İstanbul-Mardin-İstanbul 3.800 KM

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#1
Gene bize esince 21 mayısı boş geçmiyelim diye yola düştük,plansız programsız dertsiz tasasız yola çıktık.
Aslında derdimiz geçen sene yarım kalan gezimizi tamamlamak yani Mardini görmek idi.

Güzergahı döndükten sonra çiziktirdik. Gezinin genel rotası ise aşağıdaki gibi oluşmuş oldu.
!. Gün 696 kmİstanbul -Ankara yapmayı planlıyorduk ancak Ankaraya erken girince (oysa Cumartesi öğleden sonra yola çıkmıştık hızlımı gittim ne) hava kararana kadar yola devam diyip gazı kesmedik. Güneşin batışını Aksarayda seyredince orda gecelemeye karar verdik 230km daha ileride olmak avantajı ve yola daha erken koyulmanın faydalı olacağı kanaati ile Aksaray Ağaçlı tesislerinde geceledik.
Aksaray'da yer alan Ağaçlı Turistik Tesisleri şehirlerarası yolculuk yapan otobüsler ile Kapadokya'yı gezmeye gelen özellikle de Japon turistleri taşıyan tur otobüslerinin mola verdikleri, içerisinde oteli de bulunan şık bir tesis.
 

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#2
2.Gün

Aksaray- Mersin-Adana 403 km.Gezimizde mutlaka görmem gereken yerlerden biri olan Mersinin Atlılar köyü.
www.elitada.com/haber/kafkasya-kokenli-vatandaslarin-yasadigi-klasik-bir-cerkez-koyu-olan-mersin%E2%80%99in-yayla-merkezlerinden-atlilar-sadiye-koyunde-halkin-ortalama-yasam-suresi-90%E2%80%99i-buluyor.htmlAksaraydan çıktık yola önümüzde Toroslar,


Mersin-Atlılar köyü 25-30km var ama inanılmaz rampalar ve inanılmaz virajlarla Toroslara yeniden çıktık,yollar çok iyi olmasa da CBF600 ümü zorlamadı tabiiki lastiklerim iyi olunca :green: belli yerlerde yol çalışmaları var :shock: yağmursuz bir havada gittiğime çok sevindim. Gidiş ve dönüş güzergahımız farklı oldu ama çok güzel yerler gördük inanın resim çekmek bile aklımıza gelmedi.
Zaten son köy Atlılar köyü ondan öte dağın zirvesi. :) temmuz sonu herkesi davet ediyorlar zira Türkiyenin en iyi kirazları ordaymış ve o mevsimde kiraz toplanıyormuş
 

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#3
Hemşehrilerimizi ziyaretimizi bitirdikten sonra her 10 dk bir araya arkadaşı fazla bekletmemek için gazı açtık debriyajı bıraktık.Böyle sıcaklara hazırlıklı değiliz,tedbiride elden bırakmadan..

Kardeşim benim yaw :heart:


Adanaya vardık sağ salim.Sağolsun Mehmet kardeş bizi otobandan aldığı gibi sorgusuz sualsiz doğruca evine attı. Serinledik dinlendik derken kendimizi Adananın en güzel kebaplarını yapan güzel bir mekanda bulduk.Bizi bekleyen sadece mehmet kardeşim ve ailesi değilmiş Halil Beyaz abimizde duyduğu gibi soluğu yanımızda aldı.

[/quote]
 

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#5
Dünya ne kadar küçükmüş bak kim var oralarda. Engin Balaban Gist eğitmeni.


Halil başkanın yolcu ettiği gruba Antep yolunda rastladık. Gold wing ciler nede olsa kanatlılar. G.Antebe gidip döneceklermiş.


Eğitim sonrası uygulamayı nasıl yaptığımı kontrole gelmiş. :shock: :twisted: :lol:

Osmaniyeye eğitime gelmiş,güzel tesadüf. :)


Aytaç kardeşimiz sağolsun Halil başkanın ricası ile bizi karşıladı, gerekli ilgi ve alaka tamdı Başkanım merak etme.
Her şey hazır bizi bekliyordu. :) :supz: 

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#6
Geçen seneki Urfa gezimizde bize rehberlik eden delikanlı bu sefer işleri dahada büyütmüş,özel kimliği ile gönüllü rehber olmuş,yöresel kıyafetler ile grub dolaştırmaya başlamış. :)
Sıra gecesinin olmazsa olmazlarından.Çiköfte yoğurma seansı,arkadaşın derceleri varmış.Fasıl heyetide kulağımızın pasını sildi.
Buda donduuumasız şıllık. Nefisti denemenizi tavsiye ederim. :tonqe:

 

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#10
4.Gün Urfa-Mardin 190 km (ama 1900km ye bedel) :shock: :evil:

Arkadaşların uyarısına rağmen yola koyulmuş olduk,ilk 20-30 km de amma abartmışlar kardeşim bu yoluda beğenmiyorlarsa dedik ama daha sonraki km ler tam bir kabus idi. Urfa-Mardin yolunu kullanacaklar son yol durumunu almadan yola çıkmasınlar derim.

