10 Kasım ve o büyük insana özlem.....

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#1
Arkadaşlar malumunuz yarın Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ün ölümünün 70. yılı. Aradan 70 yıl geçti ve Ülkemizde bir çok şey değişti. Ve yıllar geçtikçe Atatürk ü daha daha iyi anlıyoruz ve daha fazla özlüyoruz. Bizlere düşmandan arındırılmış kendi topraklarımız üzerinde özgürce yaşayabileceğimiz bir ülke bırakarak ve bu ülkeyi bizlere emanet ederek aramızdan ayrıldı. Peki bizler onun mirasına ne kadar sahip çıkabildik sizce?

Cevabı malum. Atatürk memleketimizi ileri medeniyetler memleketi haline getirmemizi istedi bizler şu anda ileri medeniyet memleketlerin maalesef hamallığını yapmaktayız. Sanayiye yatırım yaptı yerli üretimi destekledi. Bizler lisansla üretime başladık birileri teknoloji üretti bize ise sadece o teknolojiyi monte etme kaldı. Tarıma destek verdi Köylü milletin efendisidir dedi. Tarımımız günümüzde çöküşe geçti. Milletin efendisi olan köylü ne yazık ki bazı kesimlerde artık milletin en alt tabaka insanı olarak görülmeye başlandı. Demiryollarının avantajını gördü buraya yatırım yaptı. Bizler ise “Demiryolu komünist işidir” diyip sırf amerikayı zengin etmek için karayoluna yüklendik sonuç olarak ta dışarıya bağımlı bir otomotiv sanayisi akaryakıt tüketimi ve her yıl yüzlerce vatandaşın ölümü, sakat kalması… Bir Türk ün dünyaya bedel olduğunu gösterdi şimdilerde ise Türkler nasıl tanınıyor?

Arkadaşlar sizleri bilmem ama özellikle şu aralar içinde bulunduğumuz durumda benim Atatürk e olan özlemim 2 kat arttı. Çünkü bu ülkenin başına Mustafa Kemal ATATÜRK ten başka Mustafa kemal Atatürk ün onda birisi dahi olabilecek birisi ne yazık ki gelemedi. Bu sebeple bu 10 Kasımı daha büyük özlemle anıyorum….. sizlerinde Atatürk hakkındaki yorumlarınız veya söylemek istedikleriniz varsa bu bölümde paylaşalım…


Ve son olarak çok beğendiğim bir şiiri eklemek istiyorum…


Yıkın heykellerimi

“Ey milletim,
Ben Mustafa Kemal’im...
Çağın gerisinde kaldıysa düşüncelerim,
Hala en hakiki mürşit, değilse ilim,
Kurusun damağım, dilim.
Özür dilerim...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Özgürlük hala,
En yüce değer Değilse eğer...
Prangalı kalsın diyorsanız, köleler...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Yoksa, çağdaş medeniyetin bir anlamı,
Ortaçağa taşımak istiyorsanız zamanı,
Baş tacı edebiliyorsanız
Sanatın içine tüküren adamı...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Yetmediyse acısı, şiddetin, savaşın.
Anlamı kalmadıysa
Yurtta sulh, dünyada barışın.
Eğer varsa ödülü, silahlanmayla yarışın.
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Özlediyseniz fesi, peçeyi.
Aydınlığa yeğliyorsanız, kara geceyi.
Hala medet umuyorsanız
Şıhtan, şeyhten, dervişten.
Şifa buluyorsanız,
Muskadan, üfürükçüden...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...

Fazla geldiyse size, Hürriyet, Cumhuriyet...
Özlemini çekiyorsanız,
Saltanatın, sultanın...
Hala önemini anlayamadıysanız,
Millet olmanın...
Kul olun, ümmet kalın,
Fetvasını bekleyin, Şeyhülislamın...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi.
RAHAT BIRAKIN BENİ...”
 

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#4
Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Ferhat ulucan hocam. Günümüzde ne yazıkki her şey sömürülüyor. Birileri kendisine dini paravan yapıp siyaset yapıyor, birileri şehitlerimiz üzerinden siyaset yapıyor, birileri kürt kardeşlerimiz üzerinden siyaset yapıyor birilerida tabi Atamızın üzerinden siyaset yapıyor. Kısacası herkes bir şeyi kendisine paravan yapmış ve iş yürütüyor. Halbuki hiçbirisi bilmiyorki Atatürkçülük her kesime hitab eden düşünce tarzı. ama malesef her güzel ve yerinde düşünce gibi Atatürkçülükte özellikte günümüzde kullanılmakta. önemli olan bizlerin Atatürkçülüğün gerçek anlamını bilmemizdir...
 
Kayıt
3 Ağustos 2008
Mesajlar
141
Beğeniler
74
Yaş
30
Yer
Edremit/Balıkesir/Türkiye
#5
Şiir çok güzelmiş, yazdıklarınız çok daha güzel.

