Yeni Topcase(arka Çanta) Yasası

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında İsmail tarafından paylaşıldı.

1. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Arkadaşlar,

Bildiğiğniz gibi son zamanların tartışılan konusu artık yasalaştı. Yeni yasaya göre topcase (arka üst çanta) 'i ruhsata işlenmemiş olan motosikletlere bağlanıp ceza yazılmasını belirtmektedir. Konu hakkında şuan çözüm yolu bulunmamaktadır. İşin ilginç yanı topcase'ler ceza alırken yan çantalar bu yasaya tabi değildir. Dolayısıyla topcase'i çıkarıp yan çantalarla (ki çıkması olan ve tehlike boyutu daha fazla olan çantalar) rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz.

Diğer yandan aşağıda açıklamasını görebileceğiniz gibi bir proje hazırlatılması ve ruhsat değişikliği nedeniyle güzel bir masrafa gireceğiz.

Benim kendimce yapacağım şey kısa route'larda topcase'i çıkarıp sırt çantası ile dolaşmak. Gerekirse yan çantaları takıp, uzun yollarda ise topcase riskini almak. Ben bu işi yaptırmam :) Hadi hepimize geçmiş olsun. Yine devletimiz bazı densizlerin yüzünden bizleri yaktı (çıkıp arka çantayı 70cm lk bavul yaptırırsan olacağı bu).

Aşağıda başka bir siteden alıntı olan yazıyı bulabilirsiniz.

Yararlı olacağını düşündüğümden paylaşıyorum.

Not: Şuan için Borusan, Anes motor vb gibi firmalar dahi konu hakkında bilgileri olmadığını belirtmekteler.

MOTOSİKLET TOP CASE'LERİ (arka çantalar) İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK:
    Emniyet'in bugün tarafımıza ulaşan bilgilendirmesidir. Parafın üzeri güvenlik sebebiyle kapatılmıştır, resmi yazı aşağıdadır.

Motosikletinde top case olanlar, özellikle topcase'i arka şasi üzerinde taşıma kutusu yapıldığına dair TSE onaylı tadilat projesini ekleyeceğiniz bir dilekçeyle herhangi bir trafik tescil kuruluşuna başvurarak motosiklet ve motorlu bisikletinizin belge ve bilgisayar kayıtlarındaki diğer bilgiler kısmına "taşıma kutusu mevcuttur" ibaresini işletin.

İşletilmemesi durumunda trafik kontrollerinde aracınız 2918 sayılı Karayolları Trafik kanununun 32. Maddesine istinaden ceza uygulanacak ve men edilecektir (bağlanacaktır).

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Not: Yan çantalar bu duruma dahil değil.

Tadilat için başvurabileceğiniz Makine Mühendisleri Odası'nın Yetkili Araç Projelendirme Firmaları ektedir:

http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya...turu=X&sube=10

resmiyaz1310_zps4921192c.jpg

murat acar, MF Okuru ve Bilgin Turan bunu beğendi.
  2. Sedat Karaer

Sedat Karaer Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Para kazanmak için devletimizin başvurduğu diğer yollardan biri daha. Kim bilir daha neler için motorları bağlamak isteyecekler. Yazık en az 450.00₺ masraf demek bu.

murat acar bunu beğendi.
  3. B.Hurkan.Çoban

B.Hurkan.Çoban Üye

Motosiklet:
    Honda
    İsmail öncelikle paylaşımın için teşekürler.:harika: Bu insanları anlamak naaamümkün.! bu nedir arkadaş yaa; motosikleti sevdirelim , trafik sorunu ulasım sorunu çözüülsün vatandaş daha ulaşılabilir bir yaşam sursun demiyorlar... Sanki nasıl milleti sınarız usandırırız da bıktırır motosikletten vaz geciririz peşindeler. :mad: Motosiklet alırsın yarısından fazlası vergiverirsin , trafikde adam yurduna konmazsın,toplumda bindiğin araç Şeytan icadı diye bilinir...:confused: Ama ne hikmetse Başbakanı Cumhur Başkanınıda bu şeytan icatları korur ve polislerede bu şeytan icatları araç olarak tahsis edilir ... :rolleyes: Biri bu denklemi çözebilirmi ben çıkamadım işin içinden... :kötü:

murat acar bunu beğendi.
  4. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Yazik gercekten. Ne yapacagiz simdi. Var mi bu konuyla ilgili bir adim atmis olan?

5. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Henüz yok. Bilgi alırsam dönem

6. Yavuz ÇIBUK

Yavuz ÇIBUK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar bu yasa esasen çoktan beri var. Fakat genel olarak uygulanmıyor. Sadece bazen kıl tabir ettiğimiz memur arkadaşlar gıcıklığına yapıyorlar. Bu yasa aslında, neredeyse motordan büyük taşıma çantaları olan sucu, kebapçı, pizzacı vs için çıkarıldı. Tabi kurunun yanında yaş da yanıyor. Hakedene hakettiği cezayı, yıllardır bir türlü uygulamayan devletimiz, her zaman ki gibi elinin altındakileri toplayıveriyor.
    Yapılması gereken (Yanıltmayayım bildiğim kadarıyla söylüyorum) eğer marka bir çanta ve bağlantı aparatı alıyorsanız, motorunuzda da herhangi bir ilave işlem olmadan bağlantı yerleri hazırsa, çantayı ve aparatın faturasıyla birlikte EK-1 formu doldurarak muayeneye gitmek. TÜV Onaylı formla birlikte trafiğe gidip ruhsata işletmek. Bunlar için randevu gerekmekte. Diğer husus EK-1 belgesini muameleciler dolduruyor. Tahmini 20 TL gibi. Trafiğe herhangi bir para ödenmiyor bildiğim kadarıyla... Eğer araçta çanta için tadilat yapılacaksa o zaman iş zorlaşıyor. Yetkili bir mühendisin proje çizmesi ve tasdikli proje, fatura, EK-1 gibi formlarla muayene ve trafik safhalarının geçilmesi gerekiyor. Proje parasını bilemem ama bu işler ucuz motor sahiplerini vurur. Masraf ağır olur tahminimce....

7. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ya arkadaşlar bu konu daha önce de işlenmişti forumda ve sonra da bu sadece ticari maksatlı kullanılan motosikletler içinmiş diyerek kapanmıştı. Aynı mesele değil mi bu, yeni bir durum mu çıktı ?

8. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Ben yeni durum olarak algiladim

9. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Arkadaşlar onu anlatmaya çalışıyorum. Önceden kesinleşmeyen açıkları olan yasa şuan bu şekilde yayımlandı.

Tüm motorlar için geçerli

10. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu tip ayarsız yasalar ayar ediyor beni :mad:

İsmail ve Bilgin Turan bunu beğendi.
  11. Furkan Oruç

Furkan Oruç Yeni Üye

12. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    top casemi, takar gezerim ceza yazacak i*ne düşünsün.

14. TalipBoz

TalipBoz Yeni Üye

Motosiklet:
    BMW
    Proje çizdirip masraf yapınca tehlikesiz, yapmayınca tehlikeli mi oluyor yani.. Eğer tahlikeli ise yasak desinler kökten, yok tehlikesi yoksa angaryaya ve masrafa boğmasınlar insanı.. Üçüncü bir yol da var: Markalı/patettli, tak-çıkar hazır imal çantaları OK derler (boylece TSE motora takılabilir modelleri satıştan once onaylar), motora monte edilecek özel imalatlı cantalar da bu sürece dahil edilir (mühendis uygun olup olmadıgına karar verir)...
    Ama devlet işlerinin nasıl çalıştığını bilen biri olarak, aklı selim icraat beklemiyorum bizim devlet kurumlarından.. mevzuatı okuyup masada oturdugu yerden bir yazı yazar biri, ama ne sonuçlara malolacagini düşünmez, fayda-maliyet analizi yapmaz. Bu yazıyı alan diğer bürokrat da ilahi keramet var diye, düşünmeden aynen uygular. Yani bir aklı evvel memur yazar, 10 kurum bunu harfiyen takip eder.. İşte Türkiye devlet idare geleneği..

