Fuar çanları çalmaya başladı

Ferhat.Ulucan

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Şubat 2008
Mesajlar
393
Beğeniler
263
Yer
İstanbul
#1
Havalar artık düzelsin diye dua ediyorum çünkü boyun fıtıklı bir motorcu olarak, sıcak günlerde motora binmeyi çok özledim. "Eyvah Rüzgarın Kızı tatlı su motorcusu mu oluyor?" dediğinizi duyar gibi oluyorum. Beni bu hale düşürenler utansın!


Yok şaka bir yana gerçekten soğuk havalarda ne yaparsam yapayım balaklavaydı, çeşitli boyunluklardı şimdilik işe yaramıyor, soğuk ve kaskın kafamdaki baskısı boyun fıtığıma hiç iyi gelmiyor. Sağ kolumdaki uyuşukluklar can sıkıcı hale geldiği için de fotoğraftaki gibi motorun üstünde yatmayı tercih ediyorum bir süredir. Ama geçecek. Sizin dualarınız benim azmimle, Allah da yardım ederse atlatacağız bu fıtık meredini. NeyseÖ

FUARA ÇOK AZ KALDI

Gelelim başlık konumuza. Nedense fuar denince, hep kalbimde kütkütküt diye bir hızlanma hissediyorum. Daha motosikletim olmadığı zamanlardan kalma bir heyecan bu. Aylar öncesinden motosiklet fuarı gününü odamda duvarımda asılı ve muhtemelen bir önceki yıl motosiklet fuarındaki stantlardan birinden aldığım takvimden işaretler ve "bu yıl neler gelecek acaba?" diye heyecanla beklemeye başlardım. Öyle çok anı biriktirmişim ki motosiklet fuarlarında. Bu yıl yine kalbim küt küt beklemeye başladım fuarı. Yurt dışında öyle olmasa da bizde hala perakende fuarcılığı pek revaçta biliyorsunuz. Yani yurt dışında fuara gidip sadece ağzınızın suyu akarak yenilikleri görebilirken bizde aynı zamanda alışveriş de yapabiliyor, gördüğünüz bir ürünü ya da motoru oracıkta satın da alabiliyorsunuz. Bu yıl 20-23 Mart tarihlerinde İstanbul Expo Center, CNR Expo’da düzenlenen fuara o kadar az bir zaman kaldı ki, şimdiden sizlere de hatırlatayım, takvimlerinizde işaretlemenizi sağlayayım, fuara katılmak isteyen ama hala yerini almayanlar varsa da geç kalmayın diyeyim istedimÖ

RÜZGARIN KIZIDA FUARDA

Bu yıl fuara katılımın çok yoğun olduğu aldığım duyumlar arasında. Nerdeyse tüm motosiklet firmalarının katılımı söz konusu olan fuarda motosiklet ekipmanları ve aksesuarları konusunda da pek çok popüler marka orada olacak. Eeee onlar orda olur da ben eksik olur muyum? Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak kocaman bir stantta sizlerle buluşacağım inşallah. Üstelik yalnız ben de değil, 2Teker haremimize aldığımız ve bir sene boyunca size her ay dergimden testini yazdığımız motorlarımız ve ekip arkadaşlarım ile birlikte. "Hangi hol nerde olacaksınız?" diye sorarsanız bu konuda kararsız kazım Rüzgarın Kızı hala yer beğenemedi kendine ama daha fazla geç kalmamak lazım Allah korusun yer kalmaz sonra di mi?Ö Önümüzdeki hafta size beğendiğim ve seçtiğim yerimi yazacağım. Tüm okuyucularımı fuara standımıza bekliyor olacağım.

Mini minnacık motosikletler Türkiye’ye geldi

Yurt dışında oldukça popüler olan, fotoğraflarda da gördüğünüz mini minnacık bu motosikletler oyuncak değil. Bildiğiniz motosiklet gibi benzine çalışan, gazı açtığınızda uzayan hatta 120km.ye kadar çıkabildiği söylenen minyatür motosikletler bunlar. Üstelik ilk akla geldiği gibi çocuklar için üretilmiş de değil. Bildiğiniz bizim gibi motor delisi koca hanımlar ve adamlar için üretilmiş. Yabancı ülkelerde ciddi bir pazara sahip olan ve "pocketbike" adı ile satışta olan bu motosikletler artık Türkiye’de de satılmaya başlamış. Önceden sağda solda, bir iki sevdalının yurt dışından özel olarak getirdiği bu cep motosikletlerini görmüş hatta Kızıltoprak’ta bir tanesine de binmiştim. Hiç öyle gözüktüğü kadar kolay değil. Anatomik olarak normal motosiklette ferah ferah binmeye alışık olduğunuz için minnacık bu cep motosikletine sığmayı becermek büyük marifet.

ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL

Hani bazen evdeki ufaklığın bisikleti, akülü ya da pedallı oyuncak otomobili insanın gözüne pek bir çekici görünür de oturup sürmaya çalışırsınız ama bir türlü o uzun uzun bacaklar kollar zavallı oyuncağa sığmaz ama ona rağmen hırs yapıp hareket etmeyi dener ve başarınca çocuklar gibi gülersiniz ya, cep motosikletinin de insana verdiği duygu buna benziyor ama fazlası var. Bu alet öyle çocuk oyuncağı gibi yavaş değil. Hatta cüssesinden beklenmeyecek süratlere çıkabiliyor. Bu durumda tehlikeli olduğunu da belirtmek gerekir. Hele motosikleti minnacık görüp de oğluma alayım şundan bi tane de, küçükten alışsın diyen analar-babalar varsa(nerde öyle ana-baba Türkiye’de de hayal ediyorum işte) aranızda aman diyeyim, bu cep motorları kesinlikle çocuk oyuncağı değil. Yaklaşık 40cc.lik motoru olan cep motosikletleri 4 ila 11 beygir arasında değişen güçler üretebiliyorlar. 15kg ile 25kg arasında değişen ağırlıkları ile üzerlerinde 110-120kg taşıyabiliyorlar. Fiyatları ise 1.600YTL ila 6.500.YTL arasında değişiyor.

YARIŞ BİLE DÜZENLENECEK

Blata Türkiye tarafından ülekmize getirilen bu cep motorlarının yakın zamanda bir de yarışları düzenlenecekmiş Türkiye’de. Autodrom pistinde düzenlenecek yarış 18 yaş üstü ve 18 yaş altı olmak üzere iki ayrı kategoride 20 şer yarışçı üzerinden toplam 5 yarış olarak yapılacakmış. Yurt dışında hobi amaçlı satılan ve Blata Türkiye’nin yaptığı gibi ufak pistlerde yarışları düzenlenen cep motorları ülkemizde daha motosikleti kavrayamamış halk için ne ifade eder bilemiyorum ama ilerleyen yıllarda bizde de çok popüler olacağına şüphe yok! Bahsi geçen cep motorlarını www.blata-turkiye.com sitesinden inceleyebilirsiniz efenim.

Ayşe Şule BİLGİÇ
Hurriyet
 
Yukarı