Bi sigara bırakma vakasıda benden

Alican

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Mayıs 2009
Mesajlar
340
Beğeniler
300
Yer
Kocaeli-Sakarya-İstanbul
#1
Selamlar arkadaşlar umut hocamdan etkilenerek 19 aralık 2010 tarihi ile sigarayı bırakmış durumdayım.Perşembe akşamı başladığım maratonu yazdığım ara ara yazdığım notlarla bahsedeceğim.
Perşembe günü sabahı dersdeyken kız arkadaşımın ''yazık ediyorsun kendine'' lafına bozulup sigarayı bırakma fikri aklıma yapıştı akşama kadar 1adet sigara içip saat 9 gibi kendime söz verip yattım.Ve sabah uyandım.
05.30:Her zamanki gibi kalkıp 20 dk lık koşu antremanı yapıp eve döndüm.
07:00:Kahvaltı yaptım elime çayımı alıp balkona doğru giderken kendimi firenleyip odaya geri döndüm.(Moralim bozuldu)
08:15:Okulun önüne geldim okul içersinde sigara içmek konusunda titiz davrandığm için normalde dışarıda içer öyle girerdim bu gün pas geçince vücud artık isyan etti okulun kapısından içeri girerken sanki alnımdan soğuk terler boşaldı.
10.00:Yelkovan 3. vites 5 devir sağısolu seyrede seyde gidiyor vakit durdu adeta hoca ne konuşuyor etrafımdakiler ne yapıyor uçmuşum bi an :)
12 00:Öğle tatiline çıkınca rahatlıkla 10 kişinin sigara uzatıcağını bildiğim için dışarı çıkmadım yemekhaneden takıldım.
13 00:Ayranın etkisiyle uyku çöktü.
14 00:Nasıl olduysa 1 saat sıranın üstünde uyumuşum rüyamda matematikçi filiz karşımda malbora light içiyodu.Aile ceddine yukardan aşağıya selam söyledim.
16.00:Yoksunluğum dorukta her an pes etmek durumundayı karnıma ağrılar girdi yüzüm kendiliğinden gergin asabiyet yüksek derecede:mad:
17 00:Okuldan çıktım otobüs durağına gidene kadar saydım 8 kişi sigara uzattı kabul etmedim ama emin olun 9. uzatsa alırdım :D
17 15:Otobüscu yakmış uzun LARK ı çeke çeke gidiyo koçum benim ali de arkada sigara bırakcam diye uğraşsın otobüsden iner inmez plakası ile beraber ulaşım dairesine şikayet ettim :)
19 00 :Akşam yemeğini yedim ellerimi yıkayıp balkon kapısının karşısındaki tekli koltukdayım piskolojik savaş içerisindeyim ''bi taneden ne olur'',''günde 1 e mi düşürsem'' düşünceler kafamda fır dönüyor.
19:30 Koltukda uyuya kalmışım apartmadan bi gürültüdür gidiyor.Kalkıp don atlet aşağı indim 4, katdaki zekadan yoksun kadın saksıyı sen düşür benim motorun üstüne öyle bir sinirlendimki kendimden korktum hemen eve gidip bi kenarda sızmışım.
