zeus kaska yapılan airbrush uygulaması

Konu, 'Motosiklet Kaskı' kısmında ozgur.erdogan tarafından paylaşıldı.

1. ozgur.erdogan

ozgur.erdogan Üye

herkese slm,
    aranıza yeni katıldım.hevesli ama acemi bir potansiyel motorsiklet kullanıcısıyım.hobi kullanım amaçlı vespa lx150 sahibiyim.
    sizlerle,hello kitty fanatiği eşimin ismine uyarlanan zeus kask üzerine yapılan air brush uygulasını paylaşmak isterim.eğer sizde böyle bir uygulama yaptırmayı düşünürseniz,size bu uygulamayı yapan sevgili yiğit'in kontakları,
    mal adresi organic_@hotmail.com cebi : 0 536 3376594
    herkese iyi paylaşımlar

Ekli Dosyalar:

berat ulaş, Turgay, ANIL ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. ulas

ulas Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Yamaha
    Gerçekten harika olmuş. Yapan arkadaşı tebrik ederiz.

3. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Forumumuza hoşgeldiniz, malesef ki bende airbush işiyle uğraşıyorum (free olarak) fakat şu sıralar ekonomik krizden dolayı kimse yanaşmıyor.

4. ibrahim KARAGÖZ

ibrahim KARAGÖZ Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    airbush işi pahalımı ve her kaska oluyomu :p

5. ozgur.erdogan

ozgur.erdogan Üye

pahalı mı sorusu biraz göreceli bir kavram,belki evet belki hayır.Lakin duruma farklı yaklaşmakta fayda var diye düşünüyorum.sebebine gelince neredeyse tüm kask markalarının üzeri desenli ve sembollü olanları zaten diğerlerine göre daha pahalı.sonuç itibarıyle güvenliğine kanaat getirdiğiniz bir markanın standart düz bir modelinin üzerine yapılacak uygulama maliyeti ile aynı markanın desenli bir modeli yaklaşık aynı rakamlara mal oluyor.ama tabii en önemlisi ayrıcalıklı ve tamamen sizi yansıtan bir kaska sahip oluyorsunuz.
    bu uygulamayı yapan kişi olmadığım için uygulama hakkında çok detay vermem sağlıklı olmayabilir.diğer tarafdan uygulatan kişi olarak fikir verebilirim.
    ben uzun araştırmalar sonucu güvenlik ve fiyatlama oranı açısından zeus markasına karar kıldım.üzeri mat,sade bir kask'tı satın aldığım.ama daha sonraki deneyimlerim kaskın yüzeyinin parlak olması uygulayıcısı açısından daha rahat çalışma imkanı tanıdığı şeklinde değişti.
    eğer böyle bir çalışma yaptıracaksanız zihninizdeki resim,logo ve veya desenin en azından kaba taslak bir modelini internette veya başka bir yerde bulup ana model olarak sunmak,sunulmuş desenin üzerinde istediğiniz değişiklikleri belirtmek işi daha kolaylaştırıyor.hemde süre kazandırıyor.ben sabit bir karakterden yola çıktığım için iş daha kolay oldu.boyutlarını ve desenlerin yerleşim yerleri hakkında bilgi vermeniz daha rahat sonuca gitmenizi sağlayabilir.ayrıca renkler monitörde veya kağıtta durduğu gibi durmayabilir.zemin rengi deseni patlatan veya öldüren en önemli etkenlerden biri bence.ayrıca unutulmamalıdır ki,o veya bu şekilde bu uygulamayı yapanlar sanatçıdır ve sizin benim gözümüzle görmeyip çok daha komplike,karmaşık düşünebilirler.
    bir uygulatan olarak bu konudaki fikirlerim bunlardan ibaret.
    en son tavsiyem bu konu ile uğraşan yetenekli tüm airbrush'çı arkadaşlara hem destek olma hemde bu konuda önlerini açmak konusunda ufakda olsa kasklarımıza bir şeyler yaptıralım,biz birşeyler yaptırır bu alanı genişletirsek eminimki oluşacak maliyetler de düşecek,caddelerimiz ve sokaklarımız kendilerini ifade eden kasklarla özgür ruhu daha iyi temsil edeceklerdir.
    UNUTULMAMALIDIR Kİ,sanatçı yetiştiremeyen toplumlar geleceğe miras bırakamazlar,
    sevgiyle kalın,

