istanbulda motosiklet kullanmak la ilgili 14 altın kural

Latif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Sevgili motosiklet sürücüleri istanbulda motosiklet kullanmak la ilgili 14 altın kural
1: uyanık olacan
2: kesinlikle en sağdan yavaş yavaş kullanmayacan
3:trafik kurallarına uyacaz
4:araçlara saygılı olacaz
5:yeri geldimi araçlara saygısız olacaz(çünkü biz can taşıyoruz )
6:eek:tobüs,münübüs,taksı küçükken oyun gibi annemiz yüzümüze bu oyunu yapardı şimdi biz bu araçların arkasından önünden gitmemeye çalişcaz
7:gaza gelmeyecez en faydalı motorcu çok yaşayandır unutmayalım
8:sıtres atamak için gaz açmayacağız
9:motosiklet konvoylarında yaşanan kazlara karşı ekip sürüşü yapılacak konvoylarda oluşan kaza sayısı fazla oluyor
10:emniyet şeridini kesinlikle kulanmak faydalı fakat dıkkatli şekilde
11:yamurlu havalarda yol hakımıyeti amotosikletlerde oldugu gibi araçlarda da zayıf o yüzden normal havada gözümüzü dört açıyorsak bu tarz havalarda 8 açalım
12:sürüş esnasında önünüzdeki ve arakızdakı araç mesafelerinizi sürekli, konturollu tutunuz
13:şehir içi duran trafıkte özellikle otobüs yanından geçerken çok yavaş geçelim her an bir yaya çıkabilir
14:motosiklet bir yaşam tarzıdır ve ulaşım aracıdır lütfen bu kuralar uaylım ve daha çok yazışalım

Özgür

Forum Bağımlısı
Yer
Trabzon
Sadece Istanbul için degil, genel olarak...

-Sürekli fırıl fırıl dönen gözler
-Aktif kullanım. Ne süper yavaş gidin, ne süper hızlı. Ortama optimum uyum saglayın.
-Motorun üzerinde kütük gibi oturmayın. Sagınızı solunuzu önünüzü arkanızı her zaman her sart altında sürekli takip edin
-Diger sürücülerin olası reaksiyonlarını hesaplayın.
-Taksileri ve minibüsleri ASLA sağ taraftan geçmeye çalışmayın. Onlar yolların hakimidir, onlar için sinyal kolu gereksiz bir aparattır.
-Yolun kenarında durmuş araçların solundan, onlara yakın şekilde gidiyorsanız, geçmek üzere oldugunuz araçların içine, veya dikiz aynalarına bakın. İçinde birileri varsa o araçtan uzak durun! Önünüze açılan bir kapı gördügünüz son şey olabilir
-Potansiyel tehlike olan araçlardan uzak durun (araçtan aşırı yüksek sesli müzik geliyorsa, egzozu aracın kendisinden büyükse, yolda yalpalaya yalpalaya gidiyorsa vs)
-Nerde yaşadıgınızın bilincinde olun. Bu ülkede motosiklet kültürü yok. Motorunuzla 'kendi şeridinizde' slalom yapmanıza arkanızdaki biri 'gıcık' kapabilir. Dikkatli olun
-Işıklarda durunca dikiz aynalarınızı kontrol edin!
-Motorunuza binmeden evvel far, sinyal, stoplarınızın durumunu kontrol edin. Bu parçaların üzeri tozlanmışsa temizleyin. Frenleme yapınca stop lambanız çalışması gerektigi şekilde yanmıyorsa, arkanızdaki yavaşladıgınızı anlayamaz malesef.
-'Düzgün' olarak bildiginiz bir yolda çalışma yapılmış olabilir. "Ben bu yolu biliyorum, o virajın sonunda zemin düz abi" deyip basarsanız, işlerin umdugunuz şekilde gelişmeme ihtimali var (Bu sebepten ötürü kaza yapıyordum, 2 defa..) Burası Türkiye..

Daha eklenebilir, şimdilik bu kadar :)

Özellikle bayan motorsikletli arkadaşlarım sıkıntıların daha fazlasını yaşıyorlar emin olun.Nedeni kurallar vb. değil araç kullanan beyler bir bayan motorlu gördümü yaklaşarak ya sıkıştırmaya yada yarışmaya kalkmaları :)

Latif Korkmaz

Forum Bağımlısı
o zaman bayanlara arkada jop taşimalarını tavsiye ederim sanırım bu kadar ilgi göstermezler ben bazen anlamıyorum satlerce köprü ve genel trafıkte bekleyen insanları bunların zamanı ne kadar degersiz ki 3 saat köprü vs trafıkte bekliyor gidecegi yere 3 satte gidiyor . bu arakdaşlardan kafasına dank eden alıyor bi motosiklet bunların arasıonda tabiki bayanda olacak nasıl bay lar motosiklet kulanıyorsa bayanlarda kullanır bizm halkımiz daha alişmadı bizmkiler hala köprüde 3 satt sabah bekliyor akşam bekliyor bu gidişlerde mezarda ögrenecekler zamnın kıymetini umarım kıracak şeyler yazmamişimdir yazdıysam af olla

Yer
uskudar-istanbul
@endurocu58

ben o kafasına dank edenlerdenim. evim üsküdarda işyerim dudullu sabahları 1,5 saat akşam 1,5 saat günde 3 saatim yolda gidiyor. sıkışık otobüslerde. artık bir dur dedim ve inşallah bu hafta sonu 2006 model bir honda activa alacağım. ev-iş: 20dk iş-ev 20dk olacak diye tahmin ediyorum. ama başlarda yavaş gideceğim. 30'ar dk olur heralde.

husfecan

Kıdemli Üye
Yer
İstanbul
Adım Hüseyin Demircan.
Benim evim Tuzla iş yerim Ayazağa'da.Hergünüm sabah 2,5 akşam 3 saatim yolda geçiyordu.Honda fjs600 aldım 1yıldır kullanıyorum.sabah işe gelmek 35 dakika akşam eve gitmek 45 dakika.Ayrıca cavitoğlu arkadaşım otomatik vites bir motor düşünerek çok doğru bir iş yapmış.İstanbul trafiğinde 5 yıl vitesli motor kullandım ama şimdi anlıyorum ki yaptığım sadece amelelikmiş.Otomatik vites motorun zevki bambaşka.
Saygılar...

Yer
uskudar-istanbul
@husfecan

teşekkür ederim. Yeğenimin vitesli motorunu kullandım benim için hiç pratik değil. Otomatik vites süper.

Hem dikkatsiz sürücü çok hem de motosikletin adam sayılmadığı bir şehir İstanbul. Scooter kullanmama rağmen bazen fena halde trafiğe canım sıkılıyor. Allah hepimize sabır versin.

husfecan

Kıdemli Üye
Yer
İstanbul
Bu sabır olayı ile ilgili sürekli tekrarladığım bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum.
''Şöförlük sabrın sanatıdır''
Trafikte yaşadığım her haksızlıkta bunu tekrarlıyorum.İşede yarıyor.
:))

Yukarı Alt