    2. vites 500 km yol yapmak hiç mi hiç değil;)

8. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hoş geldınız Siz nekadar ben kendımı bılıyorum desenızde 750 cc motoru aldıgınız da ılk surmeye çalıstıgınızda anlarsınızkı yanlıs yapmıssınız
    bu motorlarda 1. vıteste 2. vıteste motoru surmek hıc bıse degıstırmez tehlıkeyı azaltmaz bence
    Bence sıze en uygun motor cbr 125 lerın 2011 modellerı
    2011 modellerının şekıllerı cbr 250 lerınkıyle aynı yaptılar gayette kaslı gozukuyor dısardan baktınmı 125 cc oldugunu kımse anlamaz yenı modellerının şeklıne bakmanızı tavsıye ederım

9. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Teşekkür ederim cevabın için ben sadece 2 vites kullancam dan kastım şuydu deneyimim olmadığı için ve hız tutkum olmadığı için yüksek viteslere geçmicem demiştim. tabiki eğitimini almadanda bu işi yapmıycam ben tehlike kısmından çok motorda ne gibi aksaklıklar çıkar suzuki servisine gidersin demişsiniz bunun sebebi nedir?

10. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    hocam saolun cevabınız için fakat benim bütçem 5000 tl ye kadar şuan için o yüzden pahalı geliyor bana 2011 cbr125 ler yada kawazaki 250 lerde pahalı geliyor hollandadan da bulamadık bu alcağım motor kuzenimin arkadaşının birazda o yüzden uygun fiyata geliyor bana

11. dogancan

dogancan Üye

Motosiklet:
    Honda
    kankaa 2011 cbr 125 yinede küçük yav honda kısa boylu ve genç kullanıclar için üretiyo onu zaten büyütmüyolar daha klıplı duruyo ama hla ince ve küçük bendede var 2011 modeli :)

12. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    kawasaki 400cc hem uzun yol hemde yeni bir başlangıç için nasıldır? onuda getirtebilirim fikriniz?

13. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    I
    Arkadaşım siz bence motor getirtme fikrini ve 2. Vites
    işini kafanızdan silin!!!

Neden;
    1-bu motor getirtmek işi mantıklı olsa herkes
    bu yolu seçer ve paraları cebinde kalır;)
    2-dediginiz gibi eğitim almadan, acemiliği atmadan
    2. viteste motor kullanmayı öğrenmek anlatılabilir izah edilebilir
    bir durum değildir.

14. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    motor getirtme işi bana uyuyor çünkü her 6 ayda bir giriş çıkışını kuzenin kendisi yapıcak çok uzun yıllardır motor kullanıyor satmak istediğimdede kendisi satıcak orda yani motor türkiyede sadece kullanılacak daha uygun alabildiğim için ordan getirtiyorum herkezin bu yolu seçememesinin sebebi sanırım benimki gibi bir akrabasının olmaması. dediğim gibi bende motorun teknik bilgisi yok siz yapma unut gitsin mantıksız diyorsunuz ben sebebini sormuştum bugün kendi yaptığım araştırma ile 750 den vazgeçtim uzun yol için 400 cc kawasaki ninja ideal geliyor bana sizce? oda çok olursa görünüşü kaslı uzun yola çıkabilcek motor tavsiyesi edinmek istiyorum

15. Samet UZUN

Samet UZUN Üye

Motosiklet:
    Honda
    acemi bir racing kullanıcısından tavsiye =)

ben scooter bile kullanmadan racinge geçtim ve 200km tecrübem var.

motoru 2. viteste kullanmak büyük hata bence.

100le bile giderken 4. viteste olman daha sağlıklı olacaktır.
    2. viteste 100le giderken gaza sert bassan motor uçar gider ama 4. viteste olsan motor devrini alana kadar 5-6 saniye geçer ki o da ani hızlanma dışı birşey olur ve aslında daha güvende oluyorsun :)

ben kalkar kalkmaz 2 ye atarım :D

acemiyim ama kendime göre bir kaç önlemim var =)

şunlarıda ekleyeyim gerçekten tehlikeli birşey. ben yapıyorum ve ne tehlikeler atlattım çok şükür hala ayaktayım :D ama iyi birşey olduğuu söylemiyorum 250 cclik ninja daha ideal derim başlangıç için

16. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    siz bu foruma duymak istediklerinizi duymak için gelmişsiniz!!!!
    evet 400 cc ninja size uygundur 1. ve 2 viteslerde 500-600 km
    yol rahatlıkla yapabilir,hatta vitessiz bile gider.
    bu motor dünyanın en az yakan ve en hızlı,hatta en konforlu motorudur
    zaten hepimiz motorlarımızı çeşitli avrupa ülkelerinden getirttik.
    hepimiz ilk motor olarak kaslı ve uzun yola gider diye hayabusa ile başladık
    hiçbirimizin ehliyeti olmadığı gibi eğitim falan almadan motora biniyoruz.
    yeni motorunuz hayırlı uğurlu olsun.

