Felsefe ne demektir?

Yer
Kadıköy/İstanbul
Mantığın bittiği yerde felsefe başlar... Felsefe varolma sürecidir aslında.. Var olduğunu bilme bilebilme... Felsefe hiç bir zaman tanımlanamayacak bir ütopyadır.. Aykırı düşünebilmedir aslında.. Bir o kadar da tehlikelidir.

Barış

Forum Bağımlısı
Yer
ankara

Temel Amerikada çalışmaktadır. Boya badana işleri yapar. Bir gün bir profesörün evini boyarken Prof'e ne iş yaptığını sorar. Felsefe profesörü olduğunu öğrenince de, Felsefenin ne olduığunu sorar. Profesör bunu nasıl anlatacağını uzunca bir düşündükten sonra Temel'e der ki,

- Senin evinde akvaryum var mı?
- Var.
- Demek ki senin evinde balık var, evinde balık varsa hayvanları seviyorsun, hayvanları seviyorsan insanları da seviyorsundur, insanları seviyorsan kadınları da seviyorsundur, öyleyse sen eşcinsel değilsin. Der. Ve "işte felsefe budur" diye ekler.

Temel bir müddet sonra Trabzon'a döner. Dursuna rastlar. Dursun ona sorar.

- Ula Temel Amerikada ne gördün, ne öğrendin.
- Felsefe öğrendim, der Temel.
- Ula Felsefe nedir?
- Bak Dursun anlatayım sana, senin evinde akvaryum var mı?
- Yok da.
Temel durur bir düşünür ve,

- Ula o zaman sen eşcinselsin der.
:):p:D;)

Hakan Karael

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul
Burda çok ilginç yorum ve cevaplar var Felsefe hayat görüşü,insanın kendi doğrularıyla yaşaması ve bakış açısıdır herkesin yaşam felsefesi farklıdır dolayısıyla düşüncesinde yarattığı ve uygun gördüğü yaşam tarzı felsefedir.

felsefe aslına bakarsanız çevrenizde olup biten herşeye soru sorma cevap aramadır...
ve sadece cesareti olan özgür ruhlar yapabilir felsefeyi...

Felsefe aslına bakılırsa ''sorgulama''dır. Ya da sorgulamaya dayalı örneklemeler.. Tabi bu benim tanımım. Aristo'nun Metafizik'te dediği gibi ''Bütün insanlar bilmek isterler..''

Metin

Forum Bağımlısı
Yer
istanbul
Fulu arkadaşıma kesinlikle katılıyorum... En büyük felsefe Horozun felsefesidir bence de... :D:D:D Socrates bile "biliyorum ki birşey bilmiyorum" demiş adamcaz.. MOTORSİKLET yoktu tabii ozamanlar... MOTORSİKLET en güzel felsefe bence... bilmem katılırmısınız arkadaşlar ;););)

Yukarı