Motosiklet önerin

Kayıt
25 Ağustos 2013
Mesajlar
3
Beğeniler
3
#1
selam.. ben motosiklet almak istiyorum... ama hiç tecrübem yok..
boyum 170
kilom 60
bütçem 5000
şehir içinde kullanabileceğim bişey arıyorum.
araştırma yaptım ve enduro motorların benim için daha iyi olacağını düşündüm.. bu tarzda bana tavsiyeniz var mı?
 
Kayıt
23 Aralık 2012
Mesajlar
55
Beğeniler
19
#2
Başlangıç için büyük hacimli endurolardansa küçük bir commuter almak daha uygun olabilir, ben de önümüzdeki günlerde bir YBR125 alıp başlayacağım motora. Daha önce güvenli sürüş eğitimi almıştım, size de tavsiye ederim.
 

İsmail

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Nisan 2013
Mesajlar
1.359
Beğeniler
738
Yer
İstanbul
#3
YBR125 candır. Ancak uzun süre üstünde duruyorsan biraz oturmada selesi ağrı yapıyor.
CBF150 düşünebilirsiniz. Fiyatları aynı seviyede oynuyor. Ancak kullanmadım hiç.

Diğer yandan lütfen bütçenize; güvenli sürüş eğitimi ve full koruma ekipmanlarınızı ekleyiniz. ÇÜnkü düşüneceğiniz motor kadar bunların fiyatı tutmaktadır.

Ayrıca tanışma bölümüne kendinizi anlatan bir yazınızı paylaşmanız ve mümkünse avatar resminizi eklemeniz sizi tanımamız için önemlidir.

Saygılar.
 
Kayıt
25 Ağustos 2013
Mesajlar
3
Beğeniler
3
#6
yorumlar için çok teşekkür ederim. full koruma ekipman almama gerek var mı bilmiyorum.. motosikleti ulaşım için kullanıcam.. bir yerden bir yere giderken o kıyafetleri falan giyemem ki... sadece kask almayı düşünüyorum.. ybr125 şehir içinde kullanışlı olur mu?
 

İsmail

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Nisan 2013
Mesajlar
1.359
Beğeniler
738
Yer
İstanbul
#7
Mehtap Hanım,

Zaten kazaların büyük çoğunluğu şehir içinde oluyor. Dilerseniz araştırma yapın.

Kask kafanızı korudu. Peki vücudun diğer kısımları? Sevgili Rahmi Hoca facebookta birşey paylaşmıştı. Kaliteli korumalara harcıyacağınız maliyet yaklaşık 3500 Dolar iken, vücut yaralanmalarından 5 milyon Dolar harcanabiliyor. Bu konu hayatınızın önemine kalmış.

Motorumun ağırlığı yakıtla 200 kilo kadardır. Dururken dalgınlıkla ayakkığı açmayıp inmeye kalkarsam bacağımın üstüne düşer. Bunun sonucunda dizin, bacağım, bileğim, ayağım kırılabilir. Ve bu olasılık yüksektir. Dolayısıyla full koruma şarttır.

Saygılar.
 
Kayıt
23 Aralık 2012
Mesajlar
139
Beğeniler
10
#8
Kimse ehliyeti sormamiş.Ehliyet önceliğin olsun Sonra bunlari düşün.Ayrica hafifliği kullanim kolayliği olarak scooterlar bayanlara çok yakişiyor bence :) Zonguldakta pembe bir scooter kullanan bayan var pembede bir kask çok yakisiyor.Bunuda düşünebilirsin bence.
 
Kayıt
17 Mayıs 2013
Mesajlar
149
Beğeniler
38
Yer
İzmir
#10
Şehir içinde 50km hızla bile düştüğünüzde çok ciddi sonuçları olabiliyor.Bir de motor kazalarında ayaklar ve bacaklar ilk ve en cok hasar goren yerlerden.Ayrıca ayak ve kaval kemiği kırıkları hem çok geç iyileşir (özellikel ayak) hem de ciddi düzeyde olur.O yuzden bence kaval kemiğini de koruyacak bir çizme ve pantolon hayati.Bu saydıklarım şehir içinde düşük hızlarda bile oluşabilecek şeyler. ekipman bence güzel şeyler kaçmamak lazım:) Scooter yerine bence ybr125 falan daha mantıklı olabilir dediğiniz gibi.(tekeri daha buyuk çukur vs için,motoru bacaklarla tuttugunuz için daha kontrollu vs) Düşük hızlar olsa bile şunları düşünün.Mesela oldugunuz yerde (hızınız 0) duvara kafa attığınızı ya da asfaltta koşarken bir anda balıklama atlayıp suratınızı betona çarptığınızı.ki motosikletlle bunun 10larca 100lerce katı fazlası olacak.Bunlar bile ciddi hasar verebiliriz size. Derimki eldivenlere kadar full ekipman alın (böylece trafikte bayan olmanın dezavantajlarını da ortadan kaldırabilrsin),bir de istanbul da hondanın sürüş eğitimini şiddetle tavsiye ederim. (nasıl frenleme yapacağınızdan virajları nasıl alacağına kadar) şehir içi ya da düşük hız vs diye motosikleti hafife almamanızı öneririm zira kendisi o durumda bizi de hiç hafife almaz asfalta çarpıverir.

Özetle: ybr125 + full ekipman + güvenli sürüş eğitimi izleyeceğiniz yol olursa daha uzun yıllar motosiklet kullanabilirsiniz. Keşka bayan sürücüler daha da artsa girdikleri her ortamda olduğu gibi trafiği de daha da medenileştirseler.
 

Yavuz ÇIBUK

Kıdemli Üye
Kayıt
2 Eylül 2013
Mesajlar
278
Beğeniler
221
#12
Hanımefendi
Sizin yedek parçanız yok. Lütfen bunu unutmayın. Böyle bir olay başınıza gelmesin tabiiki ama siz yine de tedbirinizi alın derim. Şenol Bey'in link verdiği resimlere bakarsanız önceliği anlayacaksınız...
Motorunuz şimdiden hayırlı olsun.. Kazasız güzel sürüşler dileğimle...
 
Yukarı