Sabah erken yola çıktık fazla sıcağa kalmamak için, Harranı ziyaret etmeden üni.önünden geçtik.Aç aç yol yapmamıza dayanamıyan yöre eşrafı bize enfes bir kahvaltı hazırladılar,sağolsunlar
Benzinlikteki arkadaşların uyarısı ile sapaktan yaklaşık 16km içeride bulunan Hz.Eyüb peygamberin türbesini ziyarete gittik iyiki gitmişiz.
İnanılmaz manevi haz yaşadım. Bizim bu halimiz görevliyi fena etkilemişki bize sandukanın kapaklarını açarak yüzlerce yıldır değişmeyen o kokuyu almamıza vesile oldu. İnanılmaz...Hz. Eyyüp, bölgede yaşayan çalışkan, dürüst, iyi yürekli, Allah’ın sevgisini kazanmış bir yüce insandır. Yedi oğlu üç kızı ve pek çok malı vardır. Allah onun dürüstlüğüne malına bereket vermiştir. Günün birinde şeytan yüce Tanrıya kulların yolunu şaşırdığını artık iman etmediklerini söyler. Allah ; "Kulum Eyyüp’e de baktın mı? O benim temiz kullarımdandır. Hiçbir zaman benim yolumdan dönmez “deyince şeytan” malına bir dokunda bakalım şimdi ki gibi iman edecek mi sana” deyince Allahı bir günde Hz. Eyyub’ün mallarını elinden alır.

Eyyüp (AS) ın inancı ve davranışları hiç değişmez. Çocukları da ölür. Eyyüp sabırla bu olaylara katlanır. Yüce Allah’a boyun eğer. Eyyüb’ün bedeninde çıbanlar çıkar, dayanılmaz acılara düşer, sabırlıdır, inançlıdır, inancında en ufak bir değişiklik olmaz. Kül içinde oturup bir çömlek parçası ile yaralarını kaşır durur. Yaralarına düşen solucanlar yere düştükçe “senin de bedenimde kısmetin varmış” diye alıp tekrar yaralarına koyduğu söylenir. Onu görenlerin bunca acıyı reva gören Tanrıya hala iman edecek misin diye dediklerinde: Allah verdiği gibi alır verirken iman edip alınca isyan etmek mi gerekir” cevabını verir.

Bu acıya göğüs gerip sabreden Eyyüp (AS)’ın imanında en ufak bir şüphe görülmez ve imtihanı kazanır. Yüce Allah ona mallarını yeniden kat kat fazlasıyla verir. Tekrar sağlığına kavuşur. Yedi oğul üç kız babası olur efsaneye göre bu sıkıntısını bugün Şanlıurfa’nın Eyyüp Peygamber Semti'nde bulunan Eyyüp Peygamber makamı diye bilinen yerde çekilmiştir. Hz. Eyyüp’ün şifa bulduğu söylenen su bugün de hastalara şifa olsun diye içirilir. Çile çektiği mağara ziyaret edilir.Elyasa hazretlerinin türbesi yanda bulunan ağaç asası idi son nefesini vermeden önce yere sapladığı asa daha sonra ulubir ağaç oldu.
Sabır taşı; Hz.Eyüb'ün hastalığında bu taşa yaslanarak tevekkül edermiş, ızdırabına dayanamıyan taş bile görüldüğü gibi çatlamış.(inanana sivri sinek)
Nihayet mardin göründü

Mardin ili, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ildir.


Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergahında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur.

