Yeni motora gecicem tavsiyeleriniz

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Oğuzhan.Karaali tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan.Karaali

Oğuzhan.Karaali Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda, Suzuki
    Merhaba
    19 yaşindayim.boyum 184 kilom 95kg .
    Öncelikle motor deneyimimden kisaca bahsedicek olursam.
    Motor kullanmaya honda today (50cc) motor ile başladim yaklaşık 300 km kadar kullandim.daha sonra honda activa (110cc) ye gectim 400 km kadar kullandim.daha önce motor tecrubem olmamasina ragmen hicbir sıkıntı cekmedim.simdi Vespa gts250 ya da vespa gt200luk scooter a gecmeyi düsünüyorum istanbul atasehir/tuzla arasi kullanicam genelde bu kadar motor deneyimine gore bir sorun yaratir mi?
    2. sorum hava koşullari yağmurlu olduğunda neye dikkat etmeliyim.?
    3.sorum vespa tarzı motorlar icin nasil bir ekipmana ihtiyacim var?
    4.sorum butur scooter in yakit tuketimi nasil?
    5.sorum tercih ettigim motorlarin ömrü kaç km araligindadir?

2. Oğuzhan.Karaali

Oğuzhan.Karaali Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda, Suzuki
    Merhaba biraz daha araştırdım ayni krıterleri suzuki burgman 400 icinde yorumlayabilirmisiniz?

3. Samet UZUN

Samet UZUN Üye

Motosiklet:
    Honda
    sorduğun soruların cevabı soruların kadar kısa değil ya :)

ilk önce cc atlamak için o kmler çok az gerçi 50ccden 110 ccye geçmek sorun değil ama hatta üzerinde durmakta frenlemelerde hakimiyette sorunun yoksa 200-250lik bi motor sürebilirsin ama oradan sınıf atlamadan önce şöyle en az 5000km yap sonra 500-600 cc bi makineye geç bu çok daha sağlıklı olacaktır

Oğuzhan.Karaali bunu beğendi.
  4. Oğuzhan.Karaali

Oğuzhan.Karaali Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda, Suzuki
    İlk önce yorumunuz icin tessekkur ederim.ama ben sunu söylemek isterim ben öğrenciyim ve 2 kademede degilde direk mesela suzuki burgman 400 luk bir motorla baslamam mumkunmudur.eger mumkunse nerediyse hic tecrubem olmamasina ragmen motorumu alip 7-8 sene kullanmak istiyorum.cunku suanda denizcilik okuyorum okulum bitince motorumla pek ugrasamayacagim o yuzden 5 senelik unv gunlerimde sadece 1 motor alabilirim 2 kademede halledicek kadar zamanim ve maddiyatim yok .

-önerebileceginiz maxi scooter varmidir?
    -ve mesela suanda encok aklima yatan suzuki burgman oldugundan bu tur bi motor icin ne cesit kaski olsun,Pantolonu olsun,ayakkabisi Olsun ne gibi ekipmanlara ihtiyacim var?

-max 8000 tl temiz 2.el motor alabilirim.+ekipmanlar

Önerilerinizi bekliyorum tessekkurler simdiden

5. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Oğuzhan merhaba kardeşim :)

şöyle söylemek gerekiyor, Cc'ler arası geçişleri çok aceleye getirmişsin, öyle 300-400 km kullanmak ustalaşacağın anlamına gelmiyor bak ben yaklaşık 4 yıldır 250 cc motorun üstüne geçmedim daha :) Neden mi? Çünkü halen daha, 250 cc bir motorun yaratabileceği risklere karşı tam donanımlı olmadığımı biliyorum. Şunu da biliyorum altımda 600 cc bir motor olursa taşıdığım risk de ona göre artacak :)

Yani yüksek CC motor kullanmak, çok güzel hoş tabi, bastınmı uçuyor kaçıyor, ama şu da var. Ben hep söylerim iyki 250'lilik bir motorum var, yoksa aynı yoldan 110 km yerine 160 km ile geçerdim ve kaza kaçınılmaz olurdu dediğim anlar çok oldu :)

Umarım bu bilgiler sana biraz yardımcı olmuştur bak 250'lilk bir scooter işini çok iyi bir şekilde görecektir. 400-500 cc'ler için çok erkensin bana göre, yine de sen bilirsin :):)

Sağlıkla kal, motorla kal :)

6. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    hoş geldiniz, keyifli forumlar. ben de arkadaşların yorumlarına katılıyorum. aceleniz varsa ya da zamanınız yoksa bence hiç cc yükseltmeyin. zamanınız olunca yüksek cc'li motosikletiniz olur.

7. Oğuzhan.Karaali

Oğuzhan.Karaali Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda, Suzuki
    Öncelikle yorumlariniz icin tessekkur ederim.Motor konusu o kadar hafife alinacak birsey olmadigini anladim.yorumlariniz doğrultusunda diger tercihlerimden vespa Gt200-gts250 secimi mantikli geliyor.hem sağlam hemde beni tatmin edicek sirin bi motor=) peki bu motor icin hangi ekipmanlara ihtiyacim var bu konuda da aydinlatirsaniz benim icin yeterli olucaktir.

8. melih aracı

melih aracı Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    küçük cc'li motorla az km yapmak ve daha sonra birden maxi scooter'a geçmek çok sağlıklı gibi görünmüyor. bu konuda diğer arkadaşlara katılıyorum.

motor seçimin konusuna gelince vespa demişsin. ama bana kalırsa 250cc'lik bir motor düşünüyorsan sym gts'i tercih etmeni öneririm. fiyat ve bakım masrafları konusunda vespadan çok daha avantajlıdır. tabi maddi açıdan zorlanmam diyorsan o başka. ve motorunu satmak istersen sym'yi vespaya göre daha kolay elden çıkarırsın.

bide ekipman demişsin. ekipmandan kastın kask, mont, eldiven vs... yoksa vespanın kendi aksesuarlarından mı bahsediyorsun. ben işin güvenlik boyutundan konuşmak istiyorum. şimdi kasksız motor sürülmez. ama eğer bütçen varsa bir eldiven ve kışında motoru kullacam diyosan iyi bir mont almanı tavsiye ederim. kaskıda sakın diğer vespalılar yarım kask kullanıyo die sende yarım kask alma. fullface kask al.

kazasız belasız sürüşler

Turgay bunu beğendi.
  9. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    arkadaşlar doğru yorumlar yapmışlar. acele giden ecele gider. 400 cc den ve 400 burgman dan uzak durmanı da tavsiye edebilirim. ama 200 yada 250 cc olabilir. kolay gelsin.