yol tecrübelerim,doğrudur, yanlıştır siz karar verin

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında DEMİRAT tarafından paylaşıldı.

1. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

arkadaşlar bu yazdıklarım bilimsel bir acıklama deyil sadece uyguladıgım kendimce doğrularım,sizde eleştirilerinizle katılın,,

1.zorda kalmadıkca,motosikletimin arkasına kimseyi bindirmem,bu güvenli sürmem ve diger kişinin hayatı riksini almamak için,sürüş keyfide düşüyo ayrıca
    2 yağmur çiselemeye başladıgı anda itibaren sürüşüme son verip saga uygun bir yere cekerim yağmurun yolları tam ıslatmasını beklerim,yağmur ciselediginde yollar buz üstünde gitmekden farkı yokdur kayma ve düşmen an meselesidir hatta anlayamsın bile düştügünü
    3.yağmur yagdıkdan sonrasında yolda su birikitisinden gececegimde kesinlikle motor düz olmasına,feren asla yapmam gazada basmam olgugu hızda gecerim makul hız bu süratli deyil
    4.akşam seyahat etmem,akşam etmem diyom akşamları biz iyi kullansakda diger sürücüler(araçlar) çok büyük tehlike,ayrıca yokda basınıza gelebilecek çok tehlikeler var cukur,taş,tali yoldan cıkabilecek ısıksız traktör,vagon bunları görebilmek düşer
    5.sehir içinde asla ama asla bu laf olsun diye demiyorum sürat yapmam,adeta uslu kedi gibidirim yavaş ve dikkatlidirim,yolun bize ait olan seridin ortasından sanki otomobil gibi giderim aracların sagından solunda asla sollama yapmam sabırlıdırım,korkuyom cünkü heran hersey olabiliyo acemi cok trafikde hele motoru gaale alan sayısı cok az
    6.sehir dısına çıkdıkdan sonra arada süratim olur(ama siz yapmayın) sagım solum acık araziyse önündeki yolun en az 2 kmsini bayagı bir ilerisini görüyosam son gaz yaptıgım oluyo ama cok kısa gör ve sürati kes hesabı
    7.yolda çay molam cokdur,dinçleştiriyo dinlendiriyo,yüzümüde yıkamayı unutmam,dinç kalmak için
    8,yola cıkarken uzun yola kesinlikle avadanlık alırım,ihmal deyildirim bu konuda,hatta abartırım bile sanki yolda motor indirecek gibi
    9.motosikletimin lastigi patladıgında kesinlikle cıvatalarını kendi elimle son kez sıkarım usta sıksada burdakiler bilir bunu alıştılar bu huyuma
    10.asla emanet motor vermem arkadaşa filan onları düşündügümden kaza filan yapar alah korusun o bakımdan kimsede benden emanet istemez sıkılmadan yok motor veremem derim,babam olsa derim inanın bana emanette istemem bu arada arkadaşlar zorla verdigi oldu bindim ama güvendikleri için ama sürat asla emanetle sadece gezinti
    11.uzun yola asla 2 motordan fazla cıkmam tehlike çünkü sollamalarda bi reflek vardır,bilmiyom farkında olanınız oldumu,ben önde giderken sollama yapmışsam arkamdaki kesin oda sollamaya geciyo sollama mesafesi varmı yokmu hesap yamadan, obakından genelde rehber bendirim ve solamaya başladıgımda arkadasımın sollamaya müsait olan ortamın olmasına cok dikkat ederim,
    12.uzun yola cıkarken motorun ısınması gibi bende ısınana kadar asagı yukarı 50 km hız yapmam 70 le filan giderim

