"Asıl motosiklete binmemek çılgınlık"

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2009
Mesajlar
9.464
Beğeniler
9.023
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
#1
Türkiye "Asıl motosiklete binmemek çılgınlık" diyor

Ülkemizde motosikletin şehir yaşamınının içinde yer alması ve sevilmesi için yapılan en büyük kampanyaya MOTED imza atıyor. Türkiye'de sektörün bir ilki olan aktivite Temmuz ayından başlayarak Eylül ayına kadar sürecek. Bir Sosyal Sorumluluk Kampanyası anlayışıyla yürütülecek ve ilk bölümünde “Asıl motosiklet kullanmamak çılgınlık” / “Motosiklet çağdaşlıktır” mesajları İstanbul’da billboard, internet, radyo spotu ve otobüs arkası uygulaması olarak 12 Temmuz 2009’dan itibaren başlayacaktır. Kampanyada motosiklet kullanıcılarına yönelik olumsuz bakışın üstesinden gelecek mesajlar verilmesi, motosikletin mantıklı ve keyiifli bir ulaşım aracı olduğu gerçeğinin altının çizilmesi hedeflenmektedir. Ülkemizde motosikletin varlığının kabul edilerek, düzeltilerek düzenlenmesi gerektiğine inandığımız konular, ilgili kurumlarla yapılan görüşmelerde gündeme getirilmeye devam edilmektedir. Motosikletin ülkemizde daha saygın bir konuma erişebilmesi için MOTED’in yapacağı çalışmalar tüm hızıyla devam edecektir.

http://i22.photobucket.com/albums/b316/ozsekerci/Ozel/reklam1.jpg


http://i22.photobucket.com/albums/b316/ozsekerci/Ozel/reklam3.jpg


http://i329.photobucket.com/albums/l382/gunduzvolkan1/1-1.jpg


http://i329.photobucket.com/albums/l382/gunduzvolkan1/4.jpg


http://i329.photobucket.com/albums/l382/gunduzvolkan1/5.jpg


http://i329.photobucket.com/albums/l382/gunduzvolkan1/6.jpg
 

Özgür

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Şubat 2008
Mesajlar
4.480
Beğeniler
1.303
Yer
Trabzon
#4
bence de çok güzel bir kampanya, ama benim yurdum güzel yurdumda, otomobiller, minibüsler, otobüsler ve kamyonlar var yurdumda.... onlar motosikletleri görürler, görürlerde görmezden gelirler. büyükler ya, çarpsalar kendilerine ne olur.
bir de;
"motosikletleri de görelim"

"onlar da trafikte varlar, kabul edelim"
kampanyasını başlatmak lazım...
ve bence bütün motosikletliler bir gün ciddi ses getirecek bir eylem yapmalılar. mesela hep beraber istanbul ankara arası binlerce motosikletli otoyoldan, tüm şeritleri kapatarak "bizi farkedin" eylemi yapmalı...
 
Kayıt
29 Kasım 2007
Mesajlar
531
Beğeniler
320
Yer
Zonguldak
#5
Türkiye için çok büyük bir gelişme bence.
Bu reklamın çok faydalı olacağına inanıyorum.
İnşallah umduğumuz gibi olur da bizleri de trafikte "adamdan" pardon "araçtan" sayarlar.
 

Şenol SEL

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2009
Mesajlar
9.464
Beğeniler
9.023
Yer
Altıntaş Mudanya - Bursa
#6
Biraz uzun ama okuyun derim

BİRİ BU MOTORCULARI DURDURSUN
Düzce Türkiye’deki en kalabalık motosiklet trafiğine sahip illerden bir tanesidir. Farklı yaş ve kültür düzeyinde birçok insan şehir içi ve hatta şehirlerarası ulaşımda motor kullanmayı tercih etmektedir. Bu sebeple Düzce’de günün her saatinde trafiğin içinde birçok motorcuya rastlarsınız. Havaların ısınması ile bu rakam artar ve büyük bir rakama ulaşır. Sonrasında ise haber bültenlerinde sık sık motorcuların karıştığı ve sonuç olarak da motorcunun ölümü veya ağır yaralanması ile biten birçok trafik kazası haberleri bültenleri doldurur.