5:30:Bu anlık yazma olayınada uyuz oldum rezilliğimi başkalarına niye anlatıyorum.
6.30:Salonun içinde fır dönüyorum halının üstündeki çizgilere basmadan yürüme oyunu oynamaya başladım.Kendimi çok çocuksu hissettim.
7:30:Canım sıkıldı bari işe erken gideyim belki oyalanırım.Diyerek aşağıya indim .Lanet saksı siperlik camı gösterge camı ve sol aynayı kırmış o halde binip yola koyuldum.
08:00:Hava baya iyiymiş barmaklarıma soğuktan kırap girdi(eldiven var).
08:30:1 Kamyon dolusu scooter lastiği geldi yan bastım heralde:D
14 30:Tam 6 saatdir lastik ayırıp lastik taşıyorum sigara aklıma bile gelmedi.Tüh şimdi yazdımya yine geldi off ya :)
16.00:Bi ince canım çekiyor ama dün gibi değil.Hazır patron yokken demin mondial 150 mc yi bi kaçırdım.Baya iyi kaçıyo namussuz 1 den 2 ye aniden çekicen kafayı bi diklemesi varya bütün moralim yerine gedi.
18.00:Sigarayı felan unutdum mc yi inceden kesiyorum fırsat olsa az daha gezmek canım istedi.
18 15:Bütün moralim altüst oldu Postacının bisikleti geldi ve her zamanki gibi ali 5 dakika işini gör adamın der gibi bütün gözler üzerimde :)
18 30:4 tane papuç takana kadar adam beni deli etti sıcak kan kafatasımın üstünde toplandı adam sürekli oluyomu ''lan'' şu amarsörleridemi yağlasak ''lan'' bende bi ara kaptırdım yağlamasak ne olur lan ?Ustalar araya girdi ama aradan tekmeyi kafasına yiyince sesi kesildi:D
20:00 Koltukda yüzü koyun yatıyorum arada foruma cevap atıyorum felan derken uyumuşum.
Sabah 9:45 kaltım işe geç kaldım zannettim(pazar günü olduğunda haberim yok) motoru yardırıyorum yardıryorum gitmiyo megersem 5 e atmamışım :)
10.00:Kargocuların tatili yokmu kardeşim 10 karton kışlık mont gelmiş hepsini aç
barkotları gir defo varmı bak etiketle yerine as
16:00 eve geldim yemek yedim hiç bir etki yok heralde bu işin üstesinde geliyorum.
Evet arkadaşlar size 3 günlük sigara bırakma durumumu anlattım hızlı yazdığım bazı kelimeler türkçe değil kusura bakmayın.Bundan sonra benim yapmam gereken sigarayı bıraktım diyip keyfine 1 dal sigara yakma değil tamamen uzak durmadır.12 yaşımdan beri içiyordum 6 yıl kadar içtim ve kolay bırakacağıma inanıyordum ve başarmaya yakınım(başardım demiyim).
Herkese hayırlı akşamlar
 
