görünürlüğün önemi...

agcam

Kıdemli Üye
Kayıt
29 Ocak 2008
Mesajlar
153
Beğeniler
141
Yer
istanbul
#1
Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre görünür olmak kazaya karışma riski yarı yarıya azaltıyor . Peki görünür olmak için neler yapılmalı , kısa kısa geçelim ,

o1. Açık renkli ve üzerinde kedi gözü diye tabir ettiğimiz en küçük ışık kaynağında bile kendini farkettiren eklentileri olan kıyafetler tercih edilmeli .

o2. Gece veya gündüz hiç farketmez , devamlı ön farlarımız yanık olmalı hatta uzunlar yanacak şekilde ayarlanmalı . Eğer bütçeniz uygunsa ve motosikletinizde yoksa HİD tipi dediğimiz Xenon farları tercih etmeniz . Xenon farlar neredeyse güneşin renk ısına yakın yanarlar , bu nedenle hem gece daha fazla bir mesafeyi aydınlatırlar hemde gündüz çok daha rahat farkedilirler .

o3. Hem ön sinyaller hemde arka sinyaller eğer ampül şeklindeyse mümkün olan en yüksek watt gücünde olmalı . Piyasada normal sinyallere göre yüzde 400 kat daha kuvvetli yanan sinyal ampülleri var , mümkünse bu tip ampüller kullanılmalı . Sinyal sisteminiz ledli ise mümkün olan en çok ledin barındırıldığı led panelleri tercih edilmeli .

o4. Durmaya çok yakınlaşmadan 3-4 saniye önce muhakkak çok da kısa olsa hafif bir fren yapın , böylece fren lambanız yanıp söner ve arkanızdan gelen taşıta yavaşladığınız mesajı iletilmiş olur . Eğer bütçeniz uygunsa ve motosikletinizde yoksa , ledli ve yanıp sönen stopları tercih ediniz .

o5. Sürüş sırasında aynalarınıza yüzde yüz güvenmeyin , her manevra için muhakkak başınızı çevirip manevra yapacağınız noktaya bakın . Sol ve sağ aynalar aslında manevradan çok genel trafik akışını kontrol etmek için kullanılırlar ve ciddi miktarda bir alanı göstermezler ki biz bu alana ölü nokta diyoruz .


* Araştırmalara göre sürüşümüzle ilgili trafikte algıladıklarımızın neredeyse yüzde 90'ı görsel . Özelliklede algıladığımız nokta tam önümüze düşen ve toplam 3 derecelik bir açıyı geçmeyen konik 3 boyutlu alan . Konik alandan sonra malesef trafikteki olayları algılamaya başlıyoruz bu da bazen geç olabiliyor bu nedenle biz daha algılamadan bizim görünür olmamız hayatta kalmamız için çok önemli . A L I N T I D I R
 

Hakan Karael

Forum Bağımlısı
Kayıt
23 Ocak 2008
Mesajlar
2.946
Beğeniler
1.297
Yaş
47
Yer
İstanbul
#2
Metin abi umarım herkes bunlara uyar ve uygular bende kendi adıma bunları uygulayacam :)
 
Yukarı Alt