Mardin "Merdo" dan gelme Süryanice kökenli bir kelimedir. "Kale" anlamına gelmektedir. Burası bölgedeki birçok diğer şehir ve yerleşim gibi Süryaniler'in yoğun olarak yaşayageldiği bir mekan idi. Mardin ve Tur Abdin bölgesinde çok az da olsa Süryaniler yaşamaktadır. Bölgede meşhur birkaç Süryani Manastırı ve Kilisesi vardır: Deyrulzafaran, Mor Gabriel, Selhe'taki Mor Yakub ve Hah'daki Meryemana Kilisesi gibi. Mardin ili (özellikle il merkezi) son yıllarda yoğun bir şekilde betonlaşmanın etkisi altında kalmış, şehir merkezinin bulunduğu tepenin hemen biraz altındaki alan yeni şehir olarak imara açılmıştır. Yeni binalar yapılmış (yapılıyor) olmasına karşın bu betonlaşma tarihi taş binaları da es geçmemiş, maalesef taş binaların üstüne yarım yamalak beton katlar çıkılmasına kadar varmıştır. Düşük bir nüfusa sahip olmasına karşın bu denli yapılaşmasının başlıca nedeni ekonomidir. Eski büyük evlerde bugünkü ekonomik koşullarda ve yeni neslin farklılaşan istekleriyle birlikte yaşamak zordur ve daha birçok sosyo- ekonomik nedeni de vardır bu durumun, ancak tüm bu nedenler şehre verilen zararı yine de haklı çıkarmamaktadır. En başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere resmi ve sivil kuruluşlar bu konuya kısa sürede eğilmezlerse, dünya çapında bir açık hava müzesi olabilecek değerdeki Mardin ili gidip görmeye değer tüm özelliklerini kısa zamanda yitirecektir. Bu nedenle Mardin'in muazzam tarihi güzelliğini korumak ve Mardin'i doğru tanıtmak için valilik ve belediyenin katkıları ile Turizm Enformasyon Bürosu açılmıştır. Mardin'de çeşitli aşiret grupları bulunmaktadır. Bunların belli başlı aşiret grupları olarak Ömerka, İzol, Harp (Sarıdağ), Beyt Rammo, Seydo, Datki vb. aşiret grupları Mardin'de etkilidir.İçlerinden En Köklü Olarak ömerka ve datki aşireti bilinir.

Vikipedi den alıntıdır.
Zinciriye Medresesi -1385

Medreseler, Selçukluların özellikle İranda yaygın olan İslamiyetin Şiilik mezhebine karşı bağlı oldukları Sunnilik mezhebini geliştirmek ve yaygınlaştırmak için kurdukları eğitim yapılarıdır. Medreseler derslik,mescit ve yatılı öğrencilerin odalarından oluşan bir yapı kompleksi olarak karşımıza çıkar. Zinciriye yada diğer adıyla Sultan İsa mederesesi 1385 yılında iki defa Timur'un orduları ile savaşmış Artuklu hükümdarı Melik Necmeddin İsa bin Davud tarfından yaptırılır.İkinci katının damından Mezopotamya manzarası muhteşemdir.


 

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#14Kız Meslek Lisesi -1901
1. Caddenin kuzeyinde kalan basmaklı bir sokağın sonunda,karşımıza görkemli taş işçiliği ile anıtsal bir kapı çıkar. 2002 yılnda restore edilen bu kapı bizi Osmanlı döneminde Mardinde yapılan ilk okul olan Mardin İdadi mektebine götürür. En etkin yapı üretiminin Artuklu döneminde yaşandığı Mardin'de, Osmanlı döneminde şehre kışla,idare ve okul yapıları eklenir.
Mardin Müzesi -1895
Cumhuriyet meydanında yer alır.1914-1915 yıllarında Almanların açtığı 1.cadde 1958'de genişletilir.1964 yılında yapılan istimlak ile Cumhuriyet meydanı açılır ve 10 Kasım 1965'te de Atatürk heykeli dikilir.

Müzede teşhire açık 3 salon var.Bunlardan Gırnavaz arkeolojik salonunda,Nusaybine yakın bir höyük olan ve M.Ö 4000 sonlarına tarihlenen Gırnavaz yerleşmesinin arkeolojik kazı buluntuları;Arkeolojik Eserler salonundasatın alma yoluyla elde edilen M.Ö 3000 ile Osmanlı'nın son dönemine kadar olan eserler ve Etnografik Eserler Salonunda da halkın gündelik yaşamında kullandığı çoğunluğu Osmanlı dönemine ait objeler sergileniyor.