Kayıt
23 Ekim 2008
Mesajlar
1.760
Beğeniler
981
Yer
ANKARA
#2
Çok erken başlamışsın ve yaşın halen çok genç Alı, sakın sakın bir daha ağzına sürme, bak gayret etmişsin 3 gündür içmiyorsun devamını getir...

Benim 22 gün oldu.. daha dün gibi foruma yazdığım :)

(Halen canım çok sigara istiyor :) )
 
Kayıt
23 Ekim 2008
Mesajlar
1.760
Beğeniler
981
Yer
ANKARA
#5
@EROL

Başkanım şimdi sen çıkartırsın bir tane yakarsın içine çekerksin mereti.. ohhh..

Sınar sende Erol abi, senin de hayırlı haberlerini bekliyoruz :)
 
Kayıt
13 Kasım 2010
Mesajlar
161
Beğeniler
80
Yer
Antalya-Side
#6
Selamlar.
Bırakan arkadaşları tebrik ederim,bırakmamış olanlara da,eh onlar ne yapacaklarını kendileri daha iyi biliyor :).benim de bırakalı 1 yıl oldu.
Gayret arkadaşlar,zor biliyorum ama bırakılabiliyor.
 

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Kayıt
9 Ekim 2007
Mesajlar
5.997
Beğeniler
3.099
Yer
İstanbul-Çamlıca
#7
@UMUT KARKIN


Umutcum ben dün bir kaza geçirdim, bırakmaya karar verdim ve bıraktım ama buğün yine başladım :)

Sigara her koşulda zararlı arkadaşlar. Bakın nasıl kaza geçirdim sigara yüzünden. Kartepeye kayaga gittim dün. Çıktım zirveye, Geyikalan mevkiinden aşağı süzülüyorum kuğu gibi :) Sonra baktım manzara süper aşağıda sapanca gölü, dedim şuraya bi park edeyim.:) neyse sağa yanaştım pistin bayağı dışındayım manzarayı sevrediyorum, tabiii ciğara yakmadan olurmu :) derken dünyam karardı ne olduğunu bile anlamadım. Kendime geldiğimde üstümde koca bir adam. :) o garibimde manzarının seyrine dalmış bana tosladı :)

Ya bu kayak işide aynı motosiklet gibi başını ne tarafa çevirirsen o taraf gidiyorsun :)
 
Kayıt
23 Ekim 2008
Mesajlar
1.760
Beğeniler
981
Yer
ANKARA
#8
@EROL


:):) Geçmiş olsun abi...birşey yoktur umarım.

Tabi öyle güzel bir manzaraya karşı sigara içilmezse olmaz, canın sıkıldığında içmezsen hiç olmaz, keyiflendiğinde içilmezse günah olur, yemekten sonra, yemekten önce, yatmadan önce, kalkınca, üşüyünce, darlanınca........

Bu sigara bırakılacak alışkanlık değildi ama ahhhh yaptık bir hata..
 

Alican

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Mayıs 2009
Mesajlar
340
Beğeniler
300
Yer
Kocaeli-Sakarya-İstanbul
#10
@Mesut KORKMAZ

Normalde olsa bırak adamı yekden yekden çekiyo derim ama o sıradaki piskolojim onu gösterdi.Ama şimdi olsa biraz daha insiyatifli olurdum:D
Umut hocam WC yi atlamışın :D
 
Kayıt
13 Kasım 2010
Mesajlar
161
Beğeniler
80
Yer
Antalya-Side
#11
Bir sigara bırakma,daha doğrusu bırakamama hikayesi de benden.

"Sigarayı Bırakmanın Zararları...

Sigara bırakmanın faydalarını anlatan ve çoğunlukla "bugün kendinize bir iyilik yapıp sigarayı bırakın" klişesiyle sunulan haberlerde sigarayı bırakmanın vücuda olumlu etkilerini bir zaman çizelgesiyle vermek adettendir. Çizelgede, sigarayı bırakmanın 20 dakikadan 15 yıla uzanan zaman diliminde vücuda ne gibi olumlu etkiler yaptığı anlatılır.

Bu yıl da 9 Şubat Sigarayı Boykot Günü münasebetiyle karşıma çıkan çizelgede söylendiğine göre, sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra tansiyon ve nabız normale dönüyor, 24 saat sonra kalp krizi riski azalıyor, 1 ay sonra öksürük kesiliyor, 10 yıl sonra akciğer kanseri riski ortadan kalkıyor, 15 yıl sonra cillop gibi olunuyor. Bir seferinde ben de gaza gelip sigarayı bırakmış, ama ne yazık ki çizelgede bahsedilenlerden daha farkı şeyler hissetmiştim. Şimdi o garip sigara bırakma döneminde tuttuğum günlüğü sizlerle paylaşıyorum.

BİRİNCİ DAKİKA

Sevgili günlük, Bu sabah Hürriyet'in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücuda yaptığı olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olası tiksinmeme rağmen nedense coşup sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesin, sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücuduma etkilerini gösteren tabloyu başucuma astım. İçimin zehirden temizlenmesini tabloya bakarak daha rahat hissedeceğim. Şimdi masanın üzerindeki dolu sigara paketini buruşturup çöpe sallıyor ve sağlıklı gürbüz bir kişi olma yolundaki ilk adımımı atıyorum.

