Yeni Üyeleri Karşılamak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Gökhan Yasdal tarafından paylaşıldı.

 1. Gökhan Yasdal

  Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  870
  Beğeniler:
  485
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Suzuki
  İnsanların birbirinin yüzünü, mimiklerini görmeden anlaşmaları ne kadar zor değil mi? Klavyenin diğer tarafındaki kişi edebiyat'a hakimliği doğrultusunda derdini yazıya dökebiliyor ancak. Ne bir vurgu ne bir bakış olmadığı için karşımızda, biz de her lafı en ciddi tavırla yazılmış bir eleştiri yazısı olarak algılayıp karşı atağa geçiyoruz. Genelde her forumda bir şekilde mevzu dönüp dolaşıp bu şekilde yanlış anlaşılmalar veya zıtlaşmalara takılıp kalıyor.

  Bazı forumlar bir aile çatısı kurmayı başarıyor ( çoğunluğu birbirine yakın ikamet edip ara sıra buluşma yapabilen siteler) Orada zaten bu sıcak havayı hissedebiliyorsunuz. Zamanla görüşüp veya yazılarına aşina olup insanların tavrını, yapısını anlayabiliyorsunuz ve ona göre değerlendiriyorsunuz. Mesela sizden 10 yaş büyük bir abinizin nasihat vermesini büyük saygıyla karşılarken, yeni yetme bir gencin ukala tavrına tepki verebiliyorsunuz. Dediğim gibi bu iş biraz emek verip forumu takip etmek ve kendini oraya ait hissetmekte bitiyor. Üye sayısının artması ile forumlarda genelde bu sıcak hava yavaş yavaş çekiliyor, yönetici ve moderatör sayısını ne kadar artırırsanız artırın bir moderatör gün içinde çok fazla mesaj düzeltip yorulduğu için her gelen yeni üyeye gerekli özeni göstermek yerine agresif sayılabilecek kısa cümleler ile uyarı gönderiyor.

  Üyelik ile alım yapan bütün mecralar, dernek, kulüp, internet sitesi, forum, hatta alış veriş siteleri dahil üye olurken birkaç sayfa ufak fontlarla yazılmış bir metin okumanızı isterler. Hatta çoğu aşağıya kuralları kabul ediyorum diye bir kutu koyup işaretlemenizi yeterli bulurlar. Hepimiz bu tip sitelere üye olurken çeşitli formları okumadan bu kutucuğu onlarca kez işaretleyip geçmişizdir eminim. Okumaya başlasak bile bir çok forumun aynı cümleleri “kopyala/yapıştır” mantığı ile oluşturduğunu fark edip geçeriz. İçeri girip ihtiyacımız olan konuda yardım istediğimiz bir başlık açıp kişilerden yardım bekleriz. Forumların %95’inde üyeler elde etmek istedikleri bilgiyi aldıktan sonra tekrar uğramaz ve 1-2 mesaj atarak giderler. Özellikle cep telefonu programları, bilgisayar oyunları, film, müzik indirilen sitelerde bu iş böyledir ve garip karşılanmaz bu davranış. Fakat eğer siz internet sitenizi bir “hobi kulübü” olarak hayata geçirmeyi amaçlamışsanız, içeride bir sosyal çevre oluşturup, ortak aktiviteler düzenleniyor, bir kulüp birlikteliği gibi dostane bir yapı hedefliyorsanız bu “damdan düşer gibi” yardım isteyen kullanıcıları kırmadan üye olurken dikkat etmedikleri ön bilgileri güzel bir dille hatırlatırsınız . Belki özel mesaj yolu ile belki de sitenin girişinde okunması mecburi bir konu başlığı ile.

  Kişinin ilk mesajında bu mecranın internetteki diğer %95’in bir parçası olmadığını anlayamaması çok normal bir davranış olduğundan bizim her yeni üyenin davranışını mazur görüp lisan-ı münasip ile onu bilgilendirici kısa uyarılar ile birlikte istediği bilgiyi de kendisine vermeliyiz. Önce bu eksiklerini tamamla gel ondan sonra yardım edelim türünden hele hele de kaba bir dille yazılmış mesajlar yeni kullanıcıları olduğu kadar forumun kalitesini de kötü etkiliyor. Yazan kişinin kim olduğu, yaşı, sosyal statüsü bilinmeksizin laubali veya kaba hitap şekilleri ile mesajının yanıtlanması forumun intibasını aşağıya çekmekten başka bir işe yaramayacaktır.