Bu yıl havalar açmadan Düzce ili sayın Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden bir isteğimiz olacak.Bu yaz motor kazalarını en aza indirelim, nasıl mı? Ehliyet ve ruhsatı olmayan motorcuyu trafiğe çıkartmayarak, kafasında kaskı olmayan motorcuya gereken cezayı derhal keserek, kaskı takmadan yolculuk yapmasına engel olarak.(Alkollü araç sürücüsüne sürme izni verilmediği gibi ) Hava sıcak olduğundan kafasına taktığı kasktan bunalan motorcu, trafik ekiplerini kandırmak adına, kaskı kafasına gelişi güzel bir şekilde tutturmakta. Sonrası ise yaşadığı veya yaşacağı ufak bir trafik kazasında beyin travmasına bağlı ölüm. Ayrıca motosiklet ve bisikletlere 2 veya daha fazla kişi binilmesinin de önüne geçilmeli. Bir motora tüm ailesini bindiren insanlar var. Karısı, kendisi iki de çocuğu toplam dört kişi, ancak tek kask oda sürücüde. Ayrıca bir de motorunu su ve tüp dağıtma aracı olarak kullananlar var. Bunlarda bacak aralarına alıyorlar.3 adet tüp veya damacana suyu, direksiyon hâkimiyeti hak getire. Bir de motoru ile uçmayı deneyen gençler var. Mahalle aralarında saatte 80-90 km veya daha üzeri hızlarda seyir ediyorlar. Hem kendilerini, hem mahallede halkını, özellikle küçük çocukları tehlikeye atıyorlar,hem de aşırı derecede gürültü yaptıklarından, çevreyi rahatsız ediyorlar. Ayrıca bu gençlerin birçoğu kesinlikle kask kullanmamakta.

Burada siz çok değerli emniyet mensuplarımıza büyük bir görev düşmekte. Havalar ısınmadan, motorcuların sayısı artmadan, şimdiden yaşanacak motor kazalarının önüne geçmek için bir aksiyon planı hazırlamalı ve bunun yerel medyadan ilan ederek tüm motor kullanıcılarına duyurmalısınız. Gerekiyorsa motoruna el koymalısınız, nede olsa kendi iyiliği ve canı söz konusu. Her yaz Düzce ve çevresinde onlarca motor kazası olmakta ve birçok genç bu kazalarda pisipisine hayatını kaybetmekte. Bu yıl gelin bu ölümlerin önüne geçelim, kuralları uygulamayan motorcuları, trafikte dolaştırmayalım

Bu arada siz sayın araç sürücülerin, motosiklet sürücülerinin hayatlarının korunması amacıyla hazırlanmış internet yolu ile elde etiğim dikkat etmesi gereken acil tavsiyeleri aşağıda maddeler halinde sunuyorum.

* Motorcular değişik süratlerde sürüş yaparlar çünkü sahip oldukları sürüş tecrübeleri, ustalıkları değişik seviyelerdedir. Bazı motosiklet sürücülerinin hiç araba sürüş tecrübesi olmadığını unutmamak lazımdır, bilhassa genç sürücülerin bu yüzden trafik tecrübeleri de hiç yoktur. Araba sürücülerine sorun yaratacakları durumları da hiç bilmezler. Ancak bir motor ile araba arasında kaza olduğunda kim suçlu olursa olsun ciddi yaralanma riski yüksek olan taraf motosikletin sürücüsüdür. Motosiklet sürücüsünü koruyan bir kaporta yoktur. Onların çok yakınından hızla sollama yapmanız araç sürücüsü olarak sizin bulunduğunuz noktadan yeterince güvenli gözükebilir fakat motosiklet sürücüsünün bulunduğu noktadan çok tedirgin edicidir.

* Motosikletlere çok yakınken korna çalmanız onları ürkütebilir belki de bu yüzden önünüze doğru kırabilirler. Genelde motorcular sizin farkınızdadırlar, siz yavaşlayınız ve hız limitleri içinde düzgün bir sürüş yapınız.