SEKİZİNCİ SAAT

Sevgili günlük, Tabloya göre sigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra tansiyon ve nabız normale dönüyormuş. İnanırmısın, bunu hissediyorum sanırım. Tamam, tansiyon ve nabzımın bundan sekiz saat önceki halinde de anormallik hissetmemiştim, ama normale dönmesi iyi bir şey herhalde. Coşkumu paylaşmak için Teoman'ı aradım, sigarayı bırakmama "geçici Ubeyd Korbey sendromu" adını taktı. "Oğlum" dedim, "bak tam sekiz saattir sigara içmiyorum, tansiyonum ve nabzım cillop gibi oldu". Bunu söyleyince kendi nabzının ve tansiyonunun da harika olduğunu söyledi, meğer sekiz saattir uyuyormuş. Yavşak işte, ben ne diyorum o ne diyor. Yalnız laf aramızda, kafama takıldı gerçekten, demek ki günde sekiz saat uyuyan bir sigara tiryakisinin tansiyonu ve nabzı da günde bir kere normalleşiyor. E peki, tansiyon ve nabız günde üç kez normale dönemeyeceğine göre benim kazancım ne bu işten? Demek ki, savaşı erken bırakmayacaksın. Yoksa Teoman itinden ne farkım kalır? Onun tansiyonu da normal, benimki de.... Neyse, bakıcaz....

ONUNCU SAAT

Sevgili günlük, Sigarayı bırakırken başlangıcın çok zor geçtiğini duymuştum. Hiç de değilmiş. Az önce yemek yedim, iştahım açılmış, yemeklerin tadını daha iyi aldım. Yıllardır ilk kez yemeğin üzerine sigara içmeyeceğim.

ON BİRİNCİ SAAT

Acaba azaltarak mı bıraksam? Sadece yemeklerden sonra içsem mesela? Yok yok, dayanmam lazım. Kuruyemişçiye gidip kabak çekirdeği alayım, oyalanırım.

ON ÜÇÜNCÜ SAAT

İki saattir aralıksız kabak çekirdeği yiyorum. Ve bir de yıldıran dejavu: "abi bu çekirdeğe elini sürünce bırakamıyorsun."

ON DÖRDÜNCÜ SAAT

Kabak çekirdeğini bırakınca yemekten sonrakine benzer bir sigara içme isteği uyandı. Çöpe attığım sigara paketini ararken telefon çaldı, Teomanmış. "Sağlığında yeni düzelmeler var mı?" diye sorup kahkaha attı. Vay ayı vaaay, sigarayla mücadelemde başarısız olmamı bekliyor demek ki. Bu beni sinirlendirmekten çok kamçıladı. Ulan Teoman, görüşürüz bakalım. İlk işim sigara paketinin olduğu çöp torbasını evden atmak.

ON YEDİNCİ SAAT

Sevgili günlük, Kendimden utanıyorum. Az önce kapıdaki çöp torbasını geri almaya karar verdim, kapıcı götürmüş. Kararsızım, sigarayı bırakanların sinirli olmaya başladığı ve kilo aldığı söyleniyor. Şişman ve sinirli biri olup Hüseyin'e benzemeyeyim sakın?

YİRMİ DÖRDÜNCÜ SAAT

Sevgili günlük, Biliyor musun, sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra kalp krizi riski yüzde 25 azalıyormuş. Fena değil ha, ne dersin? Teoman'ı aradım az önce, sana en fazla 15 gün veriyorum dedi. Kalp krizi riskinin azalmasından sözettim, güldü. Gül bakalım Teoman efendi, gül... Gidip kabak çekirdeği alayım.

İKİNCİ GÜN

Sevgili günlük,Dün çok kötü geçti. Kuruyemişçiye gidip bir kilo kabak çekirdeği aldım. Gazeteleri çıkmadan okusaydım keşke, Hıncal Uluç köşesinin yarısını "kabak çekirdeğinin cinsel güce katkıları"na ayırmış. Allahım, ya kuruyemişçi de okumuşsa yazıyı? Ulan yüz gram al çık, bir kilo niye alıyorsun? Bundan sonra o dükkanın önünden geçemem.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük, Çok güzel bir gündeyiz. Sigarayı bırakmamın üzerinden 72 saat geçti, yani sinir uçlarım bugünden itibaren yenilenmeye başlıyor. Daha da güzeli, sevgilim geliyor. Bugün biraz sinirli gibiyim, kızın yanında arıza yapmasam bari...

