çeneden açılan kask güvenli mi?

merhabalar merak ettiğim bir konu var bu sabit kaskların çeneden açılan modellerine göre daha güvenilir olduğunu duymuştum acabu bunun gerçeklik payı nedir? hangisini tercih etmeliyim sizce?

512img512/678/92306590ul9
://gg.php?h=512&i=92306590ul9]512img512/678/92306590ul9.e00daad8db

Metin

Forum Bağımlısı
Yer
istanbul
Selam.. Evet genelde çeneden açılmayan kasklar açılanlara göre daha güvenli diyorlar.. Ama yinede ben çeneden açılan kask kullanıyorum, daha rahat ediyorum.. Çok büyük kaza olmadığı sürece yeterli olur bence.. LS2 ispanyol malı bir kasktır, yeni çıktı ve fiyatı da uygun ama nekadar güvenli onu bilmiyorum.. Ben 10 gün önce MOTOTR 'den alman malı ZEUS ZS 3000 çeneden açılır kask aldım, LS2 den biraz pahalı ama güvenirliği test edilmiş ve çok güzel bir kask.. Tavsiye ederim ;)

Güvenliği tamamen sizin motosikletinizle de alakalı bir şey.

1.Çeneden açılan kasklar daha ağır olur
2.Eğer race kullanıyorsanız Full Face kask alın derim
3.Hızı sevmiyor şehir içinde kullanıyorsanız ve sürekli konuşma ihtiyacınız oluyorsa birileriyle veya scooter kullanıyorsanız moduler yani ceneden acılır kask alın derim.

Ama güvenlik konusuna gelince çin malı olmasın yeter..

Zeus Nolan Arai gibi kasklar öneririm. Bu markalar sıkı testlerden geçiyorlar.

Merhaba ne zamandır bu konuyla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyordum. Şimdi konuyu görünce dayanamadım...

Güvenlik derecesine göre değerlendirme yapmak gerekirse. 100 ü baz alalım ( Bunu kafadan söylemiyorum yabancı bir kaç siteden aldım bilgileri )

Baz ölçüsü 100 üzerinden % olarak alınmıştır ve yüksek hız göz önünde tutulmuştur

Full Face % 100
Moto Cross Full Face %95
Moduller Çenesi açılır %90
Jet %70
Open Face %50

bu bilgilere göre kendiniz değerlendirin artık..

Ama rahatlık ve konfor arandığı zaman bir çok noktada çenesi açılır kasklar ve çenesiz kasklar daha çok kullanılıyor.

Motosikletinizin tipi bunu belirler

Race Full Face
Enduro Full Face ve Moduller
Scooter Full Face Moduller Open Face ve Jet

Zaten gerisini asla önermem

Camsız ve nazi tipinde kasklar hiç önermem

teşekkürler

Kask takmak bir sanattır. Kendinize verdiğiniz değeri gösterir. Uyduruk kasklar sakın almayın. Genelde fullface tam kapalı kask kullanın.

Marka önerim:

Schubert
Shoei
Zeus Helmet

Bir yazı okumuştum Zeusların Güvenliği hakkında.. Bir çok bilindik markanın üstünde. Kesinlikle iyi bir kaskı uygun fiyata almak isteyenlere öneririm.

Linki Aşağıda: www.motorcyclecruiser.com/accessoriesandgear/flip_face_helmet_comparison/index.html

hepinize teşşekkür ediyorum verdiğiniz bilgi ve öneriler sonucunda fullface almaya karar verdim dediğiniz gibi herşeyden önce güvenli olması.

Yer
Ankara
çenesi açılır kasklar şehir içi için birebirdir. ben kullanıyorum çokta memnunum

Ferhat Taskın

Forum Bağımlısı
Yer
ANKARA
zeus marka çenesi açılır kaskla büyük bir kaza atlattım ancak beni kurtaran kaskın kapalı oluşuydu!!
eğer illede çene açılır kask kullanmak istien olursa tek dikkat etmesi
1-kaliteli olması
2-çene açma yerinin metal olması
çünkü ucuz olan çenesi açılan kasklara dikkat edin hepsinde kask ayrım yeri plastik bağlantıyla yapılmıştır..
bunuda dikate alın bence

huseyin.sait.61

Forum Bağımlısı
o kaza geçirdigi motor olabilir bande scooter kullanıyorum ve çeneden açılırkask takıyorum baya kullanışlı ama açık vaziyette gitmeyi alışkanlık yapmamak lazım

Yer
İstanbul - Maltepe
cahilliğimi mazur görde abicim kask açık giderken sinek minek çarpmıyor mu yav sizlere yada toz toprak rahatsız etmiyor mu?

huseyin.sait.61

Forum Bağımlısı
sinek yutacak hızdayken açmıyoruz herhalde ama açan arkadaşlarda görmedim deyil sıkışık trafikte rolantide seyrederken açıyorum ben şahsen ayrıca kaskı toz için takanlardanda deyilim raistlin kardeş

Yer
İstanbul - Maltepe
yok canım zaten toz için değil güvenlik için takılır kask bunadan yana bir şüpem yok yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. güvenliğin yanında tozu engellemekte yanında artı bir özellik diye düşünüyorum. şahsen biraz hızlı olunca bırak tozu toprağı rüzgarın kendisi bile etkiliyor beni o yüzden o şekilde sordum rahatsız etmiyor mu diye

Yukarı Alt