çağrı kocaçoban ve azigun bunu beğendi.
  6. azigun

azigun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    kesinlikle haklısın özgür dostum iyi yapmıssın,gerçekten katılıyorum düşüncelerine..ejderha yılan deseni var diye o kadar para vermektense al mat siyah kask turgay hocama git mis gibi dünyada tek ol..
    :D

Turgay bunu beğendi.
  7. Burçin

Burçin Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    airbrush zahmetli, dikkat gerektiren bir teknik.. gerçekten güzel olmuş.. eline sağlık yapan arkadaşın..:)

8. çağrı kocaçoban

çağrı kocaçoban Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    harika bi işçilik var bence çok şirin olmuş yapanı tebrik ediyorum paylaştınız içinde teşekkürler :)

9. çağrı kocaçoban

çağrı kocaçoban Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    :):)
    harika yazmışsınz her kelimesini tek tek okudum çok güzeL bi düşünce tarzı :)

10. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Her sanat adayı öğrenci, okurken karşılaşmıştır. Bize okurken bu ülkeye göre değil, sanki bir italya'da yada fransa'da okuyormuşuz gibi bir hava yaratılıyor.. Yaptığımız iş dünya'nın en güzide işlerinden biri, gerçekten'de öyle.. SANAT GİBİSİ YOKTUR..

Fakat mezun olduktan sonra, bir bocalama dönemi yaşanılır ki, o da türkiye'de sanata olan önemin çok ama çok düşük düzeyde olmasıdır.

Sanat okuyan, sanatçı adayı ve sanatçı olmuş arkadaşlarım, bu yolda oluşan bu zorluklar ile en iyi şekilde icra ettiğimiz sanatımıza sahip çıkarak üstesinden gelebiliriz.

NOT: Bu yazıyı neden mi yazdım, okul döneminden sonra bende bocaladım da ondan :)

Burçin bunu beğendi.
  11. ibrahim KARAGÖZ

ibrahim KARAGÖZ Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    teşekkürler...ama nerde yaptırırız bunu :D

12. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş.orjinalliği bozulmadan
    sanki fabrika çıkışı gibi.

13. ozgur.erdogan

ozgur.erdogan Üye

14. ibrahim KARAGÖZ

ibrahim KARAGÖZ Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    teşekkürler

15. Burak.Cingiz

Burak.Cingiz Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    ben bundan yaptırıcam. bol darbeli düz siyah kaskım var bir tane. kim yapacak nasıl görüşeceğiz bu iş kaça mal oluyor vs vs gibi şeyleri bir konuşmak isterim. özelten telefon no göderirse arkadaş süper olur...

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İzin verirseniz bir şey sorabilirmiyim

Bol darbeliden kasıt nedir.
    Yere çok düşmüş bir kasktan mı söz ediyoruz.

17. Burak.Cingiz

Burak.Cingiz Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    yere düşmüş, taşırken duvara deymiş cizikli vs :)

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yere düşmüş kask sizi gerektiğinde koruyamaz olduğunu biliyorsunuzdur umarım.

Daha önce yapılan testlerde bel hizasından yere düşen kaskta yeni kaska nazaran binlerce kılcal çatlaklar olduğu ortaya çıkmıştı.
    Lazım olduğunda o kask sizi koruyamayabilir.
    Bu yüzden o tür kaskları kullanmayınız.
    Benim kendime edindiğim prensiplerimden biride kask ı max 3 yıl kullanıyorum ve yılını dolduran kaskımı bir daha kullanılmamak üzere kask arşivime katıyorum.

