sınavda çıkan bir soru

merhaba arkadaşlar bu son yapılan a2 ehliyet sınavında bir sorudan emin olmadım ne internetten ne de kitapta aynı soruya rastlayamadım yanlılmıyorsam soru şöyleydi aklıma kalığı kadarıyla

Yakıt sarfiyatını arttıran nedenler?

a)Bujilerin eskimiş olması

b)Lastıkların hava basıncının yuksek veya düşük olması

diğer şıklar aklımda değil ama ben a şıkkını işaretledim bilgisi olan biri yardımcı olursa çok memnun olurum saygılar

zaten kafamı karıştranda o normalde şu şekilde sıralanmış ikiside doğru :S

Yakıt sarfiyatını arttıran nedenler?

1- Bujilerin eskimiş olması

2- Hava filtresinin tıkalı olması

3- Fren ayarlarının bozuk olması (sıkı olması)

4- Kavrama (debriyaj) kaçırması

5- Lastiklerin havasının normal değerden az olması

6- Uygun vites ve devirde kullanmama

7- Ani duruş kalkış

Yer
Kadıköy/İstanbul
Bence cevap hepsi... İyi düşünürseniz hepsi neden olabilir. Burada şu neden olmaz diyecek bir var mı acaba... Haa soru şöyle olsa ayrı en çok ya da en az...

huseyin.sait.61

Forum Bağımlısı
0 sıralananlar sebepleri zaten bence sorunun şıklarının ikisini yazmış arkadaş bence dogru cevap bujilerin eskimiş olması çünkü diger yanıtta lastiklerin hava basıncının yüksek veyya düşük olması yazıyor eeeee havabasıncı yüksekolursa motor fazla benzin yakmazki dogrumudur ulaşbey

bujinin eski olması performansı düşürüz araç geç çalışır.ama kabüratör aynı yakıtı silindire yollar yani buji bozuksa sadece yakıtın bi kısmı yanmayabilir ve boşa atılır sonuçta karbüratör o yakıtı yollar. Lastiklerin havasının inik olması aracı zorlayacağından çok yakar. benim kanaatim bu saygılar.

Metin

Forum Bağımlısı
Yer
istanbul
Ben bu soruyu hatırlıyorum kitapçıktan :) hava filitresi cevabı arkadaşlar yormayın kendinizi... Aslında hepiniz haklısınız.. Ama sınav işte...

Yer
Kadıköy/İstanbul
Önemli olan doğru cevabın ne olduğu değil.

Hepsinin etkisi var.

Hava basıncı evet değil gibi gözüküyor ama etkisi olmaz mı? Bir otomobilin havası az ise normale göre daha fazla yakar. Çok olmasa da etkilidir.

Bujinin eskimesi ateşlemenin iyi yapılamaması yakıtın patlamadan gitmesine sebep olur bu da cevaptır...,

Yine aynı şekilde hava filtresi tıkalıysa fazla yakmasına çekişin düşmesine neden olur. Bu da etkilidir

Fren ayarı; Fren sıkıysa balatalarda sürtme varsa evet fazla yakar.

Kavramada sorun olduğu zaman dur kalklarda fazla gaza basmak zorunda kalırsınız ve evet bunda da yakıt fazla yakılır

Devirsiz kullanma 2 viteste yüksek surata cikin bakalım yakıt nasıl gidiyor

Dur kalklarda yakıt etkisizdir diyenin bilgisinden şüphe ederim

Bu soru nasıl olmalıydı en fazla hangisi etkilidir... yada en az hangisi etkilidir şeklinde olmalıydı

Eğer en fazla hangisi etkilidir denilseydi hava filtresi denirdi

Eğer en az hangisi etkilidir denilseydi hava basıncı denilirdi

hava filtresi arkadaşın sorduğu soruda yoktu ama şıklarda varsa hava filtresi kesinlikle HAVA FİLTRESİ yakıtı çok çok etkiler.

vediğiniz bilgiler için çok sağolun sanırım sorular yayınlandıktan sonra bu konuda daha açık ve rahat cevap verebilecez herkese teşekkürler

Araç kullanırken yakıt tasarrufu sağlamak için aşağıdakilarden hangisi yapılmalıdır?

A)lastiklerin hava basıncı indirilmelidir
B)yağ seviyesi kontrol edilmelidir
c)eskimiş bujiler değiştirilmelidir
d)zamanında yakıt alınmalıdır

merhaba arkadaşlar sınav soruları açıklandı ve kafama takılan soruyu nihayet buldum soru tam olarak böyle ve benimde işaretlediğim şık doğruymuş yani c ,rahatladım biraz tahmin ettiğim gibi 2 yanlış var yardım ettiğiniz için hepiniz sağolun.

Metin

Forum Bağımlısı
Yer
istanbul
Hakikaten he, bende yeni farkettim... Ölmekten zevk alan insan ilk defa görüyorum ANTİVİRÜS kardeşim... :) Yinede Allah korusun diyorum..

Yukarı