Motor yıkama ve temizliği

Yer
Bornova İzmir
Arkadaşlar kusuruma bakmayın forumda ve motor dünyasında yeni olduğum için hiç bir bilgim yok bu konu hakkında onu sormak istiyorum motorlarımızı nasıl yıkamalıyız haldur huldur oto yıkamacıda yıkatabiliyormuyuz araba gibi motoruma zarar vermek istemiyorumda =)

Yer
Karşıyaka/İzmir
Gidonun üzerindeki kumandaların içine su kaçırmamaya dikkat et. Allah korusun tüm sistemi yakabilirsin. Şahsen güzel bir sünger ve bolca piril ile motorumu temizleyip bol suyla duruladıktan ve kuruladıktan sonra gidon kumanda setini, aydınlatma sistemlerini hafif nemli bir bezle siliyorum.

Şafak

Aktif Üye
Yer
Kocaeli
Erkam gerçi 10 gün olmuş sen soruyu soralı ama yinede birşeyler yazmak isterim.
Oto yıkamacılardaki tazyikli sulara çok dikkat et. Evet buralarda yıkatabilirsin. Çok ta rahat oluyor ama motosikletinin modeline ve yıkayan elemanın kabalığına göre bi dünya ufak tefek arızalar verebiliyor. Tazyikli yıkama yaptıracaksan "ver çoşkuyu" yapmak yerine adamı sıkı tembihleyerek suyu mümkün olduğunca uzaktan tutturmalısın. Grenaj çıkartmaları, eksoz, gidon üzerindeki kontrol düğmeleri, gösterge panelleri, radyatör, sele veya depo altında bulunan elektrik aksamlar, bujiler falan cayır cayır su alıyor ve arıza verebiliyor.

Ben çekiyorum bir yere. Kendi ellerimle yavaş yavaş akşama kadar temizliyorum, kuruluyorum, yağlıyorum. Böylece motorunu ve parçalarını çok daha iyi tanımış, oto yıkamacıdan daha iyi temizlemiş ve bedavaya stres atmış oluyorsun. Tavsiye ederim.

Yukarı