DÖRDÜNCÜ GÜN

Sevgili günlük, Dün ne güzel başlamıştı hatırlarsın, ama korktuğum başıma geldi ve sevgilimle kavga ettim. Her şey iyi başlamıştı halbuki. Bir ara dışarı çıktık, ben sosisli sandviç almak istedim, hanımefendi karşı çıktı. Neymiş, yürüyerek yemek yenilmezmiş. Durduk yerde kavga çıktı. Sonunda dayanamayıp karşıdaki lokantaya gittim ve patlıcan musakka söyledim. Garson tabağı getirir getirmez hatunun yanına koştum ve "yürüyerek yemek öyle yenmez böyle yenir" diyerek elimde tabak yürümeye başladım. Bir yandan da musakkayı yemeye çalışıyorum. Kız kaçmaya başladı, ben de peşinden koşuyorum. Bir ara ağzımdan köpükler çıktığını farkedince durakladım. Elimdeki tabağı çöpe atıp eve döndüm. Sevgilimin telesekreterine not bıraktım, umarım arar.

BEŞİNCİ GÜN

Bu sabah İstikbal'den çek-yat gelecekti, öğlene kadar bekledim, ne gelen var ne giden. Birden sinirlerim tepeme çıktı, elimde odunla beklemeye başladım. Hayır, niye sözünde durmuyorsun kardeşim? Sabah dediysen sabah getir. Adamlar saat üçte geldiler, ben odunla kapıya çıkınca tedirgin olup kaçtılar. İstikbal'i arayıp siparişi iptal ettim, Yataş'ı var Mobella'sı var canım, banane yani...

ALTINCI GÜN

Sevgilim aradı, bana çok kızgın olduğunu söyleyip bir çuval zır zır yaptı. Zaten ona moralim bozuk, bir de Teoman gelip karşımda fosur fosur sigara içmesin mi? Dumanı suratıma üflediğinde çaktırmamaya çalışarak içime çekmeye çalıştım. Ulan özlemişim be...

YEDİNCİ GÜN

Kabul etmem gerekir ki bugün çok sinirliydim. Gevşemek için televizyonu açıp belgesel izlemeye başladım. Discovery Channel'da Timsah Avcısı diye bir lavuk var, 10 dakika dayanamadım herife. Eline bir yılan almış, yılan çıtır çıtır ısırıyor, bu gevrek gevrek gülüyor. Neymiş, yılan zehirsizmiş. Ya arkadaşım, zehirsiz diye ne bu yani? National Geographic'i açıyorum, zürafalar var, daha iyi. Ama zürafalardan, Mary ve ailesi diye söz ediliyor. Allah belanızı versin hepinizin. Süt içip uyumaya karar veriyorum, süt şişesinin üzerine "lütfen çalkalayınız" yazmışlar. Çal-ka-la-mı-yo-rum. Mecbur muyum lan sizin şişenizi temizlemeye. Para almasını biliyorsunuz eşşoğlueşşekler sizi be!

SEKİZİNCİ GÜN

Akşam arkadaşlarla bira içmeye gittik. Bu insanlar ne kadar anlayışsız var ya günlük, aklın oynar. Ulan zaten sigarasız bira içiyorum, beynim sulanmış, hala üzerime geliyorlar. Masada ideolojik hadise çıktı, dışarı kadar uzadı. Tartışma sorun değildi de "sigarayı bıraktığından beri kilo aldın lan koca***" deyince dayanamayıp kafa attım Teoman'a. Yapmasam iyiydi.

