yeni eldivenlerim ve arkadaşımın verdiği kask

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mert.Semercioglu tarafından paylaşıldı.

1. Mert.Semercioglu

Mert.Semercioglu Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    14.11.11 itibari ile yeni eldivenlerimi aldım.motor almadan elbiseleri gerekli techizatın hepsini almak düşüncesindeyim pantolon ve monnt ve ayakkabı içinde fiyat aldım.yanlız motun derimi yoksa tekstil mi olacağı konusunda kararsızım. motor mağazasındaki arkadaş tekstil mont kışın daha sıcak tutar dedi acaba düştüğümüzdeki koruma seviyesi hangisinin daha fazla yardımcı olabilirmisiniz?

buda arkadaşımın verdiği kask pek iyi bişey değil ama motor alana kadar aynı arkadaşımın kullanmama izin verdiği motorunda idare edicektir diye düşünüyorum.

ön camı siyah olduğundan normal aydınlatma ile gece sürüşü yapmak nerdeyse imkansız

2. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Ürünlerinizi güzel günlerde kazasız, bealsız kullanın. Bende önümüzdeki aydan itibaren kıyafet toplayarak başlıyorum. Yaza doğruda önce bi eğitim sonrada motorsiklet alırım artık şöyle en pahalı olduğu zamanlarda :)

Mert.Semercioglu bunu beğendi.
  3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Yenı kaskınız ve eldıvenınız hayırlı ugurlu olsun

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende aynı marka eldivenlerden kullanıyorum.Gerçi baharlık ve yazlık bir eldiven ama şu ana kadar idare eder.Havalar ıslandığında kışlık eldvivene geçiş yapacağım.
    Kaskınızın vizörü 30 TL civarında ve çok kolay çıkarılıp yenisi takılabiliyor.Bu yüzden vizörü yenisini alıp takabilirsin veya aldığın yere taktırabilirsin.
    Bu tür camları sadece cix görünüm için alanlar gece nasl sürüş yaparlar dersen içinden kolayca sökülüp takılan modelleri tercih ederler ve hava karardımı değişdirirler normalde.Ama genelde alaylı kullanıcılar (Alaylı = Eğitimsiz) sırf cix görünmek için bu tür koyu camları tercih ederler ve geceleri kaskın camı açık gezerler.Sonra başlarına bir şey geldiğinde suçlu Motosiklet olur seçimlerin yanlışlığı veya bilinçsizlikleri değil.

Ve hiç bir koruma kıyafet kask seni %100 korumaz.Dünyanın en pahalı kıyafetinide alsanız sizi koruması %25-30 seviyelerindedir.Bunu sakın unutmayın.Sizi ancak ve ancak alacağınız "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri sürekli açık bilinç ve Şans faktörü koruyabilir.Ki bunlarında koruma %si sanıldığı gibi değildir.
    Eğitimler size risklere en aza indirmenin yollarını gösterir öğretilir.Bazen bana sorarlar düşmenin eğitimi nasıl alacağız diye.Düşmenin eğitimi olmaz size bahsettiğim eğitimlerde nasıl düşmemeniz gerektiği öğretilir.Düşmek için değil düşmeden keyfle ve Güvenle sürüş yapamnın eğitimleri verilir.

5. Mert.Semercioglu

Motosiklet:
    Henüz Yok
    kaskın vizörünü değiştirdiğimde beni kısa bi süreliğine idare eder en azından ekonomik yönden rahatlıyana kadar etsin yeter çünkü daha alınacaklar listesinde bot , mont , pantolon var bide motoru üstüne koydukmu:) 5000 lira gibi bi tutar cıkıyo ortaya.Eldivenleride 4 mevsim kullanırım diye düşünüyorum İzmir de kışın ortasında bile 3 gün arka arkaya yağıyor en fazla yağmur o günlerdede gülü seven dikenine katlanır deriz az bişey ıslanırız olacağı o . Eğitim konusuna gelince ehliyetten sonra ilk iş olarak onu görüyorum internetten araştırıyorum eğitim verilen yerleri . İzmirde Pınarbaşı yarış pistinde veriliyor ehliyeti aldıktan sonra gerekli yerlere başvurup eğitimleride tamamladımmı önümüzdeki sezona hazır olurum herhalde motorum, eğitimlerim ve techizatımla

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    O eldivenlerle yağışta ellerin ıslandımı senin dediğin gibi olmuyor işte.Hipotermia olursun mola verdiğinde parmak uçların öyle bir sızlar ki hüngür hüngür aglarsın.O kadar basit değil bu iş.İşte o hipotermia denilen olay gerçekleştiğinde gülü seven dikenine katlanamıyor.Tecrübe ile sabittir.
    Şimdi yaşınız genç.Benim yaşlarıma gelince eklem romatizması ile tanışınca diyeceksin ki tüh be keşke o zaman gülün dikenine katlanmayı bırakıp adam akıllı bir şeyler alsaydım diyeceksin.Bu yüzden yol yakınken boş ver gülü de dikenide.Sen tedbirini al ileride çok dua edersin.

