Evraksız, plakasız Motosiklet - Mobilet İlanları.

Yer
Türkiye
Selamlar. Foruma yeni üye oldum, aynı zamanda tutkunuza daha yeni yoldaş oldum. Bu nedenle konuyu eğer farklı yere yazdıysam lütfen affedin.
Geçenlerde kafama esti. Dedim ki, "İyi güzel paran yok ama, yettiği kadar bir şey al da, en azından alışmış olursun"
Bilirsiniz Mobylette denen tıkır bisikletler vardı önceden. Ya öyle bir şey, ya da bir scooter almaya karar verdim. Çok param yok, bu yüzden mümkün olduğunca 2500 TL 'nin altında ne alabileceğime baktım.
Açıkçası, önceden mobiletleri 500 TL ye almayanı dövüyorlardı. Fakat şimdi oldukça tuzlanmış.
Ancak soruma gelmek istiyorum.
2500 - 3000 Hatta 4000 TL ye satılan aletlerde bile, "EVRAKSIZ" ibaresini görüyorum.
Adam aletin 10. sahibi.
Buna karşı değilim tabi. Ancak trafiğe çıksam, hadi mobilette plaka yok, bisiklete girdiği için belki ehliyet sorulmayacak. Ancak aletin benim olduğunu nasıl anlatacağım ?
Önce aklıma ruhsat çıkarmayı denemek geldi. Ancak internette bulduğum kadarıyla taaa ilk sahibine kadar ulaşmam gerekiyormuş.
Elinde ruhsat olmadan, "Bu alet benimdir" diyebileceğim bir yöntem var mıdır? Motor olsam sürüşünü bilmiyorum. Mobilet alsam evrak yok. (Ki motorda da yok)
Aklıma gelen farklı bir fikirse, aldığım adamın tüm bilgilerini noterde kayıt etmek. "Bu motoru …. Şahsından aldım" şeklinde imzalı kağıt almak.
Bu işin sonu zarara varır mı?
Alacağım Scooter ya da mobilet, beni yola da çıkaracak. Yani ara sokaklarla dolanmayacağım. Tabi, gerektiğinde çıkarım yola ama, sonuçta git gel yapılacak aletle.
Sizin bana tavsiyeniz nedir ?
Ehliyete, alacağım motor kadar para vermiş olacağım için, şimdilik düşünmüyorum. Çünkü henüz motor sürmeyi dahi bilmiyorum.
Ruhsat yerine geçen , daha doğrusu motorun benim olduğunu kanıtlayabileceğim bir yöntem var mıdır ?
Ayrıca alırken nelere dikkat etmeliyim ?

Yukarı Alt