44 kişilik Ambulans

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2009
Mesajlar
9.464
Beğeniler
9.023
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
#1
http://img.ekolay.net//sehir/images/23052009122315_2925_617771hab.jpg

Dünyanın en yüksek binaları ve en büyük akvaryumuna sahip Dubai, bu kez de en uzun ambulansla Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hazırlanıyor.

Mercedes'in üretip Dubai'ye sattığı seyyar hastane niteliğindeki 3 ambulanstan her birinin 44 hastalık kapasitesi bulunuyor. 18 metre uzunluğundaki ambulansta helikopter pisti ve aynı zamanda doktorlar için internet ve uydu imkanları bulunuyor. Yoğun bakım ünitesi, ameliyathane, röntgen odası ve eczanenin de yer aldığı hastanenin en geç 3 ay içinde hizmete hazır olması bekleniyor.

Dubai Ambulans Merkezi Başkanı Khalifa bin Darri, ambulansın çok sayıda yaralının bulunduğu büyük kazalara yönelik hizmet vermek için alındığını dile getirerek, "Ambulansımız bir otobüsten daha büyük. Son zamanlarda birleşik Arap Emirlikleri’nde çok sayıda büyük kaza ile karşılaştık. Geçtiğimiz yıl Abu Dhabi’de 200 arabanın birden karıştığı kaza da buna bir örnek. Bu nedenle bir kerede çok sayıda hastayı alıp tedavilerine başlanabilen bir ambulans bizim için çok önemliydi" diyor.
Mercedes’in ürettiği ambulansın dizaynının da Dubai’ye ait olduğu belirtiliyor. Çok sayıda küçük ambulans yerine tek bir büyük ambulans göndermenin de maliyet açısından daha uygun olduğu dile getiriliyor. Hata tedavi birimleri de bulunan bu ambulansa gelen bir hastanın, bir daha hastaneye götürülmesine gerek olmayabileceği de belirtiliyor. Mercedes-Benz Citaro otobüsleri ile Citaro G’nin birleştirilmesinde oluşan bu ambulanslardan üç farklı seçenek üretildiği ve bir seçenekte anlaşıldığı belirtiliyor.

Üretilen diğer ambulanslarda hasta kapasitesinin 80’e kadar çıkabildiği de dile getiriliyor. Dünyanın en büyük ambulansı, dünyanın en küçük röntgen cihazlarına da ev sahipliği yapıyor. Her bir ambulans 12 bin litre oksijen depolanıyor. Bir otobüsün ambulansa dönüştürülmesi için harcanan saatin 700'ü buluyor.
 
Kayıt
11 Mayıs 2009
Mesajlar
408
Beğeniler
124
#2
Demekki dubainin böle bişeye ihtiyacı varmış ki; aynı anda çok sayıda kişiye yardım etmek için kullanıcaklar.Hadi bakalım hayırlısı.Paylaşım için teşekkürler.
 
Yukarı