Yol Kenarındaki Anlamsızlıklar

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Armağan Pekatik tarafından paylaşıldı.

1. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Öncelikle haberimiz şöyle
    http://www.milliyet.com.tr/bacagina-demir-saplandi-gundem-1906344/?ShowPageSkin=1

Ardından da şunları söylemek istiyorum. Arabalar park etmesin diye şu aptal yükseltirleri yapan ve amacını anlamadığım nedenle 2. ve 3. resimdeki çitleri yapan insanların yayaların ve motor kullanan insanların hayatına en ufak bir saygısı yoktur.

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Kaza çok talihsiz ve inşaatı yapan kişilerin büyük sorumsuzluğu... Buna diyecek birşey yok.

Ancak resimlerdeki çitler vb bizlerin yaya yolu varken öküz gibi çimlere basa basa yürümeainden kaynaklanmıyormu? Artı motorla bende bazen bu hatayı yapsamda kaldırımda ne işimiz var, veya kaldırıma çıkıp çarpaak kadar dikkatsiz neden kullanıyoruz.

Tabiiki çitlerin üstüne kaucuktan bişiler yapılabilir. Ancak geri kalmış bir ülkede ancak bu kadar oluyor sanırım :)

3. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Öküz gibi çimlere basa basa yürümek diye bir şey yok. Çimler basılmak için dikilmeli. İçinde yürümedikten, çocuk oynamadıktan sonra istersen altın çim dik. Parmaklık nedir abi? Kimi neden sakınıyorsun?

Motorların çıkmasına engel değil o kaldırımlar. Motor gene çıkar. Araba park etmesin diye. Ama araba motoru sıkıştırıp düşürürse kaldırımda sürükleyip rendelesin diye o mantarları dikmişler.

Murat Ateş ve goksel ozdogru bunu beğendi.
  4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bence alakası yok yani o niyetle yapıldığının. Malzeme evet tartışılabilir.

Ancak çimlere basma konusunda asla mutabık kalamam. O zaman avrupalısı amerilalısı şusu busu çimlere basmayın lafını bile asmaya utanıyorken biz bu şekilde düşünmemeliyiz. Tabi bu benim fikrim. Benim fikrime katılmak zorunda değilsin :)

Sadece şunu bilirim ve laf söylemem kimseye. Herkes hak ettiği gibi yönetilir.

5. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Malzemeyi, niyeti bilmem ama çok düşüncesizce yapılmış. Saçma sapan sürtüp duruyorsun arabaların arasından geçerken. Hatta bazen pegler denk geliyor geçemiyorsun. Ayağını vuruyor, sıkışıyor fln.

Fikire saygı duymakla alakası yok. Bence çimlere basılmasında bir sakınca yok.

6. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Senin görüşün Armağan.

Dünyanın her yerinde sosyal bir kuraldır.

7. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Yanlış olduğu kararlaştırılmış bir kural. Çok eskilerden ezberci zihniyetten kalmış bir kural. İnsanları kurallara alıştırmaya iten bir kural.

Birazda biyoloji mezunu olmamdan kaynaklı güvenle

"Çim köklerinin devamlı dibe basılması gerekir. Bu yüzden hatta belli ağırlıklı taşlar, elle, ya da motorla zaman zaman çimler üzerinden geçilir. Yanlış olan yol yapmak. Hep ayni yere bastınız mı çimi öldürürsünüz. Rastgele basarsanız, ömrü uzar.."

http://www.sabah.com.tr/gundem/2012/05/17/bakanliktan-cimlere-basin-kampanyasi
    http://www.zaman.com.tr/cumaertesi_artik-cimlere-basmak-yasak-degil_793250.html

Şenol SEL bunu beğendi.
  8. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Armağan bilgine saygım var. Ancak bir konuyu alıp sadece bir yönden bakarsak sanıyorum yanılırız.