7. Mert.Semercioglu

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bilgi için teşekkürler.Henüz motorumun olmaması ve muhtemelen kış sezonu bitimine yakın yada kışın ortalarında alıcak olmam nedeni ile almıştım bunları yaza hazırlık olsun diye:D artık önümüzdeki kış geldiğinde kış eldiveni alırım diye düşünüyorum bu bilgilerden sonra yoksa meteoroloji robotu gibi oluruz bugün yağmur yağıcak bugün yağmıyacak :)

8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Nöbet yüzünden üstte yazamadım birde yoğun sisde soğuk havada da aynı etkiyi görürsün.Yani yağış yok ama yoğun sis ve Motosikletle giderken soğuk havanın yükselmesi neticesinde de Hipotermia olur ellerin.

9. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Peki Şenol Abi; çeneden açılan kasklar ile tamamen kapalı kasklar arasında güvenlik açısından farklar varmı? Çeneden açılır kaskaların bir düşme anında açılma riski ne kadardır?
    Ya da soruyu şöyle daha belirgin yapabilirim. Ben gözlüklüyüm :) Nasıl bir kask tercih etmeliyim?

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benimde derdim bu zaten.45 yıllık gözlük kullancısı olduğum için bende çene açılır flip up kask kullanıyorum.
    En güvenli kasklar full kapalı olanlardır.
    Flip up çeneden açılır kasklar gözlüklü bizler için uygun oluyor ama onlarıda tam kapalı kilitli halde kullanmak şartıyla.
    Çeneden açılır kaskların her zaman bir kaza anında açılma riski vardır.
    Ama asla bizim saksı tabir ettiğimiz jet kasklardan alma hele hele miğfer görünümlü olan oturak modellerinden hiç alma.
    Artık kask üreticileri gözlük kullananlarıda düşünmeye başladı ve full face kasklarda gözlük kullanmaya elverişli hale getirildi ama yinede çeneden açılır kasklar kadar kullanışlı olamadılar.
    Bende bir kaç çeneden açılır kask var. Nolan N102, Schubert C2 ve LS2.
    Hepsinden çok memnunum zaten fazla seçeneğimde yok.Full face kullandığım zaman sık sık gözlük sapı yenilemek zorunda kalıyorum.
    Gerçi full faceye uygun kullanışlı gözlük modelleri de var ama artık ben kullanamam sanırım.

11. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Şenol abi bende gözlüğümden de vazgeçmem, kasktan da. Lenste kullanmam, çünkü ne kadar denesemde kendi gözüme parmağımı sokamıyorum :)
    Yazdığın modeleri inceleyeceğim. Zaten düşüncem çeneden açılır bile olsa tam kapalı olarak kullanmak. Herhangi bir yeri açık kask düşünmüyorum. Maksadım sadece kaskı taktıktan sonra gözlüğü içine rahatça sokabileyim. Teşekkür ederim tavsiye ve verdiğn modeller için. Kaskı araştırayım, alınca sonucu seninle paylaşıcam. Saygılar..

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çeneden açılır flip up kaskları kafaya giyerken gözlüğü çıkartmanız gerek yok ki.
    Çene kayışı yanında bulunan parçalardan kaskı yana doğru hafifçe esnetip kaskınızı kafaya önden arkada doğru gelecek şekilde giyersınız.

13. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Tabi henüz hiçbir kaskı deneme imkanı bulamadığım için ne nasıl giyilir göremedim abi. Güvenlik malzemeleri alışverişi kapsamında yapacağım İstanbul gezisinde :) tecrübeli arkadaşımıda yanıma alıp bütün modelleri deneme imkanı bulabilirim sanırım. Sizin verdiğiniz modeller + diğer tüm modellere bakar, dener kendime uygun bir tane alırım. Sizin söyledikleriniz ve benim internette yaptığım araştırmalara göre ilk izlenimim Nolan'ın çeneden açılır bir modeli mantıklı gibi duruyor. Ama dediğiniz dibi gözlük kullanımına uygun yeni model bir full face bulursam öncelikli tercihim o olur.