Rüzgarlık Bakımı ve Temizlenmesi

Ferhat Taskın

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Mayıs 2008
Mesajlar
872
Beğeniler
1.179
Yaş
41
Yer
ANKARA
#1
Motorsiklet rüzgarlıkları araba camlarından biraz daha fazla bakım gerektirir. Yani bir sonraki benzin istasyonunda biraz su döküp kağıt mendille silmekten biraz farklıdır.

Motorsiklet rüzgarlıklarında kullanılan plastik arabanızdaki cam malzeme kadar çizilmeye dayançlı değildir, ve dolayısıyla bakımı aynı metotlarla yapılmaz. Eğer çizilmesine izin verirseniz, özellikle güneşe doğru sürerken veya gece karşı yönden farlar sisli bir görünüme sebep olacaktır.

Eğer rüzgarlığınızın pırıl pırıl olmasını istiyorsanız, kağıt ve benzin istasyonlarında bolca bulunan süngerleri kullanmayın. Silmeden önce bulaşık yıkamada kullanılan yumuşak sıvılar ile ılık su karışımını rüzgarlığı ıslatmak için kullanın. Windex, veya petrol bazlı kimyasallar içeren Rain-X ve Armor All gibi cam temizleyici kimyasalları kullanmayın, zira bu ürünlerdeki alkol bazı rüzgarlıklara zarar verecektir. Çiziklerden kurtulmak için, ince bir cila bileşimi içeren başka bir yumuşak bezle rüzgarlığı temizleyin; bir çok rüzgarlık için elle parlatma tavsiye edilir.


Böceklerin rüzgarlığınıza yapışmasını önlemeye yardımcı olmak için, balmumu içeren cilalar kullanın (ama herhangi bir şey kullanmadan önce rüzgarlık üreticisine danışın). Eğer rüzgarlığınıza yapışmış bir böceği öylesine çıkarmaya çalışırsanız, ıslak haldeyken iyice leke yapabileceği gibi, eğer kurumuş ve sertleşmişse çiziklere bile sebep olabilir.

Rüzgarlığınızdaki böcek koleksiyonunuzdan kurtulmanın en iyi yolu birkaç dakikalığına iyice ıslatılmış, temiz bir havluğu rüzgarlığın böcek patlaklarıyla dolu yüzüne sermenizdir. Suyun böcek cesetlerine iyice işleyerek onları yumuşatmasını bekleyin. Su iyice yumuşattıktan sonra, böcekler ve sıvıları plastiği çizmeden aynı havlu kullanarak kolaylıkla silinebilir. Asla kağıt mendil kullanmayın, zira plastiği çizecektir. Nemli temizlikten sonra tercih ettiğiniz temizleyici cilayı uygulayın. Ucuz olduğu, ufak çizikleri doldurduğu ve kimyasal karışımı böcek kalıntılarını iyi temizlediği için Pledge’i tavsiye ederiz.

Kullanımda değilken, bir çok rüzgarlık eski bir pamuklu T-shirt ile örtülmek suretiyle korunabilir.

motorcyclecruiser adresinde Art Friedman’a ait makaleden çeviri:
 
Yukarı Alt