Kastamonu Pınarbaşı davetiye !!!

Latif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Eylül 2007
Mesajlar
319
Beğeniler
315
Yaş
41
#1
Ocak ayının 2 ci haftası Cumartesi Pazar Kastamonu Pınarbaşı ilçesı,kokurdun yaylası, Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası , Ilıca Şelalesi , Horma Kanyonu (Anbar Gölü)
gibi mekanları ziyaret edeceğiz bizlere katılmak isteyen arkadaşlar davetlidir
programa katılım koşullu gideceğimiz mekanların çoğu karla kaplı olduğu için
program tamamen orda yapılacaktır karla kaplı zeminde motorlarımızla ne kadar gideriz
orasını Allah bilir ama güzel geçeceği şimdiden belli
toplanma alanı Pınarbaşı merkez olarak belirledik katılımcı olacak arkadaşlar
en geç Cumartesi sabahı saat 10 da merkez camı önünde toplanacak ve hareket edilecektir araç ve motosikletiyle gelecek olan arkadaşlar tavsiyem enduro motoru ile gelmeleridir aksı taktirde ulaşımda sorun yaşanır çıkacağımız mekanlara dayanıklı olmak ve her hangi bir rahatsızlığı olan arkadaşlara tavsiye etmem

Kamp süresi
2 gündür

Getirmeniz Gereken Yiyecek:
yıyecek içecek kamp merkezinden toplu olarak alıncaktır


Getirmeniz Gereken Malzeme:
-çadır-uyku tulumMU mümkünse çift tulum ve altligi,
-polar-yagmurluk, ve sıcak tutacak her şey
-alet-lastik tm.malz.-yedek malz.,
-kamp mutfak malz.-sabun-tuvalet kagidi ve kisisel malz.-cop poseti.
-kafa lambasi, pil-caki, ve yabanı hayvanlara tetbir olarak tüfek


Valla Kanyonu


468img468/4299/resim067la0yn9
Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kanyonun ilçeye uzaklığı 26km’dir. Muratbaşı Valla Mahallesine kadar stabilize yoldur. Kanyona kadar olan 1.5 Km’lik kısmı ise orman içi patika yoldur.
Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın birleştiği bölgeden başlamakta olup, Cide ilçesi istikametinde 12 km uzunluğunda yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 800-1300 metreye ulaşan ve girişi son derece zor olan ve Muratbaşı Köyü Valla Mahallesinin altından orman içi 1.5km’lik yolculuktan sonra bu iki çayın birleştiği yerden seyredilebilmektedir. Bu kanyonda sarp kayalıklar ve bu kayalıklarda kartal, akbaba, atmaca, doğan ve diğer tüm yabani av hayvanlarını bünyesinde barındırmaktadır.
Valla Kanyonu 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden gelen 4 öğrencinin burada kaybolup, 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmaları ve burasını Vahşi Cennet olarak tanımlamaları ile basında yer alıp, doğa severlerin ziyaret yeri haline gelmiştir. Kanyonun techizatsız geçilmesi mümkün değildir.


Ilgarini Mağarası


488img488/7624/ilgariniqg9.gif

İlçe merkezine uzaklığı 36 km olup, Sümenler Köyü Kazla mahallesi Top Meydana mevkiine kadar vasıta ile ulaşmak mümkündür. Sorkun Yaylasından itibaren dik ve kayalık orman içi patika yoldan yaya olarak 2 saat yürüyerek mağaraya ulaşmak mümkündür.
Mağaranın tabii kemerli bir girişi vardır. İçeri girildiğinde iki kola ayrıldığı görülür. Girişte Bizans dönemine ait olduğu sanılan bir köy yıkıntısı mevcuttur. Sağdaki düz yoldan gidildiğinde Su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıç zaman içinde tahribata uğramıştır. Bu bölümde odalar ve sarkıtlar bulunduğundan Avizeli salon denilmektedir. Mağarasın sola ayrılan diğer yolundan gidildiğinde ağızdan itibaren –250m derinliğe kadar inilmekte ve M.Ö.2000 yılına ait insan yaşantısı izlerine rastlanılmaktadır.Bu değerleri ile dünyanın 4. mağarası olduğu bilinmektedir. Yolun başlangıcından aşağıya inildiğinde küçük bir düzlüğe ulaşılmaktadır. Buraya kadar inerken 40 kadar dönüşlü taştan örülmüş ve viraj şeklinde yoldan inilmektedir. Bu düzlükte kilise kalıntısı ve mezarlar vardır. Bu kısımda 7 adet mezar mevcuttur. Mezarlar zaman içinde gerek araştırmacılar gerekse başka amaçlarda tahrip edilmiştir. Kafa, kol ve bacak kemiklerine rastlanılmaktadır. Buradan sonrada yola devam edebilmek için teknik malzeme gerekmektedir. Böylece ulaşılabilen yere kadar mağaranın uzunluğu 858 m’dir.

