A2 ehliyet direksiyon sınavındaki rezillik

Kayıt
19 Nisan 2008
Mesajlar
39
Beğeniler
7
#1
merhese merhabalar bu sabah direksiyon sınavı vardı sabah 11.00 de kursta toplandık yaklaşık 1 saat sonra sürüş alanına yola çıktık ve 1 saatte orada bekledik neyse buraya kadar bir sorun yok neyse benle beraber a2 sürüşüne gelen yaklaşık 5 kişi vardı ve bulardan 3 ü arkadaşlarının motorlarıyla sörüş yaptılar sıra ben ve yanımdaki arkadaşa geldiğinde ise ortada motor falan kalmamıştı sonra bizim kurstan bir yetkili motoru çağırdığını ve birazdan geleceğini söyledi notları veren hocayla birlikte beklemeye başladık yaklaşık 45 dakka sonra bi sepetli motor yanaştı bizde neye uğradığımızı şaırdık hocada öyle, ya tamam kursta motor yok ama bu kadar da olamaz ki 3 tekerlekliğ makinayla biz bile nasıl geldik gittik anlamadık hocada baktı olacağı yok tama siz gidin dedi dahada şaşkınım yani.
 
Kayıt
20 Mart 2008
Mesajlar
189
Beğeniler
58
Yaş
37
#4
vallahi arkadaş işde türkiyenin hali bu. doğru dürüst eğitim vermiyen sürücü kursları dolu
 
Kayıt
7 Mayıs 2008
Mesajlar
6
Beğeniler
3
#5
Bende ehliyet almayı düşünüyorum ve beni en çok endişelendiren durum bu. İşi bilen arkadaşlar Ankara da tavsiye edebileceğiniz adam gibi eğitim veren bir kurs var mı?
 

Barış

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Eylül 2007
Mesajlar
5.246
Beğeniler
3.070
Yaş
47
Yer
ankara
#6
geçmiş olsunmu, hayırlı olsunmu demek lazım bilemedim doorusu!!!!
 

Metin

Forum Bağımlısı
Kayıt
19 Nisan 2008
Mesajlar
4.039
Beğeniler
1.618
Yer
istanbul
#8
Söylenebilecek tek şey var ne yazık ki "İnanılmaz ama gerçek"... YAZIKLAR OLSUN diyorum başka birşey demiyorum....
 
Kayıt
29 Haziran 2008
Mesajlar
24
Beğeniler
6
Yaş
31
#10
Şikayet etseydin kardesim , daLgamı geciyorLar adamLa ? Okadar parayı reziLLik icin mi ödüyoruz ArkadasLar ?
 
Kayıt
7 Ağustos 2008
Mesajlar
31
Beğeniler
17
Yaş
40
Yer
Erenkoy, Istanbul
#11
Ben de sonunda (bir sürü aksilikten sonra) bugün direksiyon sınavına girdim. Bu sınav yazılı sınavdan sonraki üçüncü sınav. İlk sınava tatilde olduğum için giremedim.
İki hafta önce de ikinci sınava girmek için 11.00 gibi bir okula gittik. Sanırım 6 farklı sürücü kursunun adayları vardı. Bunlardan 2 tanesi Scooter ile sınava başladı ve yaklaşık 10 kişilik bir grubun sınavı 15 dakikada tamamlandı. Daha sonra bizim kursun ve bir kbaşka kursun komisyonu sahaya geldi. Sınavın vitesli motor ile yapılması gerektiğini söyleyip kimseyi dinlemeden okulun içine girdiler. Hepimiz şaşkın bir vaziyettte kaldık. Komnisyonlar herhangi bir vitesli motoru da kabul etmiyorlarmış; motor illa ki sürücü kursunun üzerine kayıtlı olacakmış. Neyse yaklaşık 3 saatlik bir tartışmanın sonunda sınava giremeden, kaybettiğimiz onca vakitin üstüne kös kös geri döndük. İtiraz dilekçesi, Milli Eğitim ve gerekli yerlere başvurmamıza rağmen bir sonuç alamadık.
Herhangi bir çözüm bulunmadan (iki hafta önceki zamanı çöpe atarak) bu hafta vitesli motor ile sınav yapıldı.
Asıl önemli olan güvenlik ekipmanlarının bilincinde ve nasıl kullanılması gerektiği sorgulanmadan yapılan içi boş formaliteden ibaret bu sınavlar hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Sadece birileri işlerden para kazanıyor.

