Ehliyet almak için aranan şartlar

Barış

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Eylül 2007
Mesajlar
5.246
Beğeniler
3.070
Yer
ankara
#1
Sürücü belgesi alma zorunluluğu ; motorlu araçların sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayolunda sürülmesine izin verilmesi yasaktır.

Araçlar , bu konuda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.

Sürücü adaylarında aranacak şartlar ;

Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır ;

Yaş Şartları

1-A1, A2, F ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların 17,

2-B ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 18,

3-C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okullarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.), yaşını bitirmiş olmaları,

Öğrenim Şartları

F,G ve H sınıfı sürücü belgesi alacakların ilkokulu,

A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücülerin en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları .
Sağlık Şartları

Sürücü belgesi alacakların , resmi ve özel sağlık kuruluşlarında tek tabip tarafından , yönetmelikte belirtilen esaslara göre 'Sürücü Olur' raporu almaları gerekir . Sağlık raporuna bir defaya mahsus olmak üzere itiraz halinde Sağlık Bakanlığı nihai karar için sürücü adayını bir başka Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu'na sevkeder.

Ancak, verilen sağlık raporlarının eksik veya gerçeğe uygun olmamasının tesbiti halinde, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanununa göre işlem yapılmakla birlikte, bu tabiplerin daha sonra verecekleri raporlar da geçersiz sayılır.

Eğitim ve sınav şartı

Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başararak sertifika almış olmaları

Hükümlü olmama şartları

Türk Ceza Kanunu'nun 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 Sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun'un 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci Maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,

Önceden verilmiş aynı sınıf ve başka sürücü belgesinin bulunmaması, sürücü belgelerinin süresiz alınmamış olması veya geçici olarak geri alınmış ise sürenin dolmuş bulunması zorunludur.
 
Kayıt
9 Ağustos 2010
Mesajlar
63
Beğeniler
10
#10
@Berk Berber

3 bölümdende 70 puan üstü alman gerekli geçebilmen için. Doğru cevap sayısı şuan tam aklımda değil ama hepsinin farklı. Onu yazıldığın sürücü kursuna sorarsan sana söyleyecektir. Söylemezse tekrardan bu topicten haberleşelim ben bulabilirim. Ayrıca B sınıfı ehliyetten farklı olarak sürücü kursunun verdiği kitapçıkta göreceğin gibi motor bölümünde motorsikletle ilgili bir kaç sorudanda sorumlu olacaksın.
 
Kayıt
19 Eylül 2012
Mesajlar
12
Beğeniler
2
Yer
SMYRNE
#16
yenı kanuna göre arkadaşlar a2 almak istiyenler

SÜRÜŞ ESNASINDA YOLDA GİDERKEN KOLA ŞİŞE SİNE PİPET GEÇİRMEK ZORUN DA ...YOKSA KALIYOR EHLİYET DEN
 
Kayıt
18 Ağustos 2015
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#17
benım su yukarda yazandan anladıgım eger araba ehlıyetıne sahıpsem motor elıyetı alırken sadece surus sınavına gırecegım. ancak soyle bır sıkıntı war araba ehlıyetı alırkenkı trafık kuralları sorularında ben hıc motosiklet ıcın bır soru gormedım ve aynı zamanda motor sınavındada motosiklet ıcın soru gormedım ben daha onceden araba ehlıyetıne sahıp bırı olarak motor ehlıyetı almak ıstedıgımde benı sadece surus sınavınamı sokucaklar bu sartlar altında
 
Kayıt
8 Kasım 2016
Mesajlar
1
Beğeniler
0
#18
Arkadaşlarım ve abilerim ben yeni A2 ehliyet alacağım ama yazana göre

A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı (47HP) ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen,

Diye bir madde var ve bu maddeye göre r25 bile alamıyoruz nedir ne değildir açıklayabilir misiniz ?
 
Yukarı