  Bu konuda önerilerim ;

  * Yeni üyelere karşı biraz daha sabır ve tevazu
  * Üye olan arkadaşlara siteyi açtığında 3-4 cümle ile gönderilen bir hoş geldin mesajında durumun açıklanması ve ilgili linklere yönlendirilmesi.
  * Üye olduktan sonra bir yetki düzenlemesi ile yazılan ilk mesajın yalnızca tanışma konu başlığında açılabilmesi, diğer konulara yazılmak istendiğinde bir uyarı halinde bu bilginin verilmesi

  * Son olarak da forum içerisinde yazan dostların, karşılarındakinin de forumdaki birkaç yazıdan ibaret olmayıp etten kemikten birer birey olduklarını her zaman hatırlayarak saygı ve sevgi çerçevesinde yazmaları. Karşılıklı bir yerde tanıştırıldıklarında veya bir dost meşrebinde sohbet ederken kullanmayacakları sözleri burada da yazmamalarını rica ediyorum.

  Umarım nispeten forumda yeni sayılan bir üyenizin edindiği intibayı kaleme dökmesini olumlu bir eleştiri olarak kabul edersiniz. Herkese iyi forumlar .
   
 2. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Söyelediklerinize yazdıklarınıza katılıyorum.

  ama birde ama lar var.
   
 3. Onur Filiz

  Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.734
  Beğeniler:
  809
  Şehir:
  KIRKLARELİ/VİZE
  Motosiklet:
  Hyosung, Mondial
  gökhan hocam evet çok güzel yazmışsın sana katılıyorum.. ben inanmıyorum tavırlarımızın çok sert olduğuna ;) dediğiniz gibi yazıları yazarken mimiklerimizi görebiliyormusunuz..mesela ben bunu yazarken tebbessüm ediyorum :) öneride bulunduğunuz maddeleri gerekli şekilde değerlendirmeye alınması için bir görüşme yapılmasını öneririm.. daha önceden de dile getirmiştik ama askıda kalmıştı..ilgi ve alakandan dolayıda tşkler ;)
   
 4. Eren Göksel

  Eren Göksel Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Sincan, Ankara
  Motosiklet:
  Kawasaki
  Evet düşünceleriniz de çok haklısınız. Paylaşım için teşekkürler.
   
 5. DEMİRAT

  DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.399
  Beğeniler:
  369  Yazının özeti oldugu için bu kısmı baz aldım yukarıdada harika bilgiler sunulmuş
  zaten bende bu yeni üyelere davranış, anlayışlı olması konusunda yazılarım var ve umut ediyorumki bu zaman içerisinde yerini bulacak,dün yeni bir üye kayıt olmuş ve çok ama çok sert bir yazım oldu,hatta üye olarak bile kabul etmedim kendi adıma,sonuç olarak yönetici arkadaşlarda banladı konusunu kaldırdı forumdan tesekkür ederim kendilerine

  kısaca sunu diyorum iyiniyetle samimi olarak üye olmuş ama forum kültürünü bilmediginden dolayı eksikleri olan üyelerimiz ayırıp foruma aktif hale getirmek gerekir bunu yaparken illada yönetiçi olmamıza gerek de yok burada aktif üyelerimizde sorumluluk alıp yol gösterici olabilir ben zaman zaman yaptım bunu,sonuçta aileyiz hepimiz, yardımcı olursak yeni üyeleri kazanma sansımız olacak,yeni fikirlere acık olmamız herzaman avantajımıza
   
 6. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  İyi niyetli üye olup paylaşımcı katılımcı olanlara sözüm yok ama burasını işi icabı yada reklamı için kullanlara gıcığım ve o yönde hareket ediyorum etmeye de devam edeceğim.
  Bakın üyelere kaç üye var kaçı hayatta kalmış bu forumda benden önce gelmiş ama artık ses seda çıkartmayanlara bakın.
  Bazılarına göre bu benim suçum
  İyi kardeşim o zaman yönetime şikayet edin atsınlar beni siteden
  benden bu kadar
  Adım hıdır elimden gelen budur. :D
   
 7. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  yorumlarınız için teşekkürler.
  yalnız forumumuz da tek tip yazı karakteri kullanıyoruz
  bu yüzden yazınız tarafımdan düzeltilmiştir.
   
