motorsikletten mektup var

erenkocer

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Eylül 2008
Mesajlar
356
Beğeniler
257
Yaş
52
Yer
kuşadası
#1
arkadaşlar bugün güzel bir yazı buldum benim çok hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim umarım sizde beğenirsiniz :)
Motosikletten mektup var

Gökkuşağı / Reşat Kutucular


Mektubuma başlarken, önce büyüklerim olan, otomobil, jeep, minibüs, midibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tırları saygıyla selamlarım.
Beni soracak olursanız pek iyiyim diyemeyeceğim. Aranızda telef olmadan yürümeye çalışıyorum, biliyorsunuz ben içinizdeki en küçük plakalı aracım.
Alınır, satılırken sizler gibi vergimi öder, sizler gibi yıllık muayeneye giderim. Bir hata yaparsam, sizler gibi plakama ceza gelir. Yakıt ihtiyacımı sizler gibi aynı istasyonlardan alır, nedense sıramı beklerken hep arkamdaki çok tekerlekli araç tarafından sıradan çıkarılmaya çalışırım.
Yollarda sizlerden korka korka giderim. Nihayetinde iki tekerlekli; denge sistemiyle giden küçücük bir aracım, üstümde taşıdığım insanları koruyan bir kabinim bile yok. Beni tehlikeye sokup düşürürseniz, açıkta seyahat eden bu insanların canlarına yazık olur.
* * *
Aslında hala bana yaptıklarınızda kasıt aramıyorum. Beni tanımadığınızı düşünüyorum. Ben, sizlerden çok farklı bir teknikle kullanılırım. Bu farkı bilmediğiniz için, sizlere çok da kızamıyorum. Bazen benden çok tekerlekli bir araç, bana yol verdiğinde, aramızda pozitif bir elektriklenme olur. Beni tanıdığınızı ve sevdiğinizi hissederim.
Yoğun trafikte sizler çok teker üzerinde bekleme cezası aldığınızda, ben aranızdan sizler için üzülerek süzülür giderim. Köprü ve otoyol gişelerinde yada feribot kuyruklarında bekleme zorunluluğum yoktur.
Çabuk ulaşıma çözüm olduğumdan geçiş iznim vardır. Bütün bunlar olurken, size bir saygısızlığım yoksa, sizlerle hiç bir problemim de yoktur. O halde niçin çok tekerleklilerle, motosiklet arasında zaman zaman huzursuzluklar oluyor.
Ben kendi ülkemde ilkokulda okurken herkesin içtiği andı unuttuğuna bağlıyorum. Andın bizi ilgilendiren bölümü aynen şöyleydi; "Büyüklerimizi saymak, küçüklerimizi korumak."
Dünya genelinde de kaza istatitistiklerini incelediğimizde, benim kazalarımın çoğu, sizlerle birlikte oluyor. Çok az bir bölümü de kendi hatamdan kaynaklanıyor.
Can kaybı ve hasara gelince de benim taşıdıklarım telef oluyor. Tabii bütün bunlardan yakınırken, bizde hiç hata yok mu?
* * *
Elbette benim bazı arkadaşlarımın kusurlar var. Örneğin, power amaçlı taktıkları ekstra egzostlarını, şehir içinde gecenin ilerleyen saatlerinde ses için kullanıyorlar. Yine şehir içi trafiğinde slalom yapmak suretiyle, sizleri şaşırtıyorlar. Köprü ya da otoyol gişelerinden ücret ödemeden geçmeyi hüner zannediyorlar. İmajımı zedeleyen bu gibi hareketler, sizler kadar, beni de rahatsız ediyor.
Lütfen bir kaç illegal hareketi, genele maletmeyin. Benimle ilgilenirseniz, eminim ki seveceksiniz. Belli mi olur, belki de makine parkınıza beni de ilave edeceksiniz. Benimle dünyayı başka boyutta yaşayacak, bugüne kadar farketmediğiniz güzellikleri göreceksiniz.
Mektubuma son verirken bir gerçeği daha hatırlatmak istiyorum. Makine parkının en pratik, en ekonomik ve en hızlı aracı benim ve ben sadece güler yüzlü, mutlu, özgür insanların tercihiyim.
Sevgilerimle. Herhangi bir motosiklet.
Tolga Büyüköner
* * *
Geçen haftaki yazım motosikletçi arkadaşların tepkisini çekti. Beni bir hayli iyi tasarlanmış ve tıkır tıkır işleyen www.motordelisi.com adresindeki foruma davet ettiler. Orada neden yazıma tepki duyduklarını aktardılar, ben de onlara elimden geldiğince duruşumu izaha çalıştım. Bir üye durumu şöyle özetledi ki aynen katılıyorum:
Sonuç olarak: Yapılması gereken şey şudur; Tüm medeni ü1kelerde olduğu gibi motosikletlerin de trafiğin bir parçası olduğunu kabul etmek. Bilinçsiz motosikletçileri de eğitmek.
Her motosikletli trafikten 1.5 tonluk bir heyulayı kaldırır.
Efektif bir toplu taşıma sistemi olmayan şehrimizde bunun nasıl bir rahatlama ve ekonomi sağladığı açıktır.
Son söz: Motosikletler nefret edilmesi gereken taşıtlar değildir.
Tavsiye ettikleri donald.hypermart.net/MCWorlDD.htm sitesine de baktım. Reşat Arbaş'ın Motosiklet Teorisi kitabının web versiyonuna da göz attım.
Bilgilendim, bazı kaygılarımın orada da yer aldığını görünce aklın yolu bir diye düşündüm: Daha az riskli, daha kaliteli bir trafik!


ege@milliyet.com.tr
 

Recep Varlı

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Eylül 2008
Mesajlar
2.779
Beğeniler
1.438
Yaş
45
Yer
İstanbul-Bayrampaşa
#3
işte bizim bütün sıkıntılarımızı özetlemiş ama köprü ve otoyollarda 2 tonluk araçlarala aynı parayı ödememize değinmemiş:) bu da benden olsun:)
 
Yukarı Alt