Şenol SEL bunu beğendi.
  17. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    dostum birincisi motordan beklentilerim neler bunları söyledim ne istediğmi yazdım ben buyuk cc olmazsa olmaz demedim benim yurt dışından getirebilme imkanım var dedim sizden motor tavsiyesi istedim birde teknik konularda bilgim olmadığını söyleyip sizden fikir istedim. sizin cevaplarınız bana cbr125 al 2.vites olmaz yurt dışı mantıksız. cbr 125 benim istediğim kategoriye girmiyor okuyup okumadığınızdanda şüpheliyim şuan 2.vites olmaz diyorsunuz ama hararet yapar yada büyük cc li motorda problem olur şu şu sebeplerden dolayı olmaz demiyorsunuz sadece olmaz ölürsün git şunu al bunu al bu şekilde üslup kullanıyorsunuz ve en son olarakda tiye alarak bir mesaj yazıyorsunuz ben fikirleriniz benim için önemli dedim ama siz ne derseniz yapıcam demedim bu forumda şuna dikkat ediyorum yeni başlıcak olanlara özellikle foruma yeni gelenlere sert bi uslüp var ne gerek var bunlara ben 17 yaşında ergenlikden yeni çıkmış biri değilim ki teknik konuda bilgim olsa zaten neden sizden tavsiye fikir isteyeyim. benim istediğim motor hem uzun yol yapsın hem kaslı görünsün cc önemli değil benim için düşük cc de kaslı görüntüsü olan motor tavsiyeside istemiştim ama siz okumak anlamak yerine ezberlemiş olduğunuz metni yazıyorsunuz honda cbr125 al paran varsa yamaha 125 ama ybr 150 tavsiye ederiz iyi güzel hoşta herkez bu motorları sevmek zorunda değil ki ? yurt dışından motor gelmez diyorsunuz sebep olarakda eğer gelebilseydi herkez getirirdi bu mantıklı bir açıklamamı sizce? herkezin benim gibi bir akrabası olsaydı evet herkez getirirdi niye 3000 4000 az vermek varken almıyayım ordan varsa geçerli sebepleri bunları söylemenizi beklerdim kestirip atmanızı üstüne birde tiye almanızı değil.

18. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    ayrıca istediğim cevabı almak için değil bilgi edinmek için geldim foruma suzuki gsrx750 cc motor alınacaktı burdaki yorumlardan sonra vazgeçtim daha da düşürdüm cc yi cc benim için sadece uzun yolda önemli ayrıca eğitim almadan zaten 125 lik motoroda binmem

19. ubeyd turan

ubeyd turan Yeni Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    teşekkür ederim dostum yorumun ve fikrin için bende bilmediğim için bilgi edinmek istedim 2. vitesi hız yapmıycam diye söylemiştim ama güzel bir açıklama olmuş büyük cc den vazgeçtim evet 250 cc yada 400 bakıyorum şuan ninja güzel model kaslı görüntüsüde var 250 yada 400 cc arasında büyük bir fark varmı? bu konu hakkında bilgin varmı

20. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yukarıda yazdıklarıma bakarsanız ben hiç bir zaman, marka model, cc... bahsetmedim;) sadece 750 cc başlangıç için evrensel bir kanı
    olarak fazladır dedim!!!

sorduğunuz soruyu bir kez daha okursanız kendi içerisinde ne kadar çeliştiğini
    görürsünüz;
    -acemi sürücüsünüz - 750,400cc motor istiyorsunuz.
    -acemi sürücüsünüz - kaslı motor istiyorsunuz.
    -uzun yola diyorsunuz - sürekli 2. vitesten bahsediyorsunuz.
    kısaca;-fikirleriniz önemli diyorsunuz - bizi dinlemiyor duymak istediğiniz
    cevabı arıyorsunuz........

sorunuzu ciddiye alıp cevap veriyorum;
    motorlu araçların hepsinde araç uygun viteste kullanılır
    vites motorun devrine göre değiştirilir.vites devrinin altı ve üstü vites geçişleri
    belli bir zaman içerisinde motora,şanzımana ve kavramaya zarar verir.
    sürekli düşük vites 1-2-3 motora hararet yaptıracağı gibi
    baskı balatanın yanmasına,motor contasının yanmasına hatta motor
    bloğunun zarar görmesine kadar gidebilir....

YÜKSEK DEVİRLİ MOTORLU ARAÇLAR SÜREKLİ DÜŞÜK VİTESTE
    KULLANILAMAZLAR,KULLANILMAMALIDIRLAR.

not: naçizane fikrim ise sadece 2. viteste kullanmak için bisiklete bile binmem:)

Şenol SEL bunu beğendi.