Düşüncelerinize Ihtiyacim Var.

Ferhat Taskın

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Mayıs 2008
Mesajlar
872
Beğeniler
1.179
Yaş
41
Yer
ANKARA
#2
@Astsubay


Yeni başlayacaklar için;

1- Motosiklet seçimi

Amacımıza uygun doğru motosikleti seçmek çok önemlidir. Bunu yaparkende henüz bu konuda yeni olduğumuzu unutmayıp, küçük hacimli uysal motosikletleri tercih etmeliyiz. At sporunda da önce refleksleri zayıflamış, yaşlı atlara bindirirler. Böylece acemiliğimizi absorbe etmiş oluruz.

2- Hangi versiyon?

Motosikletler kullanım amaçlarına göre çeşitlenirler. Scooter, chopper, enduro, racing ve turing en yaygın olanlarıdır.

Scooter

Daha çok şehir içi kullanımında pratik olan motosikletlerdir. Genelde otomatik şanzıman olarak üretilen bu motosikletler, kapalı karoserleri sayesinde üstümüzü de çamurdan korurlar. Sele altı boşlukları bir kaskın konulabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Chopper

Klasik ve narin çizgiler taşıyan bol kromlu görsel motosikletlerdir. Ön furç açıları geniş olduklarından şehir içi kullanımlarında fazla kıvrak değillerdir. Bir biblo gibidirler, temizleyip parlatılması insana zevk verir.

Enduro

Her türlü hava ve yol şartlarında gidebilen çok amaçlı motosikletlerdir. Özellikle ülkemizin bozuk yolları için idealdir. Büyük çaplı jant ebatları, uzun amortisör mesafeleri sayesinde yol emniyetleri üstündür. Daha çok doğayı ve tarihi seven insanların tercihidir. Ana yoldan rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Racing

Anıldığı gibi yarış motosikletlerinin sokak için yapılmış olanlarıdır. Spor ve cadde motosikleti de denilebilir. Kullanmak için ciddi deneyim gerekir. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar hep bu motosikletlerin hayalini kurarlar. Başlamak için doğru seçim değildir. Çok arzu ediliyorsa tek silindirli iki zamanlı 125 cc bir racing motosiklet olabilir.

Turing

Uzun yol motosikletleridir. Oturum konumu sürüş rahatlığı açısından konforlu motosikletlerdir. Özellikle oto yollarda yolculuk yapan insanların tercihidir. Yola oturması rüzgar koruması ve uzun sürüşlerde yormaması turing motosikletlerin özelliğidir.

3- Tavsiye edilen motosikletler

Yeni başlayan arkadaşlarımız genelde çevrelerindeki arkadaşlarından etkilenirler. Eğer seçim doğruysa mesele yoktur ama sık sık vurguladığım gibi 4 silindirli 600 cc lik bir cadde motosikletini başlangıç motosikleti olarak seçiyorlarsa büyük hatadır. İlk motosiklet en fazla 2 silindir olmalı ve 250 cc yi geçmemelidir. Ülkemizde ithal edilmiş tek silindir iki ve dört zamanlı 125 cc motosikletler olduğu gibi iki silindirli dört zamanlı 250 cc motosikletler de vardır. Hatta alternatifler dahi mevcuttur.

4- Kim Öğretecek

En onemli konu budur. Maalesef gerçekleri vurgulamak zorundayım. İstisnalar hariç ehliyet kurslarında motosiklet eğitimi yok denecek kadar zayıftır. Bu durumda iki yol takip edebilirsiniz, ya tam teşekküllü bir kursa gideceksiniz, ya da özel ders alıp kendi motosikletinizle ehliyet müracaatı yapacaksınız.

5- Motosiklete binmeden önce

Kask, korumalı ceket, bellik, eldiven, dizlik motosiklete binmeden önce daima takılması gereken ekipmanlardır.

6- Artık yoldayız

Bu aşamaya geldikten sonra her şeyde olduğu gibi kendimizi geliştirmeliyiz. Deneyimli motosikletçilerin sohbetlerinde öğreneceğiniz çok şey vardır. Onlarla tanışıp gezin, arkalarında gitmek size sürüş tekniği kazandırır. Kilometre yapın, tecrübeniz artsın. Göreceksiniz ileride seçeceğiniz motosiklete siz karar vereceksiniz. Çünkü zaman içersinde motosiklet sizin hayatınızda en çok nerede varsa o amaca yöneleceksiniz.

Sağlığı müsait olan herkes motosiklet kullanabilir. Bu keyfi yaşamanız dileğiyle
 

THE-SWAMP

Kıdemli Üye
Kayıt
31 Temmuz 2008
Mesajlar
144
Beğeniler
191
Yaş
40
#3
@Astsubay

chopper ile başlayacaksan bence chin alma tamam onların fiyatları daha ucuz ama sorun da ona göre cok Kawasaki EN500 yada Yamaha Virago 535 ile başlamanı tavsiye ederim haaa sakın deme bana şimdi ben acemiyim diye olabilir acemi olabiirsin ama chopper motosikletler supersport motosikletler gibi değildir hız için üretilmemiştir; rahatlık , konfor ve görünüm ön plandadır asfalt motorsikletidir o nedenle yüksek cc li bir chopper ile başlamanda bir sakıncada yoktur.
sana tavsiye ettiğim motorsikletlerin fiyatları ise 4000 ytl den başlıyor düzgün bir En500ü 4500 5000 e bulabilirsin chin e vereceksin 3000.
yüksek ccli bir chopperla başlamanın en buyuk avantajını chopperdan bıkmazsın 250cc lik bir chopper ile başlarsan 2 ay dolmadan bu bana yetmiyo demeğe başlarsın onuniçin sen gel beni dinle ve önerdiğim motorları bir araştır .

Bu arada bende bakma sen altımda ss olduğuna bendede eskiden Chopper-Cruiser hastası idim ve bir zamanlar altımda Yamaha XVZ Royalstar 1300 vardı kral bir chopperdır haaaa
 
Yukarı Alt