3 valf motor hakkında??

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
arkadaşlar merhaba geçen gün gördüğüm bir motosiklet ilgimi çekti cup-100 motorda 3 valve yazıyordu sizce bu hacimdeki bir cup tipi motosiklet için 3 valve iyi ir şeymi artıları eksileri nelerdir yoksa iki valve mi tercih edilmeli şimdiden teşekkür ederim :)

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
nerdesiniz arkadaşlar? nerde bakiim bozkurthakan turgaydağ metinulucan ulaş biraderlerim? minicik bir 100 cc 3 valve hakkında beni bilgilendiremeyecekmisiniz.. :(

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Yer
İstanbul-Çamlıca
Recep kardeşim ben bilgilendirmek isterdim ama hiçbir bilgim yok bu konuda :)

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
senin yüreğin sağolsun erol abicim :) ben :Dvelev ki:D bozkurthakan kardeşimden umutluydum ama hayalkırıklığı yarattı bende olsun onunda canı sağ olsun :)

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Yer
İstanbul-Çamlıca
Şu aranızdaki didişmeye bayılıyorum ya, ne güzel anlaşıyorsunuz öyle :)

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
zaten ulaşa bahsettim hakanla stand-up projemiz olsun dedim ilk buluşmada yaparız bişeyler :D bu arada ilk buluşmayı ayarlasak ne güzel olur benim bara geldiklerinden beridir görüşemiyoruz..

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Yer
Ankara
Arkadaşım söylediğin motosikletten hiç görmedim. ancak 3 valfe sahip motorları inceledim. valf veya Türkçe olmasada bizim kullandığımız terimle subap içten yanmalı dört zamanlı motorlarda kullanılan bir parçadır. Emme ve egsoz diye iki görev çeşidine ayrılır ve görevi enne zamanında bir vana gibi çılarak içeriye hava yakıt akışını sağlar egsoz zamanında ise diğer subap açılarak egsoz gazları tahliye olur. şimdi dört zamanlı bir motorda zaten silindir başına en az 2 subap olması şarttır. 3-4-5 subaplı sistemnlerde var. en ideali aslında dört subap sistemidir silindir başına. ancak 3 subaplı motorlarda var. bunun avantaji ne olur? emmede veya egsozda iki subap varsa diğerinde bir subap vardır. örneğin emme de iki subap varsa daha fazla hava yakıt karışımını daha kısa sürede silindire alabilirsin. bunun sayesinde motor gücü artar. egsozda çift ise egsoz gazları bir yerine iki subap boşluğğundan atılacağından yine motor gücü artar. düzgün kullanımda yakıt tasarrufu sağlanır. avantajı budur.

Altan

Kıdemli Üye
Yer
İzmir
3 valf (yada 4) motorun hava-benzin karışımı ile dolma ve oluşan egzost gazını atma zamanlarını kısaltan dolayısı ile de motorun daha yüksek devirlere çıkmasını sağlayan bir özelliktir.

Hangi motorda olursa olsun devri ve dolayısı ile performansı arttıracağı için istenen bir özelliktir.

Bir ileriki aşaması silindir başına çok valfli (3-4 hatta 6 olanları bile vardır) ve değişken zamanlamalı sistemdir.
Bu sistemde motorun devir ve güç aralığına göre sibopların açık kalma süreleri triger kayışının tahrikinden nispeten bağımsız olarak ayarlanarak tork eğrisinin daha düz olması sağlanır (türkçesi; motor daha düşük devirlerden itibaren en yüksek tork değerine ulaşarak bunu uzun bir devir aralığında tutar.:D)

Kısacası kaliteli motorlarda 3-4 valf devri ve performansı yükselten iyi bir şeydir.
Dandik makinalarda potansiyel problem kaynağı :p

altan

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
şimdi 100 cc minik bir cup motor için 3 subaplımı 2 subaplımı avantajlıdır onu size danışmak istiyorum devirli kullanılırsa bakımları düzgün yapılırsa hangi seçim daha ekonomil performanslı ve sorunsuz olur?

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Yer
Ankara
@Recep

Recep kardeşim yabiki 3 subap sistemi daha iyidir. tek kötülüğü rektefe zamanında eğer subaplarının değişmesi gerekirse iki yerine üç subap alırsın.

Yukarı Alt