Meryem Ana Kilisesi -1895

Cumhuriyet meydanında Mardin Müzesinin hemen bitişiğindedir.Özellikle misyoner faliyetlerinden sonra Süryani kilisesinde yaşanan bölünme,yeni mezhepler için kilise inşa edilmesini gerektirmiştir.İtalyan katolik misyonunun yardımlarıyla ve Süryani Katolik patrikhanesinin 1853'te Mardin'e getirilen Patrik İgnatyos Antun Semherinin önclüğü ile Mimar başı Lole'ye yaptırılır. Yoğun taş işçiliğine sahip kuzeydeki giriş kapısı kilisenin avlusuna açılır.
Meydana bakan avlunun kuzeyinde kalan kilise 10m yüksekliğindeki sütünların kemerlerle bir birine bağlandığı üç neften oluşur.Avlunun doğusunda yer alan ve hemen bitişiğindeki eski patrikhaneye geçişi sağlayan kapı sınradan kapatılmıştır. Kilise sadece pazar ayinlerinde açılıyor.Kırklar Kilisesi -569

Mardindeki kültürel çeşitliliğin önemli bir parçası olan Süryaniler, değişik kaynaklara göre Asuri yada Arami kökenlidir. Bölgede Pagan kültürlerin hakim olduğudönemlerde güneşe tapan Süryaniler Hırıstiyanlığı kabul eden ilk topluluklardır.

Mardinde en çok ziyaert edilen kilise olan Mar (Aziz) Behnam Kilisesi Süryani Kadim (Ortodoks) cemaatine ait.Halk arasında Kırklar Kilisesi olarak bilinen kilisenin ne zaman yapıldığına ilgili kesin bir bilgi yok ama Süryani kaynakları Süryani tarihçi Harrinli R. İsa'ya dayanarak 569 tarihini verirler.Cumhuriyet meydanına çok yakın olan kiliseye 1.cadde üzerinden ulaşılan bir sokaktan girilir. Mardinde her zaman kapısı açık tek kilise olan
Mar Behnam Kilisesi,yazları 09:00 - 18:00 arası kışları ise 09:00 - 16:00 arası ve pazarları ayinden sonra ziyarete açık.Ulu Camii - 12.YY

Mardin'de "cami" olarak yapılmış dört yapı vardır.Bunlar Ulu cami,Abdüllatif Camii,Reyhaniye ve Bab-es-Sur camileridir.Diğer camiler mescitden camiye dönüştrülmüştür.

Tarihi çarşının içinde bulunan Ulucami,kalabalık çarşının içinde minaresi ile algılanır. Yapı, 12.yüzyıl Artuklu mimarisinin temel özelliklerini yansıtır.Dikdörtgen bir avlusu vardır. Yüksek duvarları olan avluya doğuda ve batıda yer alan karşılıklı iki basit evyan kapıdan girilir. Avlunun güneyinde, birbirine eşit üç neften oluşmuşenine gelişmiş, mihrap önü kubbeli bir cami yer alır.Revaklı Çarşı 17.YY
Mardinin tarihi çarşısı; aktarlar çarşısı,çarıkçılar çarşısı,kasaplar çarşısı,bakırcılar çarşısı,gibi farklı zanaat kollarının bir araya geldiği küçük çarşılardan(sok) oluşur. Sipahiler çarşısı yada Tellallar çarşısı olarakda bilinen Revaklı Çarşı 17. Yüzyıla tarihleniyor. Bir sokağın iki tarafına dizilmiş revakların arasında yer alan dükkanlardan oluşan çarşıda,revakların payeleri karşılıklı iki revak sırasında birbirini karşılamazlar.
Bu sayede karşılıklı dükkanların birbirini tam olarak görmeleri önlenmiş olur.


Kaldığımız Erdoba konakları.
 

oka

Kıdemli Üye
Kayıt
19 Ağustos 2008
Mesajlar
169
Beğeniler
136
Yer
Beylikdüzü-İstanbul
#16
Mardin'den ayrılıyoruz.

Şeyh Şir tepesinde kurulu DEYRUZZAFARAN manastırı.
Süryani kadim cemaatine aittir.DARA
Mardine 31 km uzaklıkta yer alan Dara 505 yılında roma inparatoru Anastasius tarafından sasani akınlaranına karşı koymak için bir askeri garnizon şehri olarak kurulmuş.Şehir doğu Roma döneminde Anastasipolis adıyla bilinir.Tarihi ipek yoluna yakın olması sebebi ile doğu Roma-Sasani mücadelerinede sahne olan şehirde su sarnıcı kaya mezarları,baraj,agora su kemerleri,taş ocakları,tapınak,mağara evleri ve halk arasında zindan olarak bilinen yer altında kaln kısmı günümüze kadar ulaşabilmiştir.


 
Yukarı