Kusura bakmayın çok uzatmışım ama acayip canımı sıkmıştı bu olay. Ancak zaman bulup yazabildim.
 
Kayıt
26 Mart 2008
Mesajlar
367
Beğeniler
91
Yer
samsun
#12
gerçekten rezillin önde gidenin para dedim mii oww hemen isterler ama bitane motor ayarlıyamamışlar geçmiş olsun
 

huseyin.sait.61

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mart 2008
Mesajlar
1.155
Beğeniler
423
Yaş
39
#13
bende biray evvel girmiştim direksiyon sınavına herkeskendi motoruyla gelmişti iki arkadaşınyoktu onlarda bizim motorlarla girdilersınava
motorda acemiolan arkadaşlarvardı heyecanlıydılar sordular nasılolur geçebilirmiyiz falandiya kuryetkilisini dedigi şuoldu motoru kullanırken düşmeyinyeter şokoldum bukadarmı olur
 
Kayıt
25 Haziran 2008
Mesajlar
162
Beğeniler
126
Yer
tokat/niksarlıyım. sırasıyla istanbul bingöl deniz
#14
Geçmiş olsun nediyelim.Bende sınava girerken kursun motoruyla girilcek dendi bende arabayla gittim sınava nasıl olsa kendi motorumla giremicem diye.sınav alanında 1965-70 model bi rus motoru.Kimse girme istemedi o motorla.Herkez kendi motoruyla girdi.Ben kursun motoruyla girdim 100 çakmıştım.Millet o motorda nasıl yaptın o zikzakları diyodu :D
 

Turgay

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Haziran 2008
Mesajlar
1.499
Beğeniler
843
Yaş
35
Yer
İstanbul
#15
motorsikletforum.com/member.php?u=878"]majority //// Ehliyet firmasının ismini burada belirtirsen, bu yanlışlıklara başka arkadaşlarımızda dahil olmamış olur. Böylece kendin olarak bir ders vermiş olursun ;) nasıl fikir.
 

Hakan Karael

Forum Bağımlısı
Kayıt
23 Ocak 2008
Mesajlar
2.946
Beğeniler
1.297
Yaş
47
Yer
İstanbul
#16
Malesef arkadaşlar ülkemizdeki çarpık sorunlardan biri daha umarım buna dur diyen birileri olur .....!!!!!!
 
Kayıt
13 Temmuz 2008
Mesajlar
21
Beğeniler
11
Yaş
33
Yer
Istanbul
#17
Oldum olası sadece ehliyet sınavına yönelik eğitim veren sürücü kurslarına bir çözüm bulunacak mı diye düşünür dururum.

Neden her şey işlevsel değil de göstermelik olmak zorunda?

Eğitim sistemleri de sınavlar da oldum olası çarpıktı zaten. Gençliğin en verimli yıllarında çok ciddi mesailer verilerek sınavdan sonra unutulacak olan genel anlamda gereksiz bilgilerle öğrencilerin kafaları doldurulur ve sınava hazırlanır. Dikkat edersek amaç hep sınav! O verilen mesailer (dersanelere verilen paraları hiç söylemiyorum bile) daha işlevsel bir eğitim sisteminin müfredatına verilse Türkiye'de herkes alanında uzman, dünya çapında başarılı işlere imza atan insanlar olur bence.

Madem parantez içinde değindim, dersanelerle ilgili düşüncelerime de kısa bir açıklama getireyim. Eğitimci insanlara sonsuz saygım var, eğitmenlere karşı değilim, paralı olmasına da karşı değilim; ama gereksiz bilgilerin para karşılığı öğrenilmesine karşıyım. Bir örnekle açıkça anlatmak gerekirse Bilge Adam gibi gerçekten alanında uzman olan eğitim kurumları var. Oralarda da eğitimi parayla alıyorsunuz; ama verdiğiniz paranın karşılığında ciddi bir eğitim alıyorsunuz. Benim karşı olduğum durum zaten okullarda verilmesi gereken eğitimin parayla alınmak durumunda olması.

