17/05/09 çanakkale gezi fotolarımız

Cansu_Tezcan

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Temmuz 2008
Mesajlar
691
Beğeniler
548
Yer
LüLeBuRRGaZ
#1
arkadaşın yorumu çok hoşuma gitti hiç bozmadan direk koydum fotolar benden anlatım serkan yenidünyadan :)


serkan_yenidunya
1.PART


Eveeet arkadaşlar merhabalar …

Bir etkinlik ile daha karsınızdayım/z :)

17-05-09 Pazar günü Lüleburgaz moto club üyeleri Çanakkale’ye şehitlikleri ziyarete gelicekleri haberini aldıktan sonra başladım organizasyona …

Buluşma vakti gerçekleşmeden önce yemek yenilcek yer ayarladım orda arkadaşları beklemeye koyuldum…

Gelmek isteyipte gelemeyen arkadaşlar oldu onlarında kalbi bizlerleydi,bir sonraki geziyi bekliyecekler artık :)

işte resimler,anlatımlar detaylar gözden kaçmayanlar... ;):)

Rddkers_riders Cansu’nun fotoğraf makinasından kareler…


 

Cansu_Tezcan

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Temmuz 2008
Mesajlar
691
Beğeniler
548
Yer
LüLeBuRRGaZ
#3


ilk mola yeri olan KORU DAĞ’ı mevkiinde molalarını veriyorlar…

yol uzun moladan sonra Gelibolu ve ardından Eceabat’a doğru geliyorlar…

 

Cansu_Tezcan

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Temmuz 2008
Mesajlar
691
Beğeniler
548
Yer
LüLeBuRRGaZ
#4
Eceabat’a geldiklerinde daha önce bir restorant ile konuşup anlaştıktan sonra hazır olan yemeklerini yemeye başlıyorlar… gerçi fotoğraflarda Cansu yemekten başka gözü bir şey görmemiş ve yemek esnasını fotoğraflamamış maalesef…şehitliğe doğru yola çıkıyoruz araç en önde olduğu için en arkada bendim fotoğraflarda pek fazla olmasamda yokluğum belli değipl :O :p istikamet Kilitbahir mevkii’nden Alçıtepe üzerinden Sedüülbahir’e abidenin olduğu yere gidiyoruz … 

Cansu_Tezcan

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Temmuz 2008
Mesajlar
691
Beğeniler
548
Yer
LüLeBuRRGaZ
#6
2.PART DEVAM

ve şehitlikte yani Seddülbahir mevkii’ndeyiz ABİDE… burada fotoğraflarda anca çıkıyorum…

Çanakkale şehitler anıtı Türk'ün tükenmezliğinin simgesi, birlik ve beraberliğimizin kanıtıdır. Çanakkale savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253 bin şehidimizi simgeleyen abidelerin en görkemlisidir. Bu anıt, hepimizin gönlünde geleceğe güven yansıtan, Türk milletinin en zor döneminde bile yedi düveli dize getirebileceğini ve yüz binlerce şehit pahasına vatan topraklarını ebediyen koruyacağını gösteren anıtımızdır. Anıtın projesi; 1944 yılında MSB tarafından açılan yarışma ile belirlenmiştir.Bu anıtımız ilk olarak Gelibolu Yarımadasında Alıçıtepe'de yapılması planlanmış ancak arazinin bozuk olması ve denize uzak olmasından dolayı vaz geçilmiştir. Daha sonra Hisarlık burnunda Morto'ya hakim 50 metre rakımlı olan Hisar Burnuna yapılmıştır. 1952'de yapımına karar verilmiştir. 19 Nisan 1954'te temeli atılmıştır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı (müteahhitlerin yolsuzlukları, yeterli miktarda para bulunamaması gibi) birkaç defa yapımı durmuştur .ve nihayet 15 Mart 1958'de sadece gövde kısmı yapılabilmiştir.
Bu anıtımız Milliyet gazetesinin açmış olduğu kampanya ile yeterli para toplanınca 1960'da tamamlanarak. 20.08.1960 tarihinde açılışı yapılmıştır.

