Suzuki GSXR1000 K7 icin hangi EKSOZ?

Yer
Bremerhaven
Arkadaslar size`de sormadan yapamiyacagim.
Sizce 2007 Modell, Suzuki GSXR 1000 icin en güzel Spor-Eksoz hangisi (Ses ve Görüntü hakkinda hangi Marka güzel)?
Üzerindeki orjinal Eksozlarini ve Kat`i cikarip yerine 4-2-1 seklinde takmak istiyorum. Markalar arasinda secim cok zor. Eger aranizda ayni Motoru kullanip Eksoz konusunda tavsiyede bulunursa, memnun olurum.
Ha bu arada suanki Favorim Akrapovic, nedersiniz?

Yer
samsun
abim bence yoshimura dan şaşma suzuki 1000cc nin özel üretimide var yoshimurayla ortak motoru var 205 beygirlik onlarda yoshimura yı tercih etmelerinde vardır bi hikmet diyorum:D

Emrah.Saka

Forum Bağımlısı
Yer
Ankara
@Mehmet Begec

Arkadaşım benimde tercihim MECBUREN yabancı markalardan yana. nedenine gelince;

İlk olarak düşüncenin yanlış tarafından başlamam lazım. aslında bu bir çok kullanıcının yaptığı bir yanlış. ses ve görüntüye önem vermek... Arkadaşım performans egsozdaki amaç daha fazla motor gücü, artan beygir gücü ve yakıt tüketimi durumudur. ancak ne yazıkki ülkemizde performans tipi egsoz sadece ses olarak algılanmakta..

Egsoz sisteminde bir ölçüm vardır. bunu genelde fabrikalar kullanır ve bu sistemin adı egsoz gazı geri tepkime basıncıdır. performans egsozundaki mantık yanmış gazları daha rahat atarak egsoz zamanında pistona binen yükü azaltarak performans vermektir. şimdi diyebilirsinki e o zaman düz boru kaynatalım. bununda zararı vardır.orjinal egsoz sisteminin görevi şunlardır,

-Yanmış egsoz gazlarının basıncını düşürür soğutur ve sesi keser,
-Alev tepmesi olursa aracın bundan etkilenmemesini sağlar,
-Küresel ısınma gibi çevre olumsuzluklarını en aza indirir.
-Motorun egsoz gazının geri tepkimesi sonucu gücünün düşmesini engeller.

Şimdi sen düz boruda taksan sanayi usülü egsozda taksan ses artacağından özellikle düşük devirlerde ses dalgları gazın geçiş hızını düşürecektir ve motorun fazla yakıt harcamaya başlayacaktır. Daha bir çok olumsuz yön var onlara girmiyorum bile. mecburi marka tercihime gelince. eğerki egsoz sistemindeki bu olumsuzlukları hesap ederek headers ve susturucu yapan birisi olsaydı direk sana yabancı markalara tonlarca para dökme sanayide yaptır derdim ancak ben böyle bir usta ne gördüm nede duydum. bu sebeple tavsiyem olarak yoşi devil gibi belirli testlerden geçmiş ve eğer motoruna özel üretim bir egsoz varsa tipine fiziğine bakmadan onu almandır. bunun yararını emin ol görürsün. egsoz yaptıranlardan duyarsın açık egsozda vasıta fazla yakıt harcıyormuş. bu tamamen yalandır. bunun iki sebebi vardır. birincisi sürücü ses duymak için normalden fazla gaza basar ara gazı falan verir normalden çok tüketim artar, diğeri ise yukarıda bahsettiğim geri tepkimeden dolayı motor eskisi gibi düşük devirli dahi kullanılsa artan basınçtan fazla yakıt harcamadır.

Bunları çok iyi düşün derim. tabi haklı olarak testlerdeki güç artışlarını falanda internetten bulup okursun atıyorum 10 hp 20 hp yada 5 hp neyse güç artışı denir. Ancak bu testlerde ne yazıkki doğruyu göstermez. çünkü dikkat et o testlerde genelde ilk ölçüm eskimiş kurum bağlamış orjinal egsozla yapılır ikinci ölçüm ise sıfır performans tipi ile yapılır ve fark böyle çıkar. Eski araçlar yada motorlar olsa tamam denilen doğrudur. eskiden motor gücünü artırmanın en kolay yolu motor hacmini yüksek tutmaktı. egsoz sistemi ve yakıt tüketimi önemli değildi ancak günümüzde fabrikalar fazladan 2 hp güç için dahi, ne hesaplar yapmakta. bu sebeple orjinal egsoz sistemleride gayet performanslıdır..

Kusura bakma biraz uzun oldu ama umarım işine yarar...

Yer
kılıs
gerçekten cok güzel acıklama yapmıssın emrah yaw bide ben karar verebilsem yosi rs5 mi yoksa dewil mi hangisi daha iyi olur acaba 600 rr için..?

azigun

Kıdemli Üye
Yer
Istanblue
rr yeni kasalara two brothers veya yoshi rs5..eski kasalarda arrow tek geçerim.. =)

suzukiye gelince,o canavara hepsi gider.. :)

Yukarı Alt