Sırf eğitimde mi böyle? Hayır değil. Sağlık sistemi de böyle. Şimdi saymaya kalksak sonu gelmez. Yapmamız gereken bir yerlerden başlayıp ilgilenmek ve en yakın olduğumuz sorunlara çözüm getirmeye çalışmak.

Son olarak sizlere trafikte saygısız, dikkatsiz, ehliyeti haketmeyen biri gördüğümde söylediğim cümleyi aktarayım. Beddua etmeyi hiç sevmesem de bana yakışmayacak sözcükler sarfetmektense bu manidar cümleyi daha uygun buldum.

"Sana ehliyet veren, senin kullandığın aracın altında kalır inşallah!"
 
Kayıt
17 Şubat 2009
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#18
bısı sormak ıstıyorum 1000cc lık motorlar normal sehır yollarında surum ıcın uygunmudur yoksa pıst ıcınmıdır cvplarsanız cok sevınırm
 

polat

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Haziran 2008
Mesajlar
367
Beğeniler
473
Yer
Yalova
#19
Ah be arkadaşlar her yerde aynı bend e ehliyeti alırken aynen dedilerki gelirken kendi motorunla gel dediler bende ehliyetim yok diye şaka yaptım daha sonra bi scother getirdiler bende dedimki sınav yapan hocalara ben vitesli motosiklet kullanmak için ehliyet alacağım dedim onlarda ğişkinlikle direksiyon sınavına gireceksin d eğilmi dediler evet dedim e direksiyonu aynı bu motosikletinde ...
Daha ne diyeceksinki
 

Omer

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Mayıs 2008
Mesajlar
1.595
Beğeniler
694
Yaş
37
Yer
SAKARYA
#20
Eğer bir ülkede ehliyet verme mantığı sadece halkı söğüşlemek üzere kuruluysa bu olay da normaldir kardeşim :) Ben kasım 2008 de aldım ehliyeti masraflarsa şöyle;

Kursa verdiğim üçret rekabetten dolayı 100 tl. "özel fiyat"
*Sınav harçı (yazılı ) 30 yada 40 tl
*Sınav harcı (direksiyon) 50 tl ( bu komisyonlarda M.E.B. görevlisi olarak bazen babamda görev alır ama onlara verdileri üçret çok komik) peki nereye gidiyor asıl, para? Ayrıca bazen kursdada görev alır direksiyon hocalığı sertifikalarını beraber aldık :D yani bende bir nevi direksiyon hocasıyım...
*63.2 tl Vergi dairesi
*20 tl Ehliyet belgesi parası

***!!! artı polisin bağış adı altında RİCA ile aldığı 10 tl .makbuzlu...:mad: ve bizi yazı gelecek diye saatlerce bekletmesi.İlk ehliyeti farklı yerden aldığımız için!

belki unuttuğum bişeyde olabilir.Ayrıca 1 saat bile direksiyon dersi verilmedi kimseye. Şuan kursun motoruda babamda emanet duruyor.İyice emanetciye döndük anlayacağınız!Hiç bir şey bilmeyen kursiyer oldumu iş babama düşüyor.

Ben sınavada arkadaşımın ybr si ile girdim...

Şimdi arkadaşım sen tüm bu anlattıklarımdan sonra hala şaşırıyormusun?:D
Bakın Avrupadaki standartları yakalamak sadece kanunları kabul etmekle olmuyor.Bunları uygulamakda lazım.Basıl ehliyetsiz yakalanana afaki cezalar kesiliyorsa bu her işte böyle olacak.Kurslar işini yapacak...

Ama devletinde,kurslarında tek derdi milletin çebindeki olmayan parayı nasıl alırız.Bir çoğumuz niye erteledi ehliyet işini?Baktı cezası maliyetini geçiyo aldık.
İyi almakdan mutluyuz ama aldığımız kurumlara damla saygımız kalmadı...
 
Yukarı Alt