Çerkezköy de Motosiklet kazası (video)

Omer

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Mayıs 2008
Mesajlar
1.595
Beğeniler
694
Yer
SAKARYA
#3
Allahım sen koru.Çok kötü.

Meskun mahalde yapılan yüksek hızlarda başa elinde sonunda gelecek olay bu.

Gerçi olay belli ama sonucu veya tarihi hakkında bir bilgi varmı abi..

Yüksek süratli.

Allah rahmet eylesin.Sevenlerine ve ailesine sabır versin.
 

o.somuncu

Organizatör
Kayıt
6 Ağustos 2008
Mesajlar
1.258
Beğeniler
850
Yer
Dikili - İZMİR
#4
Işıksız bir kavşak!..Kamyon sürücüsünün 100 m. ileride sinek kadar görülebilecek olan motosikleti görmesi neredeyse imkansız!..
Işıksız kavşaklar diğerlerin hepsinden tehlikelidir.Motosiklet süren kişi,hem 100+km.süratle gidiyor,hem de motorunun ön çamurluğundan başka yeri görmüyor!..:( Olacağı zaten budur..
 

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Kayıt
9 Ekim 2007
Mesajlar
5.997
Beğeniler
3.098
Yer
İstanbul-Çamlıca
#5
Allah rahmet eylesin, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Arkadaşlar burdan hep söyledik, tepki aldık, fırça yedik. Ama biz yine söyleemeye devam edeceğiz. Bu işin tek yolu EĞİTİM dir.

Bu vidoda şuçlu kamyon sürücüsü olsa ne olur olmasa ne olur. Neticede arkadaşımız hayatını kaybetti. Tamam motosiklet sürücüsü suçlu değil, kamyon sürücüsü suçlu ama sonuç.

Her zaman söyledik, kaza yapan her motosiklet sürücüsü suçludur diye. Şimdi diyeceksiniz ki bu kazada motosiklet sürücüsünün hiç hatası yok, şimdi ben başlasam hatalarını saymaya bu sayfa yetmez.

Ancak bir iki şey söylemeden de geçemeyeceğim. İyi bir motosiklet sürücüsü veya diğer adıyla İLERİ SÜRÜCÜ olmak için mutlaka ve mutlaka iyi bir EĞİTİM almak şart.

Peki nedir bu İLERİ SÜRÜCÜ: İleri sürücü; her zaman, her yol şartlarında ve hertürlü trafik koşullarında, DOĞRU POZİSYONDA, DOĞRU HIZDA VE DOĞRU VİTES de olan sürücüdür.

Peki doğru pozisyon, doğru hız ve doğru vites nedir onlara biraz bakalım.

KONUM ( Pozisyon): Motosikletinizin konumu, motosiklet kontrol sisteminin en önemli öğelerindendir. Konum güvenlik açısından oldukça önemlidir. Konumu dikkatli seçen sürücü peç çok kaza tehlikesini azaltabilir ya da önleyebilir. Yol üzerinde bir konum seçerken asla başka bir avantaj için güvenliğinizden ödün vermeyin. Yol üzerindeki standart duruş (konum) güvenliğe öncelik veren, lastiklerin yolu iyi kavramasını ve dengeyi sağlayan, bu amaçlara uygun en iyi görüşü sağlayan duruştur.

DOĞRU HIZ: Kendi şeridinizde, önünüzde açık ve engelsiz olduğunu gördüğünüz mesafede durabilecek bir hızda motosiklet sürünüz. Tehlikeye uygun bir hızda gidin. Zemini, görüşü, dönmek için gerekli açıyı, yolu diğer kullananları ve gözle göremediğimiz tehlikeleri ihmal etmeyin.

DOĞRU VİTES: Hızımızı doğru ayarladıktan sonra eğer gerekiyorsa vitesimizi değiştirmemiz gerekiyor. Doğru vites, gazı kapattığımızda motorun yavaşlamasını, açtığımızda motorun ivmelenmesini sağlayan devirlerde olmamızı sağlayan vitestir.

Sadece bu üçünü çok iyi uygulayabilmeniz sizi birçok kazadan kurtarabilir. Bunları da sadece doğru yerden ve doğru kişilerden EĞİTİM alarak öğrenebilirsiniz.
 
Yukarı