Düzgün Türkçe

Yer
Ankara
Selamlar herkese öncelikle,

Eğer bu konu veya benzeri daha önce açıldıysa şimdiden özür diliyorum.Çok ayrıntılı bakmasamda biraz baktım ve göremedim, motosiklet forumda düzgün türkçe kullanımı için çalışmalar başlatsak veya varmı tam bilemiyorum bazı üyelerimizin güzelim türkçemizi farklı deformasyonlar uygulayarak farklı harfler farklı kısaltmalar uyguladığını görüyorum bununla ilgili bir önlem alsak nasıl olur?Sadece bir fikir..

Nejat.

Yer
Ankara
@mehmetpolat

Selamlar

kısaltmalar bir nevi türkçemizi bozmuyor fakat bunun daha aşmış boyutlarıda var mesela

bora arkadaşımızın söylediği gibi;

Turkche qonushmayaLım,Türkçe konuşalım..

türkçeyi yabancı diller ile karıştırarak kullananlar var

ben yerine phen yazanını bile gördüm :confused:

Yer
Kadıköy/İstanbul
www.hk29.com bu sitede denetleme programı bile var. Uzun ve Resmi yazılarınızda buradan kontrol yapma imkanınız var. Hatalarınızı ve doğru şeklini gösteriyor.

Ayrıca word programında da bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Arkadaşlar gelin Düzgün Türkçe için ve daha düzgün bir forum için bu tip hatalarımıza daha çok dikkat edelim.

Forum olarak hem çok seviyeli hem de çok iyi bir konuma geldik. Bunu daha da iyi hale getirmek için gelin biraz daha dikkat edelim.

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Yer
Ankara
@Nejat

Cidden çok doğru bir yaklaşım. Ancak bunu baştan bozanlarda biziz. Örneğin japoonyaya bir yabancı yayın girerken tamamen japoncaya çevrilip giriyor. Bizde nasıl? Hala yazıcıya "printır" tarayıcıya "sıkenır" diyoruz. Sanal ortamda bir kaç tuşa az basmak için kısaltmalar yapıyoruz. Daha bir çok örnek. Emin olun böyle gidersek belki biz görmeyiz ama artık konuşamayacak dereceye gelicez. Bunun için herkese görev düşüyor. İşyerlerimizi Türkçe isimlerle açsak, elimizden geldiğince düzgün konuşmaya ve yazmaya çalışsak emin olunki birilerini etkiliycez ve bu bir dalga gibi herkesi saracak..

huseyin.sait.61

Forum Bağımlısı
evet dogrubir konuya değinmiş arkadaşımız ama bence konuştugu gibiyazanlar yani şivesiyle yazan arkadaşlar yadırganmamalı ben 8senedir istanbuldayım halendaha şivemle konuşuyorum konuşmaktanda vazgeçmem elbette yerinegöre düzeltiyoruz patronkişilerlede konuşmayız elbette bence okey-bayy gisinden yabancı kelimeleri kullanmamalıyız
haçan yanlişmiyim uşaklar paçiler.

Yer
istanbul
şu günlerde aklımda olan bir konuyu dile getirmişsiniz. bencede bu konunun forumda gündeme gelmesi çok iyi oldu. umarım faydalı olur.

Yukarı Alt