13. viraja girmemi anlatmıyorum tavsiye edilecek ve standartlara uymadıgı için kendime has yetenegime dayalı bir teknik,
    14.sudan gecerken dere filan,2 ayagımı acık dengemi kaybedersem kutarabilmem için
    15 stabizede asla sürat yapmam,ha stabizede sürmek ha buzda kayma,yana yatma camura batma misali heran hersey olur
    16 sıcaken asla motorumu yıkamam
    17.lastik havalarım vazgecilmezimdir ölçüleri tamamaen kendime göre yaparım kitapdaki degerlere hiç uymadım şimdiye kadar mesela xmax250 scoteremin havaları ön 25 arka 30 itiraz edecenizi biliyom ama ben en güvenli bu sekilde hissediyom bu ayarı bulabilmek için 1 ay zamanında deneye deneye buldum her motoromda ona has kendime uygun havayı bulmaya calışmıısımdır ve uygulamısımdır
    18.motosiklet bakımlarını hiç aksatma ve orjinal parcadan şaşmam,kendimi sevdigimden canımı emnet ediyom 2 tekere bakımlı olmazsa olmaz
    19.kullanırken inannın bana kendi hatamı bırakın karsıdan geleni bile dikkat ederimki üzerimemi geliyo anında fırlayacakmı, ani fren yaparmı yeşilde gecerlen bile araçlarda olur gözüm,yol benim mantıgım hiç olmadı
    20.en çok motor kullanırken dikkat ettigim,yaşlı insan,cocuk,traktör,yola düşen sezonda sevkiyatı başlayan tarla ürünlerinin olması,v.b
    21.viraja girerken önü görünmeyen,önüme yavaş giden bir traktör yada ortaya bırakılmış lastigi patlak vagon cıkarmı diye o balımdan önü görünmeyen viraja cok yavaşdırım

aklıma gelen şimdilik bunlarda cok var aslında yazılacak aklıma geldikce buraya eklerim yada siz yazın yapıyosan buda var derim,,,
    söz sizde arkadaşlar,sizlerde bişeyler katın zenginleştirelim bu yol tecrübelerini:)

2. DEMİRAT

kendimle çeliştim bu konuyu yazdıkdan sonra,ben uzun yazılan konuları okumayı hiç sevmiyorum ama sevmedigim yapmadıgım birşeyi millete yapın demek gibi oldu,neyse uzun yazıyı okumayı sevenler yorum yapar benim gibilerde birkac satır okur ve cıkar heee

3. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Oh be bitirdim nihayet...:) Artçı önemli tabii Ömer hocam...:)Her artçı artçı değildir...:)

4. DEMİRAT

metin hocam senin dedigin artcıyı bulsak sorun yokda, varda aslında japonyada:D:D:D

5. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Japon motora japon artçı yakışır Ömer hocam...:);)

6. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

ne yani şimdi bide artçı siparişi verelim caponyadan. veya çıkma artçı falanda arasak olur:D:D

7. DEMİRAT

fuat bu yazına cok güldüm varya öldüm hatta cıkma artcı demene:D:D:D:D:Dsüpersin varya gecenin bu saatinde güldürdünya helal sana:D:D:D

8. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ben de 2003 yılından beri motora binerim şimdiye kadar hiç artçı almadım.
    Hem kendi emniyetim hem de artçının emniyeti için.
    Arkamda artçı olduğunda sanırım sürekli tedirgin olurum gibime geliyor.
    Ayrıca artçı olmaktan da hoşlanmam ve rahatsız olurum.

Ben de kimseye emanet motor vermem ve kimseden de istemem.
    Diğer tespitlerin çoğu da uyguladığım şeyler.

Bir tane de ben ekleyeyim.

22- 100 metre mesafeye de gideceksem mutlaka korumalarımı giyerim.

Hatta bu konuda arkadaşlar bana takılıyorlar.
    İlçe dışında takıldığım bir kahve var.
    Oraya motorla gittiğimde kahvenin önünde motordan inip korumalarımı çıkarıncaya kadar geçen süre onlara çok uzun geliyor ve bana nasıl böyle bunlarla uğraşıyorsun diyorlar.
    Ben de diyorum ki ben onlarla uğraşmazsam hastanede siz benimle uğraşırsınız diyorum.

9. DEMİRAT

ilhan abi sen doğrusunu yapıyon koruma aparatları aslında 100mt de gitsek giymek gerekiyo ama malisef giymiyoz,yanlış yapıyoz ,hayattan daha degerli şey varmıki

İlhan.Aydınlıoğlu bunu beğendi.
  10. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Genel ağırlık ortalaması dikkate alınırsa motorun çekişi de düşmez :D

11. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Valla artılarını say say bitmez...:):)

12. DEMİRAT

metin hocam artılar derken örneklesen az :D:D:Dben azcuk cahelimde:D:D:Dsen az deyilsin varya:D:D:D

13. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Ömer hocam örneklemeyi burda yapamam,ama anladın sen onu...:):):)