savaşlar sadece iyi ve kötü arasında mı

Kayıt
9 Ekim 2007
Mesajlar
27
Beğeniler
34
Yaş
31
Yer
İstanbul
#1
son zamanlarda sinema filmleri ve dizilerde silahların aleni bir şekilde kullanılıp dileğince insan öldürülmesine sıklıkla rastliyorum. bu filmlerde dikkat ettiğim bir - iki şey daha var. birincisi; bu filmlerde bir iyi taraf var, bir de kötü taraf var. iyiler kötüleri istediği kadar öldürebiliyor. bu ölüler devletin ve milletin gözden çıkardığı insanlar sanırım, ağaç kovuğundan çıkmışlar. ne eşi, ne çocuğu var öldüğünde arkasında kalan, arkasından ağlayan. halbuki her insanın sosyal ilişkileri var ve öldürdüğünde, o insanı hayattan sildiğinde, onun mutlaka bir ağlayanı olur.

birisini öldürmek, onu hayattan silmektir.

sinemanın ve milliytçi dizilerin yanlışı milliyetçiliği ve askerliği sevdireceğim diye, ikincisi; ''ölüm'' ün ciddiyetini kaybettirmeleri. iyilerin ''öldürme'' eylemi günah değilmiş, öldürmek ile çok hayırlı bir iş yapılmış gibi lanse edilmesi.

birisini öldümek hiçbir zaman iyiliğin bir yöntemi olamaz.

kendini korumak için adam öldürmek de bu kadar yasa, tüzük,anlaşma varken geçerliliğini yitirmelidir artık. insanlığa yelken açma vakti geldi. içim gidiyor. bir terörist bile olsa, kan içindeki bir insan , kolu bacağı olmayan, kalbi atmayan bir insan tüylerimi ürpertiyor.

bu benim görüşüm tabii. amacım odur ki insanlar burada benim bahsetmeye çalıştığım gibi ölümün, öldürmenin çirkinliğinden bahsetsin. bu hassas konuda uslubunuza da dikkat etmenizi öneririm. teşekkürler. :)
 
Kayıt
3 Mart 2008
Mesajlar
3
Beğeniler
1
#2
Dünya o kadar vahşi bir hale geldi ki, çocukken korktuğum korku filmleri artık korkutmaz oldu.. Artık sabah kahvaltı ederken Cnn'de Canlı[live] savaş izleyebiliyorsun..
 

Ferhat.Ulucan

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Şubat 2008
Mesajlar
393
Beğeniler
263
Yaş
43
Yer
İstanbul
#3
Savaş, iyi ve kötüler arasında oluyor.
Ama kaybeden sadece bu savaşta taraf olmayan masumlar oluyor.
En sevdiğim sözlerden bir olan " Eğer çözümün bir parçası değil isen, Problemin Bir Parçasısındır " Sözünü burda da kullanmak ihityacı duydum.
 
Kayıt
9 Ekim 2007
Mesajlar
27
Beğeniler
34
Yaş
31
Yer
İstanbul
#4
Galiba başlıktan kaynaklanan bir anlam kayması var. belirtmek istediğim kötü tarafa mensup (kime göre kötü) insanların da insan olduğu. ölmeleri çok iyi bir şeymiş gibi lanse ediliyor. iyinin kötüyü öldürmesi, ona son vermesi de kötülüktür. burada hayatta herşey tamamen ak yahut herşey tamamen kara değildir demeye çalışıyorum. Ömer Hayyam'ın çok sevdiğim bir sözüdür

''kötülük yapan beni, kötülükle cezalandirirsan sen
sen ile ben arasinda ne fark kalir soyle''
 
Kayıt
9 Şubat 2008
Mesajlar
49
Beğeniler
17
Yaş
39
Yer
izmir
#5
.......savaşa hayır.......
i258.photobucket.com/albums/hh272/basist_album/barisarock_banner120x120.gif
 
Yukarı Alt