SEKİZİNCİ GÜN

Teoman arayıp bir daha benimle görüşmek istemediğini söyledi. Çok umurumdaydı lavuk. Gereken cevabı verdim zaten. Bu arada, gazetede okudum yine. Sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden bahsediyordu. Azaltarak bırakma ve marka değiştirerek bırakma maddeleri ilgimi çekti. Acaba? Ama yok yok, bu kadar dayandım, gerisini getirmek lazım.

DOKUZUNCU GÜN

Sevgili günlük, Sana ne zamandır sevgili günlük diye seslenmediğimi farkettim. Oysa sen bu dünyada beni anlayan tek varlıksın, tek dostumsun. Bugün ne oldu biliyor musun, sevgilim beni terketti. Alçak kadın, manyaklaştığımı söyleyip ayrıldı benden. Bu arada kabak çekirdeğinin bokunu çıkardım, her tarafımda sivilce çıktı.

ONUNCU GÜN

İki gün önce, sigarayı bırakmanın çeşitli yöntemlerinden sözetmiştim. Ben iki yöntemi birleştirip hem marka değiştirdim hem de azalttım. Günde üç tane yemeklerden sonra Parliement içiyorum. O kadar zaman sonra ilk içilen sigaranın bir güzel kafası var, şaşırırısın.

ON BİRİNCİ GÜN

Kendime bir iyilik yapıp sigarayı beşe çıkardım. Ha

üç, ha beş. Eskiden günde bir paket içiyordum, şimdi

beş tane içiyorum. Yine kazançlıyım yani...

ON İKİNCİ GÜN

Bugün gazetede Amerika'da yapılan bir araştırmayla ilgili haber okudum. Habere göre günde 10 taneye kadar sigaranın çok fazla zararı yokmuş. Üstelik sigaranın markasını değiştirmekten falan bahsedilmiyordu. Madem öyle günde 10 tane Camel içebilirim.

ON ÜÇÜNCÜ GÜN

Sevgilimi ve Teoman'ı arayıp özür diledim. Sevgilim, bir süre daha görüşmek istemediğini söyledi. Ağzımdan köpükler çıkarken koşturduğum sahneyi unutamıyormuş. Haklı kız, bir şey söyleyemedim. Teoman aramızda geçen hadiseyi sigaraya yordu, ona göre yavaş yavaş sigara içmeye başlayınca beynim tekrar faaliyete geçmiş. Neyse barıştık ve yarın akşam buluşmaya karar verdik.

ON DÖRDÜNCÜ GÜN

Teoman'la ocakbaşına gittik. İçtiğim sigaraları saymadım. Teoman'ın da dediği gibi, sigaranın zararlarını bilerek içiyorum, kime ne? Sana da soruyorum günlük, sanane?

ON BEŞİNCİ GÜN

Püfür püfür içiyorum sigaraları. Bir de, "sigaraya tekrar başlayınca ne olur" tablosu yapmaya başladım. Sevgilim de bir daha sigarayı bırakmayacağım sözünü verince geri döndü. Elveda günlük, bir daha işim olmaz seninle."

Alıntıdır.

Umarım yüzünüzde bir gülümseme yaratabilmişimdir :)
 

Ethem Doğru

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Eylül 2010
Mesajlar
1.112
Beğeniler
399
Yer
Kartal İstanbul
#12
güzel hikaye. ben de çok defa sigarayı bırakmayı denedim. hatta nişanlım(...ki o zamanlar flörttü...) "ben ya da sigara" dediğinde "sigara hayatıma senden önce girmişti." deme gafletinde bile bulunmuştum. ama kararlıyım ve biliyorum. birgün ben de bırakıcağım ama o gün bugün değil:D
 
Kayıt
23 Ekim 2008
Mesajlar
1.760
Beğeniler
981
Yer
ANKARA
#13
Bu nasıl bir hikayedir böyle :) çok güldüm... adam sigaraya başlayınca herşey düzelmiş ha :):)

Ben bırakalı galiba 25 gün oldu, artık günleri saymakta zorlanıyorum,:)
 
Yukarı