Bu tür kazalrla yere düşmüş kaskları hayati tehlike arz edeceğini düşünerek kullanmamanızı tavsiye ederim.

Birde kask üreticilerinin yazdığı yazılarda kaskların üzerine bir şey yapıştırmamanızı söylerler.Hele ki boyama yapılması kaska çok ciddi zararlar verebilmekte.
    Bu tür boyamaların imalat zamanında yapılması gerektiğini, sonrdan yapılan boyama işlerinde kaskın materyali üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini yazmışlardır.
    Yine de son karar sizin.

19. Burak.Cingiz

Burak.Cingiz Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    şimdi burada oluşan kılcal çatlakların kaskın ilk koruma durumuna göre darbeye dayanımını ne kadar(yüzde kaç oranında azalttığını görmek lazım) çalıştığım sektör itibariyle plastik bazlı malzemelerin dayanımları konusunda basınç rakamları verecek durumda olmasada bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim. Yüksek ihtimalle düşme esnasında görülen kılcal çatlakların da fiber üzerindeki parlak görünümü sağlayan cila katmanında oluştuğunu tahmin ediyorum. tabi resim görmek lazım. hatta yeni kaskı alınca eskisini güzelce bir yere düşürürüz hakkını vere vere isterseniz beraber inceleriz. Bizde birkaç alet edevat var çok küçük zerreleri dahi gösterebilen. Zaten piyasada sürekli yanlış söylenen iç kısımda bulunan köpürtülmüş polistren kısmın (halk arasında daha çok strafor deriz) çok mucizevi bir malzemeymiş, darbede kimyasal bir reaksiyon oluşuyormuş gibi kemikleşir vs gibi söylemleri hakkında yorum bile yapmayacağım. o mesafeden düşüşlerde polistren kemikleşmez. Straforu yere koyun sıkıca ve hızla üzerine basın kazada işte o kadar ezilir az basınçta formunun bile değişmeyeceğini göreceksiniz . Ama kasklarda kullanılan polistrenin bulabileceğiniz adi straforun biraz daha preslenmiş yada yoğunluğu yükseltilmiş hali.

3 yıl konusunda ise size katılıyorum. Çünkü kasklar sürekli güneş görüyor tam tepesinden dolayısıyla sürekli oluşan ısınma ve soğumadan ötürü (ısı farkları azımsanacak derecede değil soğuk havada dışarıda kullan kalorifer yanan eve sok kaskı hemen yada aksi durum) genleşme be yoğunlaşma oluşacaktır bu da başta bahsettiğiniz çatlamanın malzemenin kendi içerisinden olmasını sağlar.

Üzerine birşey yapıştırılması konusuna pek katılmıyorum çünkü yapıştırılacak her şey (örn cast folyolar) güneş ile kask arasında bir bariyer olacaktır. Önemli olan ne ile yapıştırıldığıdır. yapışkan maddenin kaskın yüzeyi ile reaksiyona girmeyecek bir madde olması gerekli. Bu konu daha uzar o yüzden kısa kesiyorum.

Boya konusunda da bu reaksiyon meselesi geçerlidir diye tahmin ediyorum. ancak boyalar konusunda pek bir bilgim yok. Arkadaşla konuşunca boya konusunu da araştırır belki buradan paylaşırım.

Birde işin ekonomik kısmı var tabi. her düştüğünde git 200 euro bayıl kask al yok öyle bir bütçe. gözle görünür çatlak olmadığı sürece devam:) nede olsa zeus:)

20. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Siz bilirsiniz.benden uyarması.

Kaskın çatlakları konusunda forum üyelerimizden değerli Hocam Rahmi BARUTÇU'nun bu konuda kendi yaşadığı tecrübesi bilgileri var.
    Bir ara forumda sanırım bu konuda bilgisini aktarabilir.