Zincir ömrü

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında EBaşaran tarafından paylaşıldı.

1. EBaşaran

EBaşaran Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    25.000 km oldu hala aynı zinciri kullanıyorum. Elimle kontrol ettiğimde sarkma genişleme görmedim fakat beni daha ne kadar götürür bilemiyorum. Gidip ustalara göstermeden fikrinizi almak istedim ortalama kalitedeki bir zincirin ömrü ne kadardır? Eğer ömrü bittiyse o-ringli zinciri önerirmisiniz?

2. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    dostum zincirin kalitesine göre değişir ömrü... ama ortala 30 bin 40 bin km düzenli bakarsan gazı sık bırak yapmazsan daha da fazla gideceğinden eminim....

3. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    25.000 km de zincir ne kadar iyi olursa olsun. Bana göre ön dişliyle beraber değişmesi gerekir. Arka dişli için duruma bağlı ama değişse ne zararı olur..

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim 2011 ybr esd de DİD var ve 30 binde henüz bir sıkıntı yok.Ramzeyde DİD olacağını hiç sanmıyorum.Servise gösterin bence

5. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Kullanımla da alakalı hocam. Ani gaz verip kesmek genelde ön dişlinin geometrisini bozuyor, o da zamanla zinciri yiyor. Zincirin markası ne olursa olsun ön dişlinin de durumu önemli. (Servisteki arkadaş benim 10bindeki ön dişlimin halini gösterince tatmin oldum :D)

6. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben Honda servise sorduğumda 15-20 bir arası dedi,motor kaza yaptığım dan komple servise girdiği bende dedim o da arada çıkıversin en kalitelisini indirimli 130+işçiilik olarak yaptı tabi işçilik yarım saat olarak eklediler sağolsunlar yani 20 TL gibi bir rakam oldu.Tek sorun şu Motoru gelip alabilirsiniz dediler ama alacak adam yok :(

7. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha
    hangi honda servisinde abi motor ??

8. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    Pendik Güngör Motor da :)

9. Erhan Başımoğlu

Motosiklet:
    Yamaha
    abi yalovaya felan bıraksaydın feribotla çok yakınmış hele ki sana :)

Doğan PARILTI bunu beğendi.
  10. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    Servis evime 10 dakikalık mesafede ama oda olurdu tabi pendikten feribota bindinmi oracıktasın hemen :)

11. EBaşaran

EBaşaran Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
  12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Valla çok kişi motosikletine sadece kendi biniyor ama benim durum farklı.Bir çok acemi biniyor motosiklete yeni başlayanların eğitim aracı benim motosiklet ve buna rağmen hala sorun yok.Ben bunu kastetmiştim.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu yeleği nereye ne zaman giymeyi düşünüyorsunuz desem haddimi aşmış mı olurum acaba.

14. EBaşaran

EBaşaran Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Valla Şenol hocam yazlık montum var fakat çok sıcaklarda alternatif olarak düşündüm fakat güvenlik olayı kafamı kurcalamıyor değil? Hata mı ederim?

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yapmayın ALLAH aşkına ya.Terlemek mi acı çekmek mi daha iyi.Terleyince kokarsın ama canın yanmaz kaza anında seni koruyacak tek şey korumalı kıyafetiniz.Bu kadar ucuz mu hayatınız sağlığınız.Hiç düşmediğiniz için düşmenin o can acısının o derinin etlerin asfaltta kopmasının erimesinin ne demek olduğunu bilemezsiniz.Ben biliyorum yazıyorum.ALLAH kimseye böyle acı vermesin diyeceğim ama ALLAH korusunla olmaz bu iş.Siz kendinizi korumaktan acizseniz ALLAH'ta sizi korumaz.Bu kadar net basit.

16. EBaşaran

EBaşaran Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Eyvallah hocam

17. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Hocam dişli orjinal ise ve hala düzgün ise sadece yamaha farkı diyebiliyorum o zaman :D. Benim dişli 10binde ditledi :D

18. Doğan PARILTI

Motosiklet:
    Yamaha
    İşin fazla teknik kısmını bilmemekle birlikte edindiğim bilgiye göre Yamahanın zinciri ve dişlileri muadillerine göre daha kaliteli ve daha pahalı olduğunu duymuştum ama kullanan arkadaşlar tabiki daha iyi yorumlar.Bana 15.000 km sonra değiştişmen gerek dediler 100-150 TL için riske girmeye gerek olmadığından değiştirdim.Sonuçta üretici firma belli km garantisi veriyor ve sonrası sizin kendi sorumluluğunuzda kalıyor,bu sebepten direk servisin dediği süreçte değiştirmek risk almamak adına daha makul gibi görünüyor.

Armağan Pekatik bunu beğendi.
  19. EBaşaran

EBaşaran Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ramzey QM 250 nin komple dişlileri 25-30 lira arası tutuyor. Sanırım kalitesi de ortada ama bunun yerine başka sağlam marka uyumlu dişliler var mıdır kullanabileceğim?

20. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    benim TA 52000 km de ve 10000 km önce did x-ring g&b zincir takıldı. 40000 km kadar götürdü orjinal zinciri. biraz riskli bir durum çünkü o-ringlerden bazıları parçalanmış ve zincir oynayıp ses yapmaya başlamıştı. yeni zincirin ömrünün de bu civarda olmasını bekliyorum açıkcası. boşluk yaratması yanında zincirin dişli üzerindeki salınımı da kendini belli ediyor.

dişliler ise halen daha kullanılabilir durumda. henüz sivrilmiş ya da kırılmış bir dişli yok ön ve arkada. aşınma var ancak makul düzeyde. orjinal kitin 700 lira olduğu düşünülürse gittiği yere kadar gidecek. kitapçıkda yazan normlar içinde kullanmaya devam ediyorum.

demem o ki kaliteli zincirin ömrü farkediyor. 10000 de zincir değiştirmek zorunda kaldım diyen kişiler de mevcut. zinciri ve dişlileri bir ustaya (bir bilene) gösterip karar vermek gerek.