Bu da benim yönetici olmamdan kaynaklı sanırım tüm yönleri ile düşünmenin gerekliliğini savunurum. Gerçekler, kuralların neden konduğu, toplumsal yapı, sosyalliğimiz ve eğlencelerimizin boyutları, insan egolarımız, sosyo-psikolojik durumlarımız vb hepsi. TÜm bu ayrıntıları tek tek yazamam okadarda bilgili değilim. Sadece aklımın erdiğince;

Öncelikle çimlere basıldıkça (daha doğrusu doğal ortamında hayvanların ve insanların rastgele basmasından kaynaklı olan gelişim"i biliyoruz ve ispatlıdır. Fakat toplum olarak koskocaman alanda sadece bir alanın kullanımı sonucu o alanda çim mim kalmamasını, sadece o alanda mangal yakılmasını, çekirdek yenip kabuklarının sadece o alanlara atılmasını da biliyoruz. Her boyutundan düşünürsek bizim geri kalmış toplumumuz için çimlere basmak eğer bizlerin vergisi ile yapılan birşeyse yasaklanmalıdır! Yasaklarında insanlara göre olmadığının bilincindeyim. Artı bu konuyla alakalı değil ancak bir bakanın (sadece bakmaktan geliyor bence) sözlerine pek güvenmem. Aynı bakan geçen sene radyasyonlu çayı bakın bende içiyorum deyip bir yudum almıştı :) Dilersen ben sana sitemizin fotoğraflarını atayım whatsapp'tan. Durumları iyi insancıkların oturduğu bir site! Heryer çim içinde ve yaya yollarıda yapılmış. Ancak bizim insanlarımız çimlere basmanın sağlıklı olacağı inancı ile sanıyorum basmaya başlamışlar. Şuan yeni yaya yolları doğal olarak ortaya çıkmış ve oralarda tek bir çim kalmamış.

Evet HERŞEYİ kullandıkça güzelleşir. Bu her anlamda (adaba aykırı biyolojik, fiziksek şeylerde dahil) kullandıkça güzelleşir. Ancak hoyratça davranıp abartırsan herşey yerle bir olur. Bizim toplumumuz horatlığı sever ve kaybetmeden hiçbirşeyin değerini anlamaz (tabiki bu zihniyette olan kişilere sözüm. Asla genellemiyorum).

Sonuç olarak çim konusunu sadece çimin yapısını konuşarak değil, bu çimleri kimin kullanacağınıda hesaba katarak konuşmalıyız. Tüm bu sonuçla çimlere basmak bizim toplumumuz için metropol yerlerde çok doğru değil. Kim aksini derse kanıtlaması gerekir. Ben bunu fotoğraflarla kantlarım :)

Diğer konu. Kusura bakma ama peglerin sürtüneceği kadar dar alanda ne işimiz var? Girmeyelim abi. Bir metre de geride kalalım. Motor kullanıyoruz diyede araba ile 20-30cm kalmış kaldırımın arasına girmeyelim bir zahmet. Giriyorsakta ayaklarımızda sürter, düzerizde, kazada yaparız. GERÇİ BU KONUDA ŞENOL ABİMİZİN görüşlerini almak en doğrusu olur...

Sanırım Hz İsa gelsede buraya birşey yazsa bu son mesajım olur :)

Sevgiler.

Yavuz ÇIBUK ve Sedat Karaer bunu beğendi.
  9. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Ne karar verdiniz simdi cimlere basacak miyiz basmayacak miyiz? :)

Erhan Başımoğlu ve İsmail bunu beğendi.
  10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bana söz hakkı doğduğu için cevap yazıyorum.Öncelikle teşekkür ederim.O sürüş hakkında benim cevabım belli.Riskleri yükseltmek için yollardaysanız size hayırlı yolculuklar.ben riskleri en aza indirip sürüş yaparım yoluma bakarım.Çoğu zaman reelde söylediğimi yazarak nokta koymak isterim.
    tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksınız.