Bende içimden geldiğimce yazım;

Eski düzeni getirmeye çalışan bir grup oluğu kadar ileri düşünende bir grup var ülkemizde (yönetenler grubuda diye biliriz)ama birde düşünmeden sadece büyüklerinin,çevrenin vb. yollarala etkilenen körü körüne bağlanan bir grup (ülkenin büyük çoğunluunu oluşturan grup) bu genelde eski düzeni istiyenlerde bariz belli oluyor ne dini tam anlıyorlar nede Atatürkü sadece savunuyorlar onlara öğretilenleri böyle kişilere sıkıştırıcı sorular sorulduğunda cevap veremez hale geliyorlar ama karşısındaki pasifse kendi düşüncelerini çook güzel savunduklarını düşünüyorlar.Birde Kemalistler,Atatürkü seven sayunanlar vb. var onlarında büyük çoğunluğunun Atatürkü tam anladığını sanmıyorum hükümeti beğenmedikleri zaman keşke Atatürk olsaydı demeleri aslında ne kadarda cahil ve umursamaz oldularını gösteriyor.Oysa o kadar da söylüyorlar Atatürkün izindeyiz diye ama kalkıp değiştirmektense düzeni eleştirmek daha kolay geliyor.Atatürk geri gelmiyecek olması yatsınamaz bir gerçek.Atatürk olsaydı şöyle olurdu böyle olurdu değil sen onun izindeysen sen yapıcaksın bu kadar.Bu mantıkla yola çıkılırsa çok güzel şeyler olucağına inanıyorum.
 

İlhan.Aydınlıoğlu

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Kasım 2007
Mesajlar
531
Beğeniler
320
Yaş
64
Yer
Zonguldak
#6
Emrah bey.
Söylediklerinizin tümüne katılıyorum.
Atatürk'ten sonra Türkiyeyi yönetmek üzere başa gelen siyasetçilerin çoğu Atatürk'ün Türkiyeyi getirmeyi amaçladığı hedefe getirmek için hiç birşey yapmamışlardır. Aksine kendi maddi çıkarları uğruna Türkiyeyi dışa bağımlı hale getirmişlerdir. Ben buna inanıyorum.
Atatürk'ten sonra başa gelen siyasetçilerden çoğu Türkiyenin geleceğini değil sadece kendi geleceklerini düşünerek hareket etmişlerdir.
Türkiye'nin geldiği bugünkü durumdan Atatürk'ten sonra başa gelen siyasetçilerin sorumlu olduklarını düşünüyorum.
Bir de tabi ki Amerikanın tüm dünya ülkeleri hakkında olduğu gibi Türkiye hakkında da yıllar öncesinde hazırlanan bir senaryosu var ve bu senaryo kesintisiz uygulanmaya devam ediyor. Türkiye'de bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yapılacak olan tüm seçimlerde Amerikanın isteği dışında hiçbir partinin başa gelebileceğini sanmıyorum. Amerika kendisine hangi partiyi yakın görürse daha doğrusu istediğini yaptırabileceği hangi partiyi görürse o partinin iktidara gelmesi için tüm imkanlarını seferber ederek o partinin iktidara gelmesini sağlayacaktır, Ve Türk seçmeni olarak bizler de bu oyuna maalesef ortak olacağız.
Şimdi Amerikanın başkanı değişti. Ama izleyeceği politika bahsettiğim senaryonun devamı olacaktır. Ve Türkiye için hiçbirşey değişmeyecektir. (İnşallah ben yanılırım.)

Neyse Emrah bey. Şiir çok hoşuma gitti. Bu şiirin yazarını biliyorsanız yazarmısınız. Çünkü bu şiiri yazıp duvarıma asmak istiyorum.

Büyük Atatürk'ü ölümünün 70. yılında rahmetle ve hasretle anıyorum ve arıyorum.
 

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#8
Arkadaşlar yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Hay.alper.est


Arkadaşım yorumların çok güzel. Malesef eleştirmek bizler için çalışıp bişeyler yapmaktan daha kolay. ancak ülkemizde ne yazıkki üzülerek söylüyorum insanlarımız vatanından çok artık eve nasıl ekmek götürürüm derdinde. bu sebeple ne yazıkki bir ilerleme olmayacağı kanısındayım.

İhsan Aydınlıoğlu hocam. Düşüncelerimin aslında tam olarak özetini çıkarmışsınız. ve böyle gitmeye devam edersek ne yazıkki israilin büyük ortadoğu projesine bizde katılıcaz ve sonumuz pek iyi görünmüyor. Bu ülkenin halkı Türk Kürt demeden bu ülke için kurtuluş savaşında can verdi. şimdi Türk Kürt düşman edilmeye çalışılıyor. Alevi Sünni diye bölündük düşman edilmeye çalışıldık. Sağ Sol denilip düşman edilmeye çalışıldık. ve birbirimize kurşun sıktık. Şimdi ise Dinci (Ne demekse artık anlamış değilim) ve Laik diye bölünüyoruz. Kısacası sizinde dediğiniz gibi oynanan oyunlar var ve temeli asla değişmedi. Değişen karakterler ve kutuplaştırılan halkın adları oldu ne yazıkki.

Şiiri ise Bildiğim kadarıyla Süleyman Apaydın isimli bir vatandaşımız yazmıştır.


Umut Kargın arkadaşım. Özellikle son üç cümlen gerçekten üstünde düşünülmesi gereken bir şey... Yorumların için teşekkür ederim.
 
Kayıt
17 Kasım 2007
Mesajlar
228
Beğeniler
96
Yaş
64
#9
ATATÜRKü ölümünün 70 yılını hüzünle anıyorum,mekanı cennet olsun.
Atatürkçülük demek çalışmak demek,insan olmak demektir.Atatürk'ü anmak demek anlamak demektir.Kişilik özellikleriyle (vatanseverliği,milletseverliği,planlılığı,siyaset adamlığı,eğitimciliği,asker adamlığı) ilkeleriyle,düşünce yapısıyla göstermiş olduğu ufuklara yönelmek,varmak demektir.

KALBİMİZDESİN.....
 

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Kayıt
9 Ekim 2007
Mesajlar
5.996
Beğeniler
3.100
Yaş
51
Yer
İstanbul-Çamlıca
#11
GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL İLKER BAŞBUĞ'UN
10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ MESAJI

( 10 Kasım 2008 )

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları,

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve eşsiz devlet adamı Yüce Önderimiz Atatürk'ü, ölümsüzlüğe uğurladığımız günün 70'inci yıl dönümünde özlemle anıyoruz.

Duygusallığın ötesinde bilgi ve bilinçle özümsenmiş köklü bir sevgiyle bağlı olduğumuz Ebedi Başkomutanımız Atatürk'ün çağlar ötesine uzanan engin düşünceleriyle ölümsüzleştiğine inanıyoruz. "Büyük ölülere matem gerekmez; fikirlerine sadakat gerekir." düşüncesinden hareketle O'nun maddi varlığının aramızdan ayrıldığı 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine dikkatlerimizi bir kez daha O'nun düşüncelerine yöneltmek için bir fırsat olarak görüyoruz.

Değerli Silah Arkadaşlarım,

Demokratik, laik, çağdaş ve evrensel değerlerden oluşan dokusu, birleştirici ve bütünleştirici yapısı ve bilimsel doğruların rehberliğini esas alan anlayışı ile Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti'ni ülkesi ve ulusuyla sonsuza dek bölünmez bir bütün olarak yaşatacak en büyük itici güçtür. Bu gücün ulusumuz için taşıdığı değerin bilinciyle hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri, "Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır." ifadesiyle özetleyebilecek çalışma anlayışıyla görevinin başındadır.

Ebedi Başkomutanımız Atatürk,

Düşüncelerde ve gönüllerde filizlenen ülkünle, ilke ve devrimlerinle aydınlattığın uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize manevi huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.

Huzur içinde yat.
 

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Ekim 2008
Mesajlar
465
Beğeniler
522
Yaş
34
Yer
Ankara
#15
@baris

Her ne kadar artık Atatürk ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinde Kemalist düşünceyi benimseyen bizler azınlık olsakta Her fırsatta Atatürk ü ve o ilerici düşüncelerini daha iyi anlıyoruz... Bu sebepten bende yorum yazan tüm arkadaşlara can-ı gönülden teşekkür ediyorum....
 

Ferhat.Ulucan

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Şubat 2008
Mesajlar
393
Beğeniler
263
Yaş
43
Yer
İstanbul
#16
Ben Atatürk'ün bir çok manalı sözleri arasından kendime en uygun gördüklerimden birisi doğrultusunda hareket edeiyorum.
Bu sözünde Atatürk gerçekleri olduğu gibi gözler önüne sermiştir.

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, ve daha sonrada istiklal ve istikballerini kaybederler..."

Heleki, gunumuzde yan gelip yatarak yaşamka isteyen insanların çoğunluğunu göz önüne alırsak, ülkemizin dışa bağımlı, özgürlüğünü nerdeyse kaybetmek üzere bir duruma nasıl geldiğini çok iyi anlamış oluruz.
Biz bu ülkeyi ancak ve ancak, çalışarak üreterek atamızında dediği gibi muhassır medeniyyetler seviyesine çıkartabiliriz.
Ben ne bu ülkeyi sömürenlere ne de bizi yoketmeye çalışanlara kızmıyorum. Çünkü onlar görevlerini yapıyolar, ve baktığımız zaman da gerçekten iyi yapıyolar.
Bizim asıl düşünmemiz gereken biz ne yapıyoruz olmalı...
 
Yukarı Alt