Yorumlarınız ve önerilerinizi bekliyorum

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında Kadir.Arikan tarafından paylaşıldı.

1. Kadir.Arikan

Kadir.Arikan Yeni Üye

Merhabalar
    Uzun bir süredir araştırma yaptıgım motorsiklet icin sizlerinde, varsa deneyimlerinizden ve önerilerizden faydalanmak isterim;
    Bu yaz ilk motorumu almaya karar verdim fakat ehliyetimi ekim ayında alabilecegim icin gelecek yaza erteledim.Uzun bir suredir internetten yaptıgım arastırmalar sonunda Hyosung GV 650 Aquila almaya karar verdim.Bu arada motorsiklet deneyimim bulunmamamkta şimdiden 600cc ustu ile motorsiklet kullanmaya başlanırmı diyeceginizi tahmin ediyorum.Ama 600cc ve ustu ile baslamak konusunda kararlıyım :).Sizlerden ricam bu motor hakkındaki bilgileriniz ve tavsiyeleriniz.
    Max 9000 TL butce ayırdım motorsiklet icin, 1500 tl de diger ekipmanlar icin ayırdım.Almayı planladıgım bu motorsiklet verecegim paraya değermi.Ayrıca sizlerinde onerebilecegi motorsikletler varsa onlar hakkında da yazmanızı rica ederim.
    Yorumlarınız ve onerileriniz icin simdiden teşekkur ederim...
    Saygılarımla...

2. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Merhaba, ayırdığınız bütçe için çokda fena sayılmaz, iyi güzel bir motordur. Tanıdığım bir abim de bu motordan var ve gayet memnun. Yalnız ilk motorunuz olacağı için 600 cc tehlikeli olabilir, sizden ricam altınızdaki gücü kontrol edin..

3. Engin YALÇINALP

Engin YALÇINALP Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bence hiç motosiklete binmeden direk 600 cc ile başlamak pek yerinde bir karar değil.En azından 4-5 Bin km 150 yada 250 cc ile tecrübe edinmenizde büyük yarar var.İlk defa motora başlayacaksınız.Şunu bilin ki hangi motorla başlarsanız başlayın,düşeceksiniz,motoru yatıracaksınız.600 cc bir motorun ağırlığına kolay adapte olmazsınız,onun gücüne hemen alışamazsınız.Acemisiniz yatırdınız 600 cc yi,reflekslerinizde henüz tam oluşmadı bacağınızı çekemediniz kaldı motorun altında.Kırılmasa bile bilinki en azında size 2 ay çektirecek bir hasar oluşacaktır bacağınızda.Oysa küçük cc bir motorda kendinizi daha rahat kurtarabilirsiniz.Kurtaramasanız bile hasarınız çok büyük olmaz.Bence kararınızı bir kere daha gözden geçirin.

Almak istediğiniz motordan kullanan bir arkadaşım var.Kendisi çok memnun motorundan.

4. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

ben bunu hala anlayabişmiş deyilim,eleştirim sadece sana deyil genelde bu yazıları ve yorumları duydugum için,motosiklete binmeye karar verilir ve nedensede hep hiç kullanmadan büyük motosikletten başlanmak isterler,,,,,bu tip istekler bene hep,, ben yüzme bilmiyorum ama okyanusta yüzmek istiyorum gibi cok tehlikeli itici,cahilce vehayatını hice sayarcasına davranmak gibi geliyo,,,yavaş yavaş yerler yaşşş,,,can güvenliginin yerini hiç bir zevk tutamaz,,,insallah bu eleştirimi seni düşündügüm için sert yazdıgımı anlar,125 cc lik motosikletle başlarsın

Tolga Yalaz bunu beğendi.
  5. Kadir.Arikan

Kadir.Arikan Yeni Üye

Acıkcası yazmış oldugunuz cevapların sert ve yumuşak olması hakkında yorum yapmak haddime degil cunku sizler kadar motorsiklet kullanımı konusunda bilgim yok ve sizlere ve tecrübelerinize saygım var.
    Yanlız kafamda 600 cc lik ile baslama istediginin kendimce cevabı şu " Hız düşgünü bir insan değilim ve otomobil ile kıyaslandıgında kamyon ve binek oto kullanmak ne kadar farklı ise
    125 cc lik bir motor ile 600 cc lik bir motor kullanımıda faklı olacaktır muhakkak,yani zaten 125 cc ile başlayan bir insan 600cc lik bir motor a bindiginde yeterince yabancılık cekmiyormu,sonucta sadece motorsiklet kullanmak motor ustunde dengede durmak degil aynı zamanda trafige adapte olmak ve kendini bilmeklede cok ilgili diye dusunuyorum."
    Yorumlarınızı ve cevaplarınız icin cok teşekkur ederim.
    Saygılarımla...

6. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Sen kararını vermişsin Kadir...Bizim birşeyler yazmamız senin için birşeyleri değiştirecek mi onu merak ediyorum...:)

7. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

kadir amacım seni kırmak deyil,kısaca farkı 600 ile 125 in sen nekadar sürat yapmayacam desende,motora bindiginde muhakkak yol buldugunda gaza azda olsa dokunuyon,125 de son gaz gitsen en fazla zoraki 100km filan yapan 600 cc lik motorda milim gaz yapsan 150 ve üzerini görün hele yol boş ve genişse fazlasını yaparsın o bakımdan dedim hem yavaş motorda trafige adepte olman tanıman daha güzel olur sana katar yane,küçük motorda kavrarsın motor reflekslerini büyük motora bindiginde bu tecrübene tecrübe katar garanti olur yani,tatsız bir olay yasamanı istemiyom,,büyük motor kayar patinaş vesayire bu gücü kontrollü kullanabilmen için küçük motorla başlaman şart

8. Kadir.Arikan

Kadir.Arikan Yeni Üye

Merak ettigim verdigim karar cidden cok mu extreme,delice,havayi yoksa mantıklımı düşünüyorum.Tabi acı ile tecrube edilen birşeyin yerini hicbirşey tutmaz,motorsiklette sonu pek hos olmasada.
    Bu arada ilginiz ve alakanız icin çok teşekkur ederim.Düşgünü yazmışım düşkünü yazacagıma Gonyalıyız ya ondan sanırım:)

9. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Aramıza hoşgeldiniz kadir bey bizler motorsiklet tutkunuyuz motorla yatar kalkarız ama burdaki herkes küçük motorlarla başlayıp sonradan büyütmüştür ki bir çoğumuz hala 600cc motorsiklet kullanmamakta neden mi çünkü o tecrübeye sahip olmayanlar var bende dahil olmak üzere olayı biraz daha açacak olursak diyelim ki bir rampada kalkmanız icap etti tecrübenizde çok az yerlerde biraz nemli 600cc lik bir makinayla gazı fazla açarsanız motorun arkası bir anda dönü verir ne olduğunu anlamadan kendinizi yerde bulursunuz eğer şanslıysanız sizi yakın takip eden bir araç yoktur eğer varsa ortaya büyük tehlikeler çıkacaktır neden küçük cc makinalar tavsiye ediyoruz küçük cc makinalarda gazı fazla açsanız bile gücü az olduğundan problem yaratmayacaktır tamam chopper lar racing kadar agresif değildir ama yinede gücü bayağı fazla hata kaldırmaz makinalar bu tavsiyelere uymayıp yüksek cc makina alan bir çok insan pişman oldu niyetimiz size (hah gördünmü biz demiştik) demek değil ama kaza haberlerinden bıktık artık merdivenleri tek tek çıkalım ve motor sevgimiz hiç bitmesin...

Tolga Yalaz bunu beğendi.
  10. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldiniz Kadir Bey :)

Arkadaşların küçük cc motorla başlama konusundaki ısrarlarına gönülden katılıyorum. Ben CBR 125R aldım aynı nedenle. Buna rağmen öğrenme sürecinde gaz/debriyaj ayarlarındaki "ufak bir kayma" kalkışta 2-3 kere aracın önünü 30 santim havaya kaldırdı. Altımda 600cc olsaydı durum kötüydü.

Göreceksiniz öğrenme sürecinin büyük bölümü yavaş hızlarla ilgili manevra kabiliyeti ile ilgilidir, dolayısı ile cc pek farketmez. 125 cc sadece uzun yol yaparken maksimum hızı etkiler. Öğrenme sürecinde de 100'ü geçmemekte büyük fayda var sadece. 125 cc yokuş yukarı ya da artçı ile biraz zorluyor, hız 70-80'e düşüyor. Bunu istemezseniz 250 cc ile başlayabilirsiniz.

Fakat illaki 600 cc alacağım diyorsanız sizin ve trafikte çevrenizde olanlar için dua etmekten başka seçeneğimiz kalmıyor :(

.

11. semih_55

semih_55 Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldiniz.Bence burda konuşulanları dinlemelisiniz sizin için bişeyler yazıyorlar sizin iyiliğiniz için yanii şimdi mantıken düşünürsek 125cc bi makine 10-15beygir civarındadır ama 600cc lik bi makine 100beygire yakın bi alettir bunun debriyaj-gaz ayarılya 125cc nin ki aynı denilebilir mi hiç hatayı kabul etmez 600cclik makine acemi olduğunuz içinde illa ki hata yapacaksınız bence 125cc en fazla 250cc ile başlayın derim!

