motor sevdasına düşenlerdenim :)

herkese merhaba arkadaşlar ben siteye yeni üye oldum çünkü motor serüvenim yeni başladı her ne kadar ailem karşı çıksa da ben kararlıyım başlamaya.ancak ilk alacağım motor konusunda kararsızım bi sccoter mu almalıyım yoksa 125 lik vitesli motor mu?tavsiyelerenizi bekliyorum her konuda :)
cevaplar için şimdiden çok saolun beni de aranıza aldığınız için de :)....

Yer
İstanbul - Maltepe
aramıza hoşgeldin arkadaşım. bana göre ilerde hangi tarz motor süreceksen ona uygun bir başlangıç yapman daha iyi olacaktır. eğer devamlı scooter kullanıcam diyorsan kendini vitesli ile pek yormana gerek yok ama bence gene de vitesli nasıl kullanılır bilsen iyi olur ilerde ne olacağı belli olmaz en azından birşey olurda vitesli kulanmaya kalkkarsan afallamazsın

@nofear_onur

ben alcan sanmıştım.eğer ehliyet için hazırlanmak istiyosan vitesli motora hazırlan.motor almak konusundada acele etme derim ehliyeti al birazcık araştır imkanın oldukça değişik motosiklet sür öyle karar ver.

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Yer
İstanbul-Çamlıca
nofear arkadaşım aramıza hoş geldin. Ben yaklaşık birbuçuk senedir 250 lik scooter kullanıyorum, ama kaşıntı başladı bende:) vitesliye geçmek istiyorum artık. Ama önce iyi bir eğitim almam gerekiyor. EĞİTİM ŞART :)

Erol

Admin
Yetkili Kişi
Yer
İstanbul-Çamlıca
@gitarci1453

Haklısın tabi ama önce yürütmeyi bir öğrenelimde tecrübe yavaş yavaş kazanılır diye düşünüyorum

İmkanın varsa vitesliyle başla canım kardeşim.Çünkü her zaman söylüyorum scooterlar yarı motorsiklet gibi bir şey.Neden?
Çünkü bu motorlarda sandalyede oturur gibi oturursun üstten depolu bacaklarının arasına kıstırdığın gibi bir motor olamaz.Denge zordur.Çünkü tekerlekler küçüktür.Ayrıca vitessizler ve sadece fren ve gazdan ibarettirler.Diyeceksin daha rahatlık değil mi?DEĞİL.
Eğer rahatlık olsaydı biz kuryelerin altında olurdu yada ben TMF'den kross değil scooter lisansı alırdım.AAAAAA.Bak bir eksik daha.Her tür motorun yarışları var scooterın yok?Neden yukarıdaki sebeplerden.
Uzun lafın kısası scooterlar motorsiklet değil,yarı motorsiklettir.
Sen en iyisi 2 teker davasına gerçekten katılmak istiyorsan 125 cclik'de olsa bir vitesli motor al.Çık bir boş alana orada alıştırma yap.Diğer arkadaşlarımla birlikte forumlarda sürüş kurallarıyla ilgili pek çok yazılarımız var,istersen faydalanabilirsin.
Sonrada git,A2'ini al,kaskını,ekipmanını tak yolla seni bekler.

www.motosikletforum.com/showthread.php?t=1614

@Bozkurthakan

bu kadar mantıksız konuşmayalım yarı motosiklet diye bişey yoktur.ilk önce motosiklet demeyi öğrenelim sonra başkalarına akıl verelim.