Sedat Karaer bunu beğendi.
  11. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam oncelikle akan trafikte degil o yolda mal indireen, insaata giden kamyon ve kamyonetlerden, arabalara yol vermeyen otobuslerden dolayi o trafik hic akmiyor. O aralardan motor cok rahat gecer. Ama birden sabirsiz bir yaya hoop iki arabanin arasindan cikiyor. Araba donuyor vs. E mecburen kaldirima yanasiyorsun. Normalde o taslar orada olmasa peg fln surtmez. Bu durumda ayagin sikisiyor vs. Yani o is dusundugunuz gibi tehlikeli surusten degil. Ayrica diyelim ki dikkatsiz bir surucu motorun onune yan yoldan aniden cikti ve yavasca dokundu onu kaldirima savurdu. Bu kaldirimda suruklenen motor surucusun durumu ile duz kaldirimda suruklenen ayni olur mu?

Ismail, abi fikirlerin tamamen dogru ancak sistem yanlis. Bakim yapmazsan dogal olamayan cim basmazsan da bozulacaktir. Orasi senin verginle degil herkesin vergisiyle odeniyor. Insanlarin cimlerde oturmak ya da oynamak ya da mangal yapmak vs. Istiyirsa bunlarin Insanlara guzel etkileri var. Bu sebepten kullanima her yerde acildi. Bozulursa yine yapacaksin. Yol yapildiysa cim parki yanlis yapmissin demektir. Neyse sen kendince haklisini ama toplumu bir level adina atlatmak icin dusun. Bilimsel olarak ben neden basmanin sakincasi olmadigini soledim. Sen de sosyolojik acidan soledin. Cimlere bastiginda insanlarin alacagi zevk odedigimiz vergilerden buyukse ve diger insanlara zarar vermiyorsa sen hangisini secerdin?

"Orasi senin verginle degil herkesin vergisiyle odeniyor." derken çime basanın da basmayanında demek istedim. Aman yanlış anlaşılmasın İsmail'cim.

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben bir çok yerde bunlara benzer engeller gördüm ama hiç kafama takmadım.Büyük motosikletimle zaten aralara giremiyorum küçük ile de sadece en son şeridi kullanıyorum her zaman sıkıntım hiç olmuyor.Sizlere kolay gelsin.

Ha birde her zaman söylediğimiz gibi şartlar size uymuyorsa siz şartlara uyacaksınız.Ya da motosikletten inip yürümeye ve toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam edeceksiniz.

13. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Onu oraya yapanda suç yok diyorsun yani hocam..

14. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Armağan kardeşim haklısın ama biraz gergin gördüm seni hayırdır makina gene benzin yakmaya başlamadı demi. ;)
    Şaka bir yana herkezin haklı oduğu yanları var ama birbirimizi üzmeden..
    Çimler bizim için olmalı ama insanlara insanca yaşamayı öğretmek de lazım.
    Hiç bir şeyi takmıyorum demekse ölü olmak demek. Zeki ve faal insanlar çevrelerinden ilgilerini hiç kesmezler.

Mevlüt Cihan Demir ve İsmail bunu beğendi.
  15. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Geriliyorum düşündükçe ister istememez. Ben bu yol kenarındaki insan canına kast eden saçmalıkları kaldırmak için önce belediyelere olmazsa en son anayasa mahkemesine kadar başvuracağım(alakası var mı bilmiyorum ama :)).

[Herkese]
    Siz ellerinizle ister gözlerinizi, ister kulaklarınızı tıkayın.

http://haber.stargazete.com/guncel/bacagina-demir-korkuluk-saplandi/haber-817998
    http://www.trthaber.com/videolar/korkuluk-demiri-koluna-saplandi-9900.html
    http://www.egehaber.com/galeri/demir-korkuluk-koluna-saplandi/

daha çok var ama yazmaya gerek yok. Parka saldığınız çocuğunuzun başına da gelince "önce insanlar insan olsun." diyebilecek misiniz?

Bir tane daha

http://www.milliyet.com.tr/agacta-topunu-almak-isterken--gundem-1929254/

16. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Yaw Armağan hortlama yaaaa :)

Hahah günaydın sanada naber

17. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Abi okudukça çok sinirleniyorum. O demirler ne alaka orada? Ne işe yarıyor? Hangi yaratıkla mücadele için?

Günaydın abi sen nasılsın?

18. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    haha :) iyidir valla fena değil Arabistanda uğraşıp duruyoruz işte :)