12. Hakan ERSOZ

Hakan ERSOZ Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    bence 1000cc al birdaha motor degiştirme masrafı yapma bak biz çok pişmanız niye 1000cc ile başlamadık diye abilerimde kıskancından diyor ufak motorla başla diye:):):):)

Turgay ve Ozgur Baglama bunu beğendi.
  13. Yavuz.CEVGER

Yavuz.CEVGER Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    İşte anahtar sözcük burada: "Konya" :) Ben de Karamanlıyım. Şimdi ne alakası var denebilir. Bizim oralarda, abartmış olmayayım ama neredeyse 3-4 kişiye bir moped-motosiklet düşer. Hiç motora binmedim diyen birisi bile aslında mopede veya scooter'a binmiştir. Ama bunları "motor"dan saymaz. Bizim oralara göre motor; büyük olur, vitesli olur.
    Gelelim 600 cc mevzuuna. Benim görüşüm; bu makul ve o kadar da çekinilmemesi gereken bir hacim. Sonuçta bu bir cruiser, bir bakıma güçlü ama lenfatik karakterli kuzey atlarına benzetiyorum ben onları. Tamam güçlüdür ama, daha düşük hacimdeki fakat çok daha seri bir commuter gibi altınızdan da fırlayıp gitmez diye düşünüyorum. Yani illa da yapacam demezseniz.
    Bir de Kadir Bey'in söylediği çok önemli bir şeyi atlıyoruz; "kendini bilmek". Bana göre "kendini bilmek", "motoru bilmek"ten çok daha önemli. O yüzden bence 600 cc başlangıç için de olsa mümkündür.
    Bununla birlikte şunu da söylemek istiyorum, motosiklet için fena bir bütçe ayırmamışsınız. Benim tavsiyem Japon dışındaki uzak doğu mallarından uzak durmanız. Sıfır hyosung yerine 4-5 yaşında bir yamaha düşünülebilir.
    Ne karar verirseniz verin hayırlı olsun hemşerim ;)

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Neden 600 cc ile başlanmaz diyoruz.

Herkes sizin gibi kendini yetiştirmiş değil maalesef.Özellikle yeni nesil hiçte oyle değil.
    Bırakın kendini yetiştirmeyi bir çok ölümlü kazayı bile ısrarla ve ısrarla görmezden gelip büyük cc ile başlamak istiyor.
    Birde olayın diğer yönü var.Eğitimsizlik.Her alanada eğitimsizlik gırla gidiyor.
    Siz kendini yetiştirmiş ender kişilerdensiniz.Ve sizin eğitimliliğiniz haricinde sorumluluklarınızda var.Ama yeni nesilde böyle bir şeyler yok.Yeni nesil hemen gazlamak hemen ses çıkarak hemen adrenalin salgılamaya sebep verecek araç bakmakta.
    Aslında gençler hayata bir baksalar neler anlayacaklar ama maalesef göremiyorlar.Çünkü çevresi ona göre.
    Biz insanoğlu doar doğmaz koşmaya başlamıyoruz.Önce emekliyoruz sonra yürüyoruz sonunda koşabiliyoruz.
    Varmı anasından doğduğu gibi koşmaya başlayanlar.Yok.Mümkün değil.

Ama motosiklet almak isteyen gençler hemen koşmak istiyorlar.
    Buda imkansız.Emeklemeden yürüyemez yürümeden de koşamazsınız.
    Biz burda bunu anlatmaya bıkmadan usanmadan anlatmaya devam edeceğiz.
    Çin malı almayın diyoruz.Kücük cc lerden başlayıp sindire sindire devam etmeliyiz diyoruz diyeceğiz.
    İllede "Güvenli Sürüş teknikleri" eğitimleri alın diyoruz diyeceğiz.
    İllede full korumalı kıyafet ve ekipmanları alın diyoruz diyeceğiz de.
    İllede KASK takın diyoruz diyeceğiz de.
    Arif olan anlar.Arif olmayan için yapacak çok şeyimiz yok.
    ALLAH imamlarımızın yardımcısı olsun diyeceğiz artık.

Bülent.Ö bunu beğendi.
  15. Emre.Bayram

Emre.Bayram Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bende burdaki genel kanıya inan biriyim... Şöyle bir örnek vereyim bir honda shadow aldım temiz sorunu yok ama 500 ytllik masrafı var neden diyeceksin arkadaş kendine güvenmiş ve ilk motor olarak bunu almış ve 1 hafta geçmeden konutkentde site içinde düşmüşmüş korumalık varmış allahtan kolundaki ufak asfalt yanığı hariç sorun yok ama motorun biriki yerinde çizik (egsoz, korumalık elcik) olmuş.. En basit örnek sanırım ya bu kazayı 100 km gibi bir hızda trafikte yapsaydı vay haline...