Şimdi motorun yazım şeklini bir kenara atalım.Olur öyle motosiklet,motorsiklet aralara takılmayalım,onu geçelim de gitarcı,şunu bilelim.Scooter a motorsiklet -yada motosiklet- demek gerekmektedir.Zaten literatürde de öyle geçmektedir.Velakin normal bir ikiteker tarzında değildir.Önce de söylediğim gibi depo arasına bacak kıstırılamayan kaç motor vardır?1, oda scooter.Peki bu motorların-Vespa hariç-vitesli olanlarına hiç rastlanmış mı?Yahut da Vespa dahil normal bir motosikletin kalıplarıyla kaç tanesi uyuşmaktadır?
Ömründe hep Vitesli bir motosiklet kullanmış biri hiç alıştırma yapmaksızın scooter tarzı motorsiklet kullanabilir.Ama ya scooter kullanan hiç vitesli kullanmayan biri.Sağ ayak yerde,sol ayak üstte debriyajı sıkacaksın,vitesi atacaksın.Bu arada sol elcikte fren değil debriyaj olacak.Bunların hiçbirini bizde ana karnında öğrenmedik ama scooter da da öğrenmedik.
İşte canım gitarcım bu sebeplerden dolayı scooter yarı motosiklettir.

@Bozkurthakan

ilk başta anlamadığım soruyu sorayım bu bacak arasına depo sıkıştırma olayı nedir. gerçekten akıl erdiremedim buna.eğer motosiklet buna göre seçiliyosa ben hiçbişey bilmiyorum motosiklet namına.
senin soruna cevap maksadıyla bilmediğini var sayarak vitesli scooter vardır hemde 200 kg üzerinde bi scooter eğer iyi bi motosiklet kullanıcısı değilsen yerinden bile kaldıramazsın bu scoterı .

burda bi kez daha tekrarlıyorum açtığım konuyu bu gerçekten önemsiz görünsede en önemli şartlardan biri.eğer bişey bilmiyorsak gereksiz yere kimsenin aklında soru işareti bırakmayalım lütfen.sakın yanlış anlamayın bilmediğiniz her konuda forum açabilirsiniz cevaplandırabildiğimiz kadarıyla cevaplandırmaya çalışırız.en azından bilmiyosak ta aklınızda soru işareti bırakmayız.

Depo arasına bacak sıkıştırmayı bilmiyorsun?Cin Aliden başlamam gerek:).Motosiklet dediğimiz alete iyi bak.Enduro,Touring,Chopper,Racing.Birde scootera dediğimiz alete.Depo nerede yahut seleyle gidon arasında şase varmı?Bazılarının depo sele altında olabilmekte.Scooterda ise bacaklarına öne koyarsın.Sağ ayak ve sol ayak sandalyede otururmuşçasına gibidir.
Eğer bir Enduro kullanmışsan 200 kglik scooter sadece güzel bir deneyim gelir.Ben yine Enduro mu 200 kg'lik scootera tercih ederim-ki ettim de.

sen vitesli scooter varmı diye bi soru sormuşsun ona cevap olarak yazdım onu ayrıca racing diye bi katagori yok ss ye girer o.;)

Turgay

Forum Bağımlısı
Yer
İstanbul
Depo arasına bacak sıkıştırmanın nedenini merak edenler, Ulaş abinin açtığı konuya bakabilir. ;)

ilk yazılan konu Frenleme 18. maddede yazıyor.
motorsikletforum.com/showthread.php?t=1614

arkadaşlar ilginiz için çok teşekkür ederimm herkese kazasız belasız sürüşlerr diliorumm herşey çok güsel olcak :):) motoru seviorumm daha da sevicem hele bi başlıyım :)...

@Bozkurthakan

aksam yatarken pencere acık kalmıs galiba:D:D
motorsiklet degil motosiklet:D:D ayrıca scooter yarı motosiklet demişsin acıklama yapamamışsın :D:D

Yer
samsun
bence de scooterla zaman kaybetme biraz daha azimli ol videsliyi de çok çabuk kaparsın hele araba sürmeyi biliyorsan bu süre daha da kısalabilir hayırlı olsun şimdiden

Oooo Black Rider kardeşim,gözünün önündeki şeyleri okumamışsın.Forumdan ayrılan gitarcı kardeşimle yazışmalarımızı satırlarıyla okumanı tavsiye ederim:)
O zaman neden scooterın yarı motorsiklet yada motosiklet olduğunu anlarsın.

Yukarı Alt