Benim bir fikrim geldi simdi: Bende 30 lt kappa arka canta var. Bir baglama düzenegi kurup (ip falan kullanıp) bunu sırt cantası yapacam, sırtıma takip gidecem motor üstünde (belki polise yanasıp, "nasıl oldu mu simdi genelgeye uygun" diye sorarım). Hem protesto olur, konulan kuralın anlamsızlıgı gorulur.. Motoru parkettigimde motora takip kaskımı icine koyarım, ne de olsa tek amacım kask koymaktı. Bakalım nasıl oluyor, nufüs cüzdanıma işletmemi isteyecekler mi acaba?
    Bu da olmadı artık full kasımı evde bırakıp yarım kask kullanacam, koltuk altı bagaja sıgıyor. Devletimiz motorun güvenligini dusunmus güya ama surucunun guvenligini önemsememiş demekki..

15. goksel ozdogru

Motosiklet:
    Honda
    Talesis sanada merhaba, biz iyiyiz sen nasılsın?

Bilgin Turan bunu beğendi.
  16. TalipBoz

TalipBoz Yeni Üye

Motosiklet:
    BMW
    Çok pardon, önce gruba bir merhaba demek gerekiyordu sanırım. Bugun üye oldum, herkesin birbirini tanıdığını düşünmemiştim.. Ama herkese merhaba...

Bu konu beni çok rahatsız etti, hemen üye olup paylaşım yapmak istedim. Biraz önce, TSE'ye, Ticaret Bakanlığına ve Başbakanlığa mesajlar yazdım bu konuyu şikayet etmek, bilgi almak ve yeniden gözden geçirilmesini talep etmek için...

murat acar ve Bilgin Turan bunu beğendi.
  17. goksel ozdogru

Motosiklet:
    Honda
    aramıza hoşgeldin. forum kurallarında var. önce kendini tanıtan bir mesajla başlarsan birbirimizi tanır ve daha kolay yardımcı oluruz.
    bu hepimizi rahatsız eden bir konu inşallah daha akılcı bir çözümle karşımıza çıkarlar, bekleyip görücez ama bu gibi girişimler de etkili olacaktır tabi.

İsmail bunu beğendi.
  18. Nazmi Özkan ÖZDEMİR

Nazmi Özkan ÖZDEMİR Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Değerli arkadaşlar,

Öncelikle merhabalar.

Projelendirme işlemlerini yürüten yetkili mühendislerden birisiyim.

Yasa ile alakalı ne kadar menfi düşünceniz varsa sonuna kadar haklısınız açıkçası..

Avrupa Birliği ülkelerinde adamla, bireysel olarak garajlarında araç imal ediyorlar toplam belgelendirme maliyeti 250-300 Euro oluyorken bizde motosikletin arkasına takılan kutuyu tadilata sokuyorlar!

İlk olarak 2012 yılında gündeme gelen ancak uygulaması 2014 yılına ertelenen bu saçma yasanın uygulaması, biraz keyfe keder yapılmakta.

Trafik polislerine sorduğunuzda bireysel kullanıcılara ceza yazmıyoruz diyen de var, yasadan haberi olmayan da!

Yasada bireysel kullanıcı ayrımı yapılmamakta ancak uygulama esnasında ticari kullanıcılara yüklenildiğini gözlemliyorum.

Açıkçası yan çantayı tercih etmek mantıklı bir çözüm gibi gözüküyor ancak motosiklet kullanımına çok vakıf olmadığım için yan çantanın topcase e göre dezavantajları var mıdır yok mudur, varsa nelerdir bilemiyorum...

Aksi takdirde, yaklaşık 600-700 TL'nin cebinizde kalması karşılığında alacağınız bir risk söz konu olacaktır ki sanırım ben bunu tercih ederdim :))

Yine de bu işlemleri yaptırmak isterseniz sitemi ziyaret edebilir ( www.ankatiponay.com/iletisim ), mail yahut telefon yolu ile bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımla,

19. murat acar

murat acar Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    selam arkadaslar.Benim motorda yan cantalar ve arkada da sirt cantasi,yani bildigimiz fermuarli yamaha marka sirt cantasi monteli.kutu olmadigi icin cezaya girermi acaba.vidalarla monteli ha deyince de cikmiyor:-(.saygilar.

20. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Sırt çantası girmez diyeceğim ama işleri belli olmaz. kefe keder yazar falan mazallah :)

murat acar bunu beğendi.