Yüz milyonları bekleyen büyük tehlike

Konu, 'Güncel Haber ve Duyurular' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Çip ve PIN kodlarında tespit edilen bir hata, kredi ve bankamatik kartları kullananlar için çok büyük bir risk oluşturuyor.

  Bilim insanları, yüz milyonlarca insanın kullandığı kredi kartlarındaki çip ve PIN kodu teknolojisinde bir hata tespit etti. Tespit edilen hata, hırsızların güvenlik koduna ihtiyaç duymadan kartları kullanabilmesine olanak sağlıyor.

  Tespit edilen hata nedeniyle, ilk defa 2006’daki Sevgililer Günü’nde tüm dünyada kullanılmaya başlanan çip ve PIN kodu sistemi tamamen işlevsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya.

  Uzmanlar, hırsızların her türlü alışverişte ve bankamatiklerde dört haneli PIN kodunu bilmelerine gerek olmadan kartları kullanabilme riski bulunduğunu belirtti.

  RAKAMLAR ENDİŞE VERİCİ
  Uzmanlar, İngiltere’de 2008 yılı sonuna kadar kredi kartı dolandırıcılığının yüzde 43 arttığına ve 610 milyon sterlin (953 milyon dolar) değerinde hırsızlık yaşandığına dikkat çektiler.

  Cambridge Üniversitesi öğretim üyesi Ross Anderson, kredi kartlarındaki PIN kodu sistemini devre dışı bırakan birkaç yöntemi test ettiklerini ve kullanılan yöntemlerin son derece basit olduğunu belirtti.

  Hırsızlar tarafından kolayca uygulanabilecek hırsızlık yöntemi şöyle işliyor: Bir bilgisayar çipi ve verici taşıyan veri levhası, kredi kartı üzerindeki çipe bağlanıyor.

  Hırsızın yanında taşıdığı bir bilgisayara bağlantılı olan veri levhası sayesinde, hesaba girmek için PIN kodu girilmesi gerektiği zaman rasgele dört rakam tuşlamak yeterli oluyor. İşlem esnasında karta bağlantılı olan yazılım, doğru bir PIN kodu girildiği sinyalini gönderiyor.

  YENİ YAZILIM GEREKLİ
  Anderson, bu basit işlemin PIN kodu sistemi içindeki en büyük hatanın ürünü olduğunu çip ve PIN kodu sistemini kapsayan yeni bir yazılımın şart olduğunu vurguladı.


  [​IMG]

  Hürriyet'ten alıntıdır.
   
  Gökhan TUNALI ve Eren Göksel bunu beğendi.
 2. Eren Göksel

  Eren Göksel Site Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Sincan, Ankara
  Motosiklet:
  Kawasaki
  Umarım bu tür olay kimsenin başına gelmez..
   
 3. Gökhan TUNALI

  Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  770
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Eskişehir,yazları Ayvalık.
  Motosiklet:
  Honda
  Kredi kartını unutmamak için bir alarm yapsalar makbule geçicek gibi.