Anıtın kapladığı alan: 625 metre kare
Ayak sayısı (sutun sayısı) :4 adet
Ayaklar arasındaki mesafe: 10 metre
Bir ayağın ebadı: 7.5x7.5 metre
Anıtın kadisinden itibaren yüksekliği: 41.70 metre

Anıtın bulunduğu bölge 25 Nisan 1915 günü İngilizler tarafından işgal edilmişse de 27 Nisan da yarımadaya ayak basan Fransızlara bırakılmıştır.
Dört sütun üzerine oturtulan abide milletimizin sağlam temellere dayandığını ve yıkılmaz olduğu anlamını taşımaktadır. Uzaktan bakıldığında da Mehmetçiğin M harfi şeklinde gözükmektedir.Anıtın tavanına mozaikten Türk bayrağı işlenmiştir.
Aynı zamanda abidenin altında birde müze bulunmaktadır. Çanakkale şehitler abidesi milletimizden toplanan 2.386.251 liralık bağış ile inşa edilerek Türk Milletinin şehitlerine armağanı olmuştur. Abidenin dört ayağında sekiz rölyef bulunmaktadır. Denize bakan dört tanesi deniz savaşlarını, karaya bakan dört tanesi de kara savaşlarını anlatmaktadır. Ayrıca anıt içinde ki 25 m.lik bronz bayrak direği Amerika’da yaşayan soydaşımız Nazmi Celal tarafından hediye edilmiştir. Aynı bayrak direğinden Anıtkabir’de de bir adet bulunmaktadır. 2005 yılında restorasyondan geçen anıt 2007 yılında bulunduğu alana yeni şehitlik inşa edilerek son şeklini almıştır.
1. Dünya Savaşında 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı çevresinde İtilâf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan Çanakkale Muharebelerinde şehit düşen yaklaşık 253.000 şehidimiz için Seddülbahir'de Çanakkale Şehitleri Anıtı'nın yanındaki alana inşa edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı'ndan alınan 15.000 Çanakkale şehidi künyesi içinden 500'er ve erbaşla 100 subayın künyeleri seçilmiş, mezar taşları yaptırılmıştır. Projesini Yüksek Mimar Nejat Dinçel'in yaptığı şehitlikte, ayrıca yüzlerce şehidin adı mermer bloklara yazılmıştır. İnşaatta, Selçuklu kervansaraylarında görülen, doğaya dayanıklı Kayseri taşı kullanılmıştır. Şehitlik'te namazgâh, şadırvan, otopark, mezarlık bölümleri bulunmaktadır. Heykeltıraş Prof. Tankut Öktem'in "Yaralı Asker Anıtı" ve Metin Yurdanur'un "Mustafa Kemal Çanakkale'de Anıtı" şehitliğe ihtişam vermektedir.
Şehitliğin yapımına 1991 yılı sonbaharında başlanmış, kış mevsiminde ara verilmiş, inşaat 1992 yılı baharında tamamlanmış ve 25 Mayıs 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır. 2004 yılında yapılan değişiklik ile temsili şehitliğimiz anıtın önündeki platforma alınarak ay-yıldız şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Buradaki temsili şehitlikte adı Mehmet olan; ve memleketi yazan 131 temsili şehit kabri bulunur.
Anıt ve Şehitliğin tam karşısında 3x45 metre ölçülerinde Çanakkale Savaşlarında kahramanlık olaylarını anlatan bir rölyef yer alır


hava inanılmaz derece de mükkemel ve bir o kadar da sıcaktı … bugun ise yani 18-05-09 fırtına rüzgar yagmur inanılmaz derece kötü işte kanıtı DEVLET METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ RESMİ İNTERNET SİTESİNDEKİ UYARI: Marmara (Çanakkale, Balıkesir/Bandırma, Tekirdağ/Çorlu başta olmak üzere) bölge geneli ile Kuzey Ege'de yarın (Pazartesi) öğleden sonra kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetlenecek rüzgarın, akşam saatlerinden sonra kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgarın 3 gün boyunca bölgede etkisini sürdürmesi bekleniyor. ÇOK ŞANSLISINIZ…


toplu fotoğraftan sonra Sedüülbahir mevkii olan Abide’den ayrılıyoruz ve rotamızı Alçıtepe üstünden geçiriyoruz… çay molası

Alçıtepe mevkii’nden ayrılıp, Kabatepe üzerinden conkbayırında bulunan 57.Alay’dayız…