* Trafikte yanınızdan geçmekte olan bir motorcunun yolunu kesecek şekilde yanal çıkışlar yapmadığınızdan emin olunuz. Kavşakta sola dönüş yapacağınız zaman asla bir motorcunun yolunu kesmeyiniz. Motorcunun arkasında onun sola yapacağı dönüşü tamamlamasını ya da karşıya geçmesini bekleyiniz.

* Park yaparken dikkat ediniz, aracınızdaki yolculardan herhangi birinin her iki tarafta da bir motorcunun olabileceği düşüncesiyle kapıları dikkatsizce açmamasını sağlayınız. Aynı şekilde sizde kapınızı açmadan önce omuz üzerinden gelen herhangi bir araç olup olmadığını kontrol ediniz.

* Motorcular yol sürüşü esnasında karşılaşabilecekleri gizli bir tehlikeye hazırlıklı olabilmeleri açısından bir strateji ile sürüş yapmaları durumundadırlar. Bu şekilde doğru yerde ve doğru zamanda olmalarını sağlayacak manevraları yapabilecekleri onlara öğretilmiştir. Eğer yolun ortasından gidiyorlarsa biliniz ki bu sizin yolunuzu kapamak içi değil ama kendilerinin diğer vasıtalarca görünürlüklerini sağlamak açısından yapılmaktadır.

* Motorcular genellikle mazgallardan, hemzemin geçitlerden ve su oluklarından uzak sürüş yaparlar çünkü bu tip demir malzemeler motorun kayıp düşmesine sebep olabilecek tehlikeli noktalardır. Yine diğer araçlarca sıkıştırılmamak için dar yollarda yol kenarlarından uzak sürüş yapmaya özen gösterirler. Bu durum yolu tıkayıp diğer araçların geçişini engellemek için değildir. Ayrıca motorcuların arabalara göre sinyal imkanları daha kısıtlıdır bu yüzden onların ne yapacaklarını anlamak için lütfen sabırlı olunuz.

* Aynalarınızdan devamlı arkanızı ve yanlarınızı hat değiştirmeden önce kontrol ediniz. Kör noktalarınızda bir motorcu olabilir. Bilhassa göbeklerde ve kavşaklarda buna ekstra özen gösteriniz. Sinyalinizi kullanmayı ihmal etmeyiniz.

* Hat aralarını bilhassa kavşak girişlerinde motorcuların ani durumlarda kaçış yapabilmelerini sağlamak açısından boş bırakınız. Çünkü motosikletler iki teker üzerinde giden araçlar olarak ani frenlemede bir araç kadar hızlı durmasını sağlayacak sert frenlemeyi yol ve hava durumları nedeniyle uygulayamayacak durumda olabilir.

* Asla motorcuların hattına giriş yapmayınız. Onların bu hattın tümüne, motosiklet sürüş dinamikleri gereği sola dönmek için önce motoru sağa yönlendirmek yada tersini yapmak zorunda olduklarını bilerek, gereksinme duyduklarını biliniz. Aynı şekilde arkanızdan yol isteyen bir motosiklete hattın tümünü boşaltarak yol veriniz. Motorun geçeceği kadar bir yarım alanı boşaltmak onların acil bir durumda motorun dengesini sağlayamama durumunda kalmalarına ve neticesinde bu hareketinizle insan hayatını riske atan bir kazaya sebep olacağınızı biliniz.

* Motosikletler küçük hacimleri yüzünden size olduğunda daha hızlı gidiyor gibi gelebilir. Yine bu küçük hacim insan gözünü yanıltarak daha uzakta hissini verecektir. Hâlbuki aynı noktada bir kamyon size daha küçük hacimli bir araçtan daha yakın gibi görünecektir. Bu yüzden hız ve yakınlık konusunda yanılmayınız ve kavşaklarda yol hakkı onlarda ise onların geçmelerini bekleyerek, onlar geçtikten sonra her iki tarafınızı da tekrar kontrol ederek serbest ise çıkış yapınız.

Kaynak: Düzce Damla Gazetesi
 
Yukarı