Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Zen Ve Motosiklet Bakım Sanatı ;
  Robert m. Pirsig tarafından yazılan ve 1960 lı yıllarda yayınlanmasının ardından çoğu motorsiklet meraklısının felsefe okumasına , Hayatında motorsiklet görmemiş felsefe meraklılarının motorsiklete merak salmasına yol açmış , ev ve iş arasında yaşayan mühendislerin uzun yolculuklara çıkmasına sebep olmuş nev'i şahsına münhasır (kült) roman/anı /felsefe kitabı..

  temelde amerikayı doğudan batıya motorsikletle geçen bir baba-oğulun yolculuğunun anlatıldığı bir anı kitabıdır , felsefi metin okuma pratiği olmayan okuyucular için zaman zaman ağır gidebilir ancak motorsikletleri seven herkesin keyif alacağı bir kitaptır,
  henüz okumamış forum üyelerine önermek isterim ...
   
 2. Huseyin.Guler

  Huseyin.Guler Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Istanbul
  Ben kitabın ingilizcesini okumaya başlayıp zorlu asistanlık günleri başlayınca yarım kalmıştı. Bu kitabın ayrıca çok hızlı gelişen sanayi kentlerinin pasif-lirik(çünkü eleştiri sonucu ortaya çıkan eylem motosiklet ile kentten taşraya doğru "kaçmaya" neden olmaktadır) bir eleştirisi olduğunu da unutmamak gerek, nitekim yol üzerinde karşılaşılan korkunç fabrika tasvirlerini okuduğunuzda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
  Kitabın içinde motosikletin otomobilden farkını anlatan çok güzel bir paragraf vardı. İşte "neden motosiklet?" sorusuna verilecek cevap budur dedirtmişti, eve varınca kitaplığımdan bulup yazacağım. Ben de kitabı şiddetle tavsiye ederim. Türkçesi Metis yayınlarından.
   
 3. ışın yıldırım

  ışın yıldırım Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  699
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  kesinlikle alıp okuyacağım teşekkürler hocam
   
 4. Özgür

  Özgür Site Müdavimi

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.480
  Beğeniler:
  1.303
  Şehir:
  Trabzon
  Motosiklet:
  Yamaha
  ben netten sipariş verdim, 2-3 güne gelir. fiyatı da çok uygun 22 TL kargo dahil. isteyene site ismini veririm :)
  pazarlamacı gibi oldum ama :) sadece yardımcı olmak için...
   
 5. Emre PALAK

  Emre PALAK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  549
  Beğeniler:
  201
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Evet bu kitabı bende incelemiştim ama henüz almaya fırsat bulamadım. Kitap hakkında fikir edinmek isteyen arkadaşlar idefix.com'un "kitabı aç" fonksiyonunu kullanarak elektronik ortama aktarılmış birkaç sayfasını görebilirler ve okuyabilirler. Teşekkürler Şenol abi.
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 6. Huseyin.Guler

  Huseyin.Guler Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  Istanbul
  İşte bahsettiğim o güzel bölüm(Kitap birinci tekil şahıs ağzından yazıldığı için burada kahramanın sürüş esnasındaki düşüncelerini okuyoruz):

  "You see things vacationing on a motorcycle in a way that is completely different from any other. In a car you're always in a compartment, and because you're used to it you dont realize that through that car window everything you see is just more TV. You're a passive observer and it is all moving by you boringly in a frame.
  On a cycle the frame is gone. You're completely in contact with it all. You're in the scene, not just watching it anymore, and the sense of presence is overwhelming. That concrete whizzing by five inches below your foot is the real thing, the same stuff you walk on, it's right there, so blurred you cant focus on it, yet you can put your foot down and touch it anytime, and the whole thing, the whole experience, is never removed from immediate consciousness." (Harper-Torch Yayınlarından, 1999 basım, 4. sayfa).

  İngilizce yazdım çünkü bende Türkçe basımı yok, bir edebi metni de kendi zayıf çeviri yeteneğimle mahvetmek istemedim(belki biraz da üşendim), ama herkesin anlamasına yardımcı olmak için gönüllü biri varsa çevirebilir, ya da en güzeli belki Şenol Bey kitabın Türkçe çevirisinden aynı iki paragrafı yazmak ister, ilk bölümün ikinci sayfasında olsa gerek diye tahmin ediyorum.
   
  Eren Göksel ve ışın yıldırım bunu beğendi.
 7. Özgür

  Özgür Site Müdavimi

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.480
  Beğeniler:
  1.303
  Şehir:
  Trabzon
  Motosiklet:
  Yamaha
  kitabım geldi ama ancak okumaya başladım. daha 25 sayfa filan okudum ama gerçekten ilgi çekici bir kitap. öneririm...