Yeter artık..

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu haber bir başka forumda ders niteliğinde bir dr un başından geçenleri anlatıyor.
    Bu yüzden burada paylaşmayı uygun gördüm.

İsmim Yavuzhan, ist.tıp.fak öğrenciyim, bitirecek kadar okudum ama bitiremedim. Aynı zamanda Sağlık bakanlığının Adli Vakalar ve Organ bağışlarıyla ilgilenen özel bir biriminde Çalışıyorum.

neyse gelelim meseleye,
    dün gece nöbetçiyim hastanede, gecenin 3 ünde telefon çalar :
    - Araçdışı Trafik kazası sonucu vefat etmiş bi kişi var incelemeye gelir misiniz?
    (hatırlamayan yada bilmeyenler için tekrarlayayım; kazalarda ki yaralanmalar ve ölümler tıbbi olarak ikiye ayrılır : Araçiçi - Araçdışı)
    - Tabi hemen geliyorum. dedim ve gittim. Adli polis tutanagı ve saglık raporunu görünce önce şöyle bir irkildim sonrada yanımda ki polis memuru ve doktora dönerek bi kere bu evreklar yanlıs dedim. Olay araç dışı değil Araç içi,
    - Motosikleti araçtan saymamak nasıl bir mantık,vergisini veriyorsa, ruhsatı var ve bu ruhsatta motorlu taşıt olarak geçiyorsa bu evraklara ARAÇDIŞI yazamazsınız diyerek çıkıştım. ve evrakları tamamını baştan hazırlattım.

Gel gelelim mevzumuzun bam teline, İster kıssadan hisse cıkarın kendinize, isterseniz yataga basınızı koydugunuzda uyumadan on dakikanızı ayırarak durumu hayal ediniz; Kaza şöyle gerçekleşiyo :
    - D.U isimli 18 yaşında ki kardeşimiz gece 01:00 sularında motorsikletiyle gezerken, polis otosunu fark ediyo,
    - nöbetçi memurun dur ihtarına uymayarak kacmaya baslıyor,
    - Kaçıp kurtulmak için ters yola giriyor,
    - ters istikamete ragmen sürat yapıyo ve aynası olmadıgı için kafasını cevirerek arkasından polis gelip gelmedigine bakıyor. Tam o anda korkulan oluyor
    - hızla gelen minübüsle kafa kafaya çarpışıyorlar.
    - D.U. çarpmanın etkisiyle feci şekilde yolun ortasında yuvarlanırken, yandan gelen minübüsün altında kalıyor

Durum sanırım gayet açık. Gelgelim sonrasına, adli muayeneye : vücudunda sadece basit kırıklar bulunan kardeşimizin yüz kısmı tanınmaz vaziyette : Çene kemiği parçalanmış, kafatası 3 yada 4 yerden ayrılmış, beyin zarları dışarda.... dahasını yazmayacagım sanırım bu kadarı etkiler sizi. YANİ KISACASI : EGER KAFASINDA SAĞLAM BİR KASKI OLMUŞ OLSAYDI O KARDEŞİMİZ ŞU ANDA KOLU VE AYAGI ALCILI VAZİYETTE ARAMIZDA OLACAKTI.

BUGUNDEN İTİBAREN, ARTIK HERGÖRDÜĞÜM KASKSIZ MOTORLUYU DURDURUP KASK TAKMASINI SÖYLÜYORUM SİZ ZATEN TAKIYORSUNUZDUR DA YOLDA KARŞILAŞTIGINIZ KASKSIZLARA SİZE BUNU SÖYLEYİN LÜTFEN

Dip not : Adli muayeneden çıkınca ailesine:: siz görmeseniz daha iyi olur kanaatimce dedim ve ailesinin o vaziyette oğullarını görmelerini istemedim, varın gelin ötesini hep beraber düşünelim....

D.U. ya Allah'tan rahmet ailesine ve sevenlerine de sabır dilerim...

Demiş dr arkadaşım.

Anlıyormusunuz olayı.
    Kask yok motosiklette ayna yok ve neyine güveniyorsa ters yola giriyor nve olağan şekilde başka bit araca kafadan dalıyor.

2. Erhan.HÜRYAŞAR

Erhan.HÜRYAŞAR Üye

ben bu yazıyı okudum da aklma su takıldı...tıp fakültesini bitirmemiş birisi adli tıp ta görev alabiliyor mu?

3. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Kadrolu olarak çalışmaması gerekir..Ancak ''öğrenciyim''dediğine göre belki stajyer olarak çalışıyordur..