Ilıca Şelalesi


338img338/3711/resim030pt4np7
Pınarbaşı Ilıca Köyü sınarları içersinde bulunup, 12 km uzaklıktadır. Ilıca Köyünden itibaren patika yoldan yaya yırım saat sürmektedir. Su yaklaşık 10 metre yüksekten dökülmekte ve bu suyun döküldüğü yerde doğal olarak bir havuz oluşmuştur. Bu şelalenin en önemli özelliği de oluşan bu havuzun etrafının çok sayıda ağaç ve bitki örtüsü ile çevrili olmasıdır. Yine Şelalenin üst kısmından gidildiğinde yıllardır akan su ile kayaların aşınması sonucu kayalarda oluşan çukurluklar ve oymalara ayrı güzellik katmaktadır.
Yine aynı köy içerisinde Bizanslılardan kalma bir hamam mevcuttur. Hamam yontma taştan yapılmış kubbe şeklinde 2 metre genişliğinde 3.5metre uzunluğunda 1.80 metre yüksekliğinde'dir. Hamamın yaz ve kış su ısısı 23 °C’dir. Yine hamamın yan duvarlarında insanların yıkanmaları için sabunluklar ve oymalar mevcuttur.

Horma Kanyonu (Anbar Gölü)

530img530/3209/resim059nb2kt3
Zarı çayı üzerinde olup, suyun taştaki kireçleri aşındırması ile oluşan derin kazanlar şeklinde çukurlar mevcuttur. Eski dönemlerde yaşayan insanların kayaları oyarak su kanalı açıp, bu kanaldan un su ile çalışan un değirmenine su akıtmaları yine ayrı bir dikkat çekmektedir.
Bu bir istanbulmotoclub organizasyonudur katılmak isteyen tüm üyeler ve motor camiyası davetlidir
 
A

A.Rezzak

Misafir
#2
Latif bu güzergah harika ama zamanlaması bana uymuyor, yazın olsa hayır denmez ama karda kışta ne olur ne olmaz ( Daş düşebilüü, ayı hotlayabilüü:D)

Size şimdiden bol maceralar.
 

Latif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Eylül 2007
Mesajlar
319
Beğeniler
315
Yaş
41
#3
@abdozdil
rezzak hocam asıl sen bu şartların adamısın kar kiş viz gelir sana yapma hocam sensiz olmaz ;)
 

Latif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Eylül 2007
Mesajlar
319
Beğeniler
315
Yaş
41
#4
dostlarım bu8 program bahara ertelendi mutlaka yapılcak burdan bilgi vercegim gelmek isteyenler baharda başka olur çiçekler böcekler yemyeşil doga ))
 
Kayıt
9 Eylül 2007
Mesajlar
3.159
Beğeniler
4.272
Yaş
42
Yer
Kadıköy/İstanbul
#7
Kim demiş onu yoksa bilmediğimiz bir şey mi var. Biri açıklık getirsin bu konuya
 

Latif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Eylül 2007
Mesajlar
319
Beğeniler
315
Yaş
41
#8
@barbaros

abdozıle özel bir uygulama yok katılacak arakdaşlar baharı beklese daha güzel bir gezi olur salık açisindan keyif açisindan ama illda gidecem diyorsanız pınarbaşı tehlıkeli bir bölge ayılar kurtlar vahşı orman olarak türkiyenin amazonları bilinir tek gitmenizi tavsiye etmem

burdan tarıhı belirleyeim mayıs ayı güzel olur o civar mayısda gitsek gözümüz arakda kalmaz diye düşünüyorum
 
Yukarı Alt