  Onur Filiz bunu beğendi.
 8. Gökhan Yasdal

  Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  870
  Beğeniler:
  485
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Suzuki
  Dikkate aldığınız için teşekkürler

  Art niyetli ve saygısızca mesajlar zaten hemen dikkat çekiyor. Onları ayırd edip tepki göstermek tabi ki makul olandır. Ortalığı sahipsiz bırakmak değil kastettiğim. Aynı fikirdeyiz.

  Artık nispeten tanıdığıma göre mizacınız böyle. Yukarıda herkes makul yönden konuyu ele almışken siz birden dik bir çıkış yapıp fevri bir yazı yazmışsınız.Forumda uzun süre vakit geçiren üyeler eminim tavrınıza alışmış ve niyetinizin olumlu olduğunu bildikleri için normal karşılıyorlardır fakat iforuma ilk üye olduğum sıralarda bir kaç mesajınızın hemen dikkatimi çektiğini belirtmeliyim. Hatırlarsanız sert tavrınız ile ilgili özel mesaj ile de bilgilendirmiştim sizi. Umuyorum eleştrilerimi olumlu yönde kabul edersiniz. Amacım asla kendimden büyük bir üstada nasihat etmek değildi.

  Forumdaki fontlar değil ama imzalardaki büyük ve abartılı yazılar sanki gözü rahatsız ediyor. Dikakte alırsanız sevinirim.
   
 9. Hakan Çıtır

  Hakan Çıtır Site Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.471
  Beğeniler:
  399
  Şehir:
  İSTANBUL
  Motosiklet:
  Kanuni
  Katılıyorum bende paylaşım için teşekkürler
   
 10. DEMİRAT

  DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.399
  Beğeniler:
  369


  şenol hocam seni şikayet edecem yönetime attıracam forumdan:D:D:D:Dyoksa sen beni attıracan forumdan:D:D:Dseni nekadar eleştirsemde, benden negatif enerji alsanda sen bu forum için olmazsa olmazsın bunuda kabul ederim,ama biraz aksi bir insansın, buda yaşlılıkdan sanırım:D:D:Dben senden bikaç yaş küçügüm ama ben gencim,ruhum genç:D:D:D
   
 11. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  ne dediğinizi pek anlayamadım? yani forumda ki fontları boşverelim
  herkes istediği gib yazsın, biz imzalara mı bakalım???
  font büyüklüğü ve yazı rengi bizim forum kurallarımız gereği tek tip
  bu yüzden yöneticilerin görevi bu tip konulara müdahele etmek.
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 12. Gökhan Yasdal

  Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  870
  Beğeniler:
  485
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Suzuki
  Opss. mimiklerle yazamamanın bir sıkıntısı daha galiba. Amman diyeyim ne demek boş verelim herkes istediğini yazsın. Uyarınız yerindeydi, sadece gözlediğim kadarıyla yazılarda genel manada bir sıkıntı yok forumda fakat imzalarda kullanılan font ve resimler almış başını gidiyor. Acep kuralları imzayı da kapsayacak şekilde uygulamaya başlasak mı'yı kastetmiştim.
   
 13. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  aslında öyle bir kuralımızda var tabiki:) reklam, kötü söz, sataşma....
  gibi imza kullanmak kurallarımızı bozuyor. bu yüzden herkes istediği
  gibi ne imza ne de yazı yazabiliyor.daha doğrusu biz yazılmasını
  pek tasvip etmiyoruz.ama sizin gözünüze çarpan bu tarz bir imza varsa
  bunu da halledebiliriz.
  teşekkürler.