Eren Göksel bunu beğendi.
  4. Hakki Orun

Hakki Orun Site Bağımlısı

Almaty KZ - Istanbul TR - Mobil Alabama USA
    Motosiklet:
    BMW
    Ne memlekette yasiyoruz be kardesim. terorositler ara sokaklara kacinca kovalamayan polis, bir motosikletliyi gorunce neden sahin kesilmis acaba? Ondeki akibe haber verse olmuyor mu?

Bu olayin bir yuzu tabii! Diger taraftan da polis eger calismayacaksa calinti motorlarimizi nasil bulacak, bu tip motorlari boyle kasksiz korumasiz kullananlarin olumune nasil mani olacak orasi da baska. O aslan parcasinin o motora ehliyetsiz ve korumasiz binmemesi gerekirdi kurallar geregi ama o kurallari ogreten yok! Yani is yine geldi egitime dayandi kaldi. O da bizde yok! Bu is boooyle gider.

Berkay Canbulat ve Turgay bunu beğendi.
  5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hakkı ağabeyim.Eğitim var ama almaya yürek yok.Bu forumda da olan bir kaç arkadaşımız var.Akredite olmuş eğitmenlerimiz var.
    Sık sık hemen her mesajımızda Full koruma ve ekipmanlı ve KASK lı motosiklet kullanın diyoruz.Eğitim alın diyoruz.
    Biz toplum olarak maalesef her naneyi çok iyi biliyoruz.Eğitim gereksiz görüyoruz.Eğitime harcayacağımız zaman ve para ile daha fazla benzin almayı tercih ediyoruz.
    Motosiklet kullanmayı çok ama çok basite alıyoruz.

Siz yurt dışında yaşadığınız için ve yaşınız itibariyle benden çok daha fazla şeyler gördünüz biliyorsunuz.
    Canım ülkemde ehliyet o kadar çok kolay veriliyor ki.Ne bir denetim nede eğitim nede başka bir şey.Veriyorsun parayı alıyorsun ehliyeti.Basıyorsun parayı istersen hayabusa ile sıfır bilgi tecrübe ile çıkıyorsun yollara kasaplığa cellatlığa.

Sonra kaza olunca vay efendim motosiklet tehlikeli araç.Kaza yapanın ailesi ve çevresi hemen başlıyor hariçten gazel okumaya yaygaraya.Motosiklet tehlikeli.Yasaklansın lakırdılarına.
    Be hey gafil şaşkın cahil cühela takımı.Oğlun eşin motosiklete binerken aklın neredeydi.Kaza yapınca mı aklına geldi diyen ben/bizler tü kaka oluyoruz.
    Motosiklete binerken neden demiyorusunuz oğlum/kızım/eşim bu iş şakaya basite gelinecek bir olay değil.Bunun eğitimini al öyle bin motosiklete diye.

Motosiklet bir araç.hemde çok salak aptal bir makine.Biz sürücüleri ne derse onu yapan bir makine.
    Daha önce başka bir topikte sizinde dediğiniz gibi motosiklet suçlu değil biz sürücüleri suçlu.
    Ama testi kırılınca sürücü çevresi ailesi hemen motosikleti suçlıu görürler.Ama asıl suç sürücüde ve ailesinde ve çevresinde.

Berkay Canbulat ve öner coskuner bunu beğendi.
  6. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Yazıyı yayınlayan arkadaş sadece kasktan bahsetmiş,kask bana göre %30 hayat kurtarır.Baştan tırnağa koruma şart.Eskisi gibi kaliteli ekipmanlar da pahalı değil.

Polis yine haklı,gözyummak nereye kadar.
    Eğitim hususunda da verilen eğitim kadar alınan ve uygulanılan eğitim önemlidir.Uygulama çevrenin baskılarına boyun eğip başarısızlıkla sonuçlanırsa böyle manzaraları daha çok görürüz.

Allahtan rahmet,Ailesine başsağlığı diliyorum.

7. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Garip ve bircok yanlışlıklar sinsilesinin olduğu bir olay, denilecek cok şey var ama diyemiyorum.!

8. Kerem.Saruhan

Kerem.Saruhan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Kasksız, ekipmansız, kıyafetsiz motorsiklete binmeye "ehliyetsiz araç kullanmak" vasfında ağır cezalar getirilmeli. Sınıfı, büyüklüğü önemsiz. Ncap testlerinde 56 km hızla araçların ön tarafı paramparça oluyor, insan bedeni o kadar güçlü değil ki.

Her sene yüzlerce insan ölüyor ve pek çoğu da önlenebilir.

Şenol SEL bunu beğendi.