Çanakkale'yi denizden geçemeyen İtilaf Devletleri'nin 25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası'na ve Kumkale'ye asker çıkarmalarıyla Çanakkale kara savaşları başlamıştı. 25-26 Nisan 1915 tarihlerinde Arıburnu'nda karaya çıkıp Conkbayırı'nda ilerleyen çıkarma kuvvetleri, 19. Tümen K.Kur.Yb. Mustafa Kemal'in 25 Nisan günü verdiği "Ben size savaşmayı değil , ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar geçebilir" emrini uygulayan Türk birliklerince durduruldu. Bu birliklerden biri Yb.Hüseyin Avni Bey'in komutasındaki 57. Alay'dı. 57. Alay'ın başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit düşmüştü.
Gelibolu Yarımadası'nda Kanlısırt'ta 57. Alay için yaptırılan şehitlik; Mehmetçik Anıtı (Prof. Tankut Öktem), Gazi Hüseyin Kaçmaz Anıtı (Metin Yurdanur) ile donatılmıştır. Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan bir rölyef de şehitliğin ihtişamını artırmıştır.
57. Alay Şehitliği 10 Aralık 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmış, 25 Temmuz 1994 tarihindeki orman yangınında hasar görmüş, onarılarak 11 Kasım 1994'te tekrar hizmete sunulmuştur.
Burada yatan şehitlerin en küçüğü 9 yaşındaki Saka Çocuk’tur. Ayrıca 57.Alay’ın İstanbullu Rum Doktoru Yüzbaşı Dimitroyati, Alay İmamı Konyalı Hasan Fehmi Efendi ile beraber burada gömülüdür. Alay’ın komutanı Yarbay Manastırlı Hüseyin Avni Bey’in mezarı parmaklıkla çevrili küçük bir alanın ortasındadır. Mermerden yapılmış olan bu mezarın başındaki bir yazıtta kısaca savaş hakkında bilgiler verilmektedir. Mezarın ayakucu tarafında dikdörtgen bir kaide üzerinde mermerden yapılmış Alay Sancağı bulunmaktadır. 
Avustralya’nın Melburn Müzesi’nde sergilenen ve 57.Alaya ait olduğu iddia edilen bir Sancağın altındaki plakette şunlar yazılıdır:
“ Bu Alay Sancağı Gelibolu savaş alanından getirtilmiştir,ama esir edilmemiştir. Türk Ordusu’nun geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızın da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alayı Sancağını selamlamadan geçmeyin.”
Şehitliğin giriş kapısının sağ tarafında yüksekçe bir kaide üzerinde bronzdan yapılmış heykelde ihtiyar bir gazi, bir kız çocuğunu elinden tutmuş içerideki mezarlara sanki bakıp konuşuyormuş gibi canlandırılmıştır. Bu heykelde tasvir edilen gazi Çanakkale’de savaşmış Hüseyin Kaçmaz isimli biri olup, elinden tuttuğu kız çocuğu de Eylül adındaki torunudur. 

Cansu_Tezcan

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Temmuz 2008
Mesajlar
691
Beğeniler
548
Yer
LüLeBuRRGaZ
#7


57.Alay’dan sonra ki durağımız Atatürk’ün Saatinin parçalandığı yer tarihin dönüm noktası olan yer 261 RAKIMLI tepe

Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal 10 Ağustos 1915 günü Saat 04.30'da Conkbayırı'nda kırbacı ile taarruz emri verdikten kısa bir süre sonra hrekatı tepe üzerine izlerken bir şarapnel parçası göğsünün sağ tarafına isabet eder.Şans eseri parçalanan cep saati sayesinde  mutlak bir ölümden kurtulur.Alaah bu kahraman vatan evladını Türk Milleti'ne bağışlar Parçalanan cep saatini o günün anısına Liman Von Sanders'e verir.Liman Von Sandres kendi aile armasını taşıyan saatini Mustafa Kemal'e hatıra olarak verir.Conkbayırı'nda Zafer Anıtı'nın önünde 4 mermer top güllesiile işaretlenen yer Mustafa Kemal'in saatinin parçalandığı Yerdir.

Liman Von Sandres kimdir ?

Liman Von Sanders 1885 yılında Stolp’da dünyaya geldi. 1884 yılında orduya girerek subaylığa başladı. 1911 yılında ise tümgeneralliğe yükseldi. 1913 yılında Türkiye’deki Alman askeri heyetinin başkanı olarak İstanbul’a geldi. Türk hükümeti tarafından orgeneral rütbesiyle Türk ordusuna reform komisyonunda başkanlığını yapmak üzere, karargâhı İstanbul’da bulunan Birinci Kolordu Komutanlığına ve Yüksek Askeri Şûra üyeliğine atandı. 1914 yılında ise Alman ordusunda korgeneralliğe, Türkiye’de mareşalliğe yükseldi. Ayrıca Liman Von Sanders Türkiye’deki Alman Danışma Kurulu Başkanlığının dışında Çanakkale Savaşları’nda Beşinci Ordu’nun komutanlığını da yapmıştır.Eceabat’a geçiyoruz…

 
Kayıt
21 Mayıs 2009
Mesajlar
35
Beğeniler
11
Yer
istanbul
#14
Çoookk guzel bi gezi olmuş tebrik ederim hepınızı fotoları paylaşan emegı olan herkese sonsuz teşekkurler bakarken bıle